آشنایی با کارآفرین و کارآفرینی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » آشنایی با کارآفرین و کارآفرینی
کارآفرین کیست و کارآفرینی چیست
کارآفرین کیست و کارآفرینی چیست

زمان مطالعه: 12 دقیقه

آشنایی با کارآفرین و کارآفرینی: این سوال شاید برای بسیاری از شما ها پیش بیاید، در واقع بیشتر زمانی که یک کسب و کار جدید راه اندازی می شود اسمش بیان می شود. و با توجه به محققان علوم مختلف دارای تعاریف خاصی می باشد. حتی تعداد این تعاریف میتواند در سالها و قرن های بعدی نیز افزایش پیدا کند. بنابراین ما در ادامه این مطلب از سایت موفقیت آکادمی 98 می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که پیشنهاد می کنم جهت درک بهتر تعریف و آشنایی بهتر با ما همراه باشید.

کارآفرین کیست و کارآفرینی چیست ؟

یک کارآفرین کیست؟ یک کارآفرین فردی است که کسب و کار جدیدی را ایجاد می کند. بیشترین خطرات را در بر می گیرد و از بیشترین پاداش ها بهره می برد. کارآفرین معمولا به عنوان نوآور، منبع ایده های جدید، کالاها، خدمات، و کسب و کار  یا روش ها دیده می شود.

کارآفرینان در هر اقتصاد نقش کلیدی را ایفا می کنند. اینها افرادی هستند که مهارت و ابتکار لازم جهت پیش بینی نیازهای فعلی و آینده و ارائه ایده های جدید به بازار را دارند. کارآفرینانی که در درگیری با مشکلات به وجود آمده در کسب و کار خود می جنگند و موفق می شوند می توانند در آینده با سود , فرصت های شغلی و … رشد کرده و کسب و کار خود را ادامه دهند. کسانی هم که شکست می خورند، رنج می برند و در بازار ها شایع تر می شوند.

آشنایی با کارآفرین
آشنایی با کارآفرین

کارآفرینی چیست ؟

کارآفرینی یکی از منابع اقتصادی است که به بخش جدایی ناپذیر در تولید طبقه بندی می شود و سه عامل دیگر : منابع زمین / طبیعت، کار و سرمایه هستند. یک کارآفرین سه محصول اول را برای تولید کالاها یا خدمات ارائه می دهد. آنها معمولا یک طرح کسب و کار را ایجاد می کنند، کار را استخدام می کنند، منابع و تامین مالی را به دست می گیرند، و رهبری و مدیریت کسب و کار را فراهم می کنند.

کارآفرینان معمولا در هنگام ساختن شرکت هایشان موانع زیادی دارند. سه عامل که بسیاری از آنها به عنوان چالش برانگیز ذکر می کنند عبارتند از: غلبه بر بوروکراسی، استخدام استعداد و کسب مالی.

کارآفرین و تامین مالی

با توجه به خطر ابتكار جديد، بدست آوردن بودجه به خصوص سرمايه بسیار چالش برانگيز است و بسياري از كارآفرينان از طريق راه اندازي با آن روبرو مي شوند: تأمين مشاغل با استفاده از روش هايي مانند استفاده از پول خود، ايجاد ارزش پولي، كاهش هزينه هاي كار، كاهش موجودي و فاكتور بدهی ها.

در حالی که بعضی از کارآفرینان تنها بازیکنانی هستند که تلاش می کنند تا کسب و کارهای کوچک را از روی زمین بیرون بیاورند، دیگران با مشارکت بیشتری در دسترسی به سرمایه و منابع دیگر به سر می برند. در این شرایط، شرکت های جدید می توانند از سرمایه گذاران سرمایه گذاری کنند ، صندوق های تامینی، جمع آوری و یا از طریق منابع سنتی مانند وام های بانکی تامین مالی کنند.

تعاریف کارآفرینی

اقتصاددانان هیچ تعریفی مستقل از “کارآفرین” یا “کارآفرینی” نداشته اند (کلمه “کارآفرین” از یک فعل فرانسوی به معنای “انجام” می باشد که به انگلیسی Entrepreneurship می شود). اگرچه مفهوم یک کارآفرین از قرن ها قبل شناخته شده بود. اما به شکلی که ما می فهمیم تنها به صورت یک قرن است که رواج پیدا کرده است. اقتصاد دانان کلاسیک و نئوکلاسیک کارآفرینان را از مدل های رسمی خود خارج  و  آن را مورد توجه قرار داده اند .یعنی اینکه کارآفرینی یک علم است. افراد مختص کارآفرین در دانشگاه ، انتخاب بین یک شغل و کارآفرینی همگی در قرن بیستم اتفاق افتاد.

از نظر سه متفکر کارآفرینی موضوعی بسیار مهم بوده و نظرات خود را درباره آن اعلام کرده اند. این متفکر عبارتند از: جوزف شومپیتر، فرانک نایت و اسرائیل کرزنر

  • شومپتر پیشنهاد داد که کارآفرینان نه فقط برای زنده کردن سازمان ها و اقتصاد تلاش می کنند بلکه جهت ایجاد چیزهای جدید برای سود بودند.
  • فرانک نایت در مورد کارآفرینان به عنوان حامی عدم اطمینان متمرکز بود و معتقد بود که آنها مسئولیت حق بیمه در بازارهای مالی را دارند.
  • کرزنر کارآفرینی را به عنوان یک فرآیند که به کشف منجر شده، در نظر گرفت.

کارآفرینی بر اقتصاد تاثیر می گذارند

از نظر اقتصاددان ها ، یک کارآفرین به عنوان یک عامل هماهنگ در اقتصاد سرمایه داری عمل می کند. این هماهنگی طول می کشد شکلی از منابع را به سمت فرصت های جدید بالقوه سود تبدیل کند. کارآفرین منابع مختلفی را، ملموس و غیرمستقیم، ترویج سرمایه گذاری می کند.

در یک بازار پر از عدم اطمینان، کارآفرین است که واقعا می تواند کمک کند تا عدم اطمینان را روشن کند. زیرا او قضاوت می کند یا خطر را می پذیرد. تا آنجا که سرمایه داری یک سیستم سود و زیان پویا است، کارآفرینان کشف کارآیی می کنند و دانش را همواره نشان می دهند. شرکت های تاسیس شده با افزایش رقابت و چالش های کارآفرینان مواجه هستند که اغلب آنها را به تلاش، تحقیق و توسعه نیز می کشد. در شرایط اقتصادی فنی، کارآفرین به سمت تعادل حالت پایدار حرکت می کند.

کارآفرینی به اقتصاد کمک می کنند

پرورش کارآفرینی می تواند به روش های مختلف تاثیر مثبتی بر اقتصاد و جامعه داشته باشد. برای شروع، کارآفرینان کسب و کار جدیدی را ایجاد می کنند. آنها کالاها و خدمات را اختراع می کنند و در نتیجه اشتغال ایجاد می کنند. همچنین اغلب موجب ایجاد موجی می شوند که منجر به پیشرفت بیشتر و بیشتر می شود.

کارآفرینان به درآمد ناخالص ملی اضافه می کنند. کسب و کار موجود ممکن است به بازارهای خود محدود شود و در نهایت سقف درآمد را در بر بگیرد. اما محصولات یا فن آوری های جدید بازارهای جدید و ثروت جدید را ایجاد می کنند. و افزایش اشتغال و درآمد بالاتر، به پایه مالیاتی کشور کمک می کند. همچنین هزینه های بیشتری را برای پروژه های عمومی در اختیار دولت قرار می دهد.

کارآفرین کیست
کارآفرین کیست

کارآفرینان تغییرات اجتماعی را ایجاد می کنند. آنها سنت (تراداد – در اینجا باورهای قدیمی) را با اختراعات منحصر به فردی که وابستگی به روش ها و سیستم های موجود را کاهش می دهند سست و گاهی اوقات آنها را منسوخ می کنند.

کارآفرینان در پروژه های اجتماعی سرمایه گذاری می کنند و به موسسات خیریه و دیگر سازمان های غیر انتفاعی کمک می کنند و از علل فراتر از خودشان حمایت می کنند. برای مثال، بیل گیتس ثروت قابل توجهی برای برنامه های آموزش و پرورش و بهداشت عمومی دارد.

اکوسیستم های کار آفرینی

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد سطح بالایی از خود اشتغالی می تواند توسعه اقتصادی را متوقف کند. کارآفرینی اگر به درستی تنظیم نشده باشد می تواند منجر به اقدامات ناعادلانه بازار و فساد شود. همچنین بسیاری از کارآفرینان می توانند نابرابری های درآمد را در جامعه ایجاد کنند. در کل، کارآفرینی یک ریسک مهم نوآوری و رشد اقتصادی است. بنابراین، تقویت کارآفرینی بخش مهمی از استراتژی های رشد اقتصادی بسیاری از دولت های محلی و ملی در سراسر جهان است.

برای این منظور، دولت ها به طور کلی در توسعه اکوسیستم های کارآفرینی کمک می کنند که ممکن است شامل کارآفرینان، برنامه کمک های مالی تحت حمایت دولت و سرمایه داران ریسکی باشد . آنها ممکن است شامل سازمان های غیر دولتی مانند انجمن های کارآفرینان، انکوباتورهای کسب و کار و برنامه های آموزشی باشند.

تبدیل شدن به یک کارآفرین

کارآفرینی تا حد زیادی در چند دهه گذشته بدست آمده است. در قرن بیست و یکم، نمونه ای از شرکت های اینترنتی مانند الفابت، گوگل (GOOGLE راه اندازی شده توسط لری پیج) و فیس بوک (FB راه اندازی شده توسط مارک زاکربرگ) هر دو آنها بنیانگذاران خود را ثروتمند ساخته اند . مردم با ایده تبدیل شدن به کارآفرینان موفق مشتاق هستند.

بر خلاف حرفه های سنتی، که در آن اغلب مسیری تعریف شده برای پیگیری وجود دارد راه کارآفرینی بسیاری برای رسیدن موجود است. اما چه چیزی ممکن است برای یک کارآفرین در آینده کار نکند و بالعکس؟ در ادامه پنج مرحله کلی وجود دارد که اکثریت کارآفرینان موفق به دنبال آن هستند:

1. اطمینان از پایداری مالی

این گام اول یک نیاز سخت است اما قطعا توصیه می شود. کارافرینان بسیاری هستند که به کسب و کارهای موفق با داشتن سرمایه مالی اولیه کمی فکر می کنند ( مارک زاکربرگ فیس بوک به عنوان یک دانش آموز کالج) اما توجه داشته باشید که چنانچه شما درامد سریعی از پول نقد و بودجه داشته باشید بسیار خوب است و باعث اشتیاق به ادامه دادن کار می شود. اما توجه داشته باشید که باید باند شخصی خود را افزایش دهید و فرصت بیشتری برای ایجاد یک کسب و کار موفقیت آمیز بدهید، نه اینکه نگران پولهای سریع باشید.

2. مجموعه مهارت های گوناگون را بسازید

هنگامی که یک فرد دارای منابع مالی قوی است، مهم است که مجموعه ای از مهارت های مختلف را بسازیم و سپس آن مهارت ها را در دنیای واقعی اعمال کنیم. زیبایی مرحله دوم این است که می توان همزمان با مرحله اول انجام داد.

ایجاد یک مجموعه مهارت را می توان از طریق یادگیری و تلاش های جدید در تنظیمات دنیای واقعی به دست آورد. به عنوان مثال، اگر یک کارآفرین مشتاق در زمینه امور مالی باشد او می تواند به نقش فروش در شرکت موجود خود بپردازد تا مهارتهای نرم افزاری مورد نیاز، برای موفقیت را بیاموزد. هنگامی که مجموعه مهارت های متنوعی کسب شود یک کارآفرین همانند ابزاری است ویژه که در صورت مواجه شدن با موقعیت های دشوار قادر خواهد بود با در مقابل آنها ایستادگی کند.

3. مصرف محتوا در کانال های متعدد

به همان اندازه که ایجاد یک مجموعه مهارت های مختلف مهم است، نیاز به مصرف یک آرایه متفاوت از محتوا برابر است. این محتوا می تواند به شکل پادکست ها، کتاب ها، مقاله ها و سخنرانی ها باشد. نکته مهم این است که محتوا، صرف نظر از کانال، باید در آنچه که پوشش می دهد متفاوت باشد. یک کارآفرین مشتاق همیشه باید خود را با دنیای اطراف خود آشنا کند تا بتواند با یک چشم انداز تازه به صنایع نگاه کند، و به او توانایی ایجاد یک کسب وکار در اطراف یک بخش خاص را می دهد.

4. شناسایی یک مشکل برای حل

مهم است که مراحل سه و چهار را ترکیب کنیم تا بتوان با نگاه کردن به صنایع مختلف به عنوان یک بیگانه، یک مشکل را شناسایی کرد. این اغلب یک کارآفرین مشتاق را با توانایی دیدن مشکلی که دیگران ممکن است نداشته باشند فراهم می کند.

5. حل مسائل

شروع های موفق یک نقطه درد خاص برای شرکت های دیگر یا برای مردم را حل می کند. این به عنوان “ارزش افزوده درون مسئله” شناخته می شود. تنها با اضافه کردن ارزش به یک مشکل خاص یا نقطه درد، کارآفرین موفق می شود.

شور و شوق به عمل توسط کارآفرین

داستان های موفقیت کارآفرینی چه چیز مشترکی دارند؟ آن ها همواره در تلاش برای شیرجه زدن به چیزهایی هستند که به طور طبیعی در مورد آن شور و اشتیاق دارند.

اعتماد به این ضرب المثل که می گوید: “راهی برای دریافت پول برای شغلی که برای آزادی انجام می دهید پیدا کنید” شور و اشتیاق مسلما مهم ترین جز راه اندازی کسب وکار است که صاحبان کسب وکار باید داشته باشند در حالی که چشم انداز تبدیل شدن به رئیس خود و جمع کردن ثروت برای متفکران کارآفرینی رویا است ، جنبه منفی احتمالی ضرر کردن نیز بسیار ارزشمند است زیرا درآمد تضمین نمی شود، سود مالی کارفرما از کنار راه دور می شود، و زمانی که کسب وکار شما پول را از دست می دهد، سبب ضرر و زیان خود کارآفرین خواهد شد.

کارآفرین
کارآفرین

کارآفرین دستات رو کثیف کن( خودت دست به کار شو)

زمانی که شروع به کار می کنید گرفتن کنترل فروش و دیگر تعاملات مشتریان توسط خود در هر زمانی ضروری است. ارتباط مستقیم با مشتری تنها راه کسب بازخورد صادقانه در مورد آنچه که بازار هدف آن را دوست دارد و آنچه که می توانید انجام دهید است. اگر همیشه تنها رابط مشتری نیستید به عنوان کارآفرین باید کارکنان را آموزش دهید تا نظرات مشتریان را به عنوان یک موضوع جلب کنند. این کار نه تنها باعث می شود که مشتریان احساس قدرت کنند، بلکه شادتر نیز می شوند.

یکی از مهم ترین لبه های رقابتی شخصا جواب دادن به تلفن ها می باشد تاکارآفرینان بر رقبای بزرگ تر خود تسلط داشته باشند. زیرا واکنش شدید با برخورد ، لحن صدا و شنیدن صداهای مختلف انسان باعث ناامید شدن مشتری می شود و یک روش مطمئن جهت جذب مشتریان جدید و ایجاد یک واقعیت مهم است، زیرا 80 % کل کسب و کارها از تکرار مشتریان نشات می گیرد.

اگر کسب‌ و کار شما حتی در یک صنعت فن آوری پیشرفته نباشد مشتریان شما انتظار یک وب سایت بسیار تمیز را دارند . کارآفرینان باید از فن‌آوری اینترنت برای رساندن پیامشان استفاده کنند .یک کسب و کار که حتی مغازه ای ندارد و در جایی دور افتاده است با یک وب سایت برتر می تواند به اندازه یک شرکت 100 میلیون دلاری درآمد داشته باشد.

کارآفرین باید زمات تغییر دوره را بداند

شما باید به زمان تغییرات مسلط باشید و با این کار افراد زیاد را به سمت خود کشانده و درآمد را افزایش دهید . در این حال می توان به طراحی محصول ، تغییرات در منو و …. اشاره کرد. به طور مثال رئیس سابق استارباکس و هاوارد شولتز، در ابتدا فکر می کرد که پخش موسیقی اپرا در قهوه خانه های ایتالیا مشتریان را افزایش می دهد. اما مشتریان این موارد را متفاوت می دیدند و به نظر میرسید که آنها موسیقی اپرا را دوست ندارند. در نتیجه شولتز، اپرا را رها کرد و به جای آن صندلی های راحتی را معرفی کرد.

تعاریف کارآفرینی
تعاریف کارآفرینی

مدیریت پول نقد

خون هر کسب و کار پول نقد می باشد و حسابداری دقیق درآمد و هزینه کلید ماندن در بازار است . زیرا یک مورد ضروری برای خرید ، پرداخت اجاره ، نگهداری تجهیزات و ترویج کسب و کار و … می باشد. از آنجا که بسیاری از کسب و کارهای جدید در طول سال اول سود نمی برند، با کنار گذاشتن پول برای این احتمال، کارآفرینان می توانند به کاهش ریسک سقوط سرمایه کمک کنند. (این مورد یکی از موارد ضروری محسوب می شود)

البته مهم است که به خودتان یک حقوق واقع گرایانه بدهید تا به شما امکان موارد ضروری را بدهد. اما نه بیشتر ، به خصوص جایی که سرمایه گذاران در آن درگیر هستند. البته، چنین فداکاری های زیادی می تواند روابط را کسانی دوست داشته باشند که ممکن است نیاز به تطبیق با استانداردهای پایین زندگی و تحمل نگرانی در برابر ریسک کردن دارایی های خانوادگی داشته باشند. به همین دلیل، کارآفرینان باید این مسائل را به خوبی پیش از زمان بیان کنند و اطمینان حاصل کنند که عزیزانشان از نظر معنوی روی عرشه هستند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
26 − 8 =