راه‌های شناسایی افراد سمی و دوری از آنها

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های شناسایی افراد سمی و دوری از آنها
شناسایی افراد سمی و دوری از آنها
شناسایی افراد سمی و دوری از آنها

زمان مطالعه: 10 دقیقه

رابطه داشتن با افراد و اقوام شما یکی از مواردی است که هرکسی در زندگی خود داشته است. اما هیچ فکر کرده‌اید این افرادی که شما با آنها معاشرت دارید تا چه حد می‌توانند در کسب موفقیت در زندگی شما برای طرز فکری که دارید موثر باشند؟ در واقع اطرافیان شما را می‌سازند هر چه آنها سالم و دارای طرز فکر مناسب باشند به عنوان راه حلی مناسب می‌توانند شما را در پیدا کردن راه کارهای مناسب کمک کنند تا بتوانید زندگی را با میل و رویاهای خود پشت سر بگذارید. اما افراد سمی چه کسانی هستند ؟ و راه‌های شناسایی افراد سمی چیست؟

در نظر داشته باشید که شما باید این افراد را شناسایی کنید و هر چه زودتر از آنها دوری کنید تا شما و زندگیتان را نابود نکنند. در واقع همانطور که سم‌زدایی از بدن با خودش افزایش بهره‌وری در نتیجه‌ سلامت جسمانی را به همراه دارد، با بیرون کردن این افراد از ذهن و زندگی خود می‌توانید آرامش را برای خود داشته باشید.

چگونه افراد سمی را بشناسیم ؟

افراد بدبین و سمی کسانی هستند که منطق را زیر پا می‌گذارند و نه تنها شما بلکه به هر کسی که در اطرافشان باشد تاثیر منفی می‌گذارند. آنها کسانی هستند که از ایجاد آشوب و عصبانی‌ کردن دیگران لذت می‌برند. افراد با طرز فکر مسموم به قدری خطرناک هستند که می‌توانند مغز فرد موردنظر را در معرض استرس‌های شدید قرار دهند. پس هر راهی را باید برای دوری از این افراد پیدا کنید. زیرا با توجه به تحقیقات اگر استرس به صورت دراز مدت بر روی مغز قرار گیرد سودمندی یاخته‌های عصبی در هیپوکمپس ( قسمتی از مغز که مسئول حافظه است) را به خطر می‌اندازد. حتی اگر شما این مورد را به صورت ماه‌ها ادامه دهید سلول‌های مغز نابود می‌شوند. درست است که این افراد شما را نابود نمی‌کنند اما زندگی و مغز شما را نابود می سازند بنابراین دور کردن این افراد از راهکار‌های کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش می‌باشد

پس می‌توان گفت یکی از مهمترین موارد پیگیری چگونگی برخورد با انواع مختلف افراد است. افراد غیر حامی و دشوار یکی از بزرگترین چالش‌های زندگی هستند. در این پست می‌خواهیم در مورد چگونگی شناسایی ، متوقف کردن و برخورد با افراد بدبین و سمی که وارد زندگی شما می‌شوند صحبت کنیم. شما سزاوار این هستید که افرادی در زندگی خود داشته باشید که از گذراندن وقت با آنها لذت ببرید ، از شما حمایت می‌کنند و کسانی را که دوست دارید با آنها ارتباط برقرار کنید. زیرا اگر شما آنها را نشناسید نمی‌توانید آنها را از خود دور کنید. همیشه این را به یاد داشته باشید که این افراد هیچوقت ارزش تلف کردن وقت شما را ندارند. آنها باعث ایجاد استرس بیهوده می‌شوند ، در ادامه به بررسی راه‌های شناسایی افراد سمی می‌پردازیم.

افراد سمی چه کسانی هستند؟
افراد سمی چه کسانی هستند؟

1. شایعه پردازها

همه ما در برخی از موارد با دیدن برخی از افراد شایعه‌ای را از آنها شنیده‌ایم که می‌تواند خوشحال کننده و یا نه ناراحت کننده باشد. افرادی که شایعه‌پرداز هستند بدبختی دیگران را نوعی سرگرمی و لذت می‌دانند. درست است که در برخی از موارد لغزش‌های شخصی دیگران می‌تواند سرگرم کننده باشد. اما، بهتر است بدانید که این چندان طول نمی‌کشد و بعد از مدتی خسته کننده می‌شوید. این کار بعد از مدتی به شما احساس شرمساری را می‌دهد و باعث رنج دیگران می‌شود. شما بهتر است به سراغ افراد موفق با دانش و مهارت بسیار بروید تا از آنها با شنیدن مباحثی مفید و زیبا به موفقیت در کسب و کار خود کمک کنید و وقت خود را با گفتن و صحبت از بدبختی دیگر افراد هدر ندهید.

