نحوه افزایش انگیزه برای ورزش کردن

خانه » موفقیت و توسعه فردی » نحوه افزایش انگیزه برای ورزش کردن
انگیزه در ورزش
انگیزه در ورزش

زمان مطالعه: 7 دقیقه

ورزش برای سلامتی مفید است و می‌تواند به ما انرژی مثبت،هیجان و … را هدیه دهد. اما مهم انجام دادن آن است. برای اینکه بتوانید به تمرینات خود بپردازید باید برنامه منظمی را داشته باشید و این به راحتی امکان‌پذیر است. همچنین، مطمئنا زمان و انرژی لازم را برای چیدن برنامه خواهیم داشت. در این میان، برای اینکه بتوانید به یک تمرین روزمره بپردازید باید به دنبال افزایش انگیزه برای ورزش کردن باشید و در ادامه به ایجاد انگیزه برای رسیدن به موفقیت در زندگی بپردازید. انگیزه چنین کاری را انجام می دهد و این چیزی است که ما همیشه در انجام دادن کارها به آن برخورد می‌کنیم. اما، انگیزه دقیقا چیست؟ و چگونه بهتر می‌توانیم خود را برای ورزش کردن انگیزه دهیم؟

تقویت انگیزه در ورزش

تعریف ساده‌ای که از کتاب درسی برای انگیزه وجود دارد، انگیزه درجه‌ای از تعیین تحریک و یا تمایل است که فرد با آن به یک رفتار نزدیک می‌شود یا از آن جلوگیری می‌کند. ما در کنار داشتن برنامه باید انگیزه کافی را برای ادامه دادن و عمل به این برنامه داشته باشیم. این است که اهمیت دارد. زیرا، ما در اول راه و همان روزهای اولیه به راحتی و بدون مشکل به ورزش کردن می‌پردازیم. اما، همین که به نیمه راه می‌رسیم آن شور و شوق اولیه را از دست می‌دهیم. در این زمان است که اگر انگیزه داشته باشیم به کمک ما خواهد آمد و به هدفی که داریم جان تازه‌ای می‌بخشد. ولی مایی که در نیمه راه به انگیزه نیاز داریم، باید چه کاری انجام دهیم تا آن را بدست آوریم؟

ما نباید بر این تفکر باشم که اگر منتظر بنشینیم روزی انگیزه به سراغ ما خواهد آمد. برعکس اگر دست نجنبانیم و به هدفی که داریم نرسیم دیر خواهد شد و روزی خبر‌دار می‌شویم که دیگر قادر به حرکت به سوی اهداف خود نیستیم. انگیزه چیزی نیست که خود به خود به سراغ شما بیاید بلکه شما باید به دنبال تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار و زندگی خود بروید. انگیزه در شما می‌تواند برای بدن سالم، پیروزی و رقابت و … ایجاد شود. بنابراین برای داشتن انگیزه در ورزش راه‌های زیادی وجود دارد که در ادامه ما برخی را قرار داده‌ایم تا بتوانید با آنها انگیزه را در خود ایجاد کرده و بدانید که چه راحت کاری را که سخت می‌دانستید می‌توانید انجام دهید.

تقویت انگیزه برای ورزش
تقویت انگیزه برای ورزش

1. مشخص کردن هدف

جهت افزایش انگیزه برای ورزش کردن باید اول از همه به هدف خود فکر کنید و آن را در تفکر خود بگنجانید. این فرقی ندارد که شما هدفتان کاهش وزن، سلامتی، افزایش طول عمر است و یا هر چیز دیگری، باید هدف خود را پیدا کنید. هر چیزی را که در نظر دارید و می‌خواهید برای آن ورزش کنید در نظر بگیرید. شما حتی قادر هستید برای ورزش خود چند هدف مجزا داشته باشید. این فرقی ندارد و شما می‌توانید در هر زمان بر هدف خود اضافه کنید. شما می‌توانید برای خود اهداف ساعتی ( من هر ساعت 15 دقیقه پیاده روی می‌کنم) یا روزانه ( امروز 45 دقیقه ورزش می‌کنم) یا هفتگی و ماهانه داشته باشید.

2. انضباط

نظم را باید در کارها برای رسیدن به هدف و انگیزه داشته باشید. عادات خود را با نظم بهتر می‌توانید رعایت کنید. این موارد باعث می‌شود شما به برنامه‌ریزی خود عمل کرده و پایبند باشید. حال برای اینکه ورزش را به عادت تبدیل کنید:

اول از همه بهتر است ساعت و روز مشخصی را برای ورزش کردن داشته باشید. به این صورت با رسیدن ساعت مشخصی ما به صورت خودکار تحریک به ورزش کردن می‌شویم. همچنین شما می‌توانید از روش پاداش و تشویق برای ورزش استفاده کنید تا شما را تحریک به ورزش کردن کند. برای این کار می‌توانید از گوش دادن به آهنگ انگیزشی ایرانی و خارجی، گرم کردن بدن و یا توجه به خلاقیت خود از هر راهی استفاده کنید. تنها هدف ما این است که ورزش را همانند دیگر عادات چون مسواک زدن بدانیم.

