نحوه افزایش خلاقیت با تکنیک های کاربردی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » نحوه افزایش خلاقیت با تکنیک های کاربردی
نحوه افزایش خلاقیت و تکنیک های تبدیل شدن به فرد خلاق
نحوه افزایش خلاقیت

زمان مطالعه: 11 دقیقه

چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟ آیا تکنیک های برای یادگیری و تقویت افزایش خلاقیت وجود دارد؟ در این مقاله از سری مطالب بخش موفقیت و توسعه فردی قصد داریم این موضوع را با هم بررسی کنیم. به گفته روانشناسی به اسم رابرت جی استرنبرگ، خلاقیت را می‌توان به طور گسترده ای تعریف کرد: “خلاقیت ، فرایند تولید چیزی که اساسی و ارزشمند باشد”. می‌توان خلاقیت را در یافتن راه های جدید برای حل مشکلات و رسیدن به موفقیت در زندگی تعریف کرد. در واقع نمی‌توان گفت که یک مهارت محدود برای اکثر افراد نیست بلکه، یک مهارت مفید برای تمامی افراد از همه جنبه‌های زندگی است.

خلاقیت صفتی است که بسیاری آن را غیرقابل یادگیری می‌دانند. افراد معتقدند که این ناشی از استعداد ذاتی یا یک استعداد مشابه انتزاعی است. اما اگر به شما بگویم کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت جنبه خلاق خود انجام دهید چه می‌کنید؟ در ادامه برای شما نکاتی را جهت افزایش خلاقیت با تکنیک های کاربردی قرار داده‌ایم که می‌توانید بررسی کنید.

راه کارهایی برای افزایش خلاقیت

همانطور که مشخص شد، خلاقیت به نوعی حاکمیت را بر زندگی فرد دارد و نمی‌توان گفت که ذاتی است. بلکه قابل یادگیری می‌باشد و در ذات همه موجود است. مانع داخلی که تخیل و الهام شما را محدود می‌کند و یک مانع خارجی که اظهار و ارائه خلاقیت را محدود می‌نماید باعث محدودیت در خلاقیت می‌شود.

خلاقیت داشتن کمی مشکل است چون اگر این چنین نبود تمام افراد خلاق بودند. اما، همانطور که همیشه برای مشکلی راه حلی است. مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای بیان خلاقیت خود به صورت مکرر و مؤثرتر استفاده کنید. فقط شما باید متعهد شوید که خلاقیت را عملی کنید.

افزایش خلاقیت
افزایش خلاقیت

1. بالا بردن اعتماد به نفس راه افزایش خلاقیت

شما باید در تمامی مراحل زندگی خود برای موفقیت دارای اعتماد به نفس بالایی باشید. در واقع داشتن اعتماد به نفس همانند  رساندن سوخت به مغز شما عمل می‌کند. اگر شما به خود ایمان نداشته باشید، مطمئنا توانایی شما اثری نخواهد کرد و خلاقیت شما از بین می‌رود. شما باید برای کارهایی که انجام می‌دهید حتی با کوچکترین پیشرفت تشکر و پاداشی را برای خود در نظر داشته باشید. داشتن اعتماد به نفس به شما جسارت ارائه ایده های خلاقانه پولساز را می‌دهد بنابراین همواره در انجام امور اعتماد به نفس داشته باشید.

2. غلبه بر ترس از راه های افزایش خلاقیت

با داشتن احساس اضطراب شما از موارد ضروری که باید در نظر داشته باشید غافل می‌شوید. هر وقت با احساس ترس در درون خود مواجه شدید به خود یادآوری کنید که اشتباه در هر کاری وجود دارد و بخشی از آن است در غیر این صورت افکار منفی شما را از مهارت های خلاقانه دور می‌کند. داشتن ترس و استرس می‌تواند از موانع موفقیت در کسب و کار شما تلقی شود بنابراین استرس و ترس را از خود دور کنید.

حتما ببینید : موانع تفکر خلاق و چگونگی غلبه بر آنها

3. کنجکاو بودن روشی برای افزایش خلاقیت

کنجکاوی می‌تواند هم در خلاقیت و هم در یادگیری و مهارت شما بسیار موثر باشد. آیا تا به حال به کنجکاو بودن بچه‌ها در سرک کشیدن به هر کاری و یا سوال کردن زیاد پی برده‌اید؟ این کنجکاوی باعث می‌شود که آنها هر چیزی را که می‌خواهند بدانند. علاوه بر اینها خلاقیت در آنها کاملا طبیعی می‌باشد و تا سن مشخصی ادامه دارد و از آن به بعد باید با رعایت کردن موارد آن را تقویت و ادامه دهد. پس کنجکاوی را فرصتی برای کشف موضوعات جدید بدانید.

