چگونه سر صحبت را با افراد باز کنیم؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چگونه سر صحبت را با افراد باز کنیم؟
چگونه سر صحبت را باز کنیم
چگونه سر صحبت را باز کنیم

زمان مطالعه: 9 دقیقه

حتما برای شما پیش آمده است که دوستی‌ها و مشارکت‌هایی در زندگی روزمره را با یک گپ کوچک شروع کرده باشید.  در همین رابطه بسیاری از اوقات باز کردن سر صحبت با افراد برای شما منجر به چیزی قابل دست یافتنی می‌شود و ممکن است به همین دلیل در صورت نتوانستن در مکالمه موقعیت‌های خاص برای زندگی و کسب و کارتان را از دست بدهید.

شاید شما بتوانید به راحتی با هرکسی حتی اشخاص غریبه سریع سر صحبت را باز کرده و ادامه به صحبت کردن کنید. اما، برعکس برای افراد خاصی سر صحبت باز کردن می‌تواند مانند دندان کشیدن و بسیار سخت باشد. باز کردن سر صحبت با دیگران می‌تواند دارای مهارت‌های خاصی باشد که افراد قادر به یادگیری آن می‌باشند که در این مقاله از آکادمی 98 به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

چگونه یک مکالمه خوب را شروع کنیم

آیا می‌دانید چگونه مکالمه برقرار کنید؟ منظور گفتگوهای کسل کننده قدیمی نیست ، منظور این است که چگونه مکالمه خیره کننده ، به یاد ماندنی و باورنکردنی داشته باشید؟ دانستن چگونگی شروع ، ادامه دادن و پایان یک مکالمه همواره یکی از مهمترین مهارتهای افراد است که می‌توانید داشته باشید.

در واقع برای اولین بار این مورد که سر صحبت را چگونه باز کنید در سال 1923 توسط انسان‌شناسی هلندی به نام برانیسلاو مالینوفسکی (Bronisław Malinowski) مورد تحقیق قرار گرفت. او این گونه سر صحبت باز کردن را توضیح داد؛ یعنی بدون رد و بدل کردن اطلاعات مهم تنها جهت معاشرت و آشنایی با شرح وقایع بی‌ربط و نظر دادن در مورد چیزهای کاملا بدیهی سر صحبت باز کردن می‌باشد.

در واقع، یکی از نیاز های اساسی و ارزشمند برای هر کسی است که باید بداند. به همین دلیل در ادامه ما به برخی از موارد برای راهنمایی شما جهت استفاده برای مکالمه ای خوب و به یاد ماندنی اشاره کرده‌ایم که می‌توانید این موارد را در خود تقویت کنید تا در راه رسیدن به موفقیت در زندگی از این موارد استفاده نمایید.

نحوه باز کردن سر صحبت برای آغاز گفتگو
نحوه باز کردن سر صحبت برای آغاز گفتگو

چرا سر صحبت را باز کردن مهم است؟

در بالا همانطور که آقای مالینوفسکی گفته بودند سر صحبت را باز کردن با افراد به دلیل دریافت و یا تبادل اطلاعات نمی‌باشد. تنها به دلیل معاشرت و دوست شدن (ایجاد پیوند) است. شما با شروع مکالمه‎‌ای خوب و ایجاد پیوند می‌توانید رابطه خوبی را خلق کنید. با این کار روابط اجتماعی خوب و در نتیجه مشتریان بسیاری بدست می‌آورید تا از موفقیت بهتری برخوردار شوید.

اگر شما بتوانید سر صحبت را به خوبی باز کنید، در مذاکرات کاری، همراه زبان بدنی خوب می‌توانید اولین گام های خود را موثر بردارید البته توجه داشته باشید که نباید زبان بدن و تاثیر آن در فروش بهتر را دست کم بگیرید. اگر شما بر این کار یعنی باز کردن سر صحبت با دیگران ماهر باشید اعتماد و تفاهمی دوطرفه را شکل می‌دهید. باز کردن سر صحبت هر چه قدر خوب باشد شما از شخصیت بالایی برخوردار خواهید شد و در طرف مقابل از ذهنیت خوبی برخوردار می‌شوید.

نحوه برطرف کردن ترس از باز کردن سر صحبت
نحوه برطرف کردن ترس از باز کردن سر صحبت

چگونه سر صحبت را باز کنیم؟

بسیاری از شماها اگر با فردی که واقعا دوستش دارید در یک اتاق باشید و کسی هم نباشد باز هم ترس از باز کردن سر صحبت را دارید و نمی‌توانید یک کلمه موثر را بیان کنید. یعنی به نوعی برای شما ترسناک است. البته، ممکن است باز کردن سر صحبت برای افراد بسیار راحت باشد و انگار هیچ وقت حرف کم نمی‌آورند. اما، موضوع مهمی است که باید هر کسی بداند. بر همین دلیل، در ادامه بحث ما با افرادی است که نمی‌توانند این کار را انجام دهند تا سه قدمی را که قرار دادیم برای تمرین داشته باشند و سرانجام موفق شوند چرا که داشتن قدرت محاوره بالا برای شروع گفتگو یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک می‌باشد.

