کمتر کار کنیم و موفقیت بیشتری داشته باشیم

خانه » موفقیت و توسعه فردی » کمتر کار کنیم و موفقیت بیشتری داشته باشیم
ستیابی به موفقیت بیشتر با کمترین کار
ستیابی به موفقیت بیشتر با کمترین کار

زمان مطالعه: 10 دقیقه

به این فکر کنید که روزانه دو ساعت وقت آزاد اضافی داشته باشید. این گونه بهتر نخواهد بود؟ توازن بین الان و زندگی کاملا تغییر پیدا می‌کند. شما آرام‌تر خواهید بود و احتمالا علاقه بیشتری را به شغل خود خواهید داشت. اما، شاید الان زیر لب به خود بگویید که این گونه من کمتر کار خواهم کرد و این مایه خوشحالی رئیس من نمی‌شود و به نوعی از عملکرد ضعیفی برخوردار خواهم شد. شاید هم اخراج شوم. اینها اشتباه است چرا که با استفاده از اصول می‌توانید کمتر کار کنیم و موفقیت بیشتری داشته باشیم. بهترین زمانبندی در کار و برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار می‌تواند به صورت “هشت ساعت کار، هشت ساعت تفریح، هشت ساعت استراحت” باشد.

کمتر کار کنیم و نتیجه بهتری بگیریم

این تصور کامل غلط است که اگر من روزانه تا 12 ساعت و یا بیشتر کار کنم نتیجه بهتری را خواهم گرفت. در این صورت، شما تمامی انرژی خود را مصرف می‌کنید و به صورتی خواهید بود تا تعطیلات آخر هفته را تنها به خوابیدن اختصاص دهید. مطالعات نشان می‌دهد، فردی که با برنامه‌ریزی کارهای غیر ضروری را حذف و کمتر کار می‌کند تمرکز بیشتری دارد و نتایج بسیار بالاتری را به همراه خواهد داشت. بنابراین، فرد برای مدت طولانی‌تری مولد خواهد بود.

کار کمتر و موفقیت بیشتر
کار کمتر و موفقیت بیشتر

برای کار کمتر، در واقع فقط یک مورد وجود دارد که باید انجام دهید. شما باید کارهای جعلی را از لیست کارهای روزمره خود حذف کنید. (کار جعلی یک اصطلاح سست برای همه چیزهایی است که ما آن را کار می‌نامیم، اما در واقع بسیار بی فایده است). همه ما تا حدودی کارهای جعلی انجام می‌دهیم. این وظایف کوچک و آسان هستند و این احساس را به ما می‌دهد که کار کنیم. اما در واقع به سمت اهداف بلند مدت خود حرکت نمی‌کنیم. در همین راستا می‌خواهیم در این مطلب مواردی را بیان کنیم تا با رعایت آنها کمتر کار کنید و بیشتر موفق شوید.

حتما بعد از مطالعه این مقاله، نگاهی هم به مقاله رایگان هوشمندانه کار کردن را جایگزین سخت کار کردن کنید بیندازید.

1. پیدا کردن اولویت‌های واقعی

در زندگی و کار خود چه موارد مهمی دارید که باید در اولویت قرار گیرند؟ کمی فکر کنید و به صورت مطمئن این سوال را پاسخ دهید. اگر نمی‌توانید پاسخ مناسبی پیدا کنید با ما باشید تا بتوانید از این طریق به پاسخ سوال چگونه کمتر کار کنیم و موفقیت بیشتری داشته باشیم برسید. برای جدا کردن کارهای خیلی مهم از کارهای غیر مهم خود باید دسته دوم را مشخص کنید. این گونه اولویت‌های شما مشخص خواهند شد. (در ادامه دو مورد از کتاب هفت عادت مردمان موفق نوشته استفن ریچاردز قرار داده شده است).

 • فرض بر اینکه خدایی نکرده شما فوت کرده و در مراسم خاک‌سپاری، سه فرد از خوبی‌های شما می‌گویند. ویژگی‌های خوبی که باعث تعریف از شما می‌شوند به آنها علاقه دارید کدام‌ها هستند.
 • شما چه نقش‌هایی را بر عهده دارید؟ دوست، دختر، پسر خانواده، کارمند و … حالا بنا به نقشی که دارید بپرسید که چه ویژگی خوبی برای نقش شما مناسب است؟ چگونه مطمئن هستید که دوست خوب باید این گونه رفتاری داشته باشد؟

تعریف موفقیت از دیدگاه افراد مختلف

با بررسی موارد بالا و پیدا کردن جواب، به این نتیجه خواهید رسید که تعریف موفقیت در زندگی به توقعاتی که افراد از ما دارند بستگی دارد. علاوه بر اینها اکثر انتظارات ما در ترس‌هایمان ریشه دارند. پس با کنار زدن این انتظارات به آن چیزی که واقعا برایمان اهمیت دارد می‌رسیم و جواب خود را در اولویت بندی واقعی پیدا می‌کنیم. این موارد همان رویاهای ما هستند که می‌تواند تربیت فرزندان، رابطه سالم و رضایت‌بخش با شریک زندگی و هر چیز دیگری باشد.