2. دمدمی مزاج‌ها

یکی دیگر از خصوصیات افراد سمی دمدمی مزاج بودن آنها است، یعنی اینکه در هر لحظه به صورتی خاصی هستند. این افراد به صورتی می‌باشند که نمی‌توانند کنترل احساسات خود را در دست داشته باشند. شاید دیده باشید که این افراد با دیدن شما و یا دیگران آنها را به باد فحش می‌گیرند. آنها مواردی که به خودشان تعلق دارد را به شما نسبت می‌دهند. این رفتار یعنی اینکه شما آنها را بی قرار کرده‌اید. شما اگر چنین دوستان و کسانی را در اطراف خود دارید باید از آنها دوری کنید. شاید دور کردن این افراد کمی مشکل باشد، چون آنها بر روی احساسات خود کنترل ندارند، همین باعث می‌شود به حالشان تاسف بخورید. اما شما تا می‌توانید باید به دوری از این افراد بپردازید.

دوری از افراد بدبین
دوری از افراد بدبین

3. قربانی‌ها

یکی دیگر از افراد موجود در دسته سمی‌ها که شاید اصلا به ذهنتان خطور پیدا نکند قربانی‌ها هستند. شناسایی این افراد کمی مشکل‌تر از بقیه است. زیرا، شما ابتدا به همدردی در رابطه با مشکلات آنها خواهید پرداخت. اما بعد از کمی فکر کردن و گذشت زمان خواهید فهمید که زمانی که احتیاج دارند تمامی وقت شما را شامل می‌شود. افراد بدبین و سمی قربانی کسانی هستند که مسئولیت را قبول نداشته و کنار می‌زنند. آنها افرادی هستند که هر دردسر کوچکی را در مقابل خود همانند فاجعه‌ای عظیم و بدون راه حل مشاهده می‌کنند. از هر چیزی فرار می‌کنند و به تجربیات جهت آموزش و یادگیری برای روزهای آینده علاقه‌ای ندارند. از جمله راه‌های شناسایی افراد سمی موجود در این دسته گذراندن وقت با آنها است.

4. خودبین‌ها

دسته دیگری از افرادی که باید مواظب آنها باشید خودبین‌ها هستند. این افراد کسانی هستند که نسبت به دیگران با حفظ فاصله‌ای شدید قادر به از پا در آوردن شما خواهند بود. در زمان‌هایی که احساس تنهایی دارید می‌توانید حدس بزنید که در اطراف خودبین‌ها قرار گرفتید. زیرا ،آنها بر این باورند که داشتن رابطه با افراد برایشان فایده‌ای ندارد. آنها شما را به عنوان ابزاری مشاهده می‌کنند تا باعث رشد خوشبینی آنها شوید. دوری از این دسته افراد یکی از راه‌های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی می‌باشد چرا که از گزند و آسیب این افراد در امان هستید.

خودبینی افراد با طرز فکر سمی
خودبینی افراد با طرز فکر سمی

5. حسود‌ها

از دیگر افرادی که ممکن است در هر جایی مشاهده شوند حسود‌ها هستند. آنها به گونه‌ای هستند که همیشه به نوعی دوست ندارد آب خوش از گلوی همسایه پایین برود. آنها به گونه‌ای هستند که حتی خوشحالی و لذتی را برای اتفاق‌های خوب خود ندارند. چون همیشه به دنبال مقایسه بخت و اقبال خود با دیگران هستند. این در حالی است که ما باید بدانیم همیشه افرادی خوشبخت‌تر از ما در دنیا هم هست. ما باید به دنبال رضایت درون خود باشیم. همیشه از افراد حسود دوری کنید. زیرا، آنها باعث می‌شوند که در مورد موفقیت‌های خود بی اهمیت باشید.

6. فریب‌کارها

در زندگی شما افرادی وجود دارند که با شما دوست هستند ،اما اگر نقاب خود را بردارند مشاهده می‌شود که فریب کارند و به دنبال گرفتن وقت و انرژی در زندگی شما هستند بنابراین دیدن فریبکاری یکی از راه‌های شناسایی افراد سمی می‌باشد. شما به راحتی نمی‌توانید آنها را تشخیص دهید چون همیشه به عنوان یک دوست با شما نمایان می‌شوند. آنها در مورد شما هر مورد لازمی را می‌دانند.

مثلا آنها می‌دانند که از چه چیزی لذت می‌برید و چه چیزی شما را خوشحال می‌کند. همچنین می‌دانند که به نوعی نقطه ضعف شما چیست تا آنها را به عنوان اطلاعات مخفی استفاده کنند. اگر توجه کرده و برخی از شما با آنها آشنا شده باشید، می‌دانید که آنها چیزی را به شما نمی‌دهند و تنها از شما اطلاعات کسب می‌کنند. همین کار را ادامه می‌دهند تا اینکه از پای درآیید. معاشرت با افراد حسود یکی از دلایل از دست دادن انگیزه می‌باشد پس برای تقویت اراده و انگیزه خود از این افراد دوری نمایید.

