یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی
نحوه برنامه ریزی برای پیشرفت در زندگی
نحوه برنامه ریزی برای پیشرفت در زندگی

زمان مطالعه: 14 دقیقه

این که شما با یک مشکل روبرو هستید، سعی دارید زندگی خود را مرتب کنید یا به سادگی می‌خواهید روز خود را به بهترین شکل ممکن بسازید، به یک برنامه نیاز دارد. برای رسیدن به اهداف خود باید یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید برای هر قسمت از زندگی خود برنامه خاصی داشته باشید و به موفقیت  در زندگی برسید. تهیه یک برنامه ممکن است به نظر شما سخت به نظر آید. اما با کمی دقت، ابزار مناسب و کمی خلاقیت، می‌توانید برنامه‌ای را تهیه کرده و دستیابی به اهداف خود را آغاز کنید.

راه‌هایی برای داشتن برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی چه در زندگی روزمره و یا کار می‌تواند باعث موفقیت و بروز بهترین نتیجه ممکن شود. با استفاده از آن خواهیم توانست از حداکثر زمان و انرژی استفاده کرده و شکست و ریسک را به کمترین میزان ممکن برسانیم تا موفقیت بزرگی را به خود اختصاص دهیم. اما اینکه ما بتوانیم در بین وظایف گوناگون زندگی تعادل برقرار کنیم چالش برانگیز است. در مواقعی کارهای خانواده، امور شخصی، شغل و … روی هم انباشته شده و در این هنگام هر یک از همکاران، دوستان یا خانواده انتظار دارند به آنها کمک کنیم. اما، اینها همگی با یک برنامه خاص روزانه راحت و امکان‌پذیر است. شما با برنامه‌ریزی در بین هدف‌های کوتاه و یا بلند مدت تعادل برقرار کنید. می‌توانید موارد مهم را در زندگی اولویت بندی کنید. در ادامه ما گام‌هایی را قرار داده‌ایم تا بتوانید برنامه روزانه خود را مفید داشته باشید.

نکات لازم برای برنامه‌ریزی
نکات لازم برای برنامه‌ریزی

قدم اول: توجه به کارهای روزانه

اینکه از کارهای روزانه خود و مواردی که انجام می‌دهید، چه خوب و یا بد اطلاع داشته باشید بسیار مهم است. شما با توجه به زمان مصرفی آنها می‌توانید بهترین برنامه‌ریزی را با حداکثر استفاده از وقت خود برای رسیدن به موفقیت داشته باشید.

1.به سپری شدن زمان خود توجه داشته باشید

قبل از اینکه یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی را بدانید باید از مدیریت امور روزانه حال اطلاع داشته باشید. اگر شما الان مشغول کار هستید و یا نه مشغول تحصیل هستید، باید بدانید که این موارد از قبل برای شما برنامه‌ریزی شده است و نمی‌توانید برای این ساعات برنامه‌ریزی کنید. اما، برای وقت آزاد خود آزادی عمل دارید.

بهتر است قبل از انجام هر کاری چند روز را به بررسی زمان خود اختصاص دهید. هر موردی را که در هر روز دقیقا چه کاری انجام می‌دهید را یادداشت کنید. به این دقت داشته باشید که زمان آزاد شما با چه مواردی سپری می‌شود. این موارد را ذکر و در ضمن زمان صرف هر یک را نیز بنویسید.

2. میزان زمان مصرفی برای رفت و آمد به محل کار، و موارد دیگر را داشته باشید

این مورد برای همه وجود دارد که قسمت زیادی از روز خود را صرف رفت و آمد‌‌های مختلف به محل کار، دانشگاه، بیرون و … می‌کنند. ولی باید توجه داشته باشید این زمان می‌تواند همانی باشد که برای نظم دادن به وظایف و روز احتیاج دارید. باید به این توجه داشته باشید و بدانید این رفت و آمد‌‌ها چقدر از زمان شما را به خود اختصاص داده‌اند و در برنامه خود که برای روز تهیه می‌کنید زمانی کافی را برای آنها اختصاص دهید. توجه داشته باشید که برنامه خود را حتما با این در نظر گرفتن این زمان‌ها تنظیم کنید.