کمتر کار کنیم و نتیجه بهتری بگیریم
کمتر کار کنیم و نتیجه بهتری بگیریم

مشخص کردن وظایف مهم

در صورت پیدا کردن اولویت‌های واقعی و جواب دادن به سوالات بالا حالا بهتر است از خود بپرسید: چه کاری برای متمرکز شدن بر روی اولویت باید انجام دهم؟ شما نباید سرتان را آنقدر شلوغ کنید که زمان خود را برای موارد غیر ضروری هدر دهید. قبل از انجام هر کاری ابتدا بررسی کنید تا بدانید، آیا کاری که می‌خواهید انجام دهید ارزش زمان و انرژی شما را دارد یا نه؟ بررسی کنید تا بدانید آیا انجام کار مورد نظر در رسیدن به اولویت‌های شما تاثیر گذار است یا نه؟. این را بدانید که اگر شما کاری را از بقیه بهتر و سریعتر انجام می‌دهید دلیل بر این نمی‌باشد که شما باید آن را در وظایف خود بگنجانید و انجامش را قبول کنید.

راه‌های پیدا کردن وظایف مهم

با راه‌های زیر می‌توانید وظایف مهم را پیدا کنید. به صورتی که با مشخص کردن اولویت‌ها که کارها و وظایف را در فهرست بیان کردید سوالات را برای هریک از خود بپرسید تا بتوانید به نتیجه مناسبی برسید.

 • آیا من این کار را انجام دهم سود و لذتی برای من خواهد داشت؟
 • این کار را با زحمت و تلاش کمی می‌توانم به بهترین نحو انجام دهم؟
 • آیا این کار را برای رسیدن به اولویتم باید حتما انجام دهم یا نه؟
 • این کار را باید خود بر عهده بگیرم یا امکان دارد به کس دیگری بسپارمش؟

حالا به سوال‌ها فکر کنید و جواب دهید. اگر در مورد هر وظیفه توانستید به سه سوال یا بیشتر جواب مثبت دهید، باید آن را در فهرست انجام وظایف قرار دهید تا به یکی از روش‌ های چگونه کمتر کار کنیم و موفقیت بیشتری داشته باشیم پی ببرید. همچنین اگر به سه سوال جواب منفی دادید بهتر است آن را انجام ندهید و به کارهای مهمتر بپردازید.

موفقیت بیشتر با استفاده از کار با برنامه
موفقیت بیشتر با استفاده از کار با برنامه

2. کمک گرفتن از دیگر افراد

نه تنها ما بلکه هر کسی افرادی را چون دوستان، بستگان، خانواده و … در اطراف خود دارد که می‌تواند در مواقعی از آنها کمک بگیرد. این افراد هیچ وقت دست رد به سینه ما نخواهند زد. ولی، سوالی که باید بپرسیم این است که آیا راضی هستید از این افراد کمک بخواهید؟ شاید برای برخی از شما جواب مثبت و برای برخی دیگر منفی باشد. زیرا، بسیاری از ما زندگی شخصی خود را تلاشی فردی می‌دانیم که باید خود به تنهایی مشکلات را حل کنیم.

زمانی که شما بخواهید از دیگران کمک بخواهید باید ابتدا قبول کنید که در انجام کاری ناتوان و ضعیف هستید. یعنی به نوعی مغرور نباشید و ناتوانی را پذیرا باشید که این خود آسان نیست. حالا که شما اولویت‌های خود را مشخص کرده‌اید برای نزدیک شدن به موفقیت بهترین کار کمک خواستن از دیگران است. پس بهترین کار این است از دیگران کمک بخواهیم.

کمک گرفتن از دیگر افراد برای موفقیت
کمک گرفتن از دیگر افراد برای موفقیت

کمک دیگران برای خودشان هم دارای فایده است

شاید برخی از افراد نخواهند به صورت تمام و کمال به شما کمک کنند. پس، بهترین راه برای اینکه بتوانید از کمک این افراد به بهترین نوع ممکن بهره‌مند شوید این است که، به این افراد بفهمانید با کمک کردن به شما آنها نیز به مزایایی خواهند رسید. یعنی به نوعی شما هم در قبال کاری، به آنها کمک خواهید کرد. برای مثال؛ اگر شما مشکلی دارید و به دوستان می‌گویید که دو ساعت را به جای شما شیفت بایستد باید به او بفهمانید که در زمانی او هم مشکل دارد شما نیز به جای او خواهید ایستاد.

