مهارت‌های مهم زندگی که در مدرسه یاد نمی‌گیریم

خانه » موفقیت و توسعه فردی » مهارت‌های مهم زندگی که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
مهارت های مهم زندگی که در مدرسه یاد نمیگیرید
مهارت های مهم زندگی که در مدرسه یاد نمیگیرید

زمان مطالعه: 8 دقیقه

اصطلاح “مهارتهای زندگی” به مهارتهایی که برای بهره‌برداری بیشتر از زندگی نیاز دارید اشاره دارد. در مدرسه یاد می‌گیریم که چگونه بخوانیم و بنویسیم. سپس یاد می‌گیریم که چگونه صحبت، محاسبه و بازی کنیم. ما مدت زمان طولانی را صرف مهارت‌های اساسی خود می‌کنیم تا به انسان مفید برای جامعه تبدیل شویم.

سفر یادگیری بعد از مدرسه هرگز به پایان نمی‌رسد. بیشتر ما برای یادگرفتن مهارت‌های تخصصی چون نوشتن ، برنامه نویسی و مهندسی و … آمادگی خود را برای ورود به دنیای واقعی از مدرسه یاد می‌گیریم. با این حال ، موارد بسیار مهمتری وجود دارد که ما آن را در مدرسه و دانشگاه یاد نمی‌گیریم. این موارد مهارتهای زندگی است که برای ما مهم و لازم است که بتوانیم در کار و زندگی خود پیشرفت کنیم.

مهارت‌های ضروری زندگی که باید بدانیم

اغلب ما بر این تفکر هستیم که بعد از تمام کردن تحصیلات بتوانیم مهارت‌های لازم را برای اداره صحیح زندگی و دست یابی به موفقیت داشته باشیم. ولی این چنین نیست و بسیاری از مهارت‌های زندگی که اتفاقا مهمتر نیز بوده‌اند در زمان تحصیل به افراد یاد داده نمی‌شود. بنابراین در اینجا قصد داریم بسیاری از این مهارتها را که ضروری نیز هستند و در مدرسه و دانشگاه به آنها توجه نمی‌شود اشاره کنیم.

مهارت‌های مهم زندگی که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
مهارت‌های مهم زندگی که در مدرسه یاد نمی‌گیریم

1. گفتگو

گفتگو واقعا از اهمیت و تاثیر گذاری بالایی در تمامی موارد زندگی برخوردار است. پس بسیار مهم است که آن را در اولین گزینه از مهارت‌های مهم زندگی جای دهیم. هر گفتگویی چون با رئیس، دوست، همکار، همسر و … قائده و آداب و رسوم خاص خود را دارد. اما با توجه به وجود شبکه‌های امروزی بیشتر افراد به خصوص جوانان از این راه با هم ارتباط برقرار کرده و پیامک می‌زنند و یا از راه ایمیل با هم صحبت می‌کنند. همین باعث شده است تا افراد گفتگوی کمتری با هم داشته باشند.

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است افراد نتوانند مهارت لازم را برای برقرار ارتباط با دیگران داشته باشند و باعث کاهش رشد اجتماعی شود. از بین رفتن گفتگو باعث می‌شود درس گرفتن از اشتباهات دیگران، تجربیات، لذت عاطفی و … از بین رود. این که شما در چه مواقعی به خوبی گوش دهید و بتوانید به موقع سخن خود را بیان کنید از مهمترین موارد می‌باشد که می‌توانید با گفتگو افراد مختلف آن را بیاموزید.

در اینباره حتما مقاله مهارت حرف زدن با دیگران را مطالعه کنید.

2. تفکر

هر یک از ما در زندگی خود باید مسئولیت‌هایی را پذیرا باشیم. در حین پذیرفتن ما با انواع شرط‌ها مواجه خواهیم شد که باید بتوانید در تصمیمات خود جای دهیم. علاوه بر این باید بدانید که این تصمیمات عواقب مختلفی را در پی خواهد داشت که می‌تواند در زندگی و یا دیگران اثر باقی بگذارد. همین تصمیمات است که باعث می‌شود ما شکست و یا پیروزی را تجربه کنیم. اما برای این تصمیم‌گیری‌ها ما باید به فکر و اندیشیدن درباره گزینه‌های مختلف بپردازیم.

