تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی
استفاده از خلاقیت پنهان درونی
استفاده از خلاقیت پنهان درونی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

خلاقیت در زندگی سبب بروز تغییر و تحول افراد می‌شود. بدون خلاقیت، زندگی افراد جذابیت و رنگ و بوی تازه نخواهد داشت، بنابراین باید همواره به دنبال افزایش خلاقیت با راهکار‌های مختلف باشیم چرا که تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی بسیار زیاد می‌باشد و باعث می‌شود تا در راه رسیدن به موفقیت دچار خستگی و نا امیدی نشویم. اگر بیوگرافی افراد موفق را مطالعه کرده باشید، خواهید فهمید که این افراد همواره با داشتن خلاقیت و نبوغ توانسته‌اند در‌های جدیدی از خوشبختی و موفقیت را در زندگی خود باز کنند، بنابراین چرا شما نیز همچون این افراد نباشید؟

استفاده از خلاقیت پنهان درونی

خلاقیت، عمل تبدیل ایده‌های جدید و تخیلی به واقعیت است. خلاقیت با توانایی درک جهان به روش‌های جدید، پیدا کردن الگوهای پنهان، برقراری ارتباط بین پدیده‌های به ظاهر نامربوط و ایجاد راه حل‌ها، مشخص می‌شود. خلاقیت شامل دو فرآیند است: تفکر، سپس تولید. اگر ایده دارید اما به آنها عمل نکنید، خیال باف هستید و خلاق نیستید. این را هم بهتر است بدانید که خوشبختانه همه ما خلاق هستیم. اکنون ممکن است با خودتان فکر کنید “من حتی قادر به ترسیم یک دایره نیستم، من خلاق نیستم”، نگران نباشید. برای مثال، من از طریق نوشتن، داستان پردازی و حل مسئله، خلاقیت خود را بیان می‌کنم. اینها مناطقی هستند که خلاقیت من می‌درخشد.

جستوجوی خلاقیت در زندگی

همانطور که جورج ناولر می‌گوید:” خلاقیت عمدتا در تغییر دادن آنچه می‌دانیم برای یافتن چیزهایی که نمی‌دانیم تشکیل می‌شود. از این رو، برای اینکه به فکر خلاقانه بپردازیم باید بتوانیم آنچه را که به طور عادی در نظر می‌گیریم، تازه بنگریم”. باور کنید یا نه، شما نیز ویژگی‌هایی دارید که نشان می‌دهد شما فردی با نبوغ و خلاق هستید. شما به راحتی فراموش کرده‌اید که چگونه به روح خلاقیت متولد شده خود دسترسی پیدا کنید. اما مورد مهمی که باید توجه داشته باشید این بوده که نباید از شکست ترسی داشته باشید و همواره به دنبال خلاقیت و در نتیجه کسب موفقیت در زندگی باشید.

اثرات خلاقیت بر زندگی
اثرات خلاقیت بر زندگی

افراد خلاق توانایی مشاهده جهان از زوایای مختلف را دارند چرا که تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی را درک کرده‌اند. آنها در ارائه اشیاء معمولی از زاویه جدیدی که تجربه ما را با آن گسترش می‌دهد مهارت دارند. آنها این قدرت را دارند که با ساختن چیزهای جدید و بی نظیر دنیای ما را زیبا و جالب‌تر جلوه دهند. توانایی آنها برای دیدن چیزها از زوایای مختلف در هنگام حل مسئله به آنها مزیت می‌بخشد. آنها به راحتی مسائل پیچیده را تجزیه می‌کنند و بیشتر به بیرون فکر می‌کنند که به آنها کمک می‌کند راه حل‌ها و محصولات خلاقانه را کشف کنند.

تاثیر خلاقیت بر زندگی

آیا این موارد به شما مرتبط است؟ آیا خود را فردی خلاق می‌دانید؟ روانشناسان اجتماعی معتقدند همه با توانایی خلاق به دنیا می آیند. بعضی اوقات فقط برای کمک به کشف این بخش از خودمان نیاز به کمک داریم. در اینجا خلاقیت چه تاثیری را در زندگی فردی می‌گذارد بیان شده است.

1. داشتن چشم انداز بهتر توسط خلاقیت

هر کسی امروزه دوست دارد راه‌هایی را برای راحت کردن زندگی و به نوعی خلاق بودن خود داشته باشد. مثلا؛ در حین آشپزی مواردی را برای خلاقیت انجام می‌دهند و به دنبال راهکار‌های جدید برای افزایش خلاقیت با تکنیک‌های کاربردی و مختلف، مسیرهای جدید را در کار خود انجام می‌دهند و … . این افراد که سعی در خلاق بودن دارند با افراد خلاقی چون نویسنده، هنرمندان، موسیقی‌دان و … ویژگی شخصیت مشترکی دارند. این ویژگی‌های مشترک می‌توانند؛ انگیزه، کنجکاوری، پشتکار، مثبت اندیشی و ذهنیت باز باشد.