4. رسم نقشه ذهنی راهی برای پیدایش خلاقیت

نقشه ذهنی به این صورت است که شما کلمه‌ای مهم را به عنوان مرکز در نقشه ذهن خود ترسیم کنید. حالا بعد از ترسیم کردن، ایده‌هایی را که دارید در اطرافش رسم کنید و به هم وصل کنید. هر یک از ایده‌های ثبت‌ شده به‌ عنوان کلمه‌های مرکزی بعدی قابلیت اتصال به یک مجموعه ایده و اصطلاح را دارند که ادامه این روند موجب یک طوفان مغزی کتبی می‌شود. این نقشه را چون اتصالات و شاخه های بسیاری دارد به نام درخت ایده نیز می‌شناسند. شما می‌توانید با این نقشه به راحتی سوالات خود را پاسخ دهید.

نقشه ذهنی
نقشه ذهنی

5. خیال پردازی از راه های موثر برای افزایش خلاقیت

آیا تا به حال با ذهن سیال آشنایی پیدا کرده‌اید؟ این یکی از توانایی های انسان می‌باشد که خیال پردازی در آن انجام می‌شود. خیلی از اختراعات امروزه توسط انسان های خیال پرداز ساخته شده است. زیرا این افراد خلاق‌ترین‌ها هستند. پس،حتما در روز وقتی را برای خیال پردازی اختصاص دهید تا بتوانید موفقیت در کسب و کار را برای خود به ارمغان بیاورید.

6. برای افزایش خلاقیت ایده های خود را یادداشت کنید

برای افزایش خلاقیت شما باید افکار و ایده‌هایی که در ذهن دارید را بنویسید. این کار باعث می‌شود که شما تفکرتان را بهبود دهید و در مورد مشکلات کاری بیشتر فکر کنید و به نوعی آنها را فراموش نکنید. این کار اگر در ذهن شما باشد و مدام در نوشته های خود به آن نگاه کنید باعث می‌شود ایده‌ها و راه های دیگر را خلق کنید. شاید ایده شما ساده باشد اما با کمی فکر کردن به صورت کارآمدتر قابل استفاده می‌شود.

مهم نیست که شما چه چیزی را ساده و یا پیچیده یادداشت می‌کنید. مهم این است که نوشتن باعث افزایش مهارت شما در خلاق بودن می‌شود. ساده‌ترین راه این است که به صورت روزنامه نگاری ، ثبت اخبار را در خود وجود آورید.

علاوه بر یادداشت ایده های خود، می‌توانید وبلاگ نویسی را آغاز کنید و از طریق پستها ایده های خود را به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز در رابطه با ایده های شما به ارائه نظر بپردازند و از این طریق ایده شما توسعه یابد.

7. خواب کافی از راه های موثر افزایش خلاقیت

خواب شبانه علاوه بر سلامتی به صورت کامل می‌تواند باعث پرورش خلاقیت شما شود. خواب به استراحت مغز کمک می‌کند تا بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. این کار باعث می‌شود تا در طول روز انرژی بیشتری برای فعالیت های خلاقانه داشته باشید.

8. به بازی های کامپیوتری و رایانه ای بپردازید

تحقیقاتی در دانشگاه ایالتی میشیگان توسط 500 کودک 12 ساله انجام شد. با تحقیقات دریافتند بازی های رایانه ای و ویدیویی به خلاقیت بیشتر در کارها کمک می‌کند و به صورتی بازی های رایانه‌ای با خلاقیت رابطه مستقیمی دارد.

شاید این غیر قابل قبول باشد که چگونه بازی به رشد خلاقیت کمک می‌کند. این بازی‌ها دارای اثراتی می‌باشند و باعث تقویت مهارت های می‌شود که عبارتند از : مهارت‌های تصور و تجسم سه‌بعدی یا فضایی، پردازش عصبی و حسی بهتر، تغییرات مغزی مثبت، حل مسئله، مهارت‌ اجتماعی ، اعتمادبه‌نفس، انگیزه پیشرفت

تقویت مهارت ها
تقویت مهارت ها

9. نگرش منفی را دور کنید

بارها در مطالب راجع به نگرش مثبت صحبت کردیم و گفتیم که یکی از راه های اساسی برای موفقیت می‌باشد. مثبت فکر کردن باعث افزایش توانایی شما در کارهای خلاق می‌شود. پس برای خلاق شدن در محیطی با افکار مثبت قرار بگیرید. مثبت بودن یکی از راه های جذابیت و شناخت افراد جذاب می‌باشد بنابراین این خصلت را در خود پرورش دهید.

