بیوگرافی لری الیسون موسس شرکت اوراکل Larry Ellison

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بیوگرافی لری الیسون موسس شرکت اوراکل Larry Ellison
زندگی نامه لارنس ژوزف الیسون (لری الیسون)
زندگی نامه لارنس ژوزف الیسون (لری الیسون)

زمان مطالعه: 13 دقیقه

لری الیسون موسس شرکت اوراکل یکی از شخصیت های مهم اهل آمریکا می باشد. Larry Ellison جزو افرادی در دنیا می باشد که به موفقیت و توسعه فردی دست یافته اند. او با دارایی خالص بالغ بر 58.5 میلیارد دلار توانسته است در سال 2018 خود را در صدر دهمین ثروتمند جهان قرار دهد . لری الیسون مدیر عامل شرکت اوراکل، یکی از شرکت‌های عمده در زمینه نرم افزارهای پایگاه داده است. همچنین بسیاری از مردم او را بر اساس یک تاجر، کارآفرین و نیکوکار نیز می شناسند . بنابراین در ادامه این مطلب از سری مقالات بیوگرافی افراد ثروتمند و بزرگ در جهان همراه ما باشید تا در مورد این شخصیت محبوب ، متفکر و قدرتمند بیشتر بدانید .

زندگی نامه لارنس ژوزف الیسون (لری الیسون)

لری الیسون که به انگلیسی Larry Ellison خوانده می شود زاده 17 اوت 1994 در برانکس نیویورک می باشد. مادر الیسون با نام فلورانس اسپلمن یک یهودی از اودسا بود که با یک خلبان ارشد نیروی هوایی ایالت متحده ازدواج کرده ، اما قبل از تولد لری که مادرش 19 سال داشت پدرش آنها را ترک کرد .لری در 9 ماهگی دچار بیماری ذات الریه شد و چون مادرش مجرد و فقیر بود نمی توانست از پس مخارجش بر بیاید. بنابراین او را به خواهر و خواهر شوهرش ( لیلیان اسپلمن الیسون و لوئیس الیسون ) که خانواده ای متوسطه در منطقه یهودی نشین شیکاگو بودند سپرد.

لارنس ژوزف الیسون که در یک آپارتمان کوچک در جنوب شهر زندگی می کرد حتی تا 12 سالگی نمی دانست که به پسر خواندگی پذیرفته شده است. او حتی تا سن 47 سالگی نتوانست مادر واقعی خودش را ببیند . لوئیس الیسون پدر ناتنی لری الیسون یک کارمند دولتی در املاک و مستغلات بود، اما بنا به مشکلاتی در رکورد آمریکا مجبور به از دست دادن شغلش شد و از آن پس در شغل حسابداری مشغول به کار شد.

زندگی نامه لری الیسون
بیوگرافی لری الیسون

با از دست دادن شغل لوئیس پدر ناتنی لری و کار در حسابداری وی کمی افسرده شده و از این رو با لری الیسون نمی توانست کنار بیاید و مدام با هم جر و بحث داشتند . از طرف دیگر لری نیز ناآرام بوده و حاضر به اطاعت از لوئیس نبود، از این رو لری به فردی انعطاف پذیر تبدیل شد به صورتی که تا به الان نیز در کار خود با برخورد همکارانش دیده می شود.

دوران تحصیل لری الیسون

لری الیسون به تحصیلات و ورزش بسیار علاقه شدیدی را داشت . بنابراین دبستان را در مدرسه یوجین فیلد شیکاگو  شروع و دبیرستان را در مدرسه ساوث شور در اوربانا کمپین گذراند . وی به صورتی ماجرا جو در مورد سفینه های فضایی و تکنولوژی بوده و علاقه شدید را نشان می داد .بسیار باهوش و خلاق بود به صورتی که گاهی باعث حیرت معلمان و همه دانش اموزآن میشد تا اینکه در سال 1962 توانست فارغ التحصیل شود .

همانطور که گفتیم وی علاقه بسیار را نیز به ورزش داشت به صورتی که در تیم والیبال ، اسکی و اسکواش نیز عضو بود.

لری الیسون
لری الیسون

دوران دانشگاه لری الیسون

لارنس ژوزف الیسون (لری الیسون) بسیار به ریاضیات علاقه داشت و همیشه رویای مهندس شدن را در سر داشت اما همه به او فشار می آوردند که باید پزشک شود، بنابراین به اجبار دانشگاه ایلی نویز را در سال 1962 برای ادامه تحصیل انتخاب کرد در آنجا نیز درسش بسیار عالی بود و توانست در همان سال اول عنوان بهترین دانشجو را در رشته علوم از آن خود کند . در سال دوم دانشگاه مادرش که همان خاله اش می شود لیلیان اسپلمن مریض شد و از بیماری سرطان فوت کرد بنابراین نتوانست به امتحانات برسد و به شیکاگو برگشت.