نقش انضباط برای تقویت انگیزه ورزش کردن
نقش انضباط برای تقویت انگیزه ورزش کردن

3. آماده کردن وسایل لازم

بعد از انجام موارد بالا باید تا می‌توانید به تصمیمات گرفته شده پایبند بمانید. برای ساده‌تر کردن این کار می‌توانید هر وسایل و تجهیزاتی را برای ورزش کردن آماده و تهیه کنید. این وسایل می‌توانند ساک، کفش، حوله، تغذیه میان وعده و هر چیزی باشد. از همین حالا که حتی یک روز هم ورزش را شروع نکرده‌اید تمامی تمرینات را مشخص و برایشان برنامه‌ریزی کنید.

4. انعطاف‌پذیری

این واقعا مفید است که در صورت زیاد سخت گیری نکردن شما ورزش را به عنوان عادتی در طول روز تبدیل کنید. شما برای اینکه انگیزه خود را از دست ندهید و بتوانید به تصمیماتی که گرفته‌اید عمل کنید بهتر است یک راه استراحت و گریزی را داشته باشید. برای مثال؛ شما می‌خواهید امروز 5 کیلومتر بدوید. اما این همیشه امکان پذیر نیست و ممکن است در مواقعی شما خسته و کم بیاورید تا آن را با توجه به برنامه عملی سازید. بنابراین، بهتر است از برنامه دوم خود استفاده کنید. یعنی می‌توانید به جای دویدن از پیاده روی در حین خستگی استفاده کنید. زیرا، این برای جبران عالی است و باعث می‌شود در خستگی انگیزه خود را از دست ندهید.

رابطه انعطاف‌پذیری و داشتن انگیزه در ورزش
رابطه انعطاف‌پذیری و داشتن انگیزه در ورزش

5. تعهد

ورزش برای سلامتی بسیار خوب و مفید است بنابراین اگر انگیزه کافی برای انجام این کار را ندارید باید به افزایش انگیزه برای ورزش کردن بپردازید. سالم بودن هم چیزی نیست که ما تنها یک بار به آن فکر کنیم، باید روزانه به آن توجه داشته باشیم و در ذهن خود جایی برای آن مهیا کنیم. برای اینکه بتوانید در مسیر درست باقی بمانیم بهتر است که که به هدف‌های خود متعهد شویم. بهترین کار که بارها در نوشته‌های خود به آن اشاره کردیم در اینجا نیز کاربرد داشته و مفید است و آن هم چیزی نیست جز اینکه برنامه روزانه خود را با تفکر لازم تهیه کرده و در مورد انجام آن به بهترین شکل بیندیشید.

به تمامی هدف‌های خود فکر کرده و به این خاطر و هر تلاشی که تا الان انجام داده‌اید از خود متشکر باشید. این کار و یادداشت پیشرفت باعث می‌شود تا متوجه تغییر و پیشرفت با تمرینات خود شوید. ( برای این کار می‌توانید از وزن کردن و اندازه سایز کمک بگیرید)

6. جذابیت

ورزش کردن ممکن است در زندگی وظایف دیگری برای شما داشته باشد. بهتر است این را بدانید که ورزش علاوه بر اینکه باعث فعالیت بدنی می‌شود شادی‌آور نیز است. اگر بر این عقیده هستید که ورزش شما هیجان به همراه ندارد هر چه زودتر آن را تغییر دهید. در کنار آن زمانی را برای رقصیدن با موسیقی مورد علاقه، قدم زدن در خیابان‌های شهر و … اختصاص دهید.

7. در نظر گرفتن پاداش

درست است که با ورزش، شما پاداش‌هایی چون موفقیت، آرامش و … کسب می‌‌کنید. اما، اگر به هدفی که خواستید دست پیدا کردید، پاداشی را نیز به خود بدهید. این پاداش لازم نیست که بزرگ باشد بهتر است مواردی چون ماساژ، سرزدن به کتابخانه و هر چیزی دیگر باشد. این پاداش دادن خود باعث افزایش انگیزه در شما می‌شود.

نحوه افزایش انگیزه در ورزش
نحوه افزایش انگیزه در ورزش

با انجام موارد بالا می‌توانید انگیزه را در خود افزایش دهید و بیشتر از هر چیزی افزایش انگیزه برای ورزش کردن را در خود پرورش دهید. این را هم در نظر داشته‌ باشید که مواردی که الان و امروز به شما انگیزه می‌دهند ممکن است فردا برای شما منبعی جهت انگیزه نباشند. شما باید با تفکر و خلاقیت خود راه‌هایی را برای تشویق کردن به ورزش و انگیزه دادن پیدا کنید. نباید بگذارید بهانه‌ها به مانع تبدیل شوند و قبل از این کار از میان برشان دارید. با تمرین و پشتکار است که کارها آسان‌تر می‌شوند. شما اگر به ورزش بپردازید انگیزه خود را با رسیدن به اهدافی کوچک بیشتر کرده و همین باعث می‌شود بیشتر تلاش کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
16 ⁄ 8 =