چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟
شناسایی علایق
شناسایی علایق

زمان مطالعه: 14 دقیقه

علایق چیست؟ چیزهایی که شما را خوشحال می‌کند تا بتوانید ساعت‌ها به انجام کار بپردازید علایق شماست. شما می‌خواهید صبح از خواب برخیزید و نسبت به آنچه انجام می‌دهید احساس خوبی داشته باشید. اما، اگر نمی‌دانید دقیقا آنها چه هستند می‌تواند بسیار ناامید کننده باشد. مهمتر از همه، چیزی که می‌تواند بسیار باعث نگرانی شما شود این است که بیشتر مردم مدام می‌گویند به دنبال علایق خود باشید! اما چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟

اینکه شما بخواهید علایق خود را پیدا کنید امکان‌پذیر است، اما، کار آسانی نیست. چرا که درون انسان بسیار بزرگ و شگفت انگیز است که پر از سوال و جواب‌ها و رازهای مختلفی می‌باشد. شما برای اینکه علایق خود را پیدا کنید و از این علایق در راه رسیدن به موفقیت در زندگی استفاده کنید، باید تمامی این موارد را مورد بررسی قرار دهید و به نوعی درون خود را کاوش کنید. باید چنان عمیق به کار خود بپردازید تا تمامی موارد را واضح بررسی کنید. هر موردی که باید راجع به باطن  خود بدانید را کشف کنید. این گونه است که قادر خواهید بود خودتان را بشناسید و این به پیدا کردن علایق شما کمک می‌کند.

راه پیدا کردن علایق و دنبال کردن آنها

این مورد برای بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد که آنها در سن پایین‌تر می‌دانند که چه می‌خواهند. بنابراین به طرف کار مورد نظر می‌روند. اما، باید بدانید که با بالا رفتن سن، علایق هم رشد می‌کنند و باید نیازهای متفاوتی را برای خود انتخاب کرد. در این میان اگر شما هم این گونه هستید و نمی‌دانید بین نیازهای طبیعی فعلی و علایق قدیمی‌ کدام را انتخاب کنید بهتر است در ادامه مواردی را که بیان می‌کنیم مورد بررسی قرار دهید. زیرا، بسیار پیش می‌آید که افراد با این فکرها عصبانی شوند و به دلیل اینکه سوال‌های زیاد در مورد علایق در ذهن خود دارند استرس زیادی را تحمل کنند.

چگونه علاقه خود را پیدا کنیم؟

پیدا کردن و شناسایی علایق کار آسانی نیست و برای پیدا کردن آن باید شجاع و نترس باشید. اگر ترسی در درون خود دارید بهتر است آن را برطرف و یا اینکه از رفتن به این راه خودداری کنید. زیرا، پیمودن این راه به نوعی لازم است تا خیال خود را راحت کنید و به موفقیت‌ و توسعه فردی دست پیدا کنید. در ادامه به معرفی راه‌های پیدا کردن علایق می‌پردازیم تا به جواب سوال چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟ برسید.

این را هم مد نظر داشته باشید که اگر شما از دسته افرادی هستید که دست به هیچ کاری نمی‌زنید چون علایقی ندارید، تنها یک دلیل دارد و آن هم بهانه است. لازم نیست برای برداشتن هر گامی شما علاقه داشته باشید اینها بهانه‌ای است تا شما کارها را به تعویق بیاندازید و انجام ندهید. اگر شما شروع به کار کنید علاقه‌ها خود در زمان مناسب پیدایتان می‌کنند.