با برگشت به شیکاگو مجبور به ترک تحصیل شد و مجبور به کار کردن نیمه وقت در انواع قسمت های مختلف شد اما نتیجه ای قابل قبول را دریافت نکرد.با توجه به شک و تردیدهایی که داشت تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و در همان جا یعنی شیکاگو  رشته ریاضیات و فیزیک را برای تحصیل انتخاب کرد، اما لری السیون همانند سابق باقی نمانده بود و با توجه به ضعیف بودن نتوانست بیش از یک ترم دوام بیاورد. پس دانشگاه او را اخراج کرد و به همین دلیل پدرش همچنان به او می گفت که تو عرضه هیچ کاری نداری و به هیچ جایی از زندگی نمی رسی.

دانشگاه لری الیسون
دانشگاه لری الیسون

بعد از اخراج از دانشگاه در طول یک ترم گذرانده شده او با برنامه نویسی آشنایی پیدا کرده بود ( لری الیسون برخلاف بیل گیتس تا قبل دانشگاه هیچ آشنایی با کامپیوتر و برنامه نویسی نداشت )، به همین دلیل تصمیم به انجام کارهای کامپیوتری کرد و چون پیشرفت سریعی را به دنبال داشت توانست برای شرکت های مختلفی برنامه نویسی انجام دهد. از این رو پس انداز اندکی را دریافت کرد و چون پدرش مداوم به او سرکوفت می زد ،تصمیم به نقل مکان کردن به کالیفورنیا در سال 1966 یعنی 22 سالگی گرفت.

پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه زندگی نامه لری الیسون، بیوگرافی بیل گیتس موسس مایکروسافت را نیز مطالعه کنید.

شروع به کار کردن در عرصه حرفه ای

لارنس ژوزف الیسون بعد از ورود به کالیفرنیا توانست در انواع شرکت های مختلف کار کند . تنها هدف وی ثابت کردن توانایی اش به ناپدری بود ، بنابراین بعد از مدتی توانست اولین شغل خود را در شرکت تکنولوژی امدال (Amdahl) پیدا کند و همین باعث شد  اولین سامانه‌ی بزرگ رایانه ای منطبق بر آی‌بی‌ام (IBM-Compatible Mainframe System) را طراحی کند . بعد از طراحی IBM وی در دهه هفتاد توانست به شرکت الکترونیکی آمتکس که رقابت شدید را با سونی داشتند برود . در آنجا با تلاش و کار فراوان توانست معروفترین کار خود را که پروژه پایگاه داده با نام CIA طراحی کند که نام اوراکل را برایش انتخاب کرد (شرکت اوراکل بعد از مایکروسافت توسط بیل گیتس یکی از دومین شرکت های بزرگ نرم افراری دنیا می باشد ).

IBM
آی بی ام

یکی از افراد مورد اعتماد و دوست الیسون باب میز سرپرست آمتکس بود که تمام ایده های خود را با او در میان می گذاشت .در سال 1977 بود که باب میز آمتکس را ترک کرده و با دو همکار قدیم خود با نام بروس اسکات و اد اوتس را جهت همکاری فراخواند تا آزمایشگاه توسعه نرم افزار Software Development Labs را تاسیس کنند ، که با سرمایه 800 دلار انجام شد. بعد از مدتی نیز الیسون تصمیم به ترک آمتکس گرفته و با 1200 دلار توانست به عنوان شریک تجاری آنها تبدیل شود .

از همان اول لری الیسون توانست رئیس شرکت SDL شود. بعد از مدتی کار کردن اد اوتس مقاله ای را با عنوان مدل ارتباطی داده برای بانک‌های داده بزرگ و اشتراکی از ادگار اف کاد نزد باب و لری الیسون آورد . اما آنها هیچ چیز قابلیت تجاری سازی در آن نمی دیدند، ولی لری کاملا تحت تاثیر قرار گرفته و قابلیت تجاری سازی را می دیدند. بر همین مبنا تصمیم گرفتند یک سیستم مدیریت داده را ( DBMS) طراحی کنند، تا بعد تمام شدن جهت تقسیم‌ بندی ذخیره‌ ی اطلاعات مشتریان، داده‌های تجهیزات، یادداشت‌های مالی، اطلاعات مربوط به مبادلات، مکاتبات و اسناد قانونی، مورد استفاده سایر شرکت‌ها قرار گیرد.

تاسیس شرکت اوراکل

در سال 1979 بود که شرکت SDL به Relational Software تغییر نام داده شد و تولید محصول الیسون و شریکانش نزدیک به 2 سال طول کشید. سرانجام در سال 1982 محصول جدید با نام Oracle RDBMS تولید شد که با نام شرکت نرم‌افزاری اوراکل  جهت فیلتر کردن و مرتب‌سازی بهترین کالاها و خدمات پرفروش ثبت شد .

