درس‌هایی از زندگی برای رسیدن به خوشبختی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » درس‌هایی از زندگی برای رسیدن به خوشبختی
نحوه رسیدن به خوشبختی
نحوه رسیدن به خوشبختی

زمان مطالعه: 12 دقیقه

ما در طول روز انواع کارهای مختلف را انجام می‌دهیم. حال این کارها می‌توانند در زمینه‌های مختلف همچون تفریح، کاری، ورزش و … باشند. اما، شاید ما تنها دلیل انجام این کارها را فقط به خاطر هدفی که داریم در نظر داشته باشیم. اگر کمی توجه کنیم خواهیم دید که انجام این کارها حالا چه خوشایند باشد و چه نه می‌تواند به ما درس‌ها و پندهای مورد نیاز را یاد بدهد که در آینده به عنوان تجربه از آن برای زندگی شاد و زیباتر استفاده کنیم. در این مقاله از وب سایت آموزش آنلاین آکادمی98 به بررسی درس‌هایی از زندگی برای رسیدن به خوشبختی می‌پردازیم تا این موضوع را بهتر مورد بررسی قرار داده باشیم.

خوشبختی در زندگی

در پشت انجام هر کاری در طول روز هر چقدر هم خسته کننده باشد پندهایی برای آموزش نهفته است که با کمی تفکر می‌توانید آن را بیابید. آیا اصلا به این توجه کرده‌اید؟ این مسائل همگی دارای حرف‌هایی هستند که باید ما گوش دل به آنها فرا دهیم و از هر کدام این پندها به عنوان چراغی در زندگی استفاده کنیم. هر کار ساده و پیچیده‌ای دارای پند مخصوص به خود است که فقط باید کمی دقت برای گوش دادن داشته باشید.

مفهوم خوشبختی در فرهنگ‌های مختلف دنیا می‌تواند تعابیر متنوعی داشته باشد. آنچه در میان همه فرهنگ‌ها و آداب و رسوم‌ها یکسان و یکنواخت می‌باشد این است که همواره درس‌های مشترک زیادی برای استفاده از آنها در راستای رسیدن به خوشبختی در همه فرهنگ‌ها وجود دارد. در ادامه به بررسی چندین مورد در این رابطه می‌پردازیم تا بتوانید بهتر و سریع‌تر به خوشبختی در زندگی دست پیدا کنید.

درس‌هایی از زندگی برای خوشبختی
درس‌هایی از زندگی برای خوشبختی

1. در هر روز زندگی شانس تازه‌ای وجود دارد بهتر است آن را از دست ندهیم

هر روز زمانی که از خواب بیدار می‌شوید بدانید که فرصتی دوباره برای فکر کردن جهت هدف زندگی دارید. قبل از انجام هر کاری و شروع روز تازه بهتر است کمی با خود خلوت و تفکر کنید تا بدانید که امروز هدیه‌ای از طرف خداوند است تا بتوانید به آنچه می‌خواهید و هدف شماست برسید.

2. زندگی شاد، سالم و آرام با تنفس صحیح امکان‌پذیر است

نفس کشیدن و داشتن جان تازه و دوباره بسیار عالی، مهم و خوشایند است. ما هر روز نفس می‌کشیم، بدون اینکه از اهمیت آن باخبر باشیم. در این میان افرادی هستند که مشغول به مدیتیشن و یوگا برای کاهش استرس و … هستند. این افراد واقعا به تنفسی که دارند آگاه هستند. ما با هر دم و بازدم صحیحی که انجام می‌دهیم می‌توانیم مزایای مختلف را چون کاهش اضطراب، خواب آرام و مناسب، تحمل درد بیشتر و … برای خود و بدنمان داشته باشیم.

3. کارهای مثبت انجام دهیم

آیا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب وقت کافی برای جمع کردن تخت خود دارید؟ اگر جواب شما مثبت است پس، فرد منظمی هستید که این کارها برایتان بسیار ساده و بدون دشواری است. اما، اگر نه بهتر است از همین امروز شروع کنید و به یاد گرفتن یکی از درس‌هایی از زندگی برای رسیدن به خوشبختی که پیش پا افتاده نیز هست بپردازید. برای مرتب کردن زندگی خود بهتر است از موارد کوچک و ناچیز چون مرتب کردن تخت شروع کنید.