تاثیر اعتماد به نفس بر خلاقیت

تحقیقات نشان داده است اگر کسی به صورت مداوم به دنبال راه‌های خلاقانه باشد، انعطاف پذیرتر بوده و در مورد دیگران کمتر قضاوت می‌کند. یعنی چی؟ یعنی رابطه روشنی در بین خلاقیت و افزایش سلامت روانی وجود دارد. فکر کنم این موارد کافی باشد تا اینکه شما به دنبال راه‌هایی برای کاوش در نیمه خلاق خود باشید و چشم اندازی بهتر در زندگی داشته باشید. اما بهترین راه رسیدن به خلاقیت چیست؟ این چیزی نیست جز افزایش اعتماد به نفس. اعتماد به نفس بالا با افزایش تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی در جهت مثبت، رابطه مستقیم دارد بنابراین با افزایش اعتماد به نفس این تاثیر بیشتر خواهد شد.

خلاقیت چه تاثیری بر زندگی دارد؟
خلاقیت چه تاثیری بر زندگی دارد؟

چیزی که ما را از کاوش خلاق بودن می‌تواند دور کند ترس از اشتباه و شکست است. اما با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا ما از اینکه از کنج راحتی ( یعنی عملکرد فرد خنثی بوده و فرد بدون ریسک پذیری و با عدم فعالیت شرایط را ثابت حفظ می‌کند) خارج شویم و به امتحان کردن موارد جدید بپردازیم ترسی نخواهیم داشت. اگر ما این موارد را رعایت کنیم و از کنج راحتی بیرون بیاییم خلاقیت درونی ما جوانه می‌زند و به بیرون سرایت می‌کند. شما باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و این با رویارویی بر چالش و غلبه آنها امکان پذیر است.

2. خلاقیت فرصت‌ها را افزایش می‌دهد

افراد خلاق یاد می‌گیرند که چگونه با مشکلات روبرو شده و آنها را از زاویه دیگری مشاهده کنند. همین باعث می‌شود هر چالشی را به فرصتی تبدیل کنند. بنابراین آنها از فرصت‌های بیشتری برخوردار هستند. بنا به باز بودن ذهن از دیگر افراد معمولی فرصت‌ها را بیشتر می‌بینند. این فرصت‌ها مانند شانس هستند و عده‌ای آن را بنا به استفاده نکردن خلاقیت از دست می‌دهند.

مثال؛ فردی حدود 10 سال به عنوان مدیر ارشد شرکت بیمه مشغول به کار بود. این فرد با توجه به جذاب بودن شغلش می‌توانست با درآمدی که دارد هزینه زندگی خود را تامین کند. زمانی که به این فرد گفتند شغلش را از دست داده است شوکه شد. اما با توجه به انعطاف‌پذیر و خلاق بودن به زوایای دیگر پرداخت و برنامه‌ای را اجرا کرد تا با شغلی جدید تغییرات مثبت را ایجاد کند. این فرد چون سابقه مدیریت و دانش خوبی داشت توانست کاری را به عنوان مشاور کسب و کار شروع کند. این فرد درست است تازه شغلش را پیدا کره بود اما توانست چند مشتری خوب و جدید پیدا کند. همین باعث داشتن شغلی جدید و موفق برای او شد. این مورد را می‌توان مربوط به تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی وی دانست، چرا که وی این خلاقیت و نبوغ را در خود داشته است.

رهایی از زندگی تکراری با افزایش خلاقیت

شما چی، بر این تفکرید که زندگیتان یکنواخت و خسته کننده است؟ پس بهتر است برای رهایی از این زندگی موارد زیر را انجام دهید.

  • بهتر است حرکت کنید و یک جا ثابت نمایند. حرکت کردن یعنی رهایی از بندها.
  • همیشه در جستجوی مثبت‌ها باشید، این در را به روی فرصت‌ها باز خواهد کرد.
  • همیشه از کوچک به بزرگ شروع کنید. شما حتما نباید گام‌های بزرگ را داشته باشید. با این قدم‌های کوچک خواهید توانست روندی پایدار ایجاد کنید.
تاثیر خلاقیت بر موفقیت در زندگی
تاثیر خلاقیت بر موفقیت در زندگی

3. خلاقیت موجب آزاد بودن برای انجام هر کاری می‌شود

همانطور که در جملات انگیزشی از بزرگان نیز بیان کردیم، توماس ادیسون می‌گوید:” من شکست نخوردم من فقط 10 هزار راه را امتحان کردم که نتیجه‌ای نداشت”. یعنی خلاقیت به معنی تجربه کسب کردن است، تجربه نیز با اشتباه همراه است. افراد خلاق را اگر بخواهیم به کسی یا چیزی تشبیه کنیم بهترین مورد طراحان گرافیک است. چرا که اگر اطلاع و یا دیده باشید آنها مدام در حال تغییر موارد می‌باشند تا به همان تصویر و حسی که می‌خواهند دست پیدا کنند. افرادخلاق نیز این چنین هستند، آنها مدام به امتحان موارد می‌پردازند تا با جمله ” خودشه” مواجه شوند.

آیا شما هم این چنین هستید، یا از امتحان و اشتباه کردن ترس دارید؟ اگر می‌دانید که ترسی در درون دارید خلاقیت درونی را سرکوب کرده‌اید باید کاری را برای رهایی انجام دهید. این کار به جز کنار گذاشتن احتیاط امکان‌پذیر نیست. باید هر مانعی ذهنی را رد کنید. با رهایی از این موارد است که از تفکرات و معیارهای شایستگی فعلی‌تان رها هستید. تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی را هیچگاه دست کم نگیرید، چرا که می‌تواند در مواقع رسیدن به بن بست سبب باز شدن در‌هیا موفقیت به سوی شما شود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
22 × 24 =