جلوگیری از پشیمان شدن با رعایت چند نکته

خانه » موفقیت و توسعه فردی » جلوگیری از پشیمان شدن با رعایت چند نکته
نحوه جلوگیری از پشیمانی
نحوه جلوگیری از پشیمانی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

هر چیزی دل و جرات خاصی می‌خواهد. فرقی ندارد شما بخواهید تغییری را ایجاد کنید و یا نه بخواهید پای کسب و کار خود بایستید، هر دو دل و جرات می‌خواهد. شما به اولین محرکه‌ای که برای کار خود نیاز دارید شجاعت و جسارت است. چرا که در برخی از موارد ممکن است با گرفتن تصمیماتی پشیمان شوید بنابراین شما باید برای جلوگیری از پشیمان شدن موارد خاصی را در نظر داشته باشید.

ممکن است شما مثل بسیاری از افراد دیگر در زندگی خود ثروتمند نباشید تا راهنما و مربی داشته باشید. پس در این مواقع بیشتر احتمال دارد علاوه بر کسب موفقیت در زندگی، شکست را نیز در زندگی خود داشته باشید. شما باید قبل از شکست خود و پشیمانی درس‌هایی را یاد بگیرید. این چنین است که شکست‌ها را نیز همانند درس و فرصتی خواهید توانست مشاهده کنید.

مواردی که از پشیمان شدن جلوگیری می‌کند

پشیمانی می‌تواند یک چیز وحشتناک برای زندگی باشد. در حقیقت فلج کننده است. متاسفانه، پشیمانی بسیار آسان است و ممکن است برای هر کس رخ دهد و اینکه شما بتوانید درس‌ها و راه‌هایی را برای جلوگیری از آن و مقابله با آن داشته باشید کار شما را بسیار راحت‌تر خواهد کرد. در ادامه راه‌ها و درس‌هایی برای جلوگیری از پشیمانی ارائه شده است تا با مطالعه آنها بتوانید اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید تا در صورت اخذ تصمیمات مختلف و مهم دچار پشیمانی نشوید.

جلوگیری از پشیمانی
جلوگیری از پشیمانی

1. داشتن اعتماد به نفس

افرادی که در زندگی موفق هستند دارای اعتماد به نفس بالایی می‌باشند و نسبت به آنچه در توان دارند اعتقاد دارند، بنابراین شما هم اگر می‌خواهید موفقیت کسب کنید باید حفظ اعتماد به نفس به روش افراد موفق را بیاموزید. اینکه آنها موفق می‌شوند باعث اعتماد به نفس آنها نمی‌شود. برعکس اعتماد به نفس پیش نیاز اصلی برای موفقیت و پیروزی آنها است تا به این سمت آنها را راهنمایی کند.

  • در صورت اعتماد نداشتن به خود و توانایی و ایده‌های که دارید نباید این انتظار را نیز داشته باشید که دیگر افراد این حس را به شما داشته باشند.
  • چیزی که باعث روبرو شدن با چالش‌های جدید می‌شود اعتماد به نفس است. فردی که ترس را در درون خود داشته و از هیچ اعتماد به نفسی برخوردار نیست همیشه می‌خواهد در منطقه امن خود باقی بماند. این افراد باید بدانند در صورت خارج نشدن از منطقه امن، خبری از رشد و تغییر نخواهد بود. همین است که باعث می‌شود افراد ترسو بسیاری از فرصت‌های شغلی را از دست دهند.
  • فرد با اعتماد به نفس پایین روی عوامل بیرونی حساب باز می‌کند. این افراد بر این اعتقادند که در درون خود قدرتی ندارند و محیط است که می‌تواند کنترل همه چیز را در دست داشته باشد. فردی که اعتماد به نفس دارد با شجاعت راه خود را می‌پیماید و از موانع ترسی ندارند.

یکی از عنصرهای اصلی موفقیت، اعتماد به نفس است که جلوگیری از پشیمان شدن را نیز به همراه دارد. شما اگر دارای اعتماد به نفس باشید چنان جایگاهی را بدست خواهید آورد که هیچ وقت به ذهنتان نمی‌رسد. مانعی برای رسیدن به رشد وجود ندارد به جز خود شما. اگر می‌دانید دارای تردید و شک هستید و به نوعی می‌ترسید بهتر است همین الان بلند شوید و آنها را از سر راه بردارید.