خوشبختی در زندگی
خوشبختی در زندگی

4. انجام برخی از موارد آنچنان هم بد نیست

زمانی که ظرف‌ها نشسته باشند شما احساس بدی خواهید داشت و آشپزخانه بسیار زشت‌تر دیده می‌شود. شستن ظرف‌ها زمان بسیار کمی را از شما می‌گیرید. می‌توانید یک بار امتحان کنید. زمان بگیرید و بعد از این کار خواهید فهمید که احساس بهتری به شما دست می‌دهد. این پند به شما یاد می‌دهد که زندگی نیز این چنین است و با زمان کمی می‌توان موارد را بهتر کرد تا احساس بهتری داشته باشیم.

5. مشکل هر چه کوچکتر باشد، حل کردنش راحت‌تر است

این را قبول دارید که مشکل هر چقدر کوچک باشد دارای راه‌حل راحت‌تری است. پس در زندگی خود کوهی از لباس، حوله، کاغذ و هر چیزی دیگری را نسازید و آنها را روی هم انباشته نکنید تا زیاد بزرگ نشود. مطمئن باشید کسی به غیر شما این مورد را نمی‌بیند، چون این زندگی شماست. بعد از استفاده از هر وسیله‌ای آن را در جای خود بگذارید تا بدون انباشتگی راحت‌تر بتوانید از آن برای بارهای بعدی استفاده کنید. این درس از زندگی به شما یاد می‌دهد مشکلات را تا کوچک هستند حل کنید و نگذارید با انباشته شدن چند مشکل کوچک آنها بزرگ شوند.

6. اهمیت دادن به دیگران

زمانبندی را در زندگی فراموش نکنید و به دیگران اهمیت دهید. هنگامی که می‌خواهید سر قراری حاضر شوید ممکن است شما زمانبندی انجام داده باشید. اما، شاید مواردی ناخواسته چون گم شدن گوشی همراه، خراب شدن ماشین و … برایتان اتفاق بیفتد. ناگهان خواهید دید با زمانبندی که انجام دادید نیم ساعت دیر رسیدید و این در فردی که منتظر شماست نظر منفی را خواهد گذاشت و از شما عصبانی خواهد شد. نباید کاری کنید افراد از شما چهره‌ای بد داشته باشند و بد قولتان بدانند. همیشه زمان اضافی برای برنامه‌های خود داشته باشید.

اهمیت دادن به دیگران درسی در جهت خوشبختی
اهمیت دادن به دیگران درسی در جهت خوشبختی

7. مرتب لباس بپوشید

این را شنیدید که در برخی از مواقب می‌گویند: “مردم عقلشان به چشمشان است”. این یعنی آنها شما را در نگاه اول با ظاهر قضاوت می‌کنند. تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی هر فردی لازم است اما شما نمی‌توانید نگرش سایر افراد را نسبت به خود و طرز لباس پوشیدنتان عوض کنید، شاید لباس پوشیدن از ساده‌ترین کارهایی باشد که یک بچه هم می‌تواند انجام دهد. اما، نباید آن را بی اهمیت بدانید. بهتر است بدانید که نکات با اهمیتی در آن نهفته است. در واقع، لباس طرز فکر و شخصیت شما را نشان می‌دهد. حالا بگویید دوست دارید در جمعی چگونه دیده شوید؟

8. به سلامتی خود اهمیت دهید

سلامتی از مهمترین موارد در زندگی است. اگر به سلامتی خود اهمیت ندهید مطمئن باشید که دیگر موارد نیز برای شما اهمیت چندانی ندارد و تنها تظاهر به این کار می‌کنید. همیشه صبحانه بخورید و از آن غافل نشوبد. شاید در روزهایی عجله داشته باشید که زمان خود را از دست ندهید و تنها یک فنجان قهوه فوری برای خود درست کنید و بخورید. اما، بهتر است بدانید زمان ارزش صبحانه خوردن را دارد و بهتر است آن را در برنامه هر روز قرار دهید. این نگرش شما نسبت به زندگی است که به سلامتی خود در این وعده غذایی قائل هستید یا نه.

