چگونگی هدف‌گذاری در فصل تازه و رسیدن به آنها

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چگونگی هدف‌گذاری در فصل تازه و رسیدن به آنها
هدف گذاری در فصل جدید رو رسیدن به اهداف
هدف گذاری در فصل جدید رو رسیدن به اهداف

زمان مطالعه: 10 دقیقه

همانطور می دانید مبحث هدف گذاری اهمیت بسیار زیادی دارد. هر کسی هدفی در زندگی دارد این هدف‌ها می‌تواند در جهت یاد گرفتن مهارتی جدید باشد، راه‌اندازی کسب و کاری جدید باشید، تغییر عادتی بد باشید و یا انواع مختلف دیگری باشد. اما در داشتن هدف فصل‌های سال نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد به گونه ای که با شروع فصلی جدید انگیزه و اشتیاق نیز جدید و تغییر پیدا خواهد کرد. در این مقاله می‌خواهیم به هدف‌گذاری در فصل زمستان برای مشخص کردن و عملی کردنشان بپردازیم.

در فصل تازه به اهداف خود برسیم

زمستان فصلی عجیب و زیبا است. به صورت که برای ما ایرانیان فصل شروع سال نیست ولی می‌تواند به عنوان فصلی جدید و تابستانی دیگر باشد. یعنی به نوعی از میان دیگر فصل‌ها به صورت جدیدتر نمایش داده می‌شود. در فصل زمستان روزها کوتاه‌تر بوده و با آمدن برف همه جا سفید خواهد شد و کلا نمای تازه به دنیا داده می‌شود. این فصل می‌تواند بهترین زمان و انتخاب برای جمع کردن نیروها و رسیدن به اهداف باشد. در این باره پینترست گزارشی تازه دارد که نشان می‌دهد در زمستان جستجو برای موضوع‌هایی مربوط به هدف زیادتر می‌شود. یعنی به صورت تقریبی می‌توان گفت جستجوی اهداف خانوادگی تا 86 درصد، هدف کل زندگی 81 درصد، فهرست اهداف تا 101 درصد، الهام گرفتن تا 128 درصد بیشتر می‌شود.

حتما بخوانید: نحوه پیدا کردن هدف واقعی با طرح سوال

درمانگر مرکز اورگرین در الینوی آمریکا، جنا پالومبو می‌گوید: این گزارشات نشان دهنده شگفتی نیست و میگوید، مشاهده کرده است در این فصل از سال توجه مراجعان به هدف گذاری تغییر می‌کند. در این فصل از سال حتی نسبت به روزهای آغازین سال ایجاد تغییرات مثبت بیشتر است و تاکید می‌کند: ” زمستان فرصتی مناسب برای تغییرات واقع‌گرایانه است. زیرا، بعد از تابستان و پاییز بعد از هیاهوی که داشته‌ایم چون ما از روند عادی زندگی خارج شده‌ایم و دارای غذای سالم کمتری برای خوردن بوده‌ایم و پرخوری داشته‌ایم برای اینکه تغییر در زندگی داشته باشیم کار دشواری را خواهیم داشت.” همچنین در زمانی که به آخر سال نزدیک می‌شویم چون دارای گرفتاری و شلوغی هستیم میل به تغییر زندگی که می‌تواند به زندگی سالم منجر شود بیشتر می‌شود. در ادامه ما بر این اساس با توجه به گفتگوی سایت nbcnews با کارشناسان مختلفی سلامت روان و انگیزشی جهت هدف‌گذاری در فصل جدید مواردی را جهت رعایت قرار داده‌ایم.

هر فصلي با توجه به تغييراتي که دارد مي‌توانيد فرصتي مناسب براي مثبت انديشي و رسيدن به اهداف باشد
هر فصلي با توجه به تغييراتي که دارد مي‌توانيد فرصتي مناسب براي مثبت انديشي و رسيدن به اهداف باشد

1. استفاده از رویکرد SMART با مشخص کردن اولویت‌ها

روانشناس هدر لیونز می‌گوید: ” اینکه ما در فصل تابستان دارای خوشی و لذت بردن باشیم می‌تواند یک محرک عالی در جهت توجه به مواردی باشد که برایمان مهم است” اصلا به این موضوع فکر کرده‌اید که چه مواردی باعث خشنودی شما می‌شود؟ علاقمند به حفظ کردن و یا تغییر چه مواردی هستید؟ پس هر چه زودتر مواردی را بر این اساس تهیه کنید تا به آنها دست پیدا کنید. بارها در مورد اهداف هوشمند یا همان SMART صحبت کردیم و مطمئنا با آنها آشنایی دارید. پس، با تهیه لیست با این موارد بررسی کنید تا بدانید با اهداف SMART همخوانی دارند یا نه. برای آشنایی می‌توانیم بگوییم هدف گذاری SMART از 5 حرف تشکیل شده است که هر کدام مخفف کلمه‌ای است و برای تعیین اهداف کاربرد دارد. این موارد به صورت زیر است.