2. زندگی شما حاصل ساخته خودتان است

نباید خود را قربانی شرایط ببینید. شما مجبور به انجام کاری نیستید که خلاف ارزش و آرزوهایتان است. زندگی و شرایطی که دارید حاصل ساخته‌های خودتان است. شاید این مورد را از تکراری‌‌‌ترین موارد بدانید که می‌خوانید، ولی بدون شک و کاملا حتمی بدانید آینده شما به اقدامات خودتان مرتبط است. اگر می‌دانید احساس توان تغییر ندارید و اسیر شده‌اید بهتر است بدانید علت تنها مربوط به ترس از خطر و راهی شدن به سمت آرزوهای شما است. از هیچ موردی نترسید و به سمت رویاها گام بردارید.

تاثیر پشیمانی بر موفقیت
تاثیر پشیمانی بر موفقیت

3. پرکاری مساوی با بهره‌وری نیست

ممکن است خود شما هم از دسته افرادی باشید که دائما در حال کار و فعالیت هستید و حتی وقت سر خاراندن را ندارید. در این میان تنها درصد کمی از این افراد به بهره‌وری واقعی و موفقیت دست پیدا خواهند کرد. نباید معنی موفقیت را کار و فعالیت زیاد بدون برنامه بدانید. موفقیت نتیجه تمرکز است. تمرکز با استفاده از زمان موثر و رسیدن به بهره‌وری واقعی بدست می‌آید. همه ما در طول شبانه روز یک ساعت مشخص داریم. در این میان استفاده خردمندانه از این زمان مهم است. تلاش شما هر چقدر باشد خروجی مساوی با زندگی می‌شود. اگر شما تلاش‌های بی نتیجه داشته باشید نتیجه نخواهید داشت. تلاش بی‌نتیجه یعنی شما گام‌هایتان را در راهی اشتباه بردارید و به درستی برنامه ریزی نکنید.

پیشنهاد مشاهده دوره آموزش هدف گذاری آنلاین.

4. شبیه بودن عملکرد همانند اطرافیان

بارها گفته‌ایم که محاصره شدن در میان افراد مثبت اندیش که شما را به بهتر شدن تشویق می‌کنند برای موفقیت الزامی است. با کسانی باشید که الهام بخش شما هستند و شما را به پیروزی ترغیب می‌کنند. مطمئن باشید که با آنها موفق هم خواهید بود. برعکس هرگز نباید به افراد منفی‌‌نگر که می‌خواهند زمین خوردن شما را مشاهده کنند نشست و برخاست داشته باشید و بگذارید در زندگی شما حضور پیدا کنند. دور افرادی که باعث بی ارزش بودن و نگرانی شما خواهند شد خط قرمز بکشید. این افراد تنها یک قصد دارند و آن هم این بوده که شما را شبیه خود کنند.

تاثیر اطرافیان بر پشیمان شدن
تاثیر اطرافیان بر پشیمان شدن

5. ندای درونی منفی را دور بیندازید

در اکثر مواقع که مسئولیت کار و زندگی را بر عهده می‌گیریم تنها می‌باشیم و همین تنهایی باعث می‌شود تا شک و تردید به سراغمان بیاید. بهتر است بدانید درصورت بها دادن به این شک و تردید، آنها بزرگتر خواهند شد. افکار منفی اکثرا فقط فکر بوده و واقعیت بیرونی ندارند. ندای درونی منفی را نشنیده بگیرید، چرا که تنها باعث تسلیم شدن شما خواهند شد. ندای منفی حرکت شما را مختل می‌کند و در نهایت سبب توقف شما می‌شود. بهتر است چند لحظه را فکر کنید و به درست و غلط بودن آنها بیندیشید تا بدانید واقعا چقدر بی ارزش هستند. برای جلوگیری از پشیمان شدن باید تمامی افکار منفی را از خود دور کنید و ندا‌‌های منفی را نشنیده بگیرید.