راه شناسایی علایق
راه شناسایی علایق

1. به چه کاری واقعا علاقه دارید؟

یکی از اصلی‌ترین سوال‌ها که باید از خود بپرسید این است که شما “واقعا” چه کاری را دوست دارید؟ با خود رو راست باشید و هر اما، اگر، باید ، نباید و … را کنار بگذارید. به آن چیزی که والدین، جامعه، دوستان و هر کسی از شما می‌خواهند توجه نکنید. به این بیندیشید که چه چیزی می‌تواند شما را تحریک و به نوعی آتش درونتان را شعله‌ور کند. آن چیزی که شما را زنده و به زندگی امیدوار می‌کند چیست؟

2. نرسیدن به چه مواردی شما را ناراحت می‌کند؟

شاید با شنیدن این سوال کمی به مشکل بر بخورید و ترس و نگرانی در وجود خود داشته باشید. اما، اگر کمی توجه کنید ریلکس شده و می‌توانید به خوبی پاسخ دهید. این سوال دارای قدرت بسیار بالایی است و پاسخ این سوال به شما می‌فهماند چه مواردی می‌تواند شما را در این لحظه خوشحال کند. این می‌تواند موردی باشد که در آینده به هدف خاصی منجر نشود.

3. چه چیزی مانع شما می‌شود؟

چه مواردی مانع دنبال کردن رویا و علاقه‌های شما می‌شود؟ آیا تا به حال چنین مواردی برای شما پیش آمده است تا شناسایی کنید؟ جواب دادن به این سوال باعث می‌شود بقیه سوالات را به راحتی جواب دهید چرا که شما موانع موفقیت را شناسایی می‌کنید. چرا که، اگر مانعی سر راهتان باشد و شما خبر نداشته باشید قادر به عبور از آن نیستید. این موانع می‌توانند پول، تجربه و … باشند.

پیدا کردن علایق
پیدا کردن علایق

4. دقیقا چه مواردی از شرکت شما جلوگیری می‌کنند؟

اگر سوال 3 را جواب دادید می‌توانید به صورت عمیق‌تر فکر کرده و به این سوال نیز جواب دهید. آیا ترس دارید؟ از چه چیزی می‌ترسید؟ با یافتن این سوال می‌توانید به پاسخ چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟ بسیار نزدیک شوید و یکی از بهترین راه‌های شناسایی علایق را پیموده باشید.

5. موانعی که شناسایی کردید به چه طریقی از عبورتان جلوگیری می‌کنند؟

باز هم به سوال 3 مراجعه کنید و جواب‌هایتان را روی کار آورید. مثلا از موانع آن سرمایه باشد. این سرمایه چگونه مانع پیشرفت و حرکت شما می‌شود؟ یا می‌تواند ترس باشد و هر چیزی دیگری. ممکن است ترس باعث اضطراب و به نوعی فلج شدن شما شود و همین می‌تواند در ذهن شما مواردی را ایجاد کنید که شما را نا امید کند و مانع حرکت شما شود.

 

6. حل کردن این مشکلات چگونه است؟

شما باید هر چه زودتر به حل کردن این مشکلات بپردازید. اگر بتوانید این مشکلات را شناسایی کنید در مسیرتان به جای اینکه به موانع برخورد کنید به فرآیندی خواهید رسید. شاید شما ترسی در وجودتان داشته باشید. اما، بدانید که راه‌های حل مشکل بسیار زیاد است. شما خواهید توانست طرز تفکری که از ترسی دارید را جهت مقابله با احساس بدی که به آن دارید، عوض کنید.

دنبال کردن علایق
دنبال کردن علایق

7. A چگونه مانع می‌شود تا B را انجام ندهید؟

دوباره مانع ترس را بررسی می‌کنیم تا بتوانید درک بهتری از مطلب داشته باشید. ترس چگونه از یافتن علاقه شما جلوگیری می‌کند؟ اگر ترس شما از خودتان است که نکند رویاهایی که دارید را خراب کنید، بهتر است با خود کنار بیایید. شاید ترس شما به خاطر فکرهای مردم درباره شماست، این تنها موردی برای خراب کردن فکر شماست و چیزی که ترسناک است طرز فکر شماست. در واقع، این مردم نیستند که شما را می‌ترسانند. این شمایید که خود را می‌ترسانید. ترس از درون شماست نه بیرون، باز هم با این موارد باید به جلو حرکت کنید تا آن را شکست دهید و ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند را کنار بگذارید.

