تاثیر طول محتوا بر سئو سایت

خانه » بهینه سازی » تاثیر طول محتوا بر سئو سایت
تاثیر طول محتوا بر سئو سایت
تاثیر طول محتوا بر سئو سایت

زمان مطالعه: 15 دقیقه

محتوا یکی از مهمترین موارد در سئو سایت می باشد. قصد داریم در این مقاله تاثیر طول محتوا در سئو را با هم مورد بررسی قرار دهیم. منظور از طول محتوا تعداد کلمات و کاراکترهای می باشد. همین مقاله که در حال مطالعه آن هستید یک محتوا است. می خواهم به شما بگویم که اگر این مقاله من طولانی باشد چه تاثیری می تواند بر سئو محتوا داشته باشد.

اهمیت طول محتوا در سئو

حتما می دانید که یک محتوای خوب از نظر سئو و طبق گفته گوگل باید حداقل 350 واژه داشته باشد. البته این مقدار برای چند سال پیش بود، من پیشنهاد می کنم برای مطالب، محصولات و صفحات سایت خود حداقل 500 کلمه محتوا بنویسید. اما اگر تعداد واژه های زیادتر باشد چه تاثیر خوبی می تواند روی سئو سایت ما داشته باشید ؟! و یا اگر کمتر از 350 واژه باشد چطور !؟

اگر طول محتوای شما کمتر از 350 کلمه باشد یعنی حداقل استاندارد آن را رعایت نکرده اید و این اصلا برای سئو محتوای شما خوب نیست.

اما اگر طول محتوا طولانی باشد مثلا بیش از 1000 یا 2000 واژه که یک مقاله طولانی محسوب می شود، تاثیر بسیار خوبی بر سئو شما خواهد داشت. البته ما مقالاتی در سطح وب داریم که بیش از 15 هزار واژه دارند که واقعا اینگونه مقالات و صفحات به عنوان مرجع و منبع شناسایی می شوند.

اهمیت طول محتوا در سئو
اهمیت طول محتوا در سئو

چرا محتوا مهم است

قبل از اینکه سراغ دلایل و تاثیر محتوا در سئو سایت بریم ابتدا لازم است با دلیل اهمیت محتوا آشنا شوید. بی شک شما هم جاهای مختلفی این جمله و شعار را شنیده اید که می گویند ” محتوا پادشاه است ” منظور آنها از این شعار چیست ؟ در مبحث سئو نکات بسیار زیادی را باید در نظر بگیریم. اکثر متخصصین و سئوکاران بزرگ بر این باورند که محتوا جزو اصلی ترین دلایل موفقیت یک سایت می باشد. همان محتوایی که شما به صورت مطالب روزانه ، اخبار ، محصولات جدید و … به سایت خود اضافه می کنید.

برای فراگیری کامل مبحث بهینه سازی می توانید مقاله آموزش سئو رایگان را مطالعه کنید.

گوگل یک موتور جستجوی هوشمند می باشد. اکنون تمام هدف گوگل این است که بتواند با کیفیت ترین نتیجه و دقیق ترین نتیجه را به کاربران نمایش دهد. به همین دلیل روی متحوای صفحات اینترنتی حساسیت بیشتری دارد. اگر محتوای شما خوب نباشد، با وجود اینکه رتبه خوبی داشته باشید، باز هم در نتایج به خوبی ظاهر نخواهید شد. به همین دلیل است که یک از مهمترین نکات در سئو سازی وبسایت مربوط به محتوای سایت می باشد.

افزونه Yoast Seo و آنالیز طول محتوا

اگر شما با استفاده از وردپرس سایت خود را راه اندازی کرده باشید به احتمال خیلی زیاد از افزونه Yoast Seo برای سئو و بهینه سازی سایت خود استفاده می کنید. این افزونه جزو بهترین افزونه های سئو وردپرس می باشد. قابلیت بسیار خوبی که این پلاگین دارد، شمارش تعداد کلمات محتوا شما می باشد.