6. پرهیز از گفتن “اگر و اما”

چیزی که همانند هیزم می‌تواند آتش نگرانی‌ها را برافروخته‌تر کند، کلمات “اما و اگر” هستند. مسائلی که با آنها مواجه هستید می‌توانند به هزاران مسیر مختلف منتهی شوند. این را بدانید که ” اما و اگر” در مورد احتمالات، بهره‌وری را از شما خواهند گرفت. اگر مدام در کارها بگویید اگر این چنین شود و نشود، روزگار چنان شما را راهنمایی می‌کند که به جایی برسید که اصلا علاقه‌ای به آن ندارید. نکته مهم که وجود دارد این بوده که هیچ وقت تفکر استراتژیک را با دلشوره و نگرانی از برنامه آینده یکی ندانید. برنامه‌ریزی راهبردی است که می‌تواند شما را به سمت هدف و پیش‌بینی مشکلات کمک کند.

تاثیر شک و تردید در پشیمان شدن
تاثیر شک و تردید در پشیمان شدن

7. “بله” تنها به میل واقعی

در دانشگاه کالیفرنیا تحقیقاتی صورت گرفت که، هر چه شما توان نه گفتن را به صورت کمتر داشته باشید احتمال درگیر شدن شما با اضطراب و تشویق بیشتر شده و در نهایت به افسردگی مبتلا می‌شوید و این باعث مشکل داشتن در حین پذیرفتن مسئولیت خواهد شد. “نه” واژه‌ای قدرتمند است که نباید از آن بترسید و باز با این حال برای بسیاری از افراد گفتنش مشکل است. همیشه با قدرت ” نه ” را به کار ببرید و از بیان جملاتی مانند “فکر نمی‌کنم بتوانم” “مطمئن نیستم” و … خودداری کنید. در راه خود بدون شک قدم بردارید و با نه گفتن به فرصت‌های جدید دست پیدا کنید.

8. کنار گذاشتن کمال‌گرایی

بی نقص و کامل بودن را فراموش کنید و بدانید هیچ کس کامل نیست. بشر جایز الخطاست و موجودی که خطا نداشته باشد روی کره زمین وجود ندارد. اگر به دنبال مواردی خاص هستید و در این رابطه همیشه به ایده‌آل‌ترین و بهترین حالت آنها فکر کنید احساس منفی در شما به وجود می‌آید و این باعث میل داشتن به تسلیم شدن می‌شود. در این مواقع شما برای اینکه بر پیشرفت و موفقیت تمرکز کنید مدام به شکست‌های خود متمرکز می‌شوید و فرصت‌ها را از دست خواهید داد. برای جلوگیری از پشیمانی باید غلبه بر کمال گرایی را در نظر داشته باشید تا در دام کمال گرایی در زندگی و شغل خود نیفتید.

ارتباط کمال گرایی با پشیمان شدن
ارتباط کمال گرایی با پشیمان شدن

9. پیروزی‌های کوچک را بیابید

ممکن است که شما آرزوهایی بزرگ داشته باشید و در این میان پیروزی‌‌‌های کوچک به چشم نیایند. ولی بهتر است بدانید که ایجاد گیرنده‌های آندروژنی در نواحی مغزی مربوط به انگیزه و پاداش در موفقیت بسیار تاثیر گذار است.گیرنده‌های آندروژنی هر چه بیشتر باشند باعث افزایش تستسترون شده و همانطور که اطلاع دارید تستسترون باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس می‌شود. با اعتماد به نفس شما می‌توانید تمایل زیادی برای روبرو شدن با چالش‌ها داشته باشید. اگر شما موفقیت‌های کوچک را داشته باشید تا مدتی اعتماد به نفس بالا را جهت حرکت رو به جلو برای پیروزی شما تامین می‌کند.

10. توجه به راه‌‌حل‌ها

شما بر هر نقطه‌ای تمرکز کرده باشید حالت احساسی شما را مشخص می‌کند. اگر بر مشکلات بیشتر تمرکز داشته باشید باعث درگیر شدن احساسات منفی در تمام وجود شما خواهد شد. این یعنی حال و هوای شما منفی خواهد شد و برای رسیدن به هدف توانایی نخواهید داشت، یا بهتر است بگوییم توانایی شما باقی نمی‌ماند. ولی اگر بتوانید بر روی یافتن راه‌حل تمرکز کنید، این تمرکز باعث داشتن احساس پویایی و بهره‌وری می‌شود و این عملکردتان را بهتر می‌کند، بنابراین برای جلوگیری از پشیمان شدن باید بر روی موارد مثبت و انواع راه‌حل مشکلات تمرکز داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
1 + 28 =