روش نگارش برنامه دقیق
روش نگارش برنامه دقیق

3. عادات شما چگونه بر زندگی تاثیر می‌گذارند

این مورد که شما بدانید چه عاداتی دارید و تا چه میزان خوب یا بد در زندگی تاثیر می‌گذارند، در انجام برنامه‌ریزی روزانه بسیار مهم و موثر است. زیرا این کارها ممکن است عادت بد و منفی باشند که شما را از رسیدن به هدف و لذت بردن دور می‌کند. اما، در برخی از این موارد کارهایی وجود دارد که برای رسیدن به خوشحالی و هدف ضروری و لازم هستند. در حین برنامه‌ریزی به نقش این کارها توجه داشته باشید.

مثلا؛ شما ممکن است در طول روز با بازی‌های رایانه‌ای خود را خوشحال کنید و به نوعی لذت ببرید. همین انرژی شما را تمام می‌کند تا بعد از بازی توان کافی برای رفتن به سراغ انجام کارهای ضروری و مهم مانند کار کردن برای هدفی بلند مدت نداشته باشید. این در حالی است که تمام زمان خود را ممکن است جهت برآورده کردن تقاضاهای اجتماعی صرف کنید و زمانی برای رسیدن به خود نداشته باشید. این عادت‌ها همگی قادر هستند برای سلامتی و یا لذت شما مضر باشند. پس باید از تاثیر عادات در رسیدن به موفقیت آگاه باشید.

تغییر عادت برای برنامه‌ریزی

بعد از اینکه عادت خود را که شما را از دستیابی به هدف‌ها و آرزو‌‌ها دور می‌کند پیدا کردید، راهی را پیدا کنید تا بتوانید به تغییر آن عادت بپردازید. این باعث می‌شود تا بهتر از زمان خود استفاده کنید. این موارد به راحتی می‌تواند هر چیزی را در برگیرد. مثلا تعیین محدودیت‌هایی برای اینکه از بازی‌های ویدیویی پرهیز کنید. تا زمانی به خود اجازه بازی را بدهید که موارد رسیدن به هدف بلند مدت را تمام کرده باشید. شاید لازمه این کار قدرت نه گفتن به دیگران باشد که درخواست کاری را از شما دارند تا بتوانید وقتی را به خود نیز اختصاص دهید.

برای شناخت عادات بد که شما را از موفقیت باز می‌دارند می‌توانید به مقاله 10 عادت که شما را از موفقیت عقب نگه می دارند مراجعه نمایید.

4. کاهش زمان تلف شده

در روز زمان‌هایی وجود دارد که شما ممکن است تلفشان کنید. موارد احتناب‌ ناپذیر زیادی هستند. مثلا شما رفت و آمد‌های زیادی دارید، در زمان ظهر که شلوغ و پر ترافیک است به سراغ انجام برخی کارها می‌روید. بهتر است همین الان به برنامه‌ریزی خود نگاهی بیندازید و مواردی را که فکر می‌کنید زمان را هدر می‌دهد پیدا کنید، چرا که حذف برخی از موارد غیر ضروری یکی از موارد لازم برای یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی می‌باشد. حالا به فکر تغییر این برنامه برای کاهش زمان هدر شده باشید. چنانچه قادر به تغییر زمان‌بندی کارها نیستید، ممکن است قادر باشید چند کار را با هم انجام دهید. مثلا به جای استفاده از ماشین شخصی صبح‌ها را با وسیله نقلیه عمومی به سر کار رفته و در طول مسیر از مطالعه لذت ببرید.

چگونه یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم؟
چگونه یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم؟

5. شب قبل برنامه‌ریزی کنید

بهترین کار این است که از قبل، هر روز خود را برنامه‌ریزی کنید. اگر قبلا برنامه‌ریزی نداشته‌اید این کمی زمانبر خواهد بود تا در برنامه‌ریزی خود تمامی ویژگی و کاستی‌ها را در نظر داشته باشید. پس بهتر است انتظار این را نداشته باشید در اولین روز یا اولین هفته تمامی موارد را متوجه شوید.

