بیوگرافی لری پیج موسس گوگل

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بیوگرافی لری پیج موسس گوگل
زندگینامه لری پیچ موسس گوگل
زندگینامه لری پیچ موسس گوگل

زمان مطالعه: 12 دقیقه

لری پیج (Larry Page) موسس گوگل یکی از مشهورترین افرد جهان می باشد. لری توانسته از علم ثروت کسب کند و خود را بسیار محبوب و جهانی نشان دهد . امروزه به ندرت میتوان کسی را پیدا کرد که از گوگل استفاده نکند . لری توانسته است با دارایی بالغ بر 49 میلیارد دلار خود را در دسته افراد ثروتمند جهان قرار دهد . او در حال حاضر مدیر اجرایی شرکت الفابت می باشد و توانسته است با سرگی برین 16 درصد از سهام گوگل را خریداری کند. پیشنهاد می کنم در ادامه همراه ما باشید تا در این مطالب از سری مقالات بیوگرافی افراد ثروتمند جهان با زندگی نامه لری آشنا شوید .

زندگینامه لری پیچ موسس گوگل

لورنس لری پیچ که به انگلیسی Lawrence Larry Page زاده 26 مارس سال 1973 در ایست لنسینگ ایالت میشیگان آمریکا می باشد. وی به عنوان کارآفرین و مبتکر آمریکایی در درجه اول یک دانشمند رایانه شناخته می شود، از بنیانگذاران موتور جستجوی گوگل به همراه سرگی برین می باشد . او پدر و مادر آشنا به کامپوتر داشت که پدر وی کارل پیج یک دانشمند علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه میشیگان شناخته می شود. پدرش در سال 1965 قادر به دریافت دکترای خود شده بود و مادرش با نام گلوریا پیج یک یهودی با شغل استاد دانشگاه برنامه نویسی کامپیوتر در دانشکده لیمن بریج بود، او دارای یک برادر بزرگتر به نام کارل ویکتور پیج، مؤسس ای گروپ نیز بود که به کمپانی یاهو به مبلغ نیم میلیارد دلار فروخته شد.

زندگی نامه لری پیچ
بیوگرافی لری پیچ

به خاطر شغل پدر و مادر کارل پیچ خانه آنها پر از کامپیوترهای نسل اول و مجلات بود و این گونه توصیف می کند که خانه انها همیشه شلوغ با ظرف های غذای نشسته بود. قبل از اینکه به مدرسه برود در سن 6 سالگی او وقت خود را با این کتاب و مجلات علمی فناوری می گذراند و با کامپیوترهایی که از آن ها استفاده نمی شد مشغول بازی های رایانه ای بود. او علاقه شدید به این داشت که قطعات را به هم چسبانده و مرتبط سازد به همین دلیل با برادر بزرگترش این کار را انجام می داد  تا بتواند از آنها چیز جدیدی بسازد. برادرش به او یاد می داد که با پیدا کردن قطعات طریقه کار کردن آنها را بداند و به همین دلیل او از همان کودکی می دانست که چقدر به تکنولوژی علاقه مند است.

دورن تحصیل موسس گوگل

سال های 1975 تا 1979 بود که دوران تحصیل ابتدایی خود را در مدرسه اوکموس مونتسوری میشیگان شروع کرد ( هم اکنون Montessori Radmoor می باشد ) در آنجا دارای نمرات خوبی بود ، علاقه بسیار زیادی را به درس خواندن داشت و در همان دوران بود که به نوازندگی نیز مسلط شد. زیرا او ساکسیفون می نواخت و علاقه بسیار زیادی را به آن داشت به گفته پیچ “بعضی اوقات احساس می‌کنم آموزش موسیقی را دوست دارم چرا که منجر به سرعت بالایی در خلق گوگل برای من شد”.

لری پیچ
لری پیچ

بعد از تمام کردن دوران دبستان وارد دبیرستان ایست لنسینگ شد در این دوران بود که وی رویای تاسیس یک شرکت کامپوتری بزرگ را در سر خود ایجاد کرد . در این دورآن در دو تابستان متوالی توانست در مرکز هنری Interlochen  به عنوان نوازنده هنرنمایی کند . او علاقه زیاد به نیکلا تسلا ( پدر علم فیزیک و الکتریک ) مخترع بزرگ داشت. بنابراین زندگی نامه اش را چندین بار مطالعه کرد. این بود که به قهرمان لری تبدیل شد و در گذشت تسلا در فقر او را بسیار متاثر می ساخت. بنابراین در مورد ایده های خود به فکر افتاد که تنها خلاقیت و ایده کافی نمی باشند و باید در کنار این ها مواظب افرادی که می خواهند از ایده هایی شما برای خواسته های خود استفاده کنند باشید . این بود که به دنبال راه اندازی شرکت موفق افتاد.