1. آماده شدن برای هم صحبت شدن

اگر به صورت اتفاقی نیست و می‌دانید که قرار است کسی را ملاقات کنید، قبل از آن تمرین کنید و با کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت خود را برای انجام مکالمه‌‌‌ای موفق آماده کنید . شما باید چند موضوع را در دست خود داشته باشید تا از آنها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود شما از اعتماد به نفس بالایی برخوردار شوید و به توانایی خودتان اطمینان بیشتری داشته باشید. برای همین چند نکته زیرا را مد نظر داشته باشید.

مثبت فکر کنید: کمتر تحت فشار باشید. قرار است فقط یک ارتباط و ذهنیت خوب داشته باشید. قرار نیست در این چند لحظه صحبت رابطه همیشگی ایجاد کنید.

کوچک شروع کنید: قرار نیست در همان ابتدا به موارد سخت بپردازید. بهتر است از موارد کوچک و عادی چون سلام و احوال پرسی شروع کنید. بهتر است در این مواقع لبخند زدن را فراموش نکنید. زمانی که فهمیدید برایتان عادی شده است می‌توانید مهارت به خرج دهید و یکی دو تا سوال هم بپرسید.

کسب اطلاعات: شما باید آمادگی لازم را داشته باشید و از مواردی که ممکن است صحبت شود، اطلاعات داشته باشید. این اطلاعات می‌توانند اخبار روز، وقایع محلی، ورزش یا صنعت باشند.

برای معرفی خود آماده شوید: در ارتباط های اول، رایج ترین سوالاتی که پرسیده می‌شود می‌توانند” اسمت چیه؟” یا “شغلتان چی هست؟” باشد. جواب را طوری بدهید که باعث ایجاد سوال‌های بیشتر در ذهن طرف شود. شما باید قاطع و تاثیر گذار باشید. برای جواب می‌توانید به جای” تو بخش فروش کار می‌کنم” بگویید: “من در بخش فروش نیروهای جدید رو آموزش می‌دهم و بهشون کمک می‌کنم نقاط قوت خودشون را پیدا کنند” این باعث می‌شود مخاطب شما سوال‌های در ذهن داشته باشید و با شما سر صحبت را باز کند و حسابی ارتباط برقرار کنید.

سوال‌هایی که می‌توانید برای شروع استفاده کنید.

  • دفعه قبل در اینجا بهتون خوش گذشت؟
  • امروز چه اتفاق بزرگی براتون افتاد؟
  • چه چیز این شهر را بیشتر از همه دوست دارید؟
  • چه چیزی به نظر شما هیجان انگیز است؟
  • آخرین باری که به سخنرانی اومدید کی بود؟

در نظر داشته باشید، که شما اگر خلاق باشید، می‌توانید از محیط ، کار و سخنرانی برای سوال‌های خود استفاده کنید. مثلا، می‌توانید در حین سخنرانی موضوع خوبی برای گفتگو پیدا کنید.

طرح سوال هایی برای شروع مکالمه خوب
طرح سوال هایی برای شروع مکالمه خوب

2. حرف زدن را شروع کنید

برای شروع می‌توانید واردی جمعی شوید که قبل از شما گفتگو را شروع کرده‌اند. بنابراین، در حین صحبت کردن با هم شما می‌توانید به سوال هایشان جواب بدهید و یا اینکه اگر فقط شما و طرف مقابل هستید در حین احساس خطر جلو رفته و خودتان شروع به باز کردن سر صحبت کنید.

زمانی در میان جمعی وارد شدید گوش به زنگ باشید تا هیچ فرصتی را از دست ندهید. برای مثال، زمانی که فردی درباره تیمی صحبت کرد که شما نیز هوادارش هستید می‌توانید از آن به عنوان فرصت و شروع صحبت استفاده کنید.

در این زمان‌ها شما ممکن است عصبی و به نوعی استرس داشته باشید. در این مواقع از تنفس عمیق و تمرکز استفاده کنید تا ریلکس به گفتگو وارد شوید. اگر شما بتوانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، مطمئنا از بقیه نیز بهتر می‌شوید. زمانی که دیدید مهارت هایتان زیاد و با اعتماد به نفس طبیعی تر جلوه می‌کند بیشتر صحبت کنید، تا گفتگو را در کنترل داشته و به نوعی کشش دهید.