اگر هنوز با این سیستم آشنا نیستید مقاله رایگان وردپرس چیست؟ را مطالعه کنید.

علاوه بر شمارش مقدار استاندارد آن را نیز به شما نمایش می دهد. یعنی در قسمت آنالیز محتوا به صورت پیش فرض نوشته است که حداقل طول محتوای شما باشد 300 واژه باشد. اگر طول محتوای شما کمتر از این مقدار باشد با رنگ قرمز به شما اخطار خواهد داد.

سئو محتوا با افزایش طول محتوا
سئو محتوا با افزایش طول محتوا

کرنر استون یا محتوای شاخص افزونه Yoast

کرنر استون به انگلیسی ححح که در زبان فارسی به معنی محتوای شاخص ترجمه است به مقالات و محتوا های طولانی گفته می شود. مقالاتی که دارای محتوای طولانی هستند را اغلب به عنوان محتوای مرجع می شناسند. اگر در بخش آنالیز محتوای Yoast Seo دقت کرده باشید گزینه ای وجود دارد به نام محتوای شاخص که اگر تیک این گزینه را بزنید، حداقل طول محتوا که یواست سئو به شما پیشنهاد خواهد داد 900 واژه می باشد.

به صورت پیش فرض yoast طول محتوا را 300 کلمه پیشنهاد می دهد، اما وقتی تیک گزینه کرنر استون (محتوای شاخص) را بزنید عدد 300 به 900 تغییر می کند. دلیل آن است که یک محتوای مرجع باید طولانی باشد. اگر محتوای مقاله و صفحه شما کمتر از این تعداد واژه باشد به عنوان کحتوای شاخص شناخته نمی شود.

چرای محتوای طولانی بنویسیم ؟

مهمترین بخش مقاله ما مربوط به همین بخش می باشد. وقتی ما یک مقاله جدید داخل سایت قرار می دهیم که تفاوتی دارد که مقاله ما 5 خط داشته یا 50 خط داشته باشد؟ مثلا بجای اینکه من کلی توضیحات در بالا نوشتم می توانستم در چند جمله کوتاه به شما بگویم که تاثیر طول محتوا در سئو چی هست و چرا باید محتوای طولانی تولید کنیم؟ اما سعی کردم به همه نکات در این زمینه اشاره کنم. باید سعی کنم هر موضوع یا هر کلمه کلیدی که به این مقاله مربوط می شود را در سراسر آن بکار ببرم.

محتوا پادشاه است
محتوا پادشاه است

البته توجه داشته باشید که تنها منظور از محتوای طولانی استفاده از کلمات کلیدی زیاد ، و اشاره به موضوعات مختلف نیست. ما قصد داریم با نوشتن یک مقاله طولانی، کاملترین محتوا و توضیحات را برای آن بنویسیم که کاربران به پاسخ سوالات و مشکلات خودشان دست پیدا کنند.

برخی از دلایل مهم برای تولید محتوای طولانی در سایت را برای شما لیست کرده ام.

 • ایجاد کاملترین توضیحات درباره موضوع محتوا
 • تبدیل شدن به مرجع و منبع در زمینه مورد نظر
 • پوشش انواع کلمات کلیدی و موضوعات متنوع
 • پاسخگو و برطرف کننده نیاز کاربران
 • ظاهر شدن هر چه بهتر در نتایج گوگل
 • افزایش میزان ماندگاری کاربران داخل صفحه
 • کسب رضایت کاربران
 • و …

در ادامه مواردی که برای شما نام بردم را تک تک توضیح می دهم تا درک کاملتری درباره آن ها داشته باشید.

