موانع مهم زندگی و نحوه مقابله با آنها

خانه » موفقیت و توسعه فردی » موانع مهم زندگی و نحوه مقابله با آنها
موانع مهم زندگی
مقابله با موانع مهم زندگی

زمان مطالعه: 14 دقیقه

شما چگونه با چالش‌هاو موانع مهم زندگی روبرو می‌شوید؟ زندگی پر از موانع و سختی‌های مختلف است. اما تنها تعداد کمی برای غلبه بر موانع مهم زندگی تلاش می‌کنند. همه ما می‌دانیم که زندگی ساده نیست و در طول زندگی ما ممکن است با چالش‌ها و مشکلات بسیاری روبرو شویم. مشکل این است که اغلب اوقات ممکن است بارها و بارها پشت سر هم با موانع رو به رو شویم و در این موقع است که ما انگیزه خود را از دست داده و دست از تلاش بر می‌داریم. پس چاره کار چیست؟

استراتژی‌هایی برای مقابله با چالش‌های زندگی

اجازه دهید با یک داستان کوتاه به بررسی این موضوع بپردازیم، روزی پادشاهی تخته سنگی بزرگ را در وسط راه قرارداد. او خود را در نزدیکی تخته سنگ پنهان کرد تا ببیند کسی قصد بر تکان دادن تخته سنگ و جابجایی آن برای باز کردن راه را دارد یا نه. افراد زیادی از قبیل ثروتمندان،بازرگانان و درباریان که قصد عبور از راه را داشتند به سادگی با دیدن تخته سنگ در کنار آن قدم زدند و کاری نکردند. یک روز کشاورزی همراه با حمل غلات و سبزیجات به آن حوالی آمد و قصد عبور از راه را داشت. با نزدیک شدن به سنگ برای باز کردن بار خود را خالی و سعی کرد تخته سنگ را جا به جا کند تا راه باز شود. او بعد از سختی‌ها و فشارهای فراوان موفق شد سنگ را از راه خود بردارد.

هنگامی که کشاورز بار خود را چید تا به راه بیفتد متوجه شد که پادشاه در زیر سنگ سکه های طلا و یادداشتی قرار داده است تا از کسی که سنگ را از راه برداشته است تشکر و به نوعی تشویق کند. مردم با دیدن کشاورز و پاداش متوجه شدند که در هر مانع فرصتی است ، اما بسیاری از ما مایل به کشف آن نیستیم. این داستان شاید نمایشی و دارای احساس باشد. اما بر اهمیت پیشبرد موانع شما تأکید می کند. تفاوت بین افرادی که در زندگی موفق هستند و افرادی که نمی توانند موفقیت خود را نشان دهند ، توانایی آنها در مواجهه صحیح با چالش‌های زندگی است.

مقابله با موانع مهم زندگی

اینکه چگونه موانع را در زندگی ببینید و با آنها مقابله کنید بستگی به شما دارد. اگر بتوانید از آنها عبور کنید شما را قوی‌تر، عاقل تر و با مقاومت در کارها فرم می‌دهد. همانطور که برتی چارلز فوربز یک روزنامه نگار مالی و نویسنده آمریکایی اسکاتلندی می‌گوید، تاریخ نشان داده است که افراد قبل از رسیدن به موفقیت و قبل از پیروزی با موانع مختلفی روبرو می‌شوند. آنها برنده شدند. زیرا از شکست خود ناامید نشدند.

حتما بخوانید : راه‌های مقابله با ناامیدی در آینده برای کسب موفقیت

کسی قدرتمند است که مانند بسیاری از افراد با مشکلات روبه رو شود و در حین زمین خوردن باز برخیزد و دوباره بجنگد. یادگیری چگونگی مواجه شدن با چالش‌های زندگی است که به شما کمک می‌کند در زندگی موفق‌تر شوید و زندگی شادتری داشته باشید. ما در اینجاییم تا شما را با برخی از مهمترین موانع زندگی آشنا کنیم و نحوه مقابله با آنها را با هم بررسی کنیم.