  • مشخص (specific).
  • سنجش‌پذیر (measurable).
  • دست‌یافتنی (attainable).
  • مرتبط (relevant).
  • دارای محدودیت زمانی (timely).

این یعنی اگر شما می‌خواهید به هر نوع هدفی دست پیدا کنید باید هدف را با جزئیات بیشتر مشخص کنید. برای مثال، شما می‌گویید: ” می‌خواهم در مدت 2 ماه 100 صفحه از کتاب خود را بنویسیم” این هدف شما می‌تواند هر 5 مورد SMART را در خود داشته باشد و قابل دست یافتنی باشد.

بیشتر بدانید: انواع اهداف در زندگی و تاثیر هدف ها در زندگی

2. جایگزینی “باید” با “نیازها”

اینکه ما هدفی را مشخص می‌کنیم دارای نیتی برای تعیینش هستیم و این مورد بسیار مهم است. اینکه ما مجبوریم و یا نه نیاز داریم تغییر کنیم. هدف‌های خود را با توجه به خواسته‌های خود مشخص کنید، نه براساس بایدی که در ذهن دارید. باید از شر ” بایدها” خلاص شوید.در اینباره مربی انگیزشی مدیران رگن والش می‌گوید: ” از انجام کارهایی که فکر می‌کنید باید انجام دهید دست برداشته و به سراغ آنچه می‌خواهید و نیاز دارید بروید. انسان‌های زیادی هستند که بنا به نیت پاک به هر چیزی که پاسخ مثبت می‌دهد گرفتار تعهد افراطی، اضطراب و درماندگی می‌شوند. شما برای لذت بردن از کارها باید از انجام کارهایی که گمان می‌کنید مجبورید دست بردارید.”

براي رسيدن به هدف بايد بدانيم که چه چيزي را فقط دوست داريم و چه مواردي را واقعا نياز داريم و ضروري است
براي رسيدن به هدف بايد بدانيم که چه چيزي را فقط دوست داريم و چه مواردي را واقعا نياز داريم و ضروري است

3. با گام‌های کوچک شروع کنید

اینکه چه هدفی دارید فرقی دارد و برای رسیدن و بهترین نتیجه بهتر است با برداشتن گام‌های کوچک فقط روی یک چیز تمرکز داشته باشید. والش می‌گوید: ” انسان‌ها در بیشتر مواقع به دو لیل قادر نیستند به هدف‌های خود دست پیدا کنند. اولین و مهمترین مورد این است که هدف‌های زیادی را برای خود مشخص می‌کنند و همین تمرکز را از آنها خواهد گرفت. دومین مورد، این بوده که هدف‌های بزرگی دارند و نمی‌دانند که باید از کجا دست به کار شده و شروع کنند. شما برای رسیدن به هدف‌ها بهتر است هدف‌های خود را براساس اولویت انتخاب کنید و برای رسیدن تلاش کنید. با انتخاب یک هدف بهترین کاری را که باید برای رسیدن داشته باشید انجام دهید. این واقعا روشی عالی و سریع برای رسیدن به هدف‌های بزرگ است. همین باعث می‌شود تا رویاپردازی و رسیدن به اهداف بزرگ و بزرگتر ادامه داشته باشد.

4. مثبت‌اندیش باشید

وقتی شما برنامه‌ریزی را برای تغییرات بزرگ دارید ممکن است بسیار راحت احساس شکست را داشته و آن را با انگیزه و اشتیاق جایگزین کنید. روان‌شناس شناختی‌ رفتاری دایان استراکوسکی می‌گوید: ” این وضعیت ناشی از مغزمان است. یعنی مغز ما با بررسی کردن عوامل منفی و بررسی محیط و نشان دادن موارد غلط و یا درست از ما محافظت می‌کند.” بهتر است حتی در مواقع مقاومت مغز و می‌دانم‌هایش مقاومت کنید و با اصرار بر افکار خوش‌بینانه و تکرار در ذهن بر احساس شکست غلبه کنید. برای مثال شما باید به جای فکر کردن بر اینکه ” برای شروع دیر است” به خود بگویید ” با چه مدرکی می‌توان گفت الان برای شروع دیر است و من زمان زیادی دارم” چنانچه شما با ایراد گرفتن از خود احساس می‌کنید عزت نفس کافی ندارید بر این تصور باشید که با یکی از عزیزان خود طرف هستید و آنچنان با او رفتار می‌کنید با خود رفتار کنید.

با داشتن برنامه ريزي و تغييرات براي موفقيت بايد مثبت انديش بوده و شکست را براي اشتياق بالا از خود دور کنيد
با داشتن برنامه ريزي و تغييرات براي موفقيت بايد مثبت انديش بوده و شکست را براي اشتياق بالا از خود دور کنيد

5. ممکن است اهداف نیاز به بازبینی داشته باشند، پس انعطاف‌پذیر باشید.