8. اگر مشکلی نداشته باشید و به نوعی حل شوند، چه کار انجام می‌دهید؟

بهتر است این مورد را از خودم بیان کنم و به مثال بپردازم. اگر من مشکلی نداشتم به طور طبیعی شجاع و پر جنب و جوش‌تر می‌شدم. آنچه را به دست آورده‌ام و می‌آوردم را به بالاترین حد ممکن ارتقا می‌دادم. شاید بگویید این به سختی امکان دارد. اما، باید بدانید که من همین الان مشغول این کارها هستم. شما چی؟ اگر مشکلی نداشتید، مانعی نداشتید و همه چیز مهیا بود چه می‌کردید؟

9. علاقه شما به چه چیزهایی است؟

تا حالا این سوال را از خود پرسیده‌اید که به چه چیزهایی علاقه دارید؟ از چه چیزهایی لذت می‌برید؟ برای من واضح است که رشد و توسعه فردی به همراه کسب و کار آنلاین یک لذت و علاقه خاص است. این برایم مهم است و زندگی من با اینها معنا دارد و می‌توانم بگویم ادامه خواهم داد.

من هر چیزی را که می‌توانستم می‌خواندم، گوش می‌دادم، انجام می‌دادم و … . اما موردی مهمی که وجود داشت این بود که به خود ایمان نداشتم. این بود که فهمیدم برای انجام کاری لازم به باور داشتن به خود نیست و تنها باید شروع کرد.

علایق چیست؟
علایق چیست؟

10. به چه چیزهایی علاقه داشتید؟

دیده شده است که افراد مختلفی در گذشته علایقی داشتند که تنها به خاطر حرف مردم که نمی‌توانند به آن برسند و طرز تفکر اشتباه خود آن را رها کرده‌اند. این افراد علایق خود را زنده به گور کرده‌اند. می‌توان گفت تمامی افراد این گونه هستند. پس با خود بگویید در گذشته چه علایقی داشتید. از چه مواردی لذت می‌بردید؟ چه مواردی به زندگی شما هدف و تکامل می‌بخشید؟ پرسیدن این سوالات می‌تواند ما را به پاسخ چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟ برساند چرا که ممکن است شما علاقه خود را در گذشته گم کرده باشید و با پرسیدن این سوالات بتوانید آن را زنده کنید.

11. از کجا مطمئن هستید که نمی‌دانید؟

افراد زیادی هستند که در حین مراجعه به مشاوره بر این باورند که نمی‌دانند و در صورت پرسیدن که “این را از کجا می دانند؟” به نوعی با سکوت خود گم می‌شوند؟ چرا که، اصلا به این فکر نکرده‌اند. اگر شما هم این گونه فردی هستید با این سوال که “از کجا می‌دانید” شکاف کوچکی را در ذهن خود باز کنید. شاید بسیار راحت بگویید “حسم به من می‌گوید” خب بهتر است بپرسید که “احساساتتان تا به حال اشتباه کرده‌اند؟ ” واقعا این سوال شروع کار است و بهتر است حتما از خود بپرسید. زیرا، هر چیزی که از نظر شما درست است همیشه درست نیست و این تنها باور شماست.

12. شما چگونه از پیشرفت خود جلوگیری می‌کنید؟

شاید هرچه فکر می‌کنید علایقتان را پیدا نمی‌کنید؟ در این مواقع، بپرسید شما چگونه از علایق خود جلوگیری می‌کنید؟ چگونه مانع هر اقدامی می‌شوید؟ شما چه کاری انجام می‌دهید که باعث می‌شود علایق خود را نشناسید؟ چه کاری باید برای کشف علایق انجام دهید؟ اینها برای دنبال کردن علایق کاربرد دارند. شما چگونه از پیشرفت خود جلوگیری می‌کنید؟ چگونه قادر به دور زدن این موانع هستید؟

شناسایی و دنبال کردن علایق
شناسایی و دنبال کردن علایق

13. چنانچه شما مشکل خود را بخواهید به من یاد دهید، چگونه این کار را می‌کردید؟

فرض بر اینکه شما می‌خواهید روبروی من بایستید و به من یاد بدهید که چگونه علایق خود را پیدا نکنم؟ چگونه باید به سراغ علایق خود نروم؟ چگونه برای خود مانع درست کنم؟ فرآیند این اشتباهات را بنویسید. شما با این کار می‌توانید بر مشکلات خود آگاهی پیدا کنید. خواهید دید که این مشکلات کاملا مسخره هستند و از مراحل مختلفی تشکیل شده‌اند. با این کار شما خواهید فهمید که هر زمانی مشکلات بر سر راهتان آمدند آنها را دست به سر کنید.