موانع زندگی و راه مقابله با آنها
موانع زندگی و راه مقابله با آنها

1. مقابله با موانع در شغل خود

یکی از موانع زندگی، ممکن است در شغل شما اتفاق بیفتد. حقیقتی که شاید برای بسیاری از ما صدق کند، این است که ما در بسیاری از مواقع از شغل خود راضی نیستیم. یعنی در واقع همه ما در کودکی به دنبال شغل‌های مورد علاقه بودیم و بنا به موقعیت، مهارت و یا دانش موفق به کسب آن نشدیم. بهتر است این را بدانید که تقریبا 80 درصد افراد این گونه هستند و نتوانسته‌اند به شغل مورد علاقه خود دست یابند. بهتر است که واقع‌بینانه فکر کنید و بدانید که هیچ چیزی دائمی نیست. اگر شما در شغلتان با موانعی رو به رو هستید می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید.

استعداد و هدف‌های خود را پیدا کنید

هر فردی در زمینه‌‌‌های مختلفی دارای استعداد می‌باشد که در صورت کشف آن می‌تواند موفقیت در کسب و کار مربوطه را نصیب خود کند.بهتر است به این فکر کنید که در چه کاری خوب و عالی هستید تا در آن زمینه مشغول به فعالیت شوید. شغلی پیدا کنید که با چیزی که قابلیت ارائه دارید همخوانی داشته باشد. این بهتر است تا از کار و زندگی خود لذت ببرید.

هدف خود را پیشرفت و ترقی بدانید

شاید شما نخواهید شغلتان را عوض کنید و به نوعی با آن خو گرفتید. پس بهتر است به دنبال ارتقای شغلی باشید. شاید شما با کار خود احساس راحتی و امنیت می‌کنید و نیازی نمی‌بینید که آن را تغییر دهید. اما، بهتر است شروع به چالش کشیدن خود کنید و ارتقای شغلی را دنبال کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک انسان رشد کنید و پول بیشتر کسب کنید تا زندگی بهتری داشته باشید. بی هدف بودن به خودی خود یکی از موانع مهم زندگی می‌باشد که می‌تواند آثار مخرب زیادی بر شخصیت افراد داشته باشد بنابراین باید اهداف خاصی در شغل و زندگی داشته باشید.

مسیر شغلی بهتری پیدا کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها هدایت به سمت شغل و حرفه خود است. اما در بسیاری از این موارد این چنین نیست و اگر توجه کنید افرادی زیادی را پیدا می‌کنید که مشغول انجام اولین کاری هستند که پیدا کردند. البته به صورت استثنا می‌توان عده کمی را پیدا کرد که بنا به خوش شانس بودن از همان ابتدا شغل مورد علاقه خود را پیدا کردند. اما اگر شما از دسته افرادی هستید که شغل مورد علاقه را پیدا نکردید دست از تلاش برنداشته و به دنبال شغل دیگری باشید تا در راه مقابله با موانع زندگی قدم برداشته باشید.

مقابله با چالش‌های زندگی
مقابله با چالش‌های زندگی

2. مانعی که در حین آشنایی با کسی به آن برخورد می‌کنید

از موانع زندگی که حتما برای همه حداقل یک بار اتفاق افتاده است آشنایی با افراد است. این مورد می‌تواند بیشتر برای جوان‌ها و افراد مجرد اتفاق بیفتد که به نوعی برای آنها خسته کننده شده است. این افراد بنا به آشنایی در دنیای مجازی و به نوعی کوچک شدن در روابط عاطفی و شکست خوردن در خود باعث ایجاد استرس، افسردگی و … می‌شوند. این مورد هم می‌تواند یکی از موانع باشد تا در ادامه راه‌هایی را در ارتباط با مواجهه صحیح با چالش‌های زندگی در اختیارتان قرار دهیم.

امتحان کردن راه‌های مختلف برای آشنایی

لازم نیست که به کوچه و خیابان هجوم بیاورید و شخصیت خود را به نوعی پایین بیاورید. می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی و یا سایت‌های مختلفی که ایجاد شده است برای آشنایی بهره ببرید. شاید آنها را امتحان نکرده باشید. اما، بهتر است از این موارد شروع کنید. اما اگر امتحان کرده ولی موفق نشدید راه دیگری را انتخاب کنید. می‌توانید به گروه‌های محلی پیوسته و به دوستان خود بگویید قراری را برای شما ترتیب دهند. یعنی به نوعی هر راهی را امتحان کنید.