درخواست کمک از مدیر

شاید به نوعی خیلی از افراد به علت‌های مختلف توان کمک خواستن از مدیر و کارفرما را نداشته باشند. ما این را در ذهن خود داریم که با کمک خواستن از آنها جلوه بد و مزاحم را پیدا خواهیم کرد. شاید به اندازه بسیار کمی نظر شما درست باشد. اما، برای اینکه نگرانی خود را برطرف کنید بهتر است در حین کمک خواستن، راه حل‌هایی را برای مشکلاتی در کار بیان کنید. باور داشته باشید که مدیر به شما کمک خواهد کرد زیرا تاثیر باور داشتن به موفق شدن در کسب موفقیت بسیار زیاد است. برای اینکه بدانید در درخواست خود را چگونه بیان کنید می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

بعد از مطالعه سایر گزینه های زیر، مقاله چگونه سفر باعث موفقیت می شود را مطالعه کنید.

نحوه درخواست کمک از مدیر و رئیس

 • در حین شروع از دستاورد و نقاط قوت خود بگویید. بعد از آن به مواردی که بهره وری شما را کم می‌کنند بپردازید. برای مثال؛ می‌توانید بگویید ” وظایف زیادی به من داده شده است. اما، باز من در حین نشستن در دفترم تحت فشار قرار می‌گیرم تا از دفترم بیرون بروم و با مشتریان ارتباط داشته باشم. این باعث می‌شود تا عملکرد بهتری داشته باشم”.
 • این مورد را فراموش نکنید که به اولویت‌های سازمان اهمیت زیادی می‌دهید. برای مثال؛” من فکر می‌کنم که در مدت بسیار کمی تمامی تلاش‌هایمان همانی می‌شود که منتظرش خواهیم بود. و از این بابت که من هم در این موفقیت سهیم هستم بسیار خرسند هستم”
 • با بیان راهی از مدیر خود درخواست نظر بخواهید. مثلا؛ ” برای اینکه زودتر به بهره‌مندی بالا برسیم ایده‌هایی دارم. برای اینکه فرصت‌هایی مدیریتی را در جهت تیم داشته باشید نظر دارم و فکر می‌کنم بهتر است شما هم بدانید.”
درخواست کمک از مدیر برای کسب موفقیت
درخواست کمک از مدیر برای کسب موفقیت

3. قدرت نه گفتن داشته باشید

در برخی از مواقع این گونه به نظر می‌رسد که وظایف متعلق به ما طولانی و پایانی ندارد. در این مواقع چگونه می‌توانید کمی از فشار و بار را از دوش بردارید؟ بهترین کار این است که یاد بگیریم به دیگران در برخی از درخواست‌ها “نه” بگوییم. بر همین اساس می‌توانید به موارد زیر برای داشتن این قدرت توجه فرمایید.

از فرد مورد نظر توضیح بخواهید

زمانی که فردی از شما انجام کاری و یا درخواستی دارد، فورا جواب بله را نگویید و ابتدا به فهرست وظیفه‌های خود اضافه کنید. بعد از این کار از فرد مورد نظر اطلاعات و توضیح بیشتری بخواهید. برای اینکه بهتر موضوع را درک کنید می‌توانید از خود سوال بپرسید. مانند:

 • این کار و یا پروژه شما چقدر زمان احتیاج دارد تا کامل شود؟
 • چرا به سراغ من آمدی؟ فکر می‌کنی مهارت من چه ویژگی به آن اضافه خواهد کرد؟
 • آیا وقت خاصی برای پایان دادنش داری؟

همین سوال‌ها و برخی دیگر که شما می‌توانید خود اضافه کنید باعث می‌شود فرد به درخواستی که از شما می‌کند بیشتر فکر کند و ممکن است حتی او پشیمان شود.

تکمیل موفقیت با قدرت نه گفتن
تکمیل موفقیت با قدرت نه گفتن

چگونگی استفاده از تقویم

بهترین دفترچه یادداشت برای اینکه وظایف خود را بدانید، تقویم است. هیچ برگه‌ای اضافی برای اینکه یادداشت خاصی در آن داشته باشید به تقویم خود نچسبانید. شما اگر در روز خاصی وظیفه‌ای دارید با خودکار آن را علامت بزنید. اگر موضوع خاصی دارید آن را یادداشت کنید. شاید بگویید که تقریبا نصف برگه‌های تقویم شما خالی است و می‌توانید وظیفه دیگری را قبول کنید. باید بگوییم که این به شما بستگی دارد که با توجه به موارد بالا که بیان کردیم انتخاب و یا رد کنید. اما اگر نه، آن را به دلایلی چون قدرت نه گفتن و … قبول کنید و با چسباندن کاغذ آن را ضمیمه تقویم کنید سرتان شلوغ می‌شود و نمی‌توانید به موفقیت‌های دلخواه خود با لذت و شادی برسید.

شما می‌توانید با انجام موارد بالا، کارهای بی اهمیت را رها کرده و در آخر لیست خود قرار دهید تا در صورت اضافه بودن زمان آن را انجام دهید. با اولویت بندی موارد ضروری را برای رسیدن به موفقیت و داشتن بهره‌‌وری بیشتر انجام دهید. بنابراین نتیجه کار شما بسیار بزرگ و با اهمیت خواهد بود. برای اینکه کمتر کار کنیم و موفقیت بیشتری داشته باشیم می‌توانیم از راهکار‌های ارائه شده در این مقاله استفاده کنیم.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 − 2 =