14. همیشه؟

شاید شما از دسته افرادی باشید که بر این باورند هیچ وقت نتوانسته‌اند علایق خود را شناسایی کنند، اما باید بدانید که این مورد از جمله دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم است. ممکن است توجه نکرده باشید. مگر نه، برای تمامی افراد روی کره زمین اتفاق افتاده است که کارهایی را انجام داده‌اند که از آن لذت برده‌اند. این همان علایق شماست. لازم نیست که حتما علاقه شما موردی خاص باشد. علایق می‌تواند لذت بردن از همین لحظه‌ها باشد.

15. از کجا باید فهمید؟

از کجا باید فهمید که مسیر انتخاب علاقه‌های شما به درستی انتخاب شده است و می‌تواند به شما در انتخاب رویاها کمک کند؟ آیا نشانه‌های خارجی و یا داخلی دارد؟ با جواب این سوال شما خواهید فهمید چگونه به هدف واقعی دست پیدا کنید و قدم‌هایتان را به درستی بردارید.

تشخیص درستی انتخاب علایق
تشخیص درستی انتخاب علایق

16. اگر امشب معجزه‌ای اتفاق بیفتد از کجا می‌فهمید؟

سوال 15 از کجا باید فهمید را جواب دادید؟ این سوال هم نسخه‌ای دیگر از آن است تا بدانید در زندگی باید چه اتفاقی بیفتد که شما فکر کنید خوب و معجزه است. برای پیدا کردن علاقه‌ها باید چه مواردی تغییر کند؟ این سوال تا رسیدن به این مرحله باید تغییراتی در شما ایجاد کرده باشد و راه شناسایی علایق را برای شما روشن کرده باشد. در صورتی که هنوز به جواب سوال چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟ نرسیده‌اید نگران نباشید در ادامه موارد دیگری در این رابطه ارائه شده است.

17. اگر امکان این را داشتید که اصلا شکست نخورید چه می‌کردید؟

بر فرض مثال شما معجونی را می‌خورید که از شکست خوردن جلوگیری می‌کند و بدون رقیب خواهید بود، با استفاده از آن چه می‌کردید؟ سخنرانی می‌کردید؟ در خیابان افراد را در آغوش می‌گرفتید؟ همانند سوپرمن به نجات افراد و دستگیری خلافکارها می‌پرداختید؟

18. در هنگامی که علایق خود را پیدا کردید چه می‌کنید؟

با این سوال به صورت عمیق‌تر به دنبال علایق خود جستجو می‌کنید. با پیدا کردن علایق خود چه کاری انجام می‌دهید؟ زمانی که رویاهای خود را مشاهده می‌کنید چه دیده می‌شود؟ آیا موردی را دارید که باعث عقب انداختن آن شده باشد؟ زیرا، افرادی هستند که بر این باورند که در صورت پیدا نکردن علایق قادر نخواهند بود کارهای دوست داشتنی خود را انجام دهند. اما، این دروغی بیش نیست و بهتر است شما این گونه نباشید.

روش پیدا کردن علایق
روش پیدا کردن علایق

19. فکر کنید اگر وانمود می‌کردید که می‌دانید چه می‌خواهید چه می‌شد؟

اگر شما فقط وانمود می‌کردید که می‌دانید چه علاقه‌ای دارید چه می‌کردید؟ اگر این گونه بود و وانمود می‌کردید گام بعدی شما چه بود؟ جواب دادن به این سوال باعث می‌شود شما آنچه را که ایمان ندارید کنار بگذارید تا در موارد دست یافتنی رویاهای خود را ایجاد کنید.