خواندن نشانه‌های خطر را یاد بگیرید

این مورد برای مقابله با چالش‌های زندگی در این قسمت می‌تواند بسیار مفید باشد. مطمئنا شما نمی‌خواهید برای آشنایی افراد نادرست با خطر رو به رو شوید. پس یاد بگیرید که چگونه خطرها را شناسایی کنید. شاید الان با خود بگویید که من تجربه کردم و نمی‌توان آنها را واضح مشخص کرد. اما بهتر است بدانید که این نشانه‌ها همواره وجود دارند. برای شروع می‌توانید با سنجش رفتار‌های طرف مقابل درک کنید که آیا برای ادامه آشنایی با او تمایل دارید یا خیر .

امیدوار باشید

شما نباید افکار منفی را در ذهن خود بگنجانید. مثلا، نباید فکر کنید که تا آخر عمر مجرد می‌مانید، چون ازدواج بسیار ساده است. این می‌تواند در مواقعی که شما چند آشنایی را با شکست پشت سر گذاشته‌اید اتفاق بیفتد. اما باز هم امید خود را از دست ندهید شما کسی هستید که در مقابله با موانع مهم زندگی قادر به ادامه دادن خواهید بود. شاید شما برای آشنایی با فرد مناسب سال‌ها را پشت سر بگذارید. اما، در صورت تسلیم شدن موفق نخواهید بود. برای بهبود روابط اجتماعی باید به بررسی نکاتی برای متقاعد کردن دیگران نسبت به خود بپردازید.

نحوه مقابله با موانع زندگی
نحوه مقابله با موانع زندگی

3. به مانع برخورد کردن در ازدواج

برای برخی از افراد ازدواج به یکی از موانع زندگی تبدیل شده است و آن را بسیار سخت می‌دانند. اما اگر کمی به خود بیایید می‌بینید که برعکس این چنین نیست و این ماییم که آن را پیچیده می‌کنیم. راه‌هایی که در برخورد با مانع در ازدواج می‌تواند به کمک شما بیاید به صورت زیر است.

گفتگو کردن

به دنبال این نباشید که خود برای حل مشکل به نوعی ذهن همسر خود را بخوانید، چون این از قدرت هر کسی خارج است. برای حل مشکلات با او حرف بزنید و با روشی خاص و حساسیت برانگیز بگویید که او چرا ناراضی است. بگذارید با هم به مشکل رسیدگی کنید، درست همانند یک تیم. وقتی که موفق به پیدا کردن مشکل شدید هر کاری را برای بهتر شدن ازدواج انجام دهید. موفقیت در زندگی مشترک وابسته به همدلی برای حل مشکلات است بنابراین برای حل اختلافات و نارضایتی‌ها به گفتگو با یکدیگر بپردازید.

همدلی کردن

همدلی کردن یک از بهترین کارهایی است که می‌توانید به عنوان راهی برای چالش زندگی استفاده کنید. برای همدلی کردن می‌توانید هر وقت احساس کردید روحیه رقابتی خود را در ازدواج از بین بردید اقدام کرده و مشکلات را از دیدگاه طرف مقابل مشاهده کنید. شما در ازدواج ممکن است به مرحله بحران دو نفره برسید. برای حل، آن مشکل را از دیدگاه همسر خود ببینید.

از دیگران کمک بخواهید(در صورت نیاز)

ممکن است مشکل شما به حدی باشد که نتوانید آن را حل کنید و راهی برای برطرف کردن مشکلات نداشته باشید. در این مواقع بهتر است از متخصصینی مشاوره بگیرید تا شما را کمک کنند. آنها شما را برای برقراری ارتباط کمک می‌کنند تا بتوانید با هم، همانند تیمی بر روی حل مشکلات همکاری کنید.

