12 قانون کارما که تمام زندگی‌ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد

خانه » موفقیت و توسعه فردی » 12 قانون کارما که تمام زندگی‌ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد
تاثیر قانون کارما در زندگی
تاثیر قانون کارما در زندگی

زمان مطالعه: 14 دقیقه

قبل از اینکه به معرفی 12 قانون کارما که تاثیر زیادی در زندگی و موفقیت دارد، بپردازیم باید ابتدا به معرفی و چیستی کارما بپردازیم تا شما بتوانید با شناخت این قانون به درک درستی از محیط اطراف خود دست پیدا کند و همچنین این قوانین کارما را به خوبی درک کنید.

مفهوم کلی کارما

کارما را می‌توان یک مفهوم دینی , فلسفی و اخلاقی مشترک میان آیین‌های شرقی دانست، به این صورت که در فرهنگ و زبان سانسکریت به معنای کنش و عمل شناخته می‌شود و بر این نکته اشاره می‌کند که رفتار و گفتار امروز ما می‌تواند بر روی کیفیت زندگی آینده ما تاثیر بگذارد. در این بین می‌توان جمله فارسی معروف ” هرچه را بکاری همان را درو می‌کنی” را به دیدگاه کارما در زندگی تشبیه کرد که این قانون در میزان کسب موفقیت در زندگی بسیار تاثیر گذار است.

قانون پر اهمیت کارما در زندگی

امروزه در جهان فرهنگ‌ها و آیین‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام از این آیین‌ها دارای ارزش‌ها و باور‌های خاص خود می‌باشند. در این رابطه در این مقاله از سایت آکادمی 98 به بررسی و تحلیل 12 قانون کارما که زندگی‌ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد خواهیم پرداخت تا شما عزیزان را بیشتر با نوع فرهنگ و ارزش مربوط به قوانین کارما آشنا سازیم. قوانین کارما بیشتر در فرهنگ شرقی یعنی در آیین های هندوئیسم، بودائیسم، جینیسم، سیکیسم دیده می‌شود. با معرفی این موارد سعی داریم تا شما عزیزان بتوانید با الگو‌ پذیری از این قوانین بسیار مهم زندگی بتوانید به تغییر رفتار و کردار زندگی خود بپردازید و در این زندگی و زندگی بعدی به بهترین نتایج ممکن دست پیدا کنید.

تاثیر کارما در زندگی افراد
تاثیر کارما در زندگی افراد

قانون کارما چیست؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که قانون کارما چیه و این قوانین کارما در زندگی ما چه تاثیراتی دارد؟ در فرهنگ‌های شرقی بیشتر باور به زندگی بعدی انسان در هویت‌های دیگر وجود دارد و گفتار و کردار ما می‌تواند بر روی کیفیت زندگی بعدی ما بسیار تاثیر گذار باشد، به مجموعه این باور‌ها قانون کارما می‌گویند. اما در چند سال گذشته مفهوم کارما و قانون آن نیز وارد فرهنگ سکولار غربی شده است. با این تفاوت که از حالت خرافاتی خارج شده است و یک حالت عقلانی و منطقی‌تری به خود گرفته است، به این صورت که کردار و رفتار ما در این دنیا بر کیفیت ادامه زندگی ما بسیار تاثیر گذار می‌باشد.

البته در این بین می‌توان کارما را به یک جعبه خالی در زندگی تشبیه کرد که شما با انجام یک کار درست و مثبت یک چیز خوب را در جعبه برای خود ذخیره می‌کنید. در این جعبه با انجام یک امر غلط و نادرست یک توشه غلط و زشت را در جعبه برای خود قرار می دهید و می‌توانید در ادامه ثمره کار های خوب و بد خود را ببینید.

معنی کلمه کارما

کارما در کلمه به معنی نوع عملکرد فرد در زندگی می‌باشد. مجموعه رفتار‌ها و کار‌های یک فرد در طول زندگی کارما را تشکیل می‌دهند که این کارما نوع زندگی وی در آینده و زندگی بعدی را تعیین می‌کند. در صورتی که افراد عملکرد خوبی از خود به جای گذاشته باشند در تفکرات کارما زندگی بهتری در آینده خواهند داشت و بالعکس.

