معرفی انواع کسب و کارها و زمان راه اندازی کسب و کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » معرفی انواع کسب و کارها و زمان راه اندازی کسب و کار
شناخت انواع کسب و کار و زمان راه اندازی کسب و کار
شناخت انواع کسب و کار و زمان راه اندازی کسب و کار

زمان مطالعه: 7 دقیقه

کسب و کارها در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک دارای زیر مجموعه هایی نیز هستند. چنانچه شما بخواهید کسب و کاری را برای خود راه اندازی کنید علاوه بر داشتن سرمایه کافی باید به اینکه در چه راهی و چه نوع زمینه‌ای می‌خواهید اقدام به تاسیس و راه اندازی کسب و کار نمایید نیز توجه داشته باشید که برای این کار باید بدانید که به چه چیزی علاقمند و از همه مهمتر در چه زمینه‌ای مهارت دارید. و با در نظر گرفتن این نکات بهترین ایده کسب و کار جدید و نوین برای خودتان برگزینید.

جهت کسب موفقیت و عدم شکست در کسب و کار باید زمینه مناسبی را در نظر بگیرید با توجه به این فاکتور که راه اندازی کسب و کار شما می‌تواند چه نوع نیاز‌هایی را برطرف نماید تا مشتریان خود را بشناسید یعنی به نوعی هدف گذاری دقیق برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار را در اولویت قرار دهید . بهتر است ایده راه اندازی کسب و کارتان از کسب و کارهای اشباع شده در بازار نباشد که با بازدهی کمی مواجه شوید.

کسب و کارها بر چند نوع می باشند

کسب و کار چیست و راه اندازی یک کسب و کار چگونه شکل می‌گیرد؟ راه اندازی یک سازمان ایجاد شده جهت فراهم کردن کالا و خدمات مورد نیاز انسان می‌باشد و راه اندازی کسب و کار زمانی اتفاق می‌افتد که فرد یا سازمان از ارائه خدمات و محصولات در ازای دریافت پول، سود کسب کند. که این سود می‌تواند از روش های مختلفی بدست آید که این موضوع به خودی خود کسب و کارها را به انواع مختلفی تبدیل می‌کند. بنابراین در ادامه ما برای شما انواع کسب و کارها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید با بررسی و شناخت کافی در صورت داشتن تجربه، مهارت و علاقه کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

 انواع کسب و کارها
انواع کسب و کارها

1. کسب و کار روستایی

بسیاری از از افراد هستند که معتقدند در روستا نمی‌توانند درآمد مناسبی داشته باشند و به نوعی به خلق کار و کارآفرینی بپردازند از این جهت به شهر مهاجرت می‌کنند که این نه تنها برای همشهریان و روستاییان ضرر دارد بلکه باعث می‌شود جامعه نیز دچار کمبودها و مشکلاتی نیز شود.

یکی از کسب و کارهایی که دارای درآمد عالی می‌باشد و رقیب در آن نیز کم است کسب و کارهای روستایی می‌باشد. یعنی کسب و کار در خارج از شهر و در محیط روستا اتفاق می افتد. بیشتر این کسب و کارها سرمایه چنان هنگفتی برای راه اندازی لازم ندارند و اغلب به صورت سنتی انجام می‌شوند. این کسب و کار به علت وسعت کم روستا می‌توانند در مقیاس های کوچک و با تعداد نفرات کم اجرا شوند. در این کسب و کارها می‌توان زمینه های صنعتی، تولیدی، خدماتی و حتی فناوری اطلاعات را مشاهده کرد.

پیشنهاد مطالعه جزئیات ایده فروش لبنیات سنتی

2. کسب و کار سبز

کسب و کار‌های سبز تاثیر منفی بر محیط، اقتصاد و جامعه ندارند و همانطور که از اسمش پیداست، در مورد کسب و کارهای زیست محیطی، حقوق بشری و … است. در واقع کسب و کارهای سبز طرفداران زیادی از مردم را دارند و از منابعی بهره می‌برند که سازگار با محیط زیست می باشند و به حمایت از سیاست‌های مسئولیت اجتماعی می‌پردازند که میتوانند بازدهی مناسبی داشته باشند.

کسب و کار سبز
کسب و کار سبز

3. کسب و کار اجتماعی

کسب و کار اجتماعی به کسب و کارهایی گفته می‌شود که برای حل مشکلات اجتماع راه اندازی می‌شوند. این کسب و کار از لحاظ مالی پایدار است و اکثر افرادی که در این زمینه فعالیت دارند به موفقیت در کسب و کار دست پیدا می‌کنند. سود این کسب و کار برای سرمایه گذاری در خود کسب و کار و یا کسب و کارهای دیگر اجتماعی سرمایه گذاری می‌شود. به عنوان مثال می‌تواند در جهت بهبود محصولات و خدمات جهت گسترش دامنه فعالیت شرکت باشد که این مورد جزو مزیت های این نوع کسب و کار می‌باشد که موفقیت هر چه زودتر شما را میسر می‌سازد .

این کسب و کار برای اولین بار توسط محمد یونس اقتصاددان بنگلادشی و برنده جایزه صلح نوبل تعریف شد.

کسب و کارهای دیگر اولین اولویت خود را موفقیت و معامله پر‌سود می‌دانند اما برای کسب و کار اجتماعی این گونه نیست ( البته نه این که سود اصلا مهم نیست) و صاحبان سازمان از سود آن هیچ گونه سود سهامی دریافت نمی‌کنند.