در این زمان شرکت تنها 8 کارمند داشت که سه تن از آنها خود صاحبان اوراکل و درآمد سالانه کمتر از یک میلیون دلار بود. بعد از یک سال شرکت IBM تصمیم گرفت که اوراکل را با شرکت سامانه بزرگ رایانه ایش منطبق سازد . بنابراین این شد که سالانه در آمد اوراکل دو برابر می شد و این تا 7 سال ادامه پیدا کرد، تا اینکه به یک غول میلیاردی تبدیل شد، به هیمن دلیل چون فروش عالی بود تصمیم به نام گذاری آن به نام Oracle Corporation شدند.

شرکت نرم‌افزاری اوراکل
شرکت نرم‌افزاری اوراکل

سال 1382 بود که درآمد 2.5 میلیون دلار شده بود و آنها حدود 75 مشتری خرد داشتند. الیسون تصمیم به اختصاص 25 در صد سهم خود برای تحقیق و توسعه گرفت تا نسخه‌ی جدید Oracle RDBMS را به صورت نسخه‌ای تجاری و قابل‌ حمل بر اساس کامپایلر زبان برنامه‌نویسی C توسعه دهد. چون اوراکل با انواع شرکت های دولتی قرار داد بسته بود در آمد کافی را برای تمرکز روی محصولاتی تجاری، قابل‌ اعتماد و بهینه داشت . به این دلیل توانست بخشی از بازار را در رقابت با IBM سایر شرکت‌های آی تی به خود اختصاص دهد .

سال 1983 بود که نسخه سوم Oracle RDBMS در دسترس قرار گرفت . تا بر روی انواع سیستم‌ عامل کامپیوترهای شخصی، ایستگاه های کاری، پردازنده های مرکزی و میکرو کامپیوترها نصب شود. این خود موفقیتی چشم گیر بود زیرا توانست درآمد را به سالانه 5 میلیون دلار برساند .

سال 1985 بود که سازمان های دولتی و شرکت های بین المللی صنایع خودرو سازی، هوا فضا، دارو سازی و کارخانه های صنعتی وارد شدند و باعث بالا رفتن سالانه 55 میلیون دلار ده بوده اند.

در 12 مارس سال 1986 Oracle به بازار سهام وارد شد و خود را با ORCL عرضه بازار کرد. ابتدا قیمت هر سهم 15 میلیون دلار بود اما آخر روز به 20.7 افزایش پیدا کرد. این بود که با فروش 2/1 میلیون سهم، بهای شرکت به 31.5 میلیون دلار بالا رفت.

معرفی SQL

با فروش سهام اوراکل لری الیسون توانست در آمد بالایی را داشته باشد. به همین دلیل الیسون بازاریابی را در 35 کشور دنیا تاسیس کرد. در همین مدت بود که SQL را معرفی کرد تا بتواند داده‌های ذخیره شده در سیستم های شبکه‌ای را پردازش و بازیابی کند.

بحران در اوراکل

همه چیز به خوبی پیش می رفت تا سال 1990 که اوراکل موجب اولین سقوط شد به صورتی که سهم بازار تا 80 درصد کاهش پیدا کرده و موجب ورشکستگی شد . الیسون با بررسی مشکل را داخلی دانست و به همین دلیل دست به تعویض و اخراج کارمندان گرفت و تمرکز اصلی را بر روی توسعه محصولات گذاشت.

لری الیسون مجبور شد برای خسارت سهامدارن 24 میلیون دلار خسارت پرداخت کند زیرا مشکل از استراتژی غلط بازاریابی بود. به صورتی که از مشتریان خواسته بود درخواست سه ماه آینده خود را از این شرکت بخرند.

در دهه 1990 بود که ibm توانست کنترل بازار را با محصولات پایگاه داده DB2 و SQL / DS  در دست بگیرید و شرکت‌های رقیب چون  مایکروسافت، اوراکل و سای بیس (Sybase) و اینفورمیکس ( Informix)، شانس خود را برای تخصصی شدن در پایگاه داده‌ی ارتباطی ویندوز، یونیکس در سیستم‌های میان رده امتحان می‌کردند.

اوراکل
Oracle

بین سال های 1990 تا 1993 بود که سای بیس توانست رونق بالایی را داشته باشد و بازار را در دست خود بگیرید و چون اوراکل را پشت سر گذاشته بود مایکروسافت تمامی حقوق نرم افزاری سای بیس را خریداری کرده و بعد sql server را در بازار عرضه کرد. حدود یک سال طول نکشید که اینفورمیکس سای بیس را جذب و از او پیشی گرفت . این رقابت بین لری الیسون و شرکت  اینفورمیکس تا سال 1997 ادامه پیدا کرد تا اینکه بنا به تخلفاتی فیلیپ وایت به زندان رفته و سال 2001  IBM اینفورمیکس را جذب کرد.