در ادامه سه روش لنگر انداختن (Anchor)، آشکار کردن (Reveal) و تشویق کردن (Encourage) را که توسط دکتر کرول فلمینگ، مربی صدا آماده شده است براتون قرار دادیم تا بتوانید با استفاده از آنها که مرحله‌ ای.آر.ای ( A-R-E method) شناخته می‌شود به هدایت گفتگو بپردازید.

لنگر ذهنی برای شروع صحبت : شما باید به عنوان لنگری ذهنی نقطه مشترک صحبتی را انتخاب کنید. این می‌تواند اظهار نظر در مورد یک تجربه مشترک باشد. به عنوان مثال، می‌توان گفت؛ اینجا چقدر قشنگه، هوا چقدر خوبه و …

آشکار شدن برای سر صحبت باز کردن : در قدم بعدی به دنبال پیدا کردن وجه ارتباطی مشترک با طرف مقابل باشید. برای مثال، می‌توانید بگویید من در این سینمای فیلم دراکولا را دیدم یا مثلا، این پارک خیلی قشنگ است. با دادن این اطلاعات، شما به فرد مقابل فرصتی برای آشکار کردن برخی از موارد در مورد خود می‌دهید.

تشویق کردن برای شروع گفتگو با افراد : شما باید طرف مقابل را به صحبت و ادامه دادن ترغیب کنید. برای این کار می‌توانید با سوال‌هایی وی را تشویق به این کار کنید. مثلا، آیا تا به حال در این سخنرانی‌ها شکست داشتین؟

نکته: در نظر داشته باشید که همانطور در بالا اشاره کردیم شما اگر بتوانید از زبان بدن خود به طور صحیح استفاده کنید می‌توانید فرد را ترغیب به گفتگو کنید. دوم اینکه، زیاد به یک فرد در یک جمع برای صحبت کردن گیر ندهید، چرا که او و حتی خود شما هم دوست دارید با افراد دیگری هم حرف بزنید. سوما، در زمانی که می‌خواهید گفتگو را به پایان برسانید و مکان را ترک کنید طوری رفتار کنید تا طرف مقابل فکر نکند به او بی احترامی شده است.

شاید در آینده خواستید دوباره با وی حرف بزنید. برای این کار بهتر است لحظه‌ای را سکوت کنید تا هر دو ساکت باشید. بعد از سکوت سوالی را که اول بیان کردید را استفاده کنید. برای مثال، شما ممکن است در ابتدا گفته باشید “سخنرانی جذابی می‌باشد” حالا برای پایان بهتره بگید “الان نوبت سخنرانی برای نفر بعدی است” سپس جمله ای مناسب را به کار گرفته و خداحافظی کنید. برای اینکار می‌توانید بگید من کاری دارم و باید زود به آن رسیدگی کنم، خوشحال شدن که باهاتون آشنا و صحبت کردم. امیدوارم که دوباره همدیگر رو ببینیم و با لبخند جدا شید.

شروع گفتگو با مرحله‌ ای.آر.ای
شروع گفتگو با مرحله‌ ای.آر.ای

3. انجام دادن دوباره

صحبت کردن هم همانند هر کاری با تکرار و تمرین راحت تر می‌شود. شما باید از هر کسی چون خانواده، دوستان ، فامیل و … برای تمرین کردن و تقویت نقاط قوت استفاده کنید.

با احتیاط اقدام کنید: صحبتها را درست است به صورت موقتی و با موضوعات سطحی باز می‌کنیم ، اما شما باز هم باید احتیاط کنید. چون اگر با احتیاط ای کار صورت گیرد، ممکن است از موضوعاتی استفاده کنید که اصلا به نفعتان نباشد. شما ممکن است آدم خاصی باشید و به خود ایمان داشته باشید. اما، نباید زیاد از خود تعریف کنید و به نوعی کل صحبت‌ها از خودتان باشد. شما باید طرف مقابل را نیز وارد بحث کنید و به او علاقه نشان دهید. بهتر است فضای دوستانه داشته و از موضوعات جدال انگیز خودداری کنید. از همه مهمتر از دین و سیاست دوری کنید چون ممکن است به صورت نخواسته به کسی توهین شود.

نکته : توجه داشته باشید که اگر در کشور خود نیستید باید برای باز کردن سر صحبت در مورد افراد و فرهنگ آنجا تحقیقاتی انجام دهید و مهمتر از همه در باز کردن اولین سر صحبت‌ها به طرف مقابل توجه کافی را برای عکس العمل داشته باشید. کاملا تمرکز داشته باشید تا ببینید صحبت هایش چگونه است و اگر بتوانید از روی زبان او مواردی را بفهمید موفقیت خود را حتمی کرده‌اید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
33 ⁄ 11 =