انگیزه درونی و بیرونی چه تفاوتی با هم دارند؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » انگیزه درونی و بیرونی چه تفاوتی با هم دارند؟
انگیزه درونی و بیرونی
تفاوت انگیزه درونی و بیرونی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

افراد موفقی مانند بنیانگذار مایکروسافت بیل گیتس، صخره نورد کوهستان اورست، شاعر و نویسنده مایا آنجلو و بسیاری از افراد معروف دیگر ممکن است مانند انسان‌های بزرگ و دارای تفاوت با سایرین به نظر برسند، اما آنها دقیقاً مانند افراد عادی هستند. تنها تفاوت آنها داشتن انگیزه بالا و با انگیزه ماندن تا رسیدن به هدف است. داشتن انگیزه درونی و انگیزه بیرونی در رسیدن به موفقیت در زندگی بسیار تاثیرگذار است که در این مقاله به بررسی دقیق تفاوت انگیزه درونی و بیرونی می‌پردازیم.

همه ما در ذهن خود اهدافی را داریم که دوست داریم به آنها برسیم. در این حال چون راحتی از دست دادن انگیزه بالا است بیشتر به سمت آن می‌رویم . این در حالی است که اگر با انگیزه بمانیم می‌توانیم رویاهای خود را به حقیقت تبدیل کنیم. با ایجاد ذهنیت درست و استفاده از بهترین روش های دور کردن افکار منفی و استرس‌زا می‌توانید انگیزه خود را بهبود بخشید. همچنین می‌توانید نحوه کار خود را به سمت اهداف خود تغییر داده و تعلل را شکست دهید.

افزایش انگیزه درونی چگونه است؟

انگیزه چیست؟ انگیزه یک نیروی محرکه است که در انتخاب گزینه‌های جایگزین در رفتار یک شخص تأثیر می‌گذارد. این کار باعث بهبود، تحریک و برانگیختن افراد می‌شود که در نهایت منجر به رفتار هدفمند می‌شوند. یکی از بزرگترین چالش‌ها در رسیدن به هر هدفی که دارید یافتن انگیزه‌ای برای کنار آمدن با آن است. اگر بتوانید به اندازه کافی و طولانی با یک هدف همراه باشید، مطمئنا به آن خواهید رسید فقط صبر و انگیزه لازم دارید. انگیزه مهم است، اما همیشه پیدا کردن آن انگیزه آسان نیست.

داشتن انگیزه در راه رسیدن به اهداف برای هر کسب و کاری اعم از کسب و کار اینترنتی و … لازم است تا در صورت نا‌امیدی و بروز مشکلات استرس‌زا از هدف خود ناامید نشوید و بتوانید با قدرت در راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار خود قدم بردارید، بنابراین در ادامه ما برای شما مطلبی را آماده کرده‌ایم تا بتوانید با انواع انگیزه‌ها و راه‌های افزایش انگیزه آشنا شوید.

تفاوت بین انگیزه درونی و بیرونی
تفاوت بین انگیزه درونی و بیرونی

نیروی پنهان پشت انگیزه

موفقیت را همه در زمینه‌های مختلف تا به حال تجربه کرده‌اند. به پشت صحنه موفقیت بروید. در این مکان خواهید دید که برای عملی شدن موفقیت در کسب و کار شما اهداف و عوامل انگیزه دهنده‌ای را دارید که به صورت پنهان کار خود را انجام می‌دهند. یعنی به نوعی انگیزه شما در جهت رسیدن به خواسته‌‌ و نتیجه هدف‌هایی است که در سر خود دارید. هدف‌ها یکی از موارد جهت سخت کار کردن و یافتن انواع روش‌ها برای رسیدن به منطقه‌ای خاص است که انگیزه درونی و انگیزه بیرونی در پشت آن پنهان شده است.

تفاوت انگیزه درونی و بیرونی در راه رسیدن به هدف

هدف‌ها بسیار مهم هستند. یعنی می‌توان گفت هدف‌های بلند مدت و کوتاه مدت مهم هستند. این هدف‌ها شما را به سمت خواسته‌هایی که دارید راهنمایی و حرکت می‌دهند. اما، چیزی که باعث می‌شود شما حرکت کنید و آن میل را در شما ایجاد می‌کند تا به رویاهای خود برسید نیروی انگیزشی است. اما انگیزه خود بر دو نوع است. انگیزه درونی و انگیزه بیرونی. اگر شما به صورت دقیق با این دو نوع انگیزه آشنا باشید می‌توانید کنترل و مدیریت بهتری بر رفتارهایتان داشته باشید.