یک از درس‌هایی از زندگی برای رسیدن به خوشبختی که باید آن را همواره مد نظر داشته باشید توجه به سلامتی است. سلامتی تاثیر زیادی در خوشحالی دارد که در این رابطه اطلاعات کاملی در مقاله ارتباط بین خوشحالی و سلامتی ارائه شده است.

9. تغییر در زندگی ممکن است با عادات شما انجام شود

عادات خوب را در زندگی خود بگنجانید. می‌توانید از مسواک زدن شروع کنید تا علاوه بر سلامت دندان بتوانید حس تازگی و بوی خوش دهان را تقویت کنید. اگر بتوانید مسواک زدن را روزانه در یک ساعت مشخص به عادت تبدیل کنید با الگوی منظم دیگر عادات را پایه‌گذاری کرده و به هر چیزی که بخواهید در زندگی دست پیدا می‌کنید.

 تغییر در زندگی و احساس خوشبختی
تغییر در زندگی و احساس خوشبختی

10. از مشکلات دیگران خبر ندارید، پس زود قضاوت نکنید

در طول روز پیش آمده است که مثلا در مترو افراد شما را هل بدهند، در اتوبوس جای شما بنشینند، در جاده جلویتان بپیچند و … . در این لحظات بدترین چهره ممکن این افراد را تصور خواهید کرد. اما همیشه این را بدانید که لازم به ناراحتی برای این عوامل نیست. شما فردی خاطی نیستید و فقط ناراحت می‌شوید. ممکن است فردی که این خطا را منجر شده است حتی از خطای خود خبر نداشته باشد و غیر عمد باشد. پس بهتر است زود قضاوت نکنید و تمام روز خود را به خاطر رفتار غیر عمد خراب نکنید.

11. رفتار شما بر دیگران تاثیر می‌گذارد

بهتر است همیشه با رفتار خود دارای انرژی مثبت باشید. به صورتی که هر انرژی را از خود خارج کنید همان را دریافت می‌کنید. طبق قانون جذب، در هر کجا چه منزل چه سرکار هر اخلاقی داشته باشید افراد نیز همان‌گونه با شما رفتار خواهند کرد. بهترین کار داشتن انرژی مثبت است.

12. آرامش در زندگی با نظم امکان‌پذیر است

نظم و تمرکز در داشتن زندگی با آرامش و رسیدن به موفقیت بسیار مهم و ضروری است. همیشه سعی کنید برای انجام کارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید. در هنگام رسیدن به کارهای خود به شبکه‌های اجتماعی و دستگاه‌های هوشمند را خاموش کنید، چرا که با نگاه کردن تمرکز شما به هم خواهید ریخت. در عوض اگر دیدید ضروری است در موقعی به آنها نگاهی بیندازید. همیشه مدیریت زمان و نظم را داشته باشید تا با آرامش و بهترین شکل کارهای خود را انجام دهید.

نظم در راستای خوشبخت شدن در زندگی
نظم در راستای خوشبخت شدن در زندگی

13. احترام گذاشتن به نظرات دیگران

این کاملا عادی است که افراد در برخی از مواقع هم عقیده نباشد و اختلاف نظر داشته باشند. این می‌تواند در منزل، با دوستان، در محیط کار و یا هر چیز دیگری باشد. این را بدانید که تضاد و مخالفت مشکل نیست. چیزی که مشکل دارد احترام نگذاشتن به نظرات دیگران است. همیشه در هر عقیده‌ای درست و یا غلط به نظر دیگران احترام بگذارید.

در ارائه درس‌هایی از زندگی برای رسیدن به خوشبختی می‌توان بر روی احترام بیش از هر چیز دیگری تاکید کرد چرا که این احترام به دیگران است که فرصت‌های بهتر را در زندگی برای شما به وجود خواهد آورد. همانطور که انتظار دارید با شما برخورد شود با دیگران نیز همان گونه رفتار کنید.

14. کنترل احساسات مساوی با کنترل زندگی است

هر کسی ممکن است در طول روز عصبانی شود و احساسات خود را به گونه‌ای نشان دهد. هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال؛ ممکن است شما خشم خود را بنا بی احترامی افراد در خود ایجاد کنید، خشم در حین دیر آماده شدن غذا و یا هر چیزی دیگری باشد. بهتر است راهی را برای کنترل احساسات و خشم خود داشته باشید. اینگونه است که می‌توانید کنترل بهتری را بر زندگی داشته باشید و از خرابی‌ها جلوگیری کنید.