بهترین کار این است که برای روز بعد خود برنامه تقریبی بنویسید تا در آن تمامی کارهای خود را که تمایل دارید انجام دهید. زمان هر یک از این کارها را فهرست کنید و توجه داشته باشید که در تنظیم این برنامه انعطاف‌پذیر باشید. چرا که، تازه دارید به برنامه‌ریزی برای زمان خود عادت می‌کنید.

قدم دوم: نوشتن مهمترین وظایف روزانه

برای داشتن برنامه‌ریزی عالی باید هر کاری را چه بزرگ و مهم و یا نه کوچک یادداشت کنید و با تجزیه و تحلیل به زمانی که احتیاج دارید دست پیدا کنید. با این کار خواهید توانست بدانید تا چه میزان وقت آزاد دارید و یا نه تا چه میزان می‌توانید کارها را به خوبی و مطمئنی انجام دهید.

1. کارهایی که روزانه قابل انجام است را فهرست کنید

اینکه شما دارای فهرست مرتب و دقیقی باشید لازم نیست. این مرحله فقط به تکنیک طوفان فکری نیاز خواهد داشت. موارد نوشته شده شما لزوما فهرست نهایی کارهایی نبوده که باید انجام دهید. زمان زیادی را نخواهد گرفت، بهتر است وقت بگذارید و تمامی کارهایی که هر روز باید انجام دهید را یادداشت کنید. اگر می‌دانید قادر به یادآوری همه کارها نیستید دفترچه‌ای را با خود داشته و در طول روز هر کاری را انجام می‌دهید یادداشت کنید.

فاکتور‌های لازم برای برنامه‌ریزی
فاکتور‌های لازم برای برنامه‌ریزی

2. کارهای کوچک و بزرگ را بنویسید

زمانی شروع به نوشتن فهرست خود می‌کنید، فراموش نکنید کاری را کوچک و کم اهمیت ندانید. شما باید هر کاری را که فکر می‌کنید باید انجام شود را یادداشت کنید. اگر برنامه‌ریزی شما برای اولین بار است بهتر است تمامی موارد را در آن بنویسید. این بهتر است زیرا بعدها در صورت نیاز قادر به ویرایش هستید. مثلا؛ اگر روانه پیاده روی دارید آن را هم حتما یادداشت کنید. یکی از راه‌های متداول برای یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی، یادداشت تمامی کار‌ها و امور است.

3. سوالاتی در مورد کارهایی که انجام می‌دهید از خود بپرسید

برای اینکه تغذیه مناسب داشته باشم چه باید بکنم؟ برای اینکه روزانه سر کار بروم چه کنم؟ برای اینکه فرزندم هر روز به مدرسه برود چه کنم؟ کارهای کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که برای انجام مسئولیت‌های بزرگ باید به آنها توجه داشت. اگر شما برنامه‌ریزی روزانه داشته باشید خواهید توانست بخش‌هایی را که در آن بهره‌وری بالا ندارند شناسایی و برای بهتر شدن آنها تلاش کنید.

4. تجزیه و تحلیل فهرست خود را انجام دهید

چه متوجه شوید زمان آزاد کمی دارید و یا نه متوجه شوید که اصلا زمان ندارید، موارد و کارهای بیان شده در برنامه‌ریزی را بررسی کنید تا بدانید انجام تمامی آنها واقعا ضروری است. به احتمال زیاد برخی از این کارها را می‌توانید به شکل بهتر با زمان کمتری انجام دهید و یا نه آنها را به افراد دیگری واگذار کنید. برای مثال؛ شما در خوابگاه دانشجویی هستید و وقتی برای آشپزی ندارید. پس، می‌توانید از هم اتاقی خود بخواهید تا در آشپزی با شما شریک شود و با همکاری و صرف وقت کمتر این کار را انجام دهید.