قوانین کلیدی کارما
قوانین کلیدی کارما

قانون کارما در قرآن

قوانین کارما در قرآن با این مضمون که کار‌های انسان عکس‌العملی دارد و ممکن است در این دنیا بازتاب کار‌های او به خودش بازگردد، بیان شده است. آیه شریفه ” کل فی فلک ” به معنی همه چیز در گردش است را می‌توان به این مبحث ارتباط داد که اگر این آیه را از آخر به اول نیز بخوانید باز هم ” کل فی فلک ” تشکیل می‌شود. این آیه بیانگر این است که ” از هر دستی بدهی از همان دست می‌گیری” که این موضوع مرتبط با کارما می‌باشد.

12 قانون تاثیر گذار کارما بر زندگی

در کارما نتایج کار و کنش‌ها هرگز به عنوان مجازات کننده شما در زندگی شناخته نمی‌شوند و فقط جنبه آموزش و یادگیری دارند تا شما بتوانید با تاثیر پذیری از این واکنش‌ها به اصلاح رفتار خود در زندگی آینده بپردازید و بهترین نتایج ممکن را به دست بیاورید. ما در ادامه به بررسی و تحلیل دوازده قانون کارما می‌پردازیم تا شما بتوانید با بکارگیری آنها در زندگی خود به بهترین ثمره و نتایج اعمال خود را در زندگی ببینید.

1 . قانون تشابه

شما شاید در طول زندگی خود جمله معروف هر عملی یک عکس‌العملی دارد را شنیده باشید که موضوع اصلی و مهم این جمله کنش‌ها و واکنش‌های افراد می‌باشد و می‌توانیم آن را برای رفتار آدمی نیز تعریف کنیم. این جمله به این نکته اشاره می‌کند که ما هرگونه رفتاری انجام دهیم در طول زندگی خود شاهد این گونه رفتار با خود می‌شویم. به همین دلیل قانون تشابه کارما به این اصل اشاره می‌کند که اگر ما در طول زندگی خود به دنبال آرامش، عشق، زیبایی و خوبی می‌باشیم باید رفتار و کردار خود را همسو با این ارزش‌ها قرار دهیم تا ثمره کار خود را در زندگی با همین ارزش‌های خوب دریافت کنیم. یک جمله معروف در قانون کارما وجود دارد که در آن به اصل تشابه کارما اشاره کرده است و آن جمله معروف “کائنات همان چیزهایی را به شما باز می‌گردانند که شما به کائنات هدیه داده‌اید” می‌باشد، به این خاطر شما می‌توانید این جمله باارزش را الگوی زندگی خود قرار دهید .

2 . قانون آفرینش کارما

از دیگر قوانین بسیار با اهمیت در کارما، قانون آفرینش می‌باشد که می‌توان آن را یکی از نقاط مشترک با قانون جذب دانست که ما در مطلب قبلی با عنوان 12 راز قانون جذب که باید همه بدانند به بررسی و تحلیل بیشتر این موضوع پرداخته‌ایم و شما می‌توانید با مراجعه به این مطلب به اطلاعات جامعی درباره این قانون دست پیدا کنید. در قانون آفرینش کارما به این نکته اشاره می‌شود که آنچه را که ما طلب می‌کنیم از طریق مشارکت و خواست ما به وجود می‌آید. به این صورت که هر آنچه که شما در زندگی خود دارید و می‌توانید از آن استفاده کنید حاصل نیات و اندیشه شما بوده است و به بخشی از وجود ما تبدیل شده است. در این بخش از تفکر کارما نیز به این نکته اشاره می‌شود که رفتار و کردار ما می‌تواند بر روی دنیای پیرامونی و خواسته‌های ما تاثیر عمیق بگذارد.

3 . قانون تواضع

ما در جهان هستی شاهد انواع افراد با ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری مختلفی هستیم که بعضی از آنها در کار‌های خود موفق بوده‌اند و تعدادی از آنها نیز در کار و امور خود شکست خورده‌اند. که در این بین می‌توان مهمترین تفاوت این افراد را پذیرش اشتباهات خود و سعی بر رفع و تصحیح آنها دانست. به این خاطر یکی از مهمترین قوانینی که ما در این بخش از مطلب 12 قانون تاثیر گذار کارما بر روی زندگی به بررسی آن می‌پردازیم قانون تواضع و پذیرش می باشد.