15. مراقبت از بدن خود

ورزش را در برنامه روزانه خود داشته باشید. می‌توانید یوگا، پرورش اندام، شنا و … را به سلیقه خود داشته باشید. بدن خود را دوست داشته باشید و تا جایی که ممکن است از خود مراقبت کنید. مراقبه از خود علاوه بر تاثیرات جسمی بر ذهن و روح نیز تاثیر زیادی دارد که در این رابطه در مقاله تاثیر مراقبه بر ذهن اطلاعات کاملی ارائه شده است.

مراقبت از بدن و خوشبختی بیشتر در زندگی
مراقبت از بدن و خوشبختی بیشتر در زندگی

16. کلید زندگی سالم شادی است

در میان خانواده و دوستان تا می‌توانید صمیمیت داشته و آن را تقویت کنید. این می‌تواند با رفتن به تفریح، شام خوردن با هم و هر مورد دیگری اتفاق بیفتد. همیشه در برنامه روزانه زمانی را به خانواده خود اختصاص دهید. خانواده کسی است که در شادی و غم کنار شما خواهد بود و می‌تواند حس شما را بهتر کند. آنها شما را تشویق خواهند کرد و با هر اتفاق شما را تنها نخواهند گذاشت.

17. کلمات قدرت شما هستند

هر کلمه‌ای که بر زبان می‌آورید از فکر حاصل می‌شود. کلمات بسیار قدرتمند هستند و می‌توانند به دیگران شادی و یا آنها را ناراحت کنید. مراقب کلمات خود باشید. با استفاده از کلمات خواهید توانست روح افراد را آزاده کنید و یا نه برعکس. همیشه در حین بیان کلمات خوب فکر کنید و با بهترین شکل آنها را بیان کنید. تاثیر کلمات برای رسیدن به موفقیت و اهداف خود را دست کم نگیرید، آنها تاثیر زیادی در هر بخش از زندگی شما دارند.

18. شخصیت شما با افکار شکل می‌گیرد

فکر شما چگونه تصوری از خودتان دارد؟ آیا به فردی مثبت و خوشحال شبیه هستید یا نه به فردی منفی‌نگر؟ افکار بسیار قدرتمند هستند و چه مثبت و یا منفی به راحتی قادر به وارد شدن در زندگی شما هستند تا اثرات خود را بر جای بگذارند. باید تا می‌توانید شادی را در زندگی خود وارد کنید.

تفکر مثبت برای خوشبختی
تفکر مثبت برای خوشبختی

19. به دیگران محبت کنید

هر کسی حتی شما در زندگی ممکن است دارای مشکلات کوچک یا بزرگ باشید، و این در زندگی عادی است. شما از مشکلات هم دیگر خبر ندارید و بهتر است در برخی از مواقع، کارهایی را بنا به مهربانی انجام دهید. مهربانی می‌تواند خریدن هدیه، لبخند زدن و هر چیزی دیگر باشد. مهربانی است که در روح تاثیر خود را می‌گذارد. مهربانی می‌تواند مرهمی شفابخش برای درد باشد. اگر شما بتوانید این کار را انجام دهید به بالاترین درجه معنوی خود رسیده‌اید.

20. با فرصت‌های مختلف به افراد بگویید چقدر برایشان ارزش دارند

ابراز عشق و محبت تنها با کلمات امکان‌پذیر نیست. با انجام کارهایی به افراد بگویید دوستشان دارید. این می‌تواند با کمک کردن، در کنار ماندن کسی که غمگین است و انواع موارد امکان‌پذیر باشد.

در این بخش درس‌هایی از زندگی برای رسیدن به خوشبختی در زندگی خدمت شما عزیزان معرفی گردید تا بتوانید هر چه سریع‌تر به خوشبختی مورد انتظار خود دست پیدا کنید. با استفاده از این درس‌ها و آموزه‌ها قادر خواهید بود تا موفقیت‌های بیشتری در زندگی کسب کنید و جایگاه بهتری نسبت به قبل داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
22 ⁄ 2 =