استفاده از نرم افزار برای برنامه‌ریزی
استفاده از نرم افزار برای برنامه‌ریزی

قدم سوم: ایجاد برنامه زمانی

در این مرحله شما باید به نوشتن برنامه خود با استفاده از برنامه‌های مختلف در این زمینه بپردازید. همچنین به تعیین زمانی برای انجام آنها با در نظر گرفتن انعطاف‌پذیری از یک جهت و در نظر گرفتن زمان میانی با زمان استراحت خواهید پرداخت. در آخر تمام این موارد را با چاپ در نسخه‌های مختلف در جلوی دید قرار می‌دهید.

1. استفاده از برنامه مایکروسافت اکسل و یا مشابه آن

نرم افزار‌های مختلفی وجود دارند که امکان یادداشت بهتر وقایع و برنامه‌ریزی دقیق را به شما می‌دهند. در این موارد شما به راحتی ستونی را در سمت راست برای زمان و در ردیف بالا روزهای هفته را یادداشت کنید.

2. در هر زمان کاری بنویسید

قبل از هر چیزی به سراغ کارهایی بروید که باید در روز و زمان مشخصی انجام شوند. یعنی اگر می‌دانید زمانی برای کاری مناسب است آن را در مقابلش بنویسید. در نظر داشته باشید در طول روز باید زمان‌هایی برای استراحت نیز داشته باشید.

یادداشت موارد مهم در برنامه روزانه
یادداشت موارد مهم در برنامه روزانه

3. در بخش‌های زمانی طولانی‌تر کارها را سازماندهی کنید

شما در این برنامه به اندازه کافی دارای چارچوب زمانی ساعتی بزرگی هستید. اما، باید توجه داشته باشید که برای انجام برخی از کارها باید زمانی کافی داشته باشید تا در جریان کار قرار گرفته و به قول معروف راه بیفتید. پس ممکن است برای انجام این کارها به زمانی حتی زمان 2 ساعتی نیاز داشته باشید. این را هم بدانید و مراقب باشید که بازه زمانی شما بیش از حد کوتاه و فشرده نباشد. برای اینکه بازه زمانی طولانی ایجاد کنید خواهید توانست به ادغام چند سلول در نرم افزار اکسل بپردازید.

4. برنامه زمانی انعطاف‌پذیر راه یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی

اینکه شما پیش‌بینی کنید هر کاری به صورت دقیق چقدر زمان نیاز دارد مشکل است. پس، برنامه زمانی باید در یک جهت به راحتی قابل انعطاف باشد. این را هم در نظر داشته باشید که باید تاخیرهای غیر منتظره را در نظر داشته باشید. بر همین اساس باید زمان‌های میانی فراموش نشود. این را هم فراموش نکنید که نباید از زمان استراحت خود به عنوان زمان میانی استفاده کنید. باید زمان استراحت نیز همانند دیگر کارها با اهمیت باشد.

عوامل موثر در طراحی یک برنامه دقیق
عوامل موثر در طراحی یک برنامه دقیق

5. چاپ برنامه‌ریزی خود

بهترین کار چاپ برنامه‌ریزی خود در چند نسخه است. برای مثال؛ یکی را روی یخچال بچسبانید، یکی در اتاق خواب و … . این را هم فراموش نکنید که زیر کارهای مهم خط بکشید.

6. کارها با حوزه‌های مختلف که مهم هستند را با رنگ مشخص کنید

در برنامه شما اموری بنا به حوزه‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید برای مشخص کردن آنها از رنگ متنوع استفاده کنید. برای مثال؛ موارد مربوط به شغل را با رنگ زرد، ورزش با قرمز، مدرسه با آبی و … . این می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید تنها با نگاه کردن بدانید برنامه زمانی به چه صورتی است.

اهمیت رنگ بندی در برنامه‌ریزی
اهمیت رنگ بندی در برنامه‌ریزی

قدم چهارم: بهینه سازی برنامه زمانی

در این مرحله باید بدانید در چه زمان‌هایی انرژی لازم را دارید تا بتوانید کارهای مهم را به آن زمان موکول کنید، چرا که رعایت این مورد برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار می‌تواند بسیار مفید واقع شود. علاوه بر این‌ها کار خود را به صورت منظم انجام دهید و مطمئن باشید بعد از مدتی تبدیل به عادت خواهد شد.