سال 1997 بود که استو جابز موسس شرکت اپل بازگشت بنابراین الیسون به عضویت هیئت مدیره اپل در آمد و تا 5 سال باقی ماند تا اینکه استعفا داد.

سال 2014 الیسون مدیر عاملی را از اوراکل کنار گذشت و ریاست هیئت مدیره، مدیریت بخش تکنولوژی و مسئولیت بخش رسانه‌ای این شرکت را بر عهده دارد .

شما همچنین می توانید بعد از مطالعه این بخش، در رابطه با بیوگرافی لری پیج موسس گوگل نیز اطلاعاتی را مطالعه کنید.

زندگی خصوصی و ازدواج لری الیسون

ازدواج اول : سال 1967 یعنی دوران دانشجویی با دختری به نام آدا کوئین ازدواج کرد که بعد هفت سال زندگی در سال 1974 بنا به مشکلاتی از هم جدا شدند .

ازدواج دوم : سال 1977 دانشجویی از دانشگاه آستنفورد با نام نانسی ویلر جنکینز به ازدواج با وی درآمد. اما بعد از یک سال یعنی بعد از تاسیس لابراتوارهای توسعه‌ نرم‌افزاری آنها از هم جدا شدند .

ازدواج سوم : سال 1983 کارمندی با نام باربارا بوث که در شرکت خود مشغول به کار بود را به همسری درآورد اما بعد از سه سال با وجود دو فرزند به نام های “دیوید” و “مگان” از هم جدا شدند

ازدواج چهارم : سال 2003 با یک نویسنده به نام ملانی کرافت ازدواج کرد . برای عروسی آنها افراد مهمی چون تام لنتوس، نماینده‌ی پارلمان آمریکا حضور داشتد و استیو جابز نیز شخصا عکاس عروسی آنها بود، اما بعد از هفت سال از هم جدا شدند

ازدواج لری الیسون
ازدواج لری الیسون

دیگر فعالیت های لری الیسون

سال 2012 بود که الیسون تصمیم به خرید 98 درصد جزیره هاوایی به قیمت 300 میلیون دلار گرفت و از مهمترین های او افزایش تولید سبزی و میوه و فروش آنها در تمامی اقیانوس آرام می باشد . همچنین پروژه ای را با انرژی های تجدید پذیر و تبدیل آب شور به آب آشامیدنی به اجرا در آورده است .

 • از دیگر علایق لری داشتن علاقه زیاد به ارشاد و سخنرانی برای جوانان بوده تا از زندگی خود آنچه را یاد گرفته است به آنها نیز بگوید
 • یکی از شعارهای معروف او آرزوهای دیگران را آرزوهای خود نکنید و دنبال آرزوهای خودتان بروید و از سرزنش دیگران نترسید
 • در سال 1994 اوراکل اولین خرید خود را انجام داد زمانی که بخش Rdb از DEC در اختیار خود در آورد.
 • در 2004 با مبلغ 10.3 میلیارد دلار شرکت پیپل سافت را خریداری کرد
 • در سال 2008 شرکت BEA Systems را به مبلغ 8.5 میلیارد دلار خریداری کرد .
 • در 2010 شرکت سان میکروسیستمز را به مبلغ 7 میلیارد خریداری کرد
 •   از عادت های لری الیسون خرج کردن می باشد و از آن هیچ ترسی ندارد به صورتی که چک های خود را با صفرهای فراوان می کشد . حالا ممکن است این مبالغ برای تفریح و خوش گذرانی باشد ، برای کار باشد و یا حتی برای نیکوکاری و کمک باشد. مثلا اینکه او به تازگی مبلغ 200 میلیون دلار را جهت بیماران سرطانی کمک کرده است.
 • لری الیسون چند سال عضو قایق رانی اریکا بود تا سرانجام در سال 2010 توانست جام قهرمانی را نیز دریافت کند این مسابقه 150 سال است که هر سه سال یک بار برگزار می شود این در حالی است که سه سال بعد در سال 2013 توانست باز هم جام را حفظ کند.
 • در 2010 فیلم را با نام آیر ون من 2 با ایلان ماسک بازی کرد
 • در سال 1992 مبلغ 5 میلیون دلار را به بیمارستان لارنس جی الیسون اهدا کرد
 • در 2004 یک در صد از ثروتش را معادل 151 میلیون دلار به خیره اهدا کرد
 • در 2010 به جمع امضا کنندگان تعهدنامه نیکوکاری پیوست
 • دارای شرکت هواپیمایی مخصوص به خود است
 • دارای اتاقک زم‌زایشی (Cryogenic Chamber)
 • و بسیاری دیگر ….
Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
30 ⁄ 2 =