به مانع برخورد کردن در ازدواج
به مانع برخورد کردن در ازدواج

 4. به مانع برخورد کردن به عنوان پدر و مادر

هر پدر و مادری عاشق فرزندان خود است و دوست دارد آنها بهترین‌ها را داشته باشند. اما ممکن است در برخی از موارد شما چنان به مشکل بربخورید که دوست داشته باشید به قول معروف از دستشان فرار کنید. پس اگر شما هم به عنوان پدر و مادر یکی از موانع مهم زندگی را فرزندان خود و نحوه برخورد با آنها می‌دانید در ادامه راه‌هایی را که قرار داده‌ایم استفاده کنید.

آموختن همدلی به آنها

هر بچه‌ای اشتباه می‌کند و این به دلیل ناآگاهی از آن می‌باشد. در حین این اشتباه‌ها به فرزندان خود آموزش دهید که چگونه با شما و دیگران همدلی کنند. پس تا می‌توانید این کار را زودتر انجام دهید. زیرا یک کودک ساده‌تر از یک نوجوان می‌تواند آموزش داده شود.

قانون برای اجرا داشته باشید

هر جایی حتی خانه باید قانون‌های خاصی داشته باشد. چون در غیر این صورت به مشکل و هرج و مرج برخورد می‌کنید. بچه‌های خود را با ساختار و روال خاصی رشد دهید. هر چه زودتر قانون‌هایی که دارید را اجرا و یا چند قانون جدید برای خود مشخص کنید.

به آنها یاد دهید که اعمالشان عواقب دارد

ممکن است حتی خود شما به عنوان پدر و مادر و یک فرد بالغ اعمال خود را درک نکنید. پس این می‌تواند برای بچه‌ها هم اتفاق بیفتد پس، اگر فکر می‌کنید فرزندان شما کارهایی را انجام می‌دهند که فکر می‌کنند مجازاتی برایشان در کار نیست. وظیفه شماست که به آنها نشان دهید که این گونه نیست و هر کار اشتباهی مجازاتی دارد.

به مانع برخورد کردن به عنوان پدر و مادر
به مانع برخورد کردن به عنوان پدر و مادر

5. به مانع برخورد کردن در مسائل مالی

عشق و نفرت رابطه‌ای است که افراد با پول دارند و مطمئنا خود شما هم اینگونه هستید. یعنی به نوعی ما وقتی پول داریم عاشقش هستیم. ولی وقتی پول نداریم از آن نفرت داریم. مسائل مالی از مهمترین موانع زندگی هستند که از فقیر تا پولدار با آن مواجه می‌شوند و شما می‌توانید راه‌هایی را برای مقابله با آنها داشته باشید که در ادامه به بررسی این راه‌ها می پردازیم.

تجدید نظر بر روی شغل خود

افرادی که شغلی دارند اکثرا به نوعی احساس راحتی دارند و به خارج از محدوده امن خود فکری نخواهند کرد. بی پولی و نداشتن درآمد یکی از مشکلات تمامی افراد است که امروزه با توجه به اقتصاد کشور با آن مواجه هستیم. اگر پول کافی ندارید ناامید نباشید و اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و این را بدانید که همیشه راهی برای افزایش درآمد و در نتیجه زندگی بهتر وجود دارد.

به دانشگاه برگردید

ممکن است شما با دیدن این عنوان کمی جا بخورید و بگویید که مشکل از درآمد است و ما از پیشنهاد خرج هزینه برای دانشگاه حرف می‌زنیم. اما به بعد از آن فکر کنید. زمانی که شما موفق به گرفتن مدرک و یا ارتقای آن شوید می‌تواند درآمد شما را افزایش دهد و در نتیجه موانع مهم زندگی شما برطرف شود.

مدیریت بودجه

افرادی هستند که اصلا به خرج کردن پول‌های خود توجهی ندارند. این افراد به قول معروف در لحظه زندگی می‌کنند و زمانی که آخر ماه می‌رسد می‌بینند که پولی برایشان باقی نمانده است. همیشه مدیریت خوبی را برای بودجه بندی‌های خود داشته باشید.

برای درک بهتر موضوع بودجه بندی می‌توانید به مقاله مدیریت هزینه روزانه و مخارج با نکات مهم هوش مالی مراجعه نمایید.