1. توجه به انرژی در صبح‌ها

اینکه قدت تفکر و انرژی در صبح بیشتر است در اکثر افراد وجود دارد و آزمایش‌های زیادی برای اثبات آن انجام شده است. اما با نزدیک شدن به انتهای روز یعنی زمان غروب این انرژی کاهش پیدا می‌کند. پس مطمئنا شما هم این چنین هستید. برای اینکه بهتر بتوانید کارهای خود را با موفقیت انجام دهید مواردی چون نوشتن را در اول روز قرار دهید. شاید دوست دارید کارهای خلاقانه خود را در شب انجام دهید، اصلا فرقی ندارد. در اینجا تنها یک چیز مهم است و آن هم رسیدن به برنامه زمانی موثری است تا با شما و نیاز‌ها مطابق باشد. در یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی باید ساعاتی که انرژی بیشتری دارید را نیز مورد توجه داشته باشید.

2. متوجه انرژی خود در بعدازظهر باشید

اکثر افراد در بعد از ظهر دارای انرژی کمتری نسبت به صبح هستند. پس در این زمان می‌توانید کارهایی که عادی بوده و نیاز به فکر کردن زیاد ندارند را انجام دهید. برای مثال، پاسخ به ایمیل‌ها، ملاقات‌ها و … .

اهمیت انرژی در نگارش برنامه‌ریزی
اهمیت انرژی در نگارش برنامه‌ریزی

3. متوجه انرژی خود در شب شوید

شب اکثر زمان خوبی برای برنامه‌ریزی جهت روز بعد است. این کارها که برای روز بعد انجام می‌دهید می‌تواند شامل آماده کردن صبحانه و ناهار روز بعد، مرتب کردن لباس و لوازم کار و … باشد.

4. ایجاد عادت‌های مورد نیاز برای رسیدن به اهداف

می‌توانید در طول روز 30 دقیقه را به یادگیری موارد مختلف چون نقاشی، باغبانی و … اختصاص دهید. اگر بتوانید روزانه زمان کمی را برای رسیدن به هدف‌ها اختصاص دهید و در راه رسیدن به این موارد در حرکت باشید، می‌توانید عادات خوبی همچون عادات افراد موفق را برای ادامه مسیر ایجاد کنید. این که به عادات عمل کنید مانند این است که روی ریل اتوماتیک قرار گرفته باشید و به صورت خودکار کارهای لازم برای رسیدن به هدف را انجام دهید. فرقی نمی‌کند کار خوب باشید یا بد، اگر آن را منظم انجام دهید یک عادت خواهد شد.

گنجاندن اهداف در برنامه روزانه
گنجاندن اهداف در برنامه روزانه

5. آزمایش برنامه زمانی خود

اینکه برنامه زمانی خود را مشاهده می‌کنید چه حسی دارد؟ آیا تمامی زمان‌ها مناسب است؟ آیا نیاز به ویرایش دارد؟ این مورد نیاز به صبر کردن به یک هفته یا ماه ندارد و می‌توانید در هر زمانی و هر روز که نیاز به تغییر پیدا کردید آن را انجام دهید، تا به برنامه مناسب که انتظارش را دارید تبدیل شود. ممکن است هر ماه نیاز به تغییر پیدا کند. این اصلا نگران کننده نیست که برنامه زمانی شما قطعی و یا غیر قابل تغییر است.

در این مقاله راه‌ها و نکاتی برای یادگیری نحوه برنامه‌ریزی برای پیشرفت در زندگی خدمت شما عزیزان معرفی گردید تا بتوانید با استفاده از این موارد برنامه دقیق و بی نقصی را بنویسید. با در نظر داشتن این موارد خواهید توانست برنامه دقیق و هدفمندی بنویسید که شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری کند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
15 ⁄ 3 =