دوری از افراد فریبکار
دوری از افراد فریبکار

7. غیر عادی

از خصوصیات افراد سمی این می‌باشد که به صورت غیر عادی می‌باشند و اگر بتوانید توجه کافی را به آنها داشته باشید به راحتی قابل شناسایی هستند. آنها کسانی هستند که دوست دارند مردم را بدبخت و نگران مشاهده کنند. هر کاری که از دستشان برآید برای داشتن احساس بد شما می‌کنند.

8. دیوانه سازها

آیا طرفدار هری پاتر و فیلم‌هایش هستید؟ پس اگر این چنین است با دمنتورها یا همان دیوانه سازها آشنایی دارید. ( با توجه به مباحث موجود در کتاب‌های نوشته شده توسط جی.کی.رولینگ که روح انسان را مکیده و از بدن خارج می‌کنند تا پوسته‌های انسان باقی بماند). دمنتورها افراد  بدبین و بسیار سمی هستند که دارای حس‌های منفی و بدبینی می‌باشند و با انتقال بر دیگران زندگی‌شان را نابود می‌کنند. این افراد کسانی هستند که به هر چیزی بدبین هستند و همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند. آنها کسانی هستند که ترس و نگرانی را می‌توانند به هر کسی منتقل کنند. دانشگاه نوتردام تحقیقاتی را بر روی دانشجویان خود انجام داد و با توجه به این تحقیقات دریافتند دانشجویانی که هم اتاقی منفی گرا دارند بعد از مدتی افسرده و منفی‌نگر می‌شوند.

دمنتورها
دمنتورها

9. عیب‌جو

افراد با طرز فکر مسموم که ممکن است در اطراف هر کسی موجود باشد عیب‌جو‌ها هستند. آنها در تمامی لحظات به شما می‌گویند چه چیزی بد و یا خوب است. همیشه به دنبال این هستند که شما احساس بدی را به موارد مورد علاقه خود داشته باشید. افراد عیب‌جو به جای یادگیری از افرادی که با آنها تفاوت دارند به دنبال حقیر کردن آنها هستند. آنها هر کاری را می‌کنند تا شور و شوق شما را نابود کنند.

10. مغرور

مغرور بودن بسیار بد است و اگر شما خدایی نکرده کمی از آن را هم در خود داشته باشید ممکن است افراد زیادی از شما روی برگردانند. افراد مغرور زمان شما را هدر می‌دهند زیرا هر کاری را که انجام دهید به عنوان چالش شخصی می‌بینند. در واقع اعتماد به نفس کاذب از غرور به دست می‌آید و این است که ناامنی ایجاد می‌شود. با توجه به تحقیقات انجام شده افراد مغرور دارای عملکرد ضعیفی هستند و بیشتر دچار دردسر و دشواری می‌شوند.

محافظت از خود در برابر افراد سمی

افراد با داشتن طرز فکر سمی همانطور که گفته شد بسیار خطرناک هستند و واقعا جلوی پیشرفت شما را می‌گیرند. آنها غیر منطقی هستند و نباید در موردشان کوچکترین اشتباهی را مرتکب شوید. شما نباید هیچ واکنش احساس را جهت همسو شدن با آنها نشان دهید. توجه داشته باشید این افراد هر چه غیر منطقی و دیوانه‌تر باشند برای شما راحت‌تر است از دستانشان خلاص شوید. برای دوری از آنها کارهای لازم را انجام دهید و بهتر است از نظر احساسی فاصله بگیرید نه اینکه در بازی خودشان تلاش برای شکست را انجام دهید. همیشه حقایق را در نظر داشته باشید.

دوری از افراد سمی

شما باید ابتدا از آنها آگاه باشید تا بتوانید به حفظ فاصله خود بپردازید. در زمان‌هایی که احساس گروه‌بندی تازه را می‌کنید ، راه خوب را انتخاب و ترسی نداشته باشید و بدانید که دوری از این افراد کار خوبی است.

راه‌های شناسایی افراد سمی در این مقاله از وب سایت آموزشی آکادمی 98 برای شما عزیزان ارائه شده است. شما با شناخت افراد بدبین با طرز فکر سمی می‌توانید مرزهایی را برای فاصله از آنها به صورت کاملا آگاهانه تعیین کنید. نباید اجازه دهید اتفاقات طبیعی رخ دهند چون با این کار خودتان را وارد جدال‌های سخت می‌کنید. باید مرز خود را برای درگیر شدن با فرد سمی ایجاد کنید در این صورت قادر به کنترل آشفتگی خواهید بود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
9 ⁄ 9 =