10. طوفان های مغزی یکی از عوامل افزایش خلاقیت

در معرض طوفان های مغزی قرار بگیرید تا به ایده های جدید دست پیدا کنید. این راه برای خلاق شدن ابزاری قدرتمند است تا در زمان کمی ایده های زیادی ایجاد کنید.

11. باور داشتن به راه های چند گانه برای حل مسائل

هر مشکلی دارای راه‌هایی برای برطرف کردن است و این جمله را بارها شنیده‌ایم اما این کافی نیست ، باور داشتن به آن مهم است. شاید راه اولی که به ذهنتان می‌رسد ساده باشد اما ، راه های دیگری وجود دارد که می‌توانید با تفکر پیدا کنید. این راه بسیار عالی برای تفکر خلاق و مهارت حل مسئله می‌باشد.

مهارت حل مسئله
مهارت حل مسئله

12. پایبند بودن به تعهد خود نسبت به افزایش خلاقیت

همیشه در برنامه های روزانه خود، توسعه توانایی‌های خلاقانه را جزو برنامه های مستمر قرار دهید تا در دراز مدت بتوانید به مباحث و موضوعات مختلف تسلط یابید که در پیشرفت شما موثر باشند.

راه های پیشرفته برای افزایش خلاقیت

روش های بالا که در 12 مرحله بیان کردیم راه های ساده و اولیه برای افزایش خلاقیت می‌باشد. حال می‌خواهیم در ادامه به معرفی و بررسی مراحل راه پیشرفته برای افزایش خلاقیت بپردازیم.

1. کارهای جدید را انجام دهید

با توسعه مهارتهای خلاقیتی که دارید شما باید کارهایی را برای حفظ آنها انجام دهید. بهترین کار این است که کارهای جدید و بهتری را برای تجربه داشته باشید. این باعث می‌شود تا بتوانید ذهن خود را عادت به خلق و نوآوری کنید.

2. ساخت مجله خلاقیت

با دنبال کردن کارهای خلاقانه خود به ساخت یک مجله بپردازید تا ایده های خود را تکامل و پیگیری کنید. این بهترین راه برای بازتاب کارهای انجام شده تا به حال است. از بهترین های آن تداخل ایده‌های نوآورانه و جلوگیری از دوباره‌کاری است.

3. منابع الهام بخش را پیدا کنید

انگیزه پیدا کردن شما با منابع الهام بخش امکان پذیر است. شما به راحتی می‌توانید پاسخ‌هایی عالی را برای سوالات داشته باشید. هر کاری را که برای الهام بخشیدن لازم است را چون موسیقی مورد علاقه، دیدن از موزه و … انجام دهید.

منابع الهام بخش
منابع الهام بخش

4. یاد گرفتن زبانی جدید

درست است که یاد گرفتن زبان جدید سخت است. اما به شما امکان گسترش دید را می‌دهد. با یادگرفتن زبان جدید می توانید چهار مولفه‌ توانایی تفکر واگرا ( استعداد، توانایی، مهارت بالقوه و انعطاف‌پذیری) را افزایش دهید، که اثرات خوبی بر خلاقیت می‌گذارد.

می‌تواند به شما کمک کند : نکاتی برای یادگیری هر زبانی

5. داستان های تخیل گرا از راه های پیشرفته افزایش خلاقیت

ذهن شما هر تجربه‌ای را می‌پذیرد و درک می‌کند. با داشتن هر تجربه ای شما راهی را برای رسیدن به خلاقیت در ذهن باز می‌کنید. اما تجربیات در زندگی بشر به نوعی تکراری شده است و تنوع آنچنانی ندارد. شما با خواندن داستان های تخیلی می‌توانید همراهی قهرمان داستان را برای تجربه داشته باشید. با متن داستان که حوادثی است می‌توانید به سمت ارزش‌ها و حقایق راه پیدا کنید. زمانی که شما در اعماق داستان فرو می‌روید بخش خلاقیت مغز شما تحریک می‌شود.

