استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت
اشتیاق سوزان برای رسیدن به موفقیت
اشتیاق سوزان برای رسیدن به موفقیت

زمان مطالعه: 11 دقیقه

برای رسیدن به موفقیت و دنبال کردن اهداف ما به انگیزه نیاز داریم. در واقع اگر بخواهیم با مثالی ذکر کنیم می‌توانیم بگوییم برای حرکت هر جسمی به نیرو نیاز است تا آن را حرکت دهد و برای حرکت دادن ما هم انگیزه و اشتیاق نیاز است. انگیزه و اشتیاق همان نیروی محرکه هستند ، بنابراین با داشتن انگیزه در کنار استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت می‌تواند به هدف‌های زندگی رسید.

به نوعی می‌توان گفت انگیزه و اشتیاق گاهی اوقات بر اساس نیازهای انسانی و کمبودها ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال، زمانی ما تشنه باشیم انگیزه پیدا می‌کنیم که برای سیراب شدن به سمت نوشیدنی برویم. هر چه قدر انگیزه ما زیاد باشد رسیدن به هدف و موفقیت در زندگی بیشتر می‌شود. در این حال می‌توان گفت داشتن اشتیاق و انگیزه تنها راهی است که می‌توانند ما را به رویاها برسانند هستند.

بعد از اینکه جزئیات مربوط به اشتیاق سوزان برای رسیدن به موفقیت را که در ادامه به طور کامل توضیح داده شده، نگاهی به دوره آنلاین آموزش هدف گذاری و هدف نویسی بیندازید. در این دوره موضوع اشتیاق سوزان به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

رسیدن به اهداف با اشتیاق سوزان
رسیدن به اهداف با اشتیاق سوزان

چگونه اشتیاق خود را برای موفقیت افزایش دهیم؟

عدم داشتن انگیزه و اشتیاق از موارد مختلفی به وجود می‌آید. یکی از این راه‌ها نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس ، تنبلی و … می‌باشد. این که شما برای رسیدن به کار خاصی انگیزه و اشتیاق نداشته باشید واقعا موقعیت ناامید کننده‌ای است. عدم‌ انگیزه، دلیل اصلی شکست و داشتن زندگی متوسط است. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که اگر شما اشتیاق و انگیزه نداشته باشید تنها به خودتان ربط دارد و این دلیل نمی‌شود که دیگران را سرزنش کنید.

زمانی که فردی اشتیاق نداشته باشید بهانه‌های زیادی را برای انجام ندادن کار پیدا می‌کند. شما باید بتوانید انگیزه و شور و اشتیاق را در خود بیدار کنید و به خود بفهمانید که تنها با داشتن شور و اشتیاق است که می‌توان به آرزوهای بزرگ دست پیدا کرد.

اشتیاق چیست ؟

اشتیاق (enthusiasm) کلمه‌ای است که ریشه یونانی دارد یعنی entheos به معنی پر شده از خدا می‌آید. در واقع می‌توان شور و اشتیاق را نوعی جاذبه و عشق دانست که شما آن را در رسیدن به هدفی در خود ایجاد می‌کنید. با وجود اشتیاق ما از انرژی، هیجان و الهام سرشار می‌شویم. اشتیاق توسط انسان‌های بزرگ به صورت‌های مختلفی توصیف شده است.

توصیف اشتیاق

یکی از توصیفات در کتاب “کار با اشتیاق” توسط نانسی اندرسون چنین می‌باشد.” اشتیاق تحریک کننده احساسی می‌باشد، بیشتر در انسان‌هایی وجود دارد که می‌خواهند به هر هدفی چون شغل ، فرد و … که احساس بالا و شدیدی به او دارند برسند “. برای مثال می‌توان انسان‌ها و داستان‌های عاشقی را که اشتیاق قوی دارند را مثال زد یا کسانی که تغییرات بزرگی در تاریخ ایجاد کرده‌اند که این افراد با استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت تلاش کرده‌اند.

در واقع اشتیاق از نیروهای انگیزه‌ای عادی است که از درون هر یک از ما سرچشمه می‌گیرد. اشتیاق وجهی معنوی و روحانی دارد و نیرویی بسیار شدید و الهام‌بخش است. در بسیاری از مواقع ما آن را به صورت ذاتی در خود داریم. مثلا ما ممکن است عاشق ورزش کردن باشیم، عاشق مطالعه باشیم. اما اگر برای کاری نتوانیم آن را داشته باشیم، برای اینکه در خود اشتیاق را ایجاد کنید تنها کافی است به سمت کارهایی که دوست دارید بروید و توجهی به موانع و موارد دیگر نداشته باشید که استفاده از این راهکار یکی از راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی می‌باشد.

انگیزه برای رسیدن به موفقیت
انگیزه برای رسیدن به موفقیت

اشتیاق و اقدام

در هنگام انجام کاری کاملا فکر کنید و سعی کنید همیشه به سمت مواردی بروید که آنها را دوست دارید. اگر با هدفی مشکل دارید، مطمئنا راه‌های دیگری وجود دارد و