اهمیت طول محتوا در سئو سایت
اهمیت طول محتوا در سئو سایت

نوشتن کاملترین توضیحات درباره موضوع محتوا

اولین موردی که باید به آن اشاره کنم مربوط به کامل بودن محتوا است. همین مقاله را در نظر بگیرید، سایت های زیادی درباره همین موضوع داخل سایت خود محتوا تولید کرده اند. محتوای هر سایتی کاملتر باشد بی شک به عنوان بهترین مقاله انتخاب خواهد شد. بنابراین برای اینکه یک کار تکراری انجام نداده باشید بهتر است برخلاف سایت های رقیب یا همکاران خود محتوای بیشتری برای صفحات سایت خود بنویسید.

البته منظور من این نیست هر چیزی که دوست داشتید داخل محتوا بنویسید، در صورت نیاز و وجود محتوا و توضیحات بیشتر شما می توانید مقالات و توضیحات مربوط به محصولات خودتان را طولانی کنید.

تبدیل شدن به مرجع و دریافت بک لینک

منظور از این مورد یعنی وقتی محتوای آموزش یا هر چیزی که داخل سایتتان نوشتید کامل و جامع باشد، سایت شما برای آن موضوع به یک مرجع و منبع تبدیل خواهد شد. وقتی شما بتوانید یک مقاله با طول محتوای زیاد بنویسید و تمامی بخش های موضوع مورد نظر را پوشش دهید اکثر سایت ها با دلیل کامل بودن محتوای شما به آن صفحه لینک خواهند داد.

در رابطه با دریافت بک لینک مقاله رایگان لینک بیلدینگ چیست؟ لینک سازی داخلی و خارجی را مطالعه کنید.

تصور کنید در رابطه با موضوع تاثیر طول محتوا بر سئو شما در سایت خود یک مقاله فوق العاده کامل نوشته اید. از طرفی هم در نتایج اول گوگل قرار گرفته اید. اصلا منطقی نیست که من وقت بگذارم برای همان زمینه که شما به عنوان مرجع شناخته شده اید کلی محتوا تولید کنم. بجای اینکار روی موضوع دیگری وقت میگذارم و درنهایت روی موضوع جدیدتری سایت خودم را به مرجع تبدیل می کنم. در عوض برای اینکه کاربران سایت در رابطه با آن موضوع هم چیزی بخوانند یک مقاله مختصر و کلی درباره اهمیت طول محتوا در سئو می نویسم و تنها نکات مهم را داخل آن توضیح می دهم. در نهایت برای مطالعه بیشتر می توان به سایت شما لینک دهم.

افزایش کیفیت محتوا برای سئو و بهینه سازی
افزایش کیفیت محتوا برای سئو و بهینه سازی

بکارگیری کلمات کلیدی متنوع داخل محتوا

یکی از مهمترین عوامل در تولید محتوای طولانی داخل سایت مربوط به همین موضوع می باشد. وقتی شما یک مقاله 350 واژه ای می نویسید چندبار و چه تعداد کلمه کلیدی را در حد استاندارد می توانید استفاده کنید؟ نهایتا دو بار اما اگر ما یک مقاله با طول محتوای 2000 هزار واژه بنویسید به راحتی قادر خواهید بود چندین بار کلمه کلید اصلی ، چندین بار کلمات کلیدی مشابه و چندین بار هم کلمات مترادف را بکار ببرید.

پس در رابطه با تولید مقالات طولانی باید بدانید که یکی از نکات مهم مربوط به همین موضوع است. توجه داشته باشید که نباید روی این موضوع زیاد تمرکز کرده و با تکرار نادرست و نابجا کیفیت محتوای خود را از بین ببرید.

گاهی ممکن است شما یک مقاله چند هزار واژه ای فرضا 5000 هزار کلمه بنویسید ولی اصلا نتوانید از کلمات کلیدی به خوبی داخل آن استفاده کنید. بنابراین باید حواستان روی گزینه های بعدی باشد. یعنی کامل بودن، پاسخگو بودن و … پس هیچ کدام از این گزینه که خدمت شما توضیح میدهم نباید به تنهایی در نظر گرفته شوند.