هر چیزی که برای دیگری مناسب است بر این دلیل نیست که برای شما هم حتما مناسب است. پالومبو می‌گوید: “افراد زیادی که به من مراجعه می‌کنند بسیار علاقه به سحرخیزی داشته ، تا به برنامه صبحگاهی خود برسند. اما برخی دیگری برای اینکه بعد از ظهر دارای عملکرد خوبی باشند باید صبح‌ها بیشتر بخوابند.” شما باید همیشه این را بدانید که هدف‌گذاری تنها برای بهتر کردن زندگی است. وقتی که در طول روز خسته و دارای اضطراب هستید چرا اصرار دارید صبح‌ها را زود بیدار شده و ورزش کنید. فکر نمی‌کنید بهترین کار ایجاد برنامه برای ورزش عصرگاهی است. اینکه شما چگونه به هدف برسید مهم نیست.

همچنین در صورت نیاز بخوانید: هدف گذاری دقیق برای رسیدن به موفقیت

6. استفاده از قانون مادر بزرگ

در روانشناسی قانون مادربزرگ وجود دارد که به “اصل پریماک” شناخته می‌شود. به صورتی که مادر بزرگ می‌گوید؛ “برای رفتن به دوچرخه سواری باید ابتدا خوراک اسفناج را میل کنی.”شما برای حفظ کردن انگیزه باید ابتدا کار دشوار را انجام دهید و با انجام به خود پاداش دهید. برای مثال: من در صورت رفتن به باشگاه بعد می‌توانم به سینما بروم.

براي حفظ انگيزه و رسيدن به موفقيت بهتر است بعد از انجام کاري دشوار به خود پاداش دهيد
براي حفظ انگيزه و رسيدن به موفقيت بهتر است بعد از انجام کاري دشوار به خود پاداش دهيد

7. انتخاب مراقبی برای خود

استراکوسکی می‌گوید: این که متعهد باشیم و از برنامه رسیدن به هدف خود خارج نشویم اصل بسیار مهمی است. بهترین کار برای داشتن نتیجه خوب در این موضوع انتخاب فردی مطمئن برای خود است که مراقب شما باشد و مرتبا به شما گوشزد کند که از مسیر خود خارج نشوید. شما می‌توانید فردی را انتخاب کنید که امکان کمک را به شما داشته باشد. مانند اعضای خانواده، دوستان و … در این باره او (استراکوسکی ) تاکید می‌کند: مسئولیت‌پذیری به معنی حداقل با یک نفر برنامه هفتگی را در میان گذاشتن و دنبال کردن است.

8. پس رفت بخشی از مسیر رشد است

اینکه شما انتظار داشته باشید مسیر تغییرتان راست و بدون پیچ و خم باشد بسیار کم پیش می‌آید. علاوه بر اینها تحقق تغییر آنی و بعد از یک رویداد بسیار کمتر پیش می‌آید. در این باره کارشناس بهبود زندگی و رابطه، میشل فرالی می‌گوید: “بهتر است یاد بگیرید پس رفت را بپذیرید. چرا که در هنگام تغییر و رشد بسیار طبیعی است. همین پیش روی و پس روی‌هاست که باعث ایجاد تغییری پایدار می‌شود.”

مشاور سلامت روان، کایس هوداس بر این توصیه است که: ” هر وقت و زمانی در طول زندگی تصمیم به تغییر گرفتید بهتر است شکیبا باشید. هر کسی از ما زمانی که شروع به انجام کاری جدید می‌کنیم ممکن است در زندگی روزمره اشتباه و گیر بیافتیم. بهتر است بخشنده باشید و با بخشیدن دوباره تلاش کنید.”

بهتر است ياد بگيريد پس رفت را بپذيريد. چرا که در هنگام تغيير و رشد بسيار طبيعي است.
بهتر است ياد بگيريد پس رفت را بپذيريد. چرا که در هنگام تغيير و رشد بسيار طبيعي است.

9. قائل شدن ارزش به هر موفقیتی

جهت هر گام، موفقیت، پیشرفت هر چند کوچک و کم ارزش قائل شوید. در صورت لذت بردن از مسیر برنده‌اید.

10. در صورت نداشتن هدفی مهم موانع کوچ را رفع کنید

شاید شما هدفی مهم ندارید تا فصل زمستان را با اشتیاق رسیدن به آن سپری کنید. بهترین کار این است که به برطرف کردن موانع کوچک و معمولی قبل از کاستن کیفیت و عملکرد زندگی بپردازید. استادیار دانشگاه تگزاس، شریل فالتن می‌گوید: ” کمی در عرض چند دقیقه فکر کنید تا موارد ناخوش‌آیند و کوچکی که با توجه به آزار مهم نیستند پیدا کنید و به رفع آنها بپردازید.” این موارد می‌توانند هر چیزی از جیر جیر در تا آدمی که باید با جواب رد از او فاصله بگیرید و … باشد. هر چیزی که باعث ناراحتی شما می‌شود ولی مهم نیستند که در دم اقدام به رفعش کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
25 − 10 =