انگیزه درونی و بیرونی
انگیزه درونی و بیرونی

انگیزه بیرونی چیست؟

انگیزه بیرونی در واقع همان نیرویی است که باعث می‌شود شما به خاطر پاداش گرفتن و یا جلوگیری از تنبیه شدن به صورت خاصی رفتار کنید و یا نه کار خاصی را انجام دهید. مثلا، در جهت پاداش شما به اضافه کاری روی می‌آورید و یا برای جلوگیری از تنبیه شدن به موقع سر کار خود حاضر می‌شوید. انگیزه بیرونی برای پیروزی در مسابقه‌ و رقابت‌ها جهت به دست آوردن جایزه نمایان می‌شود. تقویت و بهبود هوش هیجانی یکی از راه‌های افزایش انگیزه در افراد می‌باشد که باید به آن توجه کنید.

همانطور که در مثال بالا گفته شد انسان‌ها یا به دنبال پاداش بوده و یا از تنبیه فرار می‌کنند. در واقع انگیزه بیرونی به عامل‌های خارجی بستگی دارد و طبیعی است که گاهی‌ اوقات، انگیزه پنهان پشت کارهای مختلف، پاداش و تنبیه باشد و نه دست یافتن به لذت و رضایت. یکی از موارد تفاوت انگیزه درونی و بیرونی دستیابی به پاداش و تنبیه است.

انگیزه درونی چیست؟

انگیزه درونی می‌تواند همان نقطه مقابل انگیزه بیرونی باشد. در واقع این انگیزه به خاطر رضایت درونی شما است. اعمال و رفتارها برای شما مهم بوده و به عاملی خارجی رابطه نخواهند داشت. مثلا، شما برای اینکه بتوانید حسی خوب داشته باشید فیلم کمدی را مشاهده می‌کنید و یا اینکه گیتار می‌نوازید. یعنی انگیزه درونی شما را به سمت کار و رفتاری خاص هدایت می‌کند.

برعکس انگیزه بیرونی این بار انگیزه درونی از عواملی خارجی چون پاداش و یا تنبیه نشات نمی‌گیرد. در مواردی که نیروی خارجی برای اهداف شما وجود نداشته باشد برای انجام امور خود انگیزه درونی وارد عمل می‌شود. با انگیزه درونی می‌توانید برای انجام کارهای مختلف شوق داشته باشید و برای پیدا کردن فرصت‌ها و شکوفا شدن استعدادهای درون شما است.

افزایش انگیزه درونی
افزایش انگیزه درونی

تفاوت انگیزه درونی و بیرونی در چیست؟

گفتیم انگیزه درونی با هدف رضایت و لذت می‌باشد که نتیجه خود عمل یا رفتار است. اما، انگیزه بیرونی برای رسیدن به پاداش و یا جلوگیری از تنبیه است. حالا نگاهی به کارهای انجام شده خود بیندازید و ببینید که انگیزه شما در رسیدن به آرزو و اهداف چه بوده است؟

از عوامل کمبود محرک و نیروی انگیزه پایدار در زندگی شما تکیه بر عامل‌های بیرونی است. انگیزه‌های درونی بهتر و پایدار‌‌ تر هستند و می‌توانند بیشتر و مقدار انگیزه رسیدن به هدف را در وجود شما نگه دارند. اما می‌دانید علت آن چیست؟

بله، همانطور که حدس زدید و مشخص است انگیزه بیرونی وابسته به پاداش و تنبیه‌های خارجی هستند. یعنی وقتی شما پاداش و یا تنبیهی نداشته باشید به نوعی انگیزه و میلی برای رسیدن به خواسته‌های هدف خاص خود ندارید. همچنین، انگیزه خارجی موقتی بوده و غیر قابل کنترل می‌باشند.