20. در صورت پیدا نکردن علایق چه می‌شود؟

به این فکر کنید که اگر شما برای لذت بردن از زندگی به شناسایی علایق احتیاجی نداشتید چه می‌شد؟ صحبت من بر موارد تازه نیست. شما هر آنچه را که برای لذت و رضایت لازم است را داشته‌اید. سوال بر این است که اگر شما جستجو را بر تفریح ترجیح دهید و به بیرون بزنید چه می‌شود؟

21. چه مواردی باعث می‌شود احساس زندگی کنید؟

چه مواردی باعث شده است شما احساس زنده بودن کنید؟ این واقعا سوالی عالی است تا شما هر آنچه را که در دل دارید بیان کنید؟ برگه‌ای بیاورید و هر آنچه را که در عرض نیم ساعت به ذهنتان می‌آید را بنویسید. اگر به نظرتان بی اهمیت است باز اشکالی ندارد و بنویسید تا در آخر نتیجه را مشاهده کنید.

علاقه خود را پیدا کنیم
علاقه خود را پیدا کنیم

22. چرا دنبال کردن علایق برای شما اهمیت دارد؟

جواب این سوال می‌تواند شما را به سمت آنچه خواهانش هستید هدایت کند و به پاسخ سوال چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟ برساند. این سوال را آنقدر از خود بپرسید که بتوانید از مرز کلمات فراتر روید. این سوال را یک مرکز مشاوره از مراجعه کننده خود پرسیده است که این فرد برای پاسخ موارد زیر را بیان کرده است.

کمک به مردم – درآمد خوب و آسان – تحقق رویا- شناخته شدن – احساس کمال و شادی

یعنی این فرد می‌خواست در آخر به کمال و شادی برسد. او بر این عقیده بود که قبلا به کمال رسیده است. یعنی قبلا به آنچه می‌خواسته رسیده و این بهترین جایی است که می‌توان شروع کرد.

23. اگر کاری نکنید چه می‌شود؟

اگر الان به سراغ علایق نروید و مثلا تا 20 سال آینده آن را دنبال نکنید زندگی شما چه شکلی خواهد بود؟ آیا خوشحال خواهید بود؟ آیا افسوس می‌خورید؟ آیا مشکلی ندارید؟ اکثر افراد فسوس خواهند خود رو بهتر است شما هم به این افراد نپیوندید و با تمام ترس و وحشتی که دارید از همین الان علایق را شروع کنید.

24. از همین الان شروع کنید چه می‌شود؟

اگر الان شروع کنید، مثلا 20 سال آینده زندگی شما چه شکلی خواهد بود؟ آیا راضی کامل هستید؟ آیا خوشحال هستید؟ این را هم فراموش نکنید که این به معنای آن نیست که باید در آینده شاد باشید و به حال خود توجهی نداشته باشید. باید کاری که دوست دارید را انجام دهید که هم الان و هم در آینده از آن لذت ببرید.

شروع به پیدا کردن علایق
شروع به پیدا کردن علایق

25. قادر به برداشتن چه گام‌هایی هستید؟

همین الان قادر به انجام چه کاری هستید؟ اگر هنوز علایق خود را به صورت قطعی انتخاب نکردید و یا به آنها شک دارید چه کاری می‌توانید انجام دهید تا قادر به شناسایی علایق شوید؟ شاید شناسایی کردید. پس چه کاری می‌توانید برای دنبال کردن انجام دهید؟

به پایان این مقاله رسیدیم. شما بهتر است قدم به قدم این سوال‌ها را از خود بپرسید و حواب‌ها را یادداشت کنید تا بتوانید در آخر به مواردی عالی در مورد خود دست پیدا کرده و اینکه چگونه علایق خود را شناسایی کنیم؟ را کشف کنید. ممکن است جوابها در مورد شما بسیار شگفت‌انگیز باشند به صورتی که تا به حال از آنها شناختی نداشتید. بهتر است همین الان دست به کار شوید و علایق خود را پیدا کنید و منتظر هیچ معجزه‌ای نباشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
26 × 29 =