پاسخگوی نیاز کاربران سایت

مورد بعدی مربوط به کاربران می باشد. اگر شما همراه عزیز و همیشگی هادی قربانی در سایت آکادمی 98 به این موضوع نیاز داشته باشید، بی شک با مطالعه آن تمامی مشکلات و سوالات موجود در این زمینه برای شما روشن خواهد شد. برخی محتواهای کوتاه وجود دارند که وقتی کاربران اقدام به مطالعه آن می کنند، علاوه بر اینکه چیزی یاد نمیگیرند از طرفی هم گمراه می شوند. یا اینکه بدلیل ناقص بودن پاسخ خود خود را متوجه نمی شوند. بنابراین در همچین شرایطی صفحه را بسته و به سراغ حجستجوی سایت های دیگری می روند.

مورد دیگری که در رابطه با کاربران وجود دارد، وقتی طول محتوا سایت شما زیاد باشد. کاربران هر بار قصد یادگیری چیزی را داشته باشند، یا مشکلی برای آنها پیش آمده باشد ابتدا به سایت شما سر میزنند. این ویژگی هم یکی از دلایل تولید محتوای طولانی می باشد.

کسب رتبه بهتر در گوگل

رسیدن به لینک یک گوگل با محتوای خوب
رسیدن به لینک یک گوگل با محتوای خوب

نکته مهم دیگر که لازم است به عنوان یکی از دلایل اهمیت طول محتوا روی سئو به آن اشاره کنم، مربوط به کسب جایگاه و رتبه خوب در گوگل می باشد. در ابتدای همین مقاله اشاره کردم که گوگل به قدری هوشمند است که می تواند کیفیت محتوا را تشخیص دهد. همچنین گوگل تنها سعی دارد بهترین و باکیفیت ترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. به همین دلیل یکی از دلایل خوب ظاهر شدن در گوگل مربوط به نوشتن مقاله با طول محتوای زیاد می باشد.

توجه داشته باشید من در طول این آموزش تولید محتوا را بیشتر با نام نوشتن مقاله توضیح دادم. اما هدف تنها مقاله و نوشته های بخش وبلاگ سایت نیست. این موارد درباره توضیحات مربوط به محصولات یا هر محتوایی که داخل سایت ممکن از وجود داشته باشد صدق می کند.

چرا طول محتوا برای گوگل مهم است ؟ چندین دلیل مختلف برای این مورد وجود دارد. برخی از این موارد را در زیر برای شما لیست کرده ام.

 • استفاده از کلمات کلیدی اصلی در بخش های مختلف
 • استفاده از کلمات کلیدی مرتبط
 • استفاده از LSI یا کلمات کلیدی هم معنی و مترادف
 • محتوای طولانی نشان دهنده کامل بودن می باشد
 • در محتوای طولانی سرتیتر ها و هدینگ های زیادی استفاده می شود
 • داخل یک مقاله با تعداد واژه زیاد بیشتر از لیست ها استفاده می شود
 • برای جذابیت بیشتر از تصاویر داخل محتوا استفاده خواهد شد
 • امکان استفاده از ویدیو افزایش میاید
 • امکان قرار دادن فایل صوتی وجود دارد
 • و …

همه این موارد دلایلی هستند که اگر شما در تولید محتوای طولانی رعایت کنید، بی شک نتیجه بسیار خوبی در نتایج جستجوی گوگل دریافت خواهید کرد.

پیشنهاد مطالعه کار با ابزار پیش نمایش ظاهر جستجوی گوگل برای بهینه سازی عنوان و توضیحات سئو قبل از ایندکس

افزایش ماندگاری کاربران داخل سایت

یکی از دلایل اهمت داشتن نوشتن مقالات طولانی نگه داشتن کاربران داخل سایت می باشد. حتما شما هم می دانید که یکی از فاکتورهای گوگل برای بررسی کیفیت محتوا میزان ماندگاری کاربران داخل سایت می باشد. وقتی کاربری از طریق نتایج جستجو وارد صفحه یکی از مقالات شما می شود، یکی از الگوریتم های گوگل که کار آن بررسی مدت زمان ماندگاری کاربر داخل آن صفحه می باشد دست بکار خواهد شد. هر چقدر مدت زمان ماندکاری کاربر درآن صفحه بیشتر باید نشانه کیفیت محتوا برای گوگل می باشد. اما وقتی کاربر در عرض چند ثانیه صفحه را ببندد نشانه بی کیفیت بودن محتوای صفحه می باشد.