زمانی که برای هدف و کاری انگیزه درونی شما را حرکت می‌دهد، در میان مسیر رضایت کار را بدست می‌آورید. پس این کار خود پاداش است. اگر شما کار را به درستی انجام دهید به انگیزه‌ای دست پیدا می‌کنید که غیر قابل تمام شدن است.

انگیزه درونی چیست؟
انگیزه درونی چیست؟

افزایش انگیزه

حالا که به فرق میان این دو انگیزه و اهمیت انگیزه درونی پی بردید، حتما می‌خواهید آن را افزایش دهید تا در زندگی به موفقیت‌های بسیار برسید. زیرا، می‌دانید که انگیزه درونی کلید اساسی برای رسیدن به هدف‌های شما است. اما، باید بدانید که هدف‌های معنی دار تنها کافی نیستند. شما برای اینکه بتوانید انگیزه درونی که از مهمترین عوامل در راه رسیدن به موفقیت و توسعه فردی می‌باشد را در خود به صورت کامل استفاده کنید باید به فکر پرورش آن باشید. چون، در غیر این صورت اگر نتوانید استفاده و به درستی متوجه نشوید باعث از دست دادن ارزش خود می‌شوید.

برای مثال، فرض کنید شما در سینما فیلمی را می‌بینید که بسیار زیبا و به نوعی از آن خوشتان می‌آید و لذتی را در خود تجربه می‌کنید. اما، اگر بار دوم و یا سوم باز همان فیلم را مشاهده کنید این لذت را دیگر نخواهید داشت. انگیزه درونی نیز این چنین است. اگر شما نتوانید به درستی آن را پرورش دهید کمرنگ می‌شود و از بین می‌رود.

بعد  از مطالعه کامل جزئیاتی که در ادامه برای موضوع انگیزه درونی و انگیزه بیرونی قرار داده شده است، نگاهی به مقالات ارزشمند زیر نیز بیندازید.

راه‌هایی افزایش انگیزه درونی
راه‌هایی افزایش انگیزه درونی

راه‌هایی برای افزایش انگیزه درونی

  • چالش

یکی از مهمترین موارد و به نوعی اولین مورد برای افزایش انگیزه چالش است. شما برای موفقیت و رسیدن به اهداف چالش لازم دارید و باید چالش‌هایی را تعریف کنید. چالش‌ها باعث می‌شوند شما با موانعی که در سر راه دارید و آنها را با موفقیت پشت سر می‌گذارید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تقویت کنید.

  • کنجکاوی

تقویت حس کنجکاوی از دیگر عوامل برای افزایش انگیزه درونی است. وقتی نظر شما به اطراف بر روی چیزی جلب می‌شود حس کنجکاوی شما شکل می‌گیرد و برای یادگیری عوامل مختلف کنجکاو می‌شوید و با انگیزه‌ای درونی سعی در یادگیری هر چه سریع تر آن خواهید داشت.

  • کنترل

شما با کنترل خود و اطراف می‌دانید که چه اهدافی را دنبال می‌کنید بنابراین با داشتن انگیزه لازم برای رسیدن به اهداف می‌توانید با توجه به اهمیت موضوع برای رسیدن به آن انگیزه داشته باشید.

  • همکاری و رقابت

همکاری دارای رضایتی است که با کمک کردن به دیگران و یا نه برعکس حمایت دیگران نسبت به شما برای هدفی به دست می‌آید. رقابت، به معنای هیجان و رضایت است. زمانی به دست می‌آید که شما تلاشی را در رسیدن به سطحی از توانایی و مهارت که دیگران دارند انجام دهید. یعنی رقابتی که سبب پیشرفت همه افراد درگیر در آن می‌شود.

امیدوارم مطالب بالا شما را با تفاوت انگیزه درونی و بیرونی بهتر آشنا کرده باشد. حال که با آن بهتر آشنا شدید بهتر است شروع به تقویت آن کنید. زمانی که شما هدفی دارید دیگر به انگیزه‌های بیرونی اهمیت نمی‌دهید و با تکیه بر تلاش و محرک‌های درونی می‌توانید در رسیدن به هدف خود گام بردارید. این باعث می‌شود تا قوی شده و متوجه شوید که نیاز به منابع خارجی برای تایید و پاداش نخواهد بود. راضی بودن شما از درون خواهد بود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
12 × 18 =