دوران دانشگاهی

در سال 1991 از دبیرستان ایست لنسینگ فارغ التحصیل شد به دانشگاه میشیگان رفته و رشته مهندسی کامپیوتر را انتخاب کرد در آنجا با تمام قدرت و توان به درس خوانده ادامه داد تا اینکه با نمرات بالا و عالی توانست مدرک کارشناسی خود را دریافت کند و بعد از آن توانست برای دریافت ارشد خود به دانشگاه علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد مراجعه کند و مدرک دکتری را نیز از همان دانشگاه دریافت کند.

اولین اختراعات و فعالیت های لری پیچ

زمانی که در دانشگاه میشیگان مشغول به تحصیل بود توانست اولین اختراع خود را که یک چاپگر از آجر لگو بود بسازد ،اما بعد از چندی به فکر چاپ پوسترهای بزرگ ارزان قیمت افتاد . بنابراین کارتریج جوهر را مهندی معمکوس کرده و تمامی قطعات را چه مکانیکی و چه الکترونیک خود ساخت. بعد از ساخت اختراع خود توانست به عنوان رئیس Beta Epsilon انتخاب شود و عضوی از تیم ماشین خورشیدی در سال 1993 شود.

در همین دوران بود که به فکر یک مونوریل بدون راننده با اتومبیل‌های مجزا برای هر مسافر افتاد و پیشنهاد داد تا سیستم اتوبوس دانشکده با PRT تعویض شود (امروزه در شرکت آلفابت استفاده می شود ).همچنین او بیزینس پلنی برای یک شرکت توسعه داد که از نرم افزاری برای ساخت یک سینت سایزر موسیقی در طول زمان استفاده می کند.

آشنایی با سرگی برین

در مقطع دکتری بود که تصمیم گرفت در مورد ساختار لینک های اینترنتی به عنوان  یک نمودار بزرگ تحقیق کند عین ارتباط صفحات وب با هم دیگر ، برای اینکار از تری وینوگراد کمک می گرفت و او نیز لورنس لری پیچ را به این کار تشویق می کرد.  لری تحقیقات خود را با تحقیق در مورد ماشین های خودکار از راه دور گسترده تر کرد . او پایان نامه خود را با موضوع  ارتباط صفحات وب و دسترسی به آن‌ها از طریق یک منبع مشترک انتخاب کرد .

لورنس لری پیچ
لورنس لری پیچ

یکی از دانشجویان دکتری آن زمان سرگی برین بود. وی  با شیفته شدن به تحقیقات لری به او پیوست. بنابراین نام آن را پروژه BackRub گذاشتند . یکی از کارهایی که این دو دانشجو با هم انجام دادند و از بزرگترین اسناد علمی و با دانلودهای بسیار آن زمان مواجه شد” تشریح یک مقیاس بزرگ فرا متن موتور جستجوی وب” نام داشت (در حال حاضر این مقاله در رتبه‌ی دهم برترین رفرنس‌های دانشگاه استنفورد قرار دارد ) با انجام این پروژه که استقبال زیاد را با دانلودهای بسیار داشت این دو متوجه ایجاد یک موتور جستحوی بزرگ شدند .

توسعه ی موتور جستجو

ابتدا این دو دانشجو تصمیم به توسعه الگوریتم پیج رنک جهت تبدیل داده بک لینک جمع آوری شده توسط کرالر وب (خزنده وب) BackRub به یک مقیاسی از اهمیت برای یک صفحه وب مشخص گرفتند . با این کار فهمیدند که این میتواند از موتور جستجوی حال بهتر باشد . این دو که در خوابگاه دانشجویی بودند تصمیم گرفتند هر دو در یک اتاق بمانند و خوابگاه پیچ را به آزمایشگاه خود اختصاص دادند. برای اینکه شبکه دانشگاه را به موتور جستجوی خود متصل کنند از کامپیوترهای ارزان قیمت قطعات را جدا و استفاده می کردند ،تا اینکه اتاق پر از قطعات اماده شد . بنابراین تصمیم گرفتند از اتاق برین نیز جهت دفتر استفاده کنند و در همین اتاق بود که برای اولین بار موتور جستجوی خود را امتحان کردند و این خود باعث اختلالاتی در شبکه‌ی دانشگاه استنفورد شد .