اهمیت کارما
اهمیت کارما

به این صورت که تا زمانی که شما نتوانید به پذیرش یک موضوع خاص بپردازید نمی‌توانید در آن نیز تغییر ایجاد کنید. در نتیجه اگر در وجود کسی یا چیزی به درجات منفی آن توجه کنیم ما به درجات بالای هستی متمرکز نیستیم و این توجه علت می‌شود که این درجات منفی در خود ما وجود دارد که به آن توجه می‌کنیم. به این دلیل من به صورت یقین می‌توانم بگویم که قانون پذیرش کارما را می‌توان یک از مهم‌ترین رازهای موفقیت افراد بزرگ در زندگی و کسب و کار دانست .

4 . قانون رشد

قانون رشد کارما یکی از مهمترین قوانینی می‌باشد که بدون شک تمام زندگی‌ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در قانون رشد کارما به این نکته اشاره شده است که ما باید ابتدا برای رشد و تغییر اطراف و پیرامون خود باید به تغییر رفتار و کردار خود بپردازیم تا بتوانیم رشد قابل قبولی را در اطراف خود و نتیجه کارهایی که انجام می دهیم ببینیم. تنها چیزی که ما در زندگی خود بر آن کنترل داریم خودمان می‌باشد که می‌توانیم با رشد و تغییر خود به رشد نتایج اطراف خود و نتیجه اعمالمان نیز منجر شویم. اما از نکات قابل توجه این قانون در کارما این می‌باشد که تا زمانی که تو تغییر و رشد نکنی دنیای پیرامون تو نیز تغییر نخواهد کرد.

5 . قانون مسئولیت پذیری در کارما

یکی از مهمترین اصول در زندگی افراد معروف که در اکثر موارد بیوگرافی افراد موفق به آن اشاره شده است، مسئولیت پذیری می باشد که در قوانین کارما نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که ما در ادامه به بررسی این قانون بسیار با اهمیت کارما می‌پردازیم تا اطلاعاتی جامعی را در این اره در اختیار شما قرار دهیم. در قانون مسئولیت پذیری کارما به این نکته اشاره شده است که ما باید برای موفقیت و توسعه فردی تمام مسئولیت هر آنچه در زندگی ما وجود دارد را بپذیریم، چون درون، تفکر و رفتار ما باعث به وجود آمدن چنین مواردی در زندگی شده است. برای اینکه شما بتوانید از بدی‌ها و آشوب‌های اطراف خود که باعث عدم مسئولیت پذیری شما می‌شود فرار کنید باید بتوانید ذهنیت و چارچوب فکری خود را تغییر دهید که این امر باعث تغییر زندگی و نتیجه اعمال شما نیز می‌شود.

6 . قانون پیوند

ما برای تعریف بهتر قانون پیوند کارما به ارائه مثالی در این باره می‌پردازیم تا شما بتوانید بیشتر به درک این قانون جذاب کارما دست پیدا کنید. شما بدن انسان را یک مجموعه می‌دانید که از قسمت‌ها و اعضاء متفاوت با کارایی متفاوت و مختلف تشکیل شده است، اما اعضای بدن انسان برای زنده ماندن و رسیدن به هدف خود با یکدیگر در ارتباط می‌باشند و به عنوانی مکمل یکدیگر می‌باشند، و با پیوند و همسویی می‌توانند به هدف مورد نظر خود یعنی زنده ماندن دست پیدا کنند.

نماد کارما
نماد کارما

در قوانین کارما نیز به این نکته اشاره شده است که تمامی امور و کردار مربوط به زمان گذشته، حال و آینده با یکدیگر در ارتباط هستند و به دنبال یک هدف خاصی می‌باشند. به این طریق که اگر شما به دنبال یک امر خوب بوده‌اید هدف خوبی را نیز در نظر دارید و این پیوند سازی این عمل خوب را در اختیار شما قرار می دهد. به این خاطر قانون کارما می‌گوید گام اول، گام میانی و گام آخر شما در رسیدن به هدف مورد نظرتان بسیار حائز اهمیت می‌باشد و تمامی زمان های گذشته، حال و آینده با یکدیگر در ارتباط و هماهنگی می‌باشند.