در مدرسه معلمان و استادان تنها دانش‌آموزان را برای اطلاعات خاصی مورد سنجش قرار می‌دهد تا دانش‌آموز آن را به حافظه کوتاه مدت سپرده و برای امتحان استفاده کند. در مدرسه حتی بدون بررسی اینکه فرمول‌ها از کجا آمده است در درس ریاضی به حفظ کردن فرمول و اعدا اکتفا می‌کنند. این می‌شود که دانش‌آموز می‌داند چه راه‌حلی وجود دارد و برای راه‌حلی دیگر و پیدا کردن تلاشی را نخواهد کرد. همین باعث می‌شود تفکر سازگار به جای تفکر خلاق تقویت شود.

تفکر در تصمیم‌گیری‌ها از مهارتهایی می‌باشد که هر کسی باید در زندگی یاد بگیرید
تفکر در تصمیم‌گیری‌ها از مهارتهایی می‌باشد که هر کسی باید در زندگی یاد بگیرید

3. مدیریت پول

چیزی مهمتر از اینکه ما بدانیم پول را چگونه مدیریت، پس انداز و یا سرمایه‌گذاری کنیم وجود ندارد. شاید با خود بگویید دوره‌های حسابداری و مدیریت مالی وجود دارد. بهتر است بدانید این موارد نیز غالبا افراد را در جهت حضور بازار کار آماده می‌کنند. در مقاطع بالاتر نیز به عنوان مثال به افراد آموزش داده می‌شود چگونه شرکت ایجاد کنند، برای پرداخت مالیات و سرمایه گذاری برنامه‌ریزی کنند و … یعنی به صورت کلی چگونه مسائل مالی خود را مدیریت کنند. در این حال می‌توان ارزش این اطلاعات را تفاوت بین شکست و موفقیت تعبیر کرد.

در رابطه با مدیریت کردن پول پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقالات زیر بیندازید.

4. انتخاب همسر

تشکیل خانواده دارای مرحله ساده‌ای می‌باشد و آن هم این است که اول عاشق شود و بعد ازدواج کند. به همین راحتی افراد تشکیل خانواده می‌دهند. ولی این اشتباه است و برای داشتن و انتخاب همسر مناسب باید معیارهایی را بشناسید تا بدانید کدام افراد برای شما مناسب هستند. این را هم فراموش نکنید که خود نیز باید همسری مناسب باشیم. درست است که می‌توان در انتخاب همسر از دوست، آشنایان، معلم و … سوالاتی را بپرسید. ولی انتخاب همسر یکی از مهمترین مهارت‌های زندگی است که در مدرسه آموزش داده نمی‌شود.

این مهارت که همسر مناسب انتخاب کنیم می‌تواند منجر به موفقیت در ادامه زندگی شود
این مهارت که همسر مناسب انتخاب کنیم می‌تواند منجر به موفقیت در ادامه زندگی شود

5. زنده ماندن بدون موبایل

امروزه که ممکن است خود شما هم این چنین باشید با استفاده تمام افراد از انواع تلفن و تبلت‌های هوشمند در انجام بسیاری کارهای روزمره از خواندن کتاب تا ساعت و … به موبایل وابسته هستند. این افراد به صورتی عادت کرده‌اند که اگر روزی به موبایل خود دسترسی نداشته باشند به نوعی زندگیشان فلج خواهد شد. این یک مهارت زندگی مهم است که بتوانید بدون استفاده از موبایل زندگی خود را ادامه دهیم و قادر به انجام کارها باشیم. مثلا لازم نیست برای خواندن کتاب به سراغ کتاب‌های الکترونیکی برویم.

6. تعمیر برخی وسایل منزل

درست است که هر کسی شغلی دارد و نمی‌توانیم بسیاری از کارها را به تنهایی انجام دهیم. ولی بهتر است در برخی از مواقع ضروری مهارت‌هایی چون لوله کشی، نجاری، نقاشی و … را بلد باشیم. این موارد در زندگی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد. این بسیار عالی است که شما با طرز تهیه و کار انواع ابزار آلات‌ها چون آچارها آشنا باشید. برای مثال با استفاده از مهارت باغبانی خواهیم توانست خانه خود را به فضای دلپذیرتری برای خود و اطرافیان تبدیل کنیم.