موسس گوگل
موسس گوگل

با آزمایش متوجه شدند که آنها باید کسی رو جهت کار گرافیک در کنار خود داشته باشند. اما چون کسی نبود خود تصمیم گرفتند با html  صفحه جستجوی ساده ای را طراحی کنند. این بود که موتور جستجویی با نام Backrub در بین دانشجویان  معروف و محبوب شد ،بنابراین انها باید سروهای جدید برای کار پیدا می کردند.

راه اندازی گوگل برای اولین بار

موتور جستجوی لری پیچ و سرکی برین حدود یک سال از سرور های استنفورد استفاده کرد و چون از محبوبیت بالایی بر خودار بود ،سال 1997 تصمیم گرفتند با توجه به داده های زیاد  و بزرگی که در ان استفاده شده است نام دامنه شرکت را GOOGLE قرار دهند ( این نام برگرفته شده از عددی بزرگ با یک و صد صفر در جلوی آن می باشد ) .

پروژه BackRub
پروژه BackRub

بعد از انتخاب نام آنها توافق کردند که پیچ مدیرعامل شرکت شود چون او دوست داشت عوض اینکه با مردم معاشرت کند خود را دگیر تمرکز بر روی اهداف سازد .بنابراین برین بنیان‌گذار و رئیس هیئت مدیره ماند و شرکت خود را به ثبت رساندند .

اما با وجود ثبت شرکت انها هیچ در امدی نداشتند و تصمیم گرفتند از استنفورد مهاجرت کنند . با تصمیم رفتن آنها به دنبال قرض کردن پول از اقوام رفتند و توانستند یک میلیون دلار را جمع اوری کنند. نزد یکی از دوستان در یک گاراژ اجاره ای در منلو پارک کالیفرنیا رفتند و اولین دفتر خود را آنجا افتتاح کردند. که بتای موتور جستجو قادر بود روزانه 10 هزار جستجو را پردازش کند.

انها در این گاراژ رشد خوبی را ازان خود کرده بودند و تصمیم به نقل مکان کردن به پالوآلتو  گرفتند . در آنجا که فوریه سال 1999 بود دفتری در طبقه فوقانی یک دوچرخه فروشی را اجاره کردند . در همین دفتر بود که رشد بالایی را داشته و توانستند نام خود را در مجله PC Mag به عنوان برترین وب سایت از 100 وب سایت نو ظهور سال معرفی کنند . بنابراین لری پیچ تصمیم به نقل مکان کردن در دفتر اداری پارک مانند را گرفت که در کنار بزرگراهی در نزدیکی شهر مانتین ویو بود .در حال حاظر به عنوان مجموعه گوگل پلکس (Googleplex) شناخته می شود .

گوگل
گوگل

در سال 2000 بود که گوگل یک میلیارد URL اینترنتی فهرست (ایندکس) کرد و سال 2001 توانست رشد بسیار بالایی داشته باشد . پیچ توانست با افرادی چون استیو جابز ،اندرو گراو اینتل ملاقات کند و پیشنهادهای از سرمایه گذاران برای گوگل را داشته باشد. تا اینکه با تصمیم همراه برین توانستن اریک اشمیت را به عنون مدیر عامل برگزینند . برین به عنوان رئیس فناوری گوگل و پیچ نیز به عنوان رئیس محصولات انتخاب شدند.

برا ظاهر شدن وب سایت در نتایج اول گوگل باید با موضوع سئو آشنا باشید. اگر در رابطه با این اصطلاح آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم حتما پست سئو چیست؟ را مطالعه کنید. همچنین برای یادگیری اصول و قوانین آن باید دوره آموزش رایگان سئو را مطالعه کنید.

رشد موتور جستجو گوگل

با وارد شدن اشمیت و همکاری این سه در گوگل رشد بسیار بالایی را داشتند و توانستند در اولین عرضه سهام در سن 27 سالگی میلیاردر شوند. این در حالی بود که قیمت سهام روز به روز افزایش و تبدیل یه یکی از موتور جستجو های محبوب سرمایه گذاران میشد ،به صورتی که ثروت خود را به عملکرد بازار سهام واگذار کرده و از پاداش و تسهیلات خودداری می کردند.