7 . قانون تمرکز

یکی دیگر از قوانین مشابه موجود در بین قانون جذب و قانون کارما را می‌توان تمرکز دانست. در قانون جذب ما به این نکته اشاره کردیم که شما می‌توانید با تمرکز بر روی یک مسئله خاص زودتر به آن هدف دسترسی پیدا کنید، در قانون تمرکز کارما نیز گفته می‌شود که شما نمی‌توانید در آن واحد بر روی دو مسئله جدا تمرکز کنید. به همین خاطر شما باید تمامی تمرکز خود را بر روی یک مورد خاص قرار دهید. به این صورت که اگر شما در زندگی خود بر روی افکار و کردار مثبت تمرکز می‌کنید دیگر نمی‌توانید به رفتار های منفی فکر کنید و اگر شما این اصل را رعایت نکنید نمی‌توانید به خواسته خود در این باره دست پیدا کنید. البته به این نکته نیز توجه کنید که استفاده از قانون تمرکز کارما به شما عزیزان قدرت بیشتری در زندگی خواهد داد .

8 . قانون بخشش

ما امروزه در اطراف خود شاهد افراد مختلفی هستیم که رفتار و کردار آنها با هم در تضاد می باشند، که این امر علاوه بر سردرگمی خود آنها باعث بدبینی ما نیز نسبت به آنها شده است. به طور کلی در قانون بخشش کارما به این نکته پر اهمیت اشاره شده است که ما باید در رفتار خود به آنچه که باور داریم عمل کنیم تا بتوانیم با اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری به ادامه کار‌های خود بپردازیم. بخشش را می‌توان یکی از ذات های بسیار با ارزش خداوند دانست که کمتر کسی می‌تواند این ذات را در وجود خود پیدا کند. به این خاطر کارما به بخشش بسیار تاکید می کند زیرا وقتی شما یکی را می‌بخشید علاوه بر کسب اعتماد به نفس می‌توانید به تقویت روان و ذهن خود نیز بپردازید.

9 . قانون تغییر کارما

همانطور که ما در قانون‌های دیگر کارما نیز گفتیم، تغییر یکی از مهمترین قوانین کارما می‌باشد که باید شما عزیزانی که به دنبال کسب بهترین نتایج در اطراف و پیرامون خود هستید به آن عمل کنید، تا بتوانید با تغییر رفتار و اعمال خود در هر زمینه ای پایه های لازم کسب موفقیت را به دست بیاورید. اما نکته بسیار مهمی که شما باید در این قانون تغییر به یاد داشته باشید این است که شما در هر حالت و زمانی می‌توانید تغییر را در خود به وجود بیاورید و این تغییر اگر مثبت باشد می‌تواند به اندازه اعمالی که در شما تغییر کرده است بر روی آینده و اعمال آن تاثیر گذار باشد.

10 . قانون اینجا ، اکنون

در زندگی همواره کسانی وجود دارند که از گذشته و کردار و نتایج آن نادم و پشیمان هستند و فکر می‌کنند که دیگر راهی برای جبران اشتباهات گذشته وجود ندارد. همچنین افراد زیادی وجود دارند که به آینده و کسب نتایج بهتر نا امید هستند. اما در قانون اینجا ، اکنون کارما به این نکته اشاره می‌کند که نباید شما گذشته بد خود را سرلوحه حال و آینده قرار دهید و یا حتی نسبت به آینده ناامید باشید. زیرا شما در زمان حال قرار دارید و می‌توانید از همین حالا و اینجا خود را تغییر دهید و با پشت سر گذاشتن یک گذشته ناموفق به دنبال ساخت یک زمان حال موفق و آینده‌ای پر از نشاط و خوب باشید.