مهارت تعمیربرخی از وسایل منزل برای هرکسی مناسب و در هزینه و زمان صرفه جویی می‌کند
مهارت تعمیربرخی از وسایل منزل برای هرکسی مناسب و در هزینه و زمان صرفه جویی می‌کند

7. آشنایی با قوانین

در صورت داشتن پشتوانه قانون اجرایی، اگر کسی قانون شکن به آن بی توجهی کند از چشم مسئولین دور نخواهد ماند. هر دانش‌آموزی باید به عنوان شهروند با قوانینی در زندگی روزمره آشنایی داشته باشد و عواقب قانون شکنی را بداند. برای مثال: کسی که بازداشت است از چه حقوقی برخوردار است و یا بی اجازه وارد شدن به مکانی چه جرمی دارد و ….

8. پیدا کردن شغل

هر کسی دو هدف دارد که ادامه تحصیل می‌دهد و به نوعی درس می‌خواند. اولا: برای اینکه از دانش‌های موجود آگاهی داشته باشد و ظرفیت‌های درونی را بهبود بخشد. دوما: آمادگی برای نیروی کار و مشارکت در امور جامعه.ولی مهمتر از اینها برای پیدا کردن شغل باید مهارت داشته باشید. از مهمترین مواردی که افراد در دوران تحصیل باید یاد بگیرند این بوده که با درخواست جهت موقعیت شغلی، نوشتن نامه درخواست، رزومه کاری، پاسخ به سوالات مصاحبه استخدامی و … آشنا شوند.

در رابطه با پیدا کردن شغل و کار مناسب می توانید نگاهی به لینک های زیر بیندازید.

این که بتوانید برای خود شغل پیدا کنید از ضروری‌ترین مهارت‌ها می‌باشد که در مدرسه یادگرفته نمی‌شود.
این که بتوانید برای خود شغل پیدا کنید از ضروری‌ترین مهارت‌ها می‌باشد که در مدرسه یادگرفته نمی‌شود.

9. آداب و رسوم

رفتارهای مطابق با عرف جامعه و آشنایی با آداب و رسوم در جامعه متمدن امروزی یکی از مهمترین مهارت‌های زندگی می‌باشد. اگر شما بتوانید آنها را به خوبی یاد گرفته و استفاده کنید باعث بهبود روابط و ایجاد احساس خوب در تعامل با خانواده ، دوستان، همکاران و … خواهد شد. این موارد تنها به گفتن لطفا، تشکر و … ختم نمی‌شود. کسانی که در تعاملات اجتماعی موفق هستند نسبت به دیگران رفتاری با ملایمت و احترام داشته و به همه ارزش قائل هستند. علاوه بر اینها یاد گرفتن این موارد نشان می‌دهد که شما برای جامعه و ارزش‌های آن احترام قائل هستید. پس اگر می‌خواهید به جایی سفر کنید قبل از هر موردی آداب و رسوم آنجا را یاد گرفته و تحقیقاتی انجام دهید.

10. کمک‌های اولیه

حادثه خبر نمی‌کند. در هر زمانی امکان وقوع حادثه وجود دارد. در حین وقوع حادثه اگر به دانش کمک‌های اولیه مسلط باشیم خواهیم توانست موارد لازم را برای نجات جان خود و یا اطرافیان انجام دهیم. در حادثه ما می‌توانیم با انجام مقدمات اولیه قبل از رسیدن پزشک از طولانی شدن زمان پاسخگویی به درمان و پیچیدگی که ممکن است در پروسه درمان رخ دهد جلوگیری کنیم. این که ما به علائم اولیه صدمات مغزی چون سرماخوردگی، کم‌آبی بدن، قطع نفس و … آشنا باشیم می‌تواند برای نجات جان انسان مهارت ارزشمندی باشد. اینکه بتوانیم ضدعفونی و پانسمان کنیم که زخمی عفونت نکند یا جسمی را از مجاری تنفسی برای جلوگیری از خفگی خارج کنیم و …. از موارد مهم کمک‌های اولیه است که باید به دانش‌آموزان یاد داده شود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
14 − 3 =