به مانع برخورد کردن در مسائل مالی
به مانع برخورد کردن در مسائل مالی

6. به مانع برخورد کردن در برنامه‌ریزی آینده

چیزی که نباید فراموش کنید و در هر شرایطی همچون پول داشتن و یا نداشتن، بدون مشکل یا با مشکل و … از آن دریغ نکنید زندگی کردن است. زندگی کوتاه است و باید تا جایی که امکان دارد از آن استفاده کنید و لذت ببرید. همیشه به چیزهایی کوچک هم قانع باشید و لذت ببرید به این فکر نکنید که حتما باید در قرعه کشی بانک برنده شوید تا زندگی خوبی داشته باشید. درست است این که زیاد به آینده فکر کنید کمی استرس داشته و ممکن است ترسناک باشد. اما به همان اندازه هیجان انگیز نیز هست. شاید نمی‌دانید که آینده شما را به کدام طرف می‌برد، پس به موارد زیر بپردازید.

هدف‌های 5،10 سال آینده را یادداشت کنید

به جایی اینکه به مقصدی برسید باید بدانید که کجا می‌روید. شما نباید خود را به باد بسپارید تا هر جا که خواست شما را ببرد. کمی تمرکز کنید و به این فکر کنید تا ببینید که 5 یا 10 سال آینده را می‌خواهید کجا باشید. نداشتن هدف و خود را به دست سرنوشت سپردن می‌تواند در افزایش موانع مهم زندگی شما دخیل باشد بنابراین برای خود و آینده برنامه‌ای داشته باشید.

برای آشنایی کامل با نحوه خواستن ها بهتر است بخش مربوط به هدف گذاری و هدف نویسی هوشمند را مشاهده کنید.

درست کردن برنامه عملکرد

بعد از اینکه فهمیدید که چه هدف‌هایی دارید تا در آینده به آن دست یابید، به تهیه نقشه عملکرد بپردازید. هر کاری را که به شما در رسیدن به هدف‌ها کمک می‌کنند را یادداشت کنید.

عمل کنید

گفتیم که برنامه عملکرد داشته باشید. اما، بدون عمل کردن چه فایده‌ای دارد؟ شاید الان بگویید که این هدف‌های تهیه شده توسط ما واضح هستند و جای نگرانی نیست. اما، این را بدانید که افراد زیادی مثل شما فکر می‌کردند و با داشتن ایده‌های خلاقانه هم موفق به پیگیری و رسیدن به آن نشدند.

از آرزوهای خود فهرستی داشته باشید

آیا شما می‌دانید که چه آرزوهایی را می‌خواهید. شاید در برخی از مواقع پیش آمده باشد که برای دوستان خود از آرزوهایی که دارید حرف بزنید. اما، آیا آنها را برای رسیدن دنبال می‌کنید. اصلا آیا شما لیستی داشته باشید باز هم به آنها عمل می‌کنید؟ چرا به افرادی که آرزوهای خود را برای دست یافتن دنبال می‌کنند تا زندگی خوبی داشته باشند نمی‌پیوندید؟

کارهایی که لذت بخش هستند را انجام دهید

آیا سفر کردن را دوست دارید؟ مطالعه را دوست دارید؟ و بسیاری از موارد دیگر که از داشتن و انجام دادنش لذت می‌برید. پس اگر به این قبیل از کارها علاقه دارید چرا به آنها نمی‌پردازید. شاید بگویید وقت کافی ندارم. در این صورت کارهای خود را برنامه ریزی و برای آنها وقت خالی بگذارید. کارهای مهم را در اولویت قرار دهید.

از استرس خود بکاهید

با کاهش استرس یکی از موانع مهم زندگی شما برداشته می‌شود ، هر کسی در زندگی استرس دارد و نمی‌توان گفت زندگی بدون استرس وجود دارد. اما در این حال برخی هستند که بدون هیچ دلیلی وارد استرس شده و آن را افزایش می‌دهند. این موارد می‌توانند به دلیل نداشتن شغل، درآمد کافی و … باشد. این استرس‌ها زیاد هستند و شما به راحتی بسیاری از آنها را می‌توانید کاهش دهید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
11 × 26 =