از دیگر موارد مهم برای کسب و کار اجتماعی این می‌باشد که وابسته به هیچ سازمان دولتی و خصوصی، کمک های مالی برای دامنه کار نیست و کاملا خود‌پایدار است. از نکات مهم دیگر این نوع کسب و کار این می‌باشد که بر خلاف سازمانهای دیگر که پول را فقط یک بار در هر زمینه هزینه می‌کنند، این سازمان با هدف افزایش و بهبود عملیات سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف و زیادی سرمایه‌گذاری می‌کند.

4. کسب و کار خدماتی

کسب و کارهایی که فعالیت خود را با هدف تجاری انجام می دهند کسب و کار خدماتی تلقی می‌شوند. این خدمات به منظور کمک به فرد و یا شرکتی مانند مشاوره، حسابداری، حمل و نقل، نظافت، مهمان نوازی و … انجام می‌شود.

این کسب و کارها در مقابل با دیگر صنعت‌ها کارمندان بسیاری را استخدام می‌کنند و می‌توانند قسمت بزرگی از اقتصادهای پیشرفته باشند که فناوری‌های جدید دسترسی آنها را از سطح داخلی به جهانی گسترش داده است.

5. کسب و کار هوشمند

امروزه پیشرفت تکنولوژی بسیار زیاد است و روز به روز فناوری‌های جدید روی کار می‌آیند. هر سازمانی که بتواند فناوری های جدیدی را شامل استراتژی، برتری در تمامی فرایندها و سپردن توسعه فناوری اطلاعات به تیم‌ها را عملیاتی کند در زمینه کسب و کار هوشمند فعالیت دارد.

کسب و کار هوشمند به طور مداوم محیط خارجی خود را برای یافتن فناوری نسل آینده بررسی می‌کند تا بتواند همواره فرصت های جدید و موارد نوینی به افراد ارائه دهد.این کسب و کار نیز همانند دیگر کسب و کارها به رهبر و مدیریت هوشمند نیاز دارد تا بتواند نقش حیاتی در ارائه استراتژی های رشد را بشناسد و در جهت افزایش بهره وری خود در کسب و کار از این موارد استفاده نماید.

 کسب و کار هوشمند
کسب و کار هوشمند

یکی از پربازده ترین مواردی که امروزه بسیار مورد توجه نیز می باشد راه اندازی کسب و کار اینترنتی می باشد که در دسته بندی کسب و کارهای هوشمند قرار می‌گیرد. اما چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم ؟ بسیاری از افرادی که به سمت کسب و کار آنلاین روی می آورند با عدم داشتن اطلاعات کافی در این رابطه اقدام به راه اندازی کسب و کار می‌کنند و همین مورد سبب می‌شود تا به موفقیت مورد نظر خود دست نیابند و در بیشتر موارد از کسب و کار اینترنتی روی گردانند.

6. کسب و کار ورزشی

کسب و کار ورزشی، صنعتی است که در آن محصولات ارائه شده در رابطه با ورزش، سلامت و تفریح است که با فعالیت، کالاها، ایده و … ارتباط دارد. به عنوان مثال محصولات ارائه شده در کسب و کار ورزشی را می‌توان مواردی چون زیر دانست :

  • محصولی ویدیویی ارائه دهید. چون تماشای بازی های فوتبال، هاکی و …
  • تولید لباس و تجهیزات ورزشی مورد نیاز، چون لباس های فوتبال ، دمبل های ورزشی و …
  • امکانات ضروری ورزشی مانند سالن های ورزشی و یا بازسازی آنها
  • در صنعت ورزشی محصولات و تجهیزاتی که ارائه می‌شود در رابطه با ورزش است و ممکن است با مردم، مکان و ایده مربوط باشد.
  • شرکتهای خدماتی در این حوزه می‌توانند به ترمیم راکت‌های تنیس یا مراقبت از زمین گلف بپردازند.
  • کسب و کارهای ورزشی می‌توانند با رسانه‌ها و تبلیغات نیز همراه باشند برای مثال در رسانه های تبلیغاتی همچون روزنامه و مجلات، تلویزیون و … می‌توان به کسب کار ورزشی چون فروش قایق‌ها ورزشی پرداخت و یا به فروش دوچرخه های کوهستانی و اسب سواری و … پرداخت.

در این مقاله از سایت آکادمی‌98 به معرفی انواع کسب و کار‌ها پرداختیم تا بخش زیادی از انواع کسب و کار‌های موجود در حوزه های مختلف را خدمت شما معرفی کرده باشیم تا با تطابق علایق و استعداد‌های خود و مقدار سرمایه‌ ای که در اختیار دارید بهترین حوزه کاری را برای خود برگزینید.

Loading...

هادی قربانی

موسس و بنیانگذار آکادمی 98 فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ، مشاور کسب و کار اینترنتی ، تدریس مباحث فوق پیشرفته موفقیت و توسعه فردی، ارائه ایده های خلاقانه و ناب برای انواع کسب و کارها. هادی قربانی با بیش از 13 سال تجربه فعالیت در زمینه های نام برده شده به عنوان یکی از بهترین اساتید این عرصه دارای نامی آشنا برای فعالان این زمینه می باشد. در آکادمی 98 قصد دارم تجربیات خودم را با شما عزیزان و همراهان همیشگی به صورت رایگان به اشتراک بگذارم. امیدوارم بتونم قدمی هر چند کوچک در رشد و توسعه کسب و کار شما برداشته باشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
21 − 13 =