البته توجه داشته باشید که قرار نیست با چند بار این اتفاق رخ دهد. مثلا اگر محتوا بی کیفیت باشد گوگل بر اساس تعداد دفعات بازدید و میزان بانس ریت (خارج شدن کاربران از سایت) تشخیص می دهد که کیفیت محتوا در چه حدی می باشد.

همانطور که گفتم افزایش مدت زمان ماندگاری کاربران داخل سایت نشان دهنده کیفیت محتوای ما می باشد. به همین دلیل گوگل بعد از اینکه تشخیص داد محتوای ما کیفیت خوبی دارد، سایت ما را در نتایج اول قرار خواهد داد.

تولید محتوا برای کاربران سایت
تولید محتوا برای کاربران سایت

کسب رضایت کاربران

آخرین گزینه که قصد دارم به عنوان یکی از عوامل تاثیر طول محتوا در سئو به آن اشاره کنم مربوط به رضایت کاربران است. امروزه کسب و کارهای اینترنتی همگی در تلاش هستند تا بتوانند کاربران زیادی را به سمت خودشان جذب کنند. افزایش کاربر و افزایش بازدید از سایت برابر است با فروش بیشتر که هر کسب و کاری دنبال همین موضوع می باشد.

وقتی شما بتوانید محتوای مفید و کاملی تولید کنید کاربران از سایت شما راضی خواهند بود. آنها با مشاهده چندین مقاله کامل با طول محتوای زیاد داخل سایت شما به شما شما جذف خواهند شد. همیشه برای یادگیری موارد جدید و رفع مشکلات ابتدا سایت شما به ذهن آنها خواهد رسید. پس اگر مطالب و توضیحات مفیدی برای آموزش ها، مقالات و محصولات خود بنویسید موفق به جلب رضایت کاربران می شود.

وقتی چیز برای نوشتن و طولانی کردن محتوا وجود ندارد

تا اینجا هادی قربانی فقط سعی کرده شما را با تاثیر شگفت انگیز طول محتوا آشنا کند. حالا باید خدمت شما دوست عزیزم عرض کنم که ممکن است شما مقاله یا توضیحاتی برای محصول خاصی بنویسید که محتوای خاصی برای آن وجود ندارد. برای مثال موضوعی وجود دارد که شما قادر نیستید بیشتر از 700 واژه برای آن تولید محتوا کنید. بنابراین قرار نیست 100 درصد شما محتوای های چند هزار واژه ای بنویسید. وقتی شما در همان تعداد واژه بتوانید موضوع خود را از هر نظر پوشش دهید برای کاربران کافیست. بی شک وقتی شما نمی توانید توضیح بیشتری برای آن موضوع بنویسید سایت های رقیب نیز به همین صورت خواهند بود.

پس تنها باید سعی کنید محتوای تولید شده شما بهتر از محتوای سایت همکاران باشد. نباید الکی کلمات و جملات را پشت هم قرار دهید تا یک محتوای چند هزار واژه ای تولید کنید. اگر شما قصد داشته باشید با کلمات و جملات بی ربط طول محتوا را طولانی کنید، تنها موفق شده اید کیفیت مطلب و توضیحات خودتان را پایین بیاورید.

طول محتوا در سئو سایت
طول محتوا در سئو سایت

نحوه شمارش تعداد واژه های یک مطلب

سوال مهم دیگری که در رابطه با طول محتوا کاربران از من میپرسند مربوط به شمارش تعداد کلمات محتوای تولید شده می باشد. خب اصلا منطقی نیست کلمات را تک تک شمارش کنیم 🙂 پس باید از ابزارهای موجود برای اینکار استفاده کنید.

اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده باشد، حتما می دانید که وقتی داخل ویرایشگر وردپرس محتوا را می نویسید در زیر همان ویرایشگر سمت راست تعداد واژه ها را به شما نمایش می دهد. اما اگر از وردپرس استفاده نمی کنید و سیستم شما این ویژگی را ندارد نگران نباشید. چرا که ابزارهای مختلفی برای بررسی طول محتوا وجود دارد.

ابزار word counter برای شماره تعداد کلمات

ابزار آنلاین شمارش طول محتوای نوشته ها
ابزار آنلاین شمارش طول محتوای نوشته ها

یکی از بهترین ابزارها برای مشاهده تعداد واژه ها ابزاری است به اسم word counter که جزو محبوب ترین ابزار در این زمینه محسوب می شود. البته بجز شمارش تعداد کلمات قادر است تعداد کاراکترها را نیز به شما نمایش دهد. برای از ویژگی ها خوب این ابزار آنلاین را می توانید در زیر مشاهده کنید.

 • شمارش تعداد کلمات محتوا
 • شمارش تعداد کاراکترهای محتوا
 • قابلیت نمایش تعداد دفعات تکرار کلمات مختلف
 • قابلیت شما تعداد پاراگراف ها
 • نمایش مدت زمان مطالعه محتوا
 • مدت زمان محتوا در صورت صوتی بودن
 • نمایش درصد استفاده از کلمات کلیدی مختلف
 • و …

برای کار با این ابزار آنلاین به لینک wordcounter.net مراجعه کنید.

این ابزار که خدمت شما معرفی کردم یکی از بهترین ها می باشد. اگر به صورت پیش فرض قادر به مشاهده ابزار نشدید از وی-پی-ان استفاده کنید.

استراتژی تولید محتوا طولانی برای سئو
استراتژی تولید محتوا طولانی برای سئو

نتیجه گیری از اهمیت طول محتوا برای سئو

بعد از اینکه تاثیر طول محتوا در سئو را متوجه شدید. اکنون لازم است با بکارگیری این تکنیک سئو اقدام به تولید محتوای بهینه کنید. توجه داشته باشید که شما باید تمامی عوامل مهم برای طولانی بودن مقاله، محصولات و … را رعایت کنید. کیفیت را هرگز فراموش نکنید. در صورتی که مطلبی برای نوشتن وجود ندارد باید محتوای مقالات شما کوتاه و باشد و هیچ مشکلی نخواهد داشت. یکی از نکات مهم در رابطه با این موضوع این است که باید شما محتوا با طول کم هم داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

2 دیدگاه

 1. امیر حسین نوری

  سلام استاد قربانی
  در رابطه با تولید محتوای طولانی طبق گفته شما ما باید نهایتا یکی دو تا مطلب روزانه داخل سایت قرار بدیم. اما در حالت معمولی میشه تعداد ۱۰ الی ۱۵ مطلب منتشر کرد.
  آیا با این تفاوت باز فکر می کنید محتوا باید طولانی باشه ؟

  • هادی قربانی

   جناب نوری عزیز سلام
   از اینکه همراه ما هستید بسیار خوشحالیم
   بله باز هم با این وجود بهتره تعداد مطالب کم باشه اما محتوا با کیفیت باشن. اینطوری در نظر بگیرید نوشتن یک مقاله با محتوا با کیفیت و عالی بهتر از نوشتن ۱۰ مقاله بی کیفیت هست.
   نباید کیفیت رو قدای کمیت کنید. بهتره بجای داشتن ۱۰۰ مقاله بی کیفیت مثلا ۵۰ مقاله خوبی داشته باشید.
   البته همونطور که داخل توضیحات گفته شده برخی مطالب هستن که واقعا توضیحاتشون کمه. اینجور موارد باید همینطور کم باشن و نوشتن مطالب اضافی بیهوده خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
9 × 26 =