در این دوران گوگل تصمیم گرفت با انواع اپلیکیشن و ابزارها افراد زیادی را به سمت خود بکشاند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد

Google toolbar : نوار ابزاری که اجازه جستجو را به کاربران بدون نیاز به وارد شدن گوگل می دهد.

Gmail : قابلیت داشتن سرویس ایمیل رایگان

Google Earth : دسترسی داشتن به تصاویر ماهواره ای جهان

Google Maps

Google Drive

Google Photos

Google Book Search

با انجام این موارد آنها توانستند سال 2006 کارمندان خود را به 10 هزار نفر برسانند و درآمد انها تبدیل به بیش از 10 میلیارد دلار در سال رسید.

آلفابت

سال 2015 در 10 اگوست بود که لری پیچ اعلام کرد گوگل به زیر مجوعه ای هلدینگ آلفابت در می آید. این بود که ساندار پیچای را که معاون ارشد بود مدیر عامل گوگل و پیچ خود مدیر عامل شرکت هلدینگ شد. توصیف پیچ در مورد آلفابت این گونه بود :

آلفابت مجموعه ای از شرکت ها است اما گوگل بزرگترین مجموعه آن است و پیچ می خواست قدرت مدیریتی بیشتر داشته باشد و برای بهبود هدایت بشر به ساخت لوازم‌خانگی هوشمند، گسترش اینترنت از طریق پروژه بپردازد زیرا الفابت مجموعه ای از حروف است که زبانی را ارائه می دهد .

آلفابت
آلفابت

زندگی شخصی و ازدواج پیچ

در سال 2008 بود که لوسیندا ساوتورث که فارغ التحصیل رشته‌ی پزشکی بیومدیکال بود را به همسری خود در آورد و ازدواج آنها در جزیره  نکر ریچارد برانسون انجام شد و توانستن در سال های 2009 و 2001 دو فرزند از خود داشته باشند.

یکی از عادت های لری پیچ علاقه نداشتن به خریدهای پر سر و صدا می باشد. از طرفدارن محیط زیست بوده ،به صورتی که مالک عمارتی در پالوآلتو با کمترین زیان ممکن برای محیط‌ زیست می باشد که در خود مخزن هایی برای ذخیره آب باران دارد.

از طرفداران فعالیت های بشر دوستانه و نیکوکاری می باشد و در سال 2014 مبلغ 15 میلیون دلار را به مبارزه با بیماری ابول پرداخت.

ازدواج پیچ
ازدواج پیچ

دیگر فعالیت ها و مباحث لری پیچ

 • اولین نسخه گوگل سال 1996 در دسترس قرار گرفت که الان هم در وب سایت دانشگاه استنفورد قرار داد.
 • دارای ایده های خلاقانه برای راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری
 • در سال 2000 لری پیچ و سرگی برین به عنوان نمایندگان دانشگاه استنفورد در اجلاس دستاوردهای بین المللی حضور داشتند.
 • دریافت جایزه MBA از درسه تجارت و کسب و کار اورپا جهت کارافرینی و کسب کار جدید در سال 2003
 • خرید اندروید اندی رابین توسط لری پیچ به قیمت 50 میلیون دلار در سال 2005
 • در سال 2006 یوتیوب را به مبلغ 1/65 میلیارد دلاری خریداری کرد
 • معرفی گوگل به عنوان برترین محیط کاری جهان توسط مجله فورچن در سال 2007
 • تقدیر از تری وینوگراد در سال 2008 به عنوان بهترین مشاور
 • T-Mobile، اولین گوشی مبتنی برای نرم افزار اندروید به نام جی وان (G1) را در سال 2008 راه اندازی کرد
 • خرید 20 درصد از منابع انرژی NextEra را در داکوتای شمالی در سال 2010
 • سال 2011 موتورولا موبیلیتی را به قیمت 12/5 میلیارد دلار خریداری کرد
 • جهت رقابت با فیس بوک در سال 2011 شبکه اجتماعی گوکل پلاس را راه اندازی کرد
 • بعد از خروج از مدیر عاملی سال 2011 پیچ تصمیم به بازگشت به عنوان مدیر عاملی گرفت
 • رونمایی از کروم بوک با سیستم عامل کروم در سال 2012
 • تصمیم به مدیر عامل کردن ساندار پیچای در سال 2014
 • پیچ یکی از سرمایه‌گذاران تسلا موتورزمی باشد
 • جایزه افتخاری آکادمی علوم هنر آمریکا و دکترای افتخاری دانشگاه میشیگان از دیگر افتخارات خالق گوگل است.
Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
4 ⁄ 2 =