هدف کارما
هدف کارما

11 . قانون صبر و پاداش

ما گاهی اوقات افکار و ایده های خلاقانه و جذابی در ذهنمان به وجود می‌آید که فقط با فکر کردن به این ایده‌ها نمی‌توانیم به آنها دست پیدا کنیم. به این خاطر ما باید علاوه بر داشتن یک فکر مثبت و زیبا درباره این ایده، با تمام انرژی و توان خود برای دست‌یابی به آن هدف و ایده خود تلاش کنیم. یکی از مواردی که شما باید در قانون صبر و پاداش کارما به آن توجه کنید این می‌باشد که شما بتوانید آگاهانه صبور باشید و بدانید که با صبر خود می‌توانید به پاداش اعمال خود دست پیدا کنید. پاداش اعمال خوب و بد ما همواره بعد از مدت‌ها خود را برای ما نمایان می‌سازند به این خاطر شما باید برای دریافت آنها صبور باشید اما نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که پاداش‌ها نتیجه پایانی اعمال ما نیستند و می‌توانند خود آنها دلیل بروز یک پاداش دیگر باشند.

12 . قانون اهمیت و الهام در کارما

قانون اهمیت و الهام کارما را نیز می‌توان در قوانین جذب نیز مشاهده کرد که ما در این بخش از مطلب 12 قانون کارما در زندگی به بررسی و تحلیل آن خواهیم پرداخت. در دیدگاه کارما به این نکته اشاره می‌شود که هر چقدر شما به انجام امور و رفتاری اهمیت دهید نتیجه بهتری را از آن دریافت خواهید کرد و می‌توانید به موفقیت خود باور داشته باشید. در برخی امور و رفتار‌ها شما می‌بینید که به نتایج دلخواه خود دست پیدا نکرده‌اید و این امر به عدم اهمیت شما به این کار برمی‌گردد. به همین دلیل وقتی شما برای کار انرژی و توان بیشتری صرف می‌کنید نتایج عالی را در آینده نیز دریافت خواهید کرد و می‌توانید با الهام پذیری از این نتایج برای انجام این کار توان دو برابر را به دست بیاورید .

مطلب و موضوع 12 قانون کارما که تمام زندگی‌ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد یکی از جامع‌ترین و بهترین مطالبی می‌باشد که درباره قوانین کارما در سطح اینترنت می‌توان به آن دسترسی داشت. زیرا ما در این مطلب علاوه بر معرفی و چیستی کارما توانسته‌ایم به صورت عالی و تخصصی نیز به بررسی تمامی قوانین کارما بپردازیم تا شما بیشتر با این قانون آشنا شوید و در زندگی خود آنها را به کار بگیرید.

Loading...

هادی قربانی

یک دیدگاه

  1. فرشته تنهایی

    با سلام
    هر خوبی کنیم خوبی دریافت میکنیم و هر بدی دریافت کنیم روی ما اثر بد میزاره و همین چرخه ادامه پیدا میکنه ….. پس چرا خیلی ها از این قانون درس نمیگیرن و چوب لاچرخ زندگی دیگران می گذارند و خیرخواه همنوعانشان نیستند ایانمیدانند از هر دست بدهیم از همان دست پس میگیریم خیرو برکت به زندگی مامون نمیاد و تمام اندوخته هامون از بین میره چرا سر راه زندگی هم سنگ میندازیم به خاطر حسادت و خودبرتر بینی اینکه کسی از ما بالاتر نباشه و ما برتر باشیم حس بدیه
    ما باید از موفقیت دیگران شاد بشیم و کمک کنیم به موفق شدن همدیگه نه اینکه چاه بکنیم برای زندگی کسی که بهش حسادت میکنیم و نمیخوایم اون از ما چه از لحاظ علمی تحصیلی و چه زیبایی و خیلی چیزهای دیگر برتر باشد چرا هوو میشویم و زندگی زناشویی زنی که صاحب فرزند است را بهم میریزیم به خاطر حسادت / چرا برای هم توی ادارات میزنیم و اسم کارهای کثیفمان را سیاست میگذاریم این اصل نجاست و کثافت است نه سیاست که برای همنوعانمان بدبخواهیم .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 + 29 =