علاوه بر این موارد خواندن جملات انگیزشی و سخنان بزرگان می‌تواند به عنوان محرکی در شما تاثیرگذار باشد و سبب شود تا ایده های خلاقانه در ذهن شما به وجود بیاید و خلاقیت انجام کار های مختلف نیز به ذهن شما برسد.

6. انجام تمرینات یوگا

یوگا. اگر آشنا نباشید مطمئنا اسمش را شنیده‌اید و درباره آن کمی اطلاعات دارید. این ورزش تمرکزی است و بدن و روح شما را برای فعالیتهای روزانه آماده می‌کند. شما با پاک کردن موارد غیر ضروری در مغز برای کارهای خلاقانه آماده می‌شوید.

7. ریسک پذیر باشید

اولا، از شکست نترسید و دوما، ریسک پذیر باشید. زیرا اینها مواردی برای رسیدن به موفقیت هستند و اگر بتوانید با این دو مقابله کنید پیروزی شما شیرین تر می‌شود. پس اگر در حین تقویت مهارت خلاقانه خود به مشکل برخوردید نا امید نشوید چرا که در حین پرورش استعدادهای خلاقانه‌ی خود مهارت‌هایی را ایجاد می‌کنید که به شما در آینده کمک خواهند کرد.

پرورش استعدادهای خلاقانه‌
پرورش استعدادهای خلاقانه‌

8. زمان برای کارهای خلاقانه

در بین برنامه ریزی های خود زمانی را برای پرورش استعدادهای خلاقانه داشته باشید. زیرا یکی از موارد ضروری پرورش است. استعداد زمانی برای رشد و افزایش خلاقیت می‌باشد.

9. به کارشناس ماهری تبدیل شوید

نه تنها در این کار بلکه در هر کاری به متخصص زمینه مورد نظر تبدیل شوید. اگر شما بتوانید دانش و درک بالایی داشته باشید، راه حل های تازه و خوبی پیدا می‌کنید. پس از همین الان مطالعه و اطلاعات لازم را برای راه های خلاقیت پیدا کنید. برای این که یک کسب و کار موفق راه اندازی کنید باید به این موارد توجه ویژه داشته باشید.

10. امتحان تکنیک گلوله برفی

ایده‌هایی در ذهن شما ایجاد می شود که شاید برای کارتان مناسب نباشد. ایده مورد نظر را دور نیندازید آن را برای پروژه های بعدی کنار بگذارید تا با این کار از تکنیک گلوله برفی نیز بهره برده باشید.

تکنیک گلوله برفی
تکنیک گلوله برفی

11. امتحان کردن تکنیک شش کلاه تفکر از تکنیک های پیشرفته افزایش خلاقیت

شش کلاه تفکر به معنی نگاه کردن به مشکلات از شش شیوه مختلف می‌باشد. این راه هم به پیدا کردن راه حل های مختلف و هم پیدا کردن ایده های مختلف کمک می‌کند. شما نباید به یک راه بسنده کنید و محدود باشید زیرا این کار خلاقیت شما را نیز محدود می‌کند.

کلاه قرمز: احساس شما چه می‌گوید؟

کلاه سفید: اعداد و ارقام چه چیزی را نشان می‌دهند؟ نگاه کردن به صورت عینی که حقایق چه می‌گویند؟

کلاه زرد: عناصری که کار‌ابی بهتری دارند.

کلاه سیاه: کدام راه حل به درستی کار نمی‌کند؟

کلاه سبز: ایده های جایگزین چه هستند؟

کلاه آبی: گسترده فکر کنید. بهترین راه حل چیست؟

راه های افزایش خلاقیت در زمینه های مختلف برای کسب موفقیت شما عزیزان و رسیدن به اهداف مورد نظرتان در این مقاله از وب سایت آموزشی آکادمی98 به صورت کامل معرفی گردید تا با مطالعه این موضوعات و بهره‌وری از آنها در کسب و کار خود بتوانید قدم های بیشتری برای رسیدن به موفقیت بردارید.

Loading...

هادی قربانی

یک دیدگاه

  1. سهیل امانی

    بسیار عالی بود. خیلی ممنونم، مخصوصا با مبحث طوفان های مغزی بسیار موافقم. ممنون میشم مقاله من را هم در این باره مطالعه بفرمایید:

    soheilamani.com/increase-creativity

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
22 + 15 =