بیوگرفی جک ما موسس شرکت علی بابا Jack Ma

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بیوگرفی جک ما موسس شرکت علی بابا Jack Ma
بیوگرفی جک ما موسس شرکت علی بابا
بیوگرفی جک ما موسس شرکت علی بابا

زمان مطالعه: 11 دقیقه

جک ما موسس شرکت علی بابا ، با دارایی خالص بالغ بر 45 میلیارد دلار توانسته است در سال 2018 نام خود را در مجله فوربس به عنوان ثروتمندترین فرد جهان جای دهد. جک کارآفرین ، صنعت گر و مدیر ارشد اجرایی چینی می باشد که در حال حاضر رئیس هیئت مدیره فروشگاه اینترنتی علی بابا است. در این بخش از بیوگرافی ثروتمندترین افراد جهان ما می خواهیم زندگی نامه جک ما را بررسی کنیم تا بتوانید ذرس های بسیاری را از آن فرا گیرید.

زندگی نامه جک ما بنیان گذار فروشگاه اینترنتی Alibaba

جک ما که به انگلیسی Jack Ma خوانده می شود زاده 10 سپتامبر 1964 بوده که در چین شهر هانگژو به دنیا آمد. پدر و مادر جک ما وضع مالی خوبی نداشته و به کار موسیقی مشغول بودند. اما بنا به فعالیت های حزبی تحت تعقیب دولت چین بودند، از این رو جک به همره برادر و خواهرش وضع مالی خوبی نداشتند و آنطور که انتظارش را داشتند نتوانستن بزرگ شوند.

ما یون که ملقب به جک ما می باشد دوران کودکی خود را همانند دیگر دوستان خود به تفریحات خاصی گذراند یکی از تفریحات خاص وی جیرجیرک بود به صورتی که چنان علاقه داشت می توانست از صدای انها نوع و اندازه جیر جیرک را به شما بگوید.

بعد مطالعه کامل بیوگرافی جک ما موسس علی بابا پیشنهاد می کنم مقاله کارآفرینی چیست را مطالعه کنید.

زندگی نامه جک ما
بیوگرافی جک ما

دوران تحصیل

تحصیلات جک شروع شد و با اینکه وی وضع مالی متناسب نداشت در مدرسه برای گذراندن دوران ابتدای ثبت نام کرد در دوران مدرسه همیشه و به صورت مداوم با همکلاسی هایش دعوا می کرد. خصوصیت جالب که داشت این بود که از افراد بزرگ و به اطلاح قوی نیز ترس بسیاری داشت.

در همین دوران بود که در سال 1972 رئیس جمهور آمریکا به نام ریچارد نیکسون برای دیدن از هانگژو اقدام کرد . از آن روز به بعد هانگژو به منطقه ای توریستی تبدیل شد. با توجه به اینکه توریست های انگلیسی زبان بسیاری به آنجا می آمدند ما یون که همان جک ما می شود به زبان انگلیسی علاقه بسیار پیدا کرد. بنابراین دوران نوجوانی خود را با دوچرخه از خانه تا هتل که 70 دقیقه راه بود گذراند تا به نزد توریست های خارجی برود . او از آنها می خواست که به عنوان راهنمای رایگان همراهشان باشد تا در ازای پول به او زبان ان انگلیسی یاد بدهند، به همین دلیل با دوست گردشگری که نمی توانست اسمش را به صورت چینی بگوید برخورد کرد و از آن روز جک ما اسم مستعارش شد و تا به حال بر روی او مانده است.

جک ما
جک ما

دوران دانشگاه

بعد از اینکه جک دوران دبیرستان خود را به پایان رساند برای ورود به دانشگاه اقدام کرد، اما او دو بار به صورت پیاپی مردود شد تا اینکه در سومین بار به عنوان تربیت معلم قبول شد و توانست به تحصیلات خود ادامه دهد . جک ما توانست با علاقه ای که به زبان انگلیسی دارد در سال 1988 مدرک کارشناسی زبان انگلیسی را دریافت کند . اما فردی که به زور سومین بار توانسته بود در دانشگاه تربیت معلمی قبول شود دوباره به تحصیلات در رشته MBA ادامه داد تا اینکه در سال 2006 در دانشکده کسب و کار چان کونگ مدرکش را دریافت کرد.

جک ما که علاقه زیاد به درس خواندن نداشت و از درد نداری تحصیل را انتخاب کرده بود، بعد از دریافت مدرک های مختلف از دانشگاه راه های زیاد را برای پیدا کردن شغل امتحان کرد اما هیچ کدام موفقیت آمیز نبود . جالب است بدانید که او در میان یک گروه 5 نفره قادر به گرفتن نمره قبولی برای استخدام نیروی پلیسی نشد ، همچنین تنها کسی بود که از میان 24 نفر متقاضی در شرکت KFC  نتوانست قبول شود .علاوه بر اینها او حتی برای استخدامی گارسون رستوران به علت کوچک و لاغر اندام بودن استخدام نشد . آخر سر که دید هیچ کاری از دستش بر نمی اید شغل معلم زبان انگلیسی را در دیانزی هانگژو انتخاب کرد که ماهانه 12 دلار به او می دادند اما مهمتر از همه این بود که دانش آموزان همگی عاشق جک بودن زیرا وی بسیار دلسوز و مهربان بود و هوای همه رو  داشت.

بنیان گذار فروشگاه اینترنتی Alibaba
بنیان گذار فروشگاه اینترنتی Alibaba

آشنا شدن با اینترنت

سال 1994 که صادرات نفت زیاد شده بود  با دین آمریکاییان جک ما تصمیم گرفت جهت درآمد بیشتر یک دفتر ترجمه را افتتاح کند از این رو جک ما به همراه چندی از دوستان خود به کشور آمریکا جهت مترجمی وارد شد . جک چون تا به حال کامپیوتر نداشته بود و تنها در دانشگاه چند باری از اینترنت استفاده کرده بود به صورت بسیار مشتاق در آنجا به اینترت مراجعه کرده و نام چند نوشیدنی را سرچ کرد. اما او با دیدن نتایج چیزی از کشورش چین ندید و این باعث شد که جک بسیار ناراحت شود و برای امتحان در مورد کشور چین اطلاعاتی درج کرد که باز هم با نتایجی روبه رو نشد ، از این رو تصمیم به راه اندازی وب سایت چینی گرفت.

China Yellow Pages
China Yellow Pages

جک بعد از این واقعه با تحقیقات در مورد سایت و تلاش های فراوان توانست یک وب سایت را به صورت بسیار ساده راه اندازی کند و برای اولین بار توانست بسیاری ایمیل از افراد مختلف دریافت کند که در موردش سوال می کردند در این هنگام بود که با اثر شگفت انگیز اینترنت به تجارت آشنا شد.

یک سال گذشته بود و سال 1995 بود که با همکاری همسر و دوستش توانست یک شرکت راه اندازی وب سایت چینی را با 20 هزار دلار به نام China Yellow Pages تاسیس کند . که توانست در سه سال اول 800 هزار دلار درآمد کسب کند ، همین باعث شد با نهادهای دولتی وارد کار شود، اما به دلیل خارج شدن کنترل مجموعه همکاری را قطع کرد.

تاسیس Alibaba
تاسیس Alibaba

تاسیس علی بابا

بعد از این واقعه و راه اندازی سایت جک ما توانست در وزارت تجارت خارجی به عنوان رئیس بخش فناوری اطلاعات مشغول به کار کردن شود. در اینجا بود که با بنیان گذار یاهو جری یانگ آشنا شد. بعد از چند سال یعنی در 1999 جک تصمیم به استعفا گرفت و از شرکت بیرون آمد. او با توجه به درآمدی که داشت آپارتمانی خریده بود بنابراین به هانگژو برگشت و بعد از گفتگو با دوستانش توانست به همراه 18 نفر و 80 هزار دلار علی بابا را در آپارتمانش راه اندازی کند .

سایت علی بابا
سایت علی بابا

جک ما که در سانفرانسیکو به سر می برد برای سرمایه گذاری به شرکت های مختلفی مراجعه کرد که یکی از آنها به انتخاب خودش در سانفرانسیکو و منطقه ای به بنام سیلیکون ولی بود. اما چون الگوی آها سودی نداشت قبول نکردند همین باعث شد که به کشورش بر گردد . چون جک ما کمی سمج بود دست از تلاش بر نداشت و آخرش توانست با چرب زبانی شرکتهای گلدمن ساکس و سافت بانک را جهت سرمایه گذاری در علی بابا مجذوب سازد.

با دو بار سرمایه گذاری توانست 25 میلیون دلار را داشته باشد، شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس 5 میلیون دلار و سافت بانک 20 میلیون دلار را داده بودند او یک تیم برای توسعه داشت که مداوم به آنها شور و اشتیاق بیشتر را می داد تا به کار خود با نیروی بالا ادامه دهند توسعه این وب سایت  توسعه تجارت الکترونیک و تسهیل مبادلات در داخل کشور چین و بعد آن ایجاد پلت فرمی برای شرکت‌های کوچک و متوسط برای ارتباط با تجارت جهانی بود.

بعد از مطالعه کامل این بخش پیشنهاد می کنیم بیوگرافی جف بزوس موسس آمازون را که ثروتمندترین فرد دنیا می باشد مطالعه نمایید.

توسعه سایت علی بابا

سال 2003 بود که با داشتن پیشرفت بسیار تصمیم به گسترده شدن آن با taobao و Alipay گرفت ، تا بتواند با eBay شعبه چین شرکت معظم رقابت کند . در اوایل آنها برای فروش های کوچک و متوسط هیچ کمسیونی و پولی دریافت نمی کردند و eBay چون وابسته به علی بابا بدون درآمد بود فشار زیادی بر روی علی بابا وارد شد. در این صورت به دنبال راه چاره ای بودند تا اینکه توانستد برای Taobao سرویس های ارزش افزوده را با دریافت مبلغی در اختیار کاربران قرار دهند. آنها توانستند مشکل را حل کنند و با ادامه این روند بعد از 5 سال موفق به گرفتن بازار چین شدند به صورتی که eBay پیشنهاد خرید را به علی بابا داد اما آنها قبول نکردند.

جک که قبلا با جری یانک بنبان گذار یاهو آشنا شده بود توانست با توضیحات کافی او را جهت سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری به جای 40 در صد از سهام علی بابا مجذوب کند .این اتفاق که در سال 2005 رخ داد توانست ارزش علی بابا را به 2/5 میلیارد دلار برساند .

Alibaba
علی بابا

جک تا سال 2013 به عنوان مدیر عامل شرکت مشغول به کار شد و از آن سال به بعد کناره گیری کرده و رئیس هیئت مدیره شرکت علی بابا شد. سهام علی بابا توانست در سال 2014 در بورس نیویورک عرضه شود و ارزش خود را به بیش از 200 میلیارد دلار برساند .

Jack Ma
Jack Ma

داستان انتخاب اسم علی بابا

وی می گوید زمانی که به فکر انتخاب اسم بودم در کافه ای در سانفرانسیسکو نشسته بودم و به این فکر می کردم که چه اسمی راحتی می باشد و میتواند برای همه ملیت ها آشنا و تلفظ آن نیز راحت باشد. چون خود مترجم زبان انگلیسی بود بارها و بارها داستان هزار و یک شب (علی بابا و چهل دزد بغداد) را خوانده بود. در این حال از گارسون پرسید از علی بابا چیزی می دانی ؟ در این حال او در جواب گفت کنجد کنجد باز شو ( اسم رمز باز شدن در داستان ) در اینجا بود که فهمیدم اسم مورد نظر را پیدا کرده ام بنابراین زمانی که به خیابان آمدم از بسیاری افراد آلمانی , چینی , هندی و … نیز علی بابا را سوال کردم و همگی به راحتی آن را می شناختند.

ازدواج جک ما

یکی از هم دانشجویان او در دوران تحصیل ژانگ یینگ نام داشت که بعد از فارغ التحصیل به ازدواج وی در آمد . حاصل این ازدواج دو فرزند یکی دختر و یکی پسر می باشد. یون ما خانواده خود را از رسانه ها دور نگه می دارد تا انها در آرامش کامل باشند.

ازدواج جک ما
ازدواج جک ما

فعالیت های دیگر جک ما

 • چندین بار در امتحانات اصلی دبستان , راهنمایی و حتی کالج مردود شده است.
 • دستیابی به توسعه و موفقیت فردی در مراحل مختلف زندگی.
 • جک ما تا به الان حتی یک خط کد ننوشته است و مهمتر از همه اول رایانه خود را در سن 33 سالگی خریداری کرد.
 • در اولین عرضه سهام علی بابا به بازار بورس ثروتش به 20 میلیار  دلار رسید که بخش اعظم آن به سرویس پرداخت موبایل Alipay و شرکت های وابسته مربوط می شد.
 • با موفقیت علی بابا از جک ما در دانشگاه هایی معتبر چون دانشگاه‌های پنسیلوانیا، ماساچوست، هاروارد و پکن جهت تدریس دعوت کردند.
 • سال 2017 با رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ مذاکره ای جهت ایجاد پنج میلیون شغل داشتند.
 • مذاکره بر تاسیس شرک کیف پول الکترونیک با سر لی-کا شینگ از تاجران مشهور هنگ‌کنگ.
 • علی بابا اجناس شرکت ها وب سایت های معتبر را که میتواند به 30 میلیون در روز برسد به مشتریان می رساند این شرکتها  می توانند Tmall.com , Alimama.com , Aliexpress.com , Aliyun.com , 1688.com باشند.
 • مدیر عامل علی بابا از سال 2015 دنیل ژانگ است.
 • علی بابا دارای بیش از 50 هزار کارمند می باشد.
 • سرگرمی های جک ما نویسندگی، مدیتیشن و هنرهای رزمی است.
 • در اروپایی بوردو، کوتس و بلاس کاخ های مجلل و زیبایی دارد.
 • معرفی جک ما در مجله بیزنس ویک سال 2005 به عنوان بهترین کارآفرین جهان.
 • جک به مطالعه در مورد کونگ فو علاقه بسیار دارد و به تمرین مستمر تای‌چی می پردازد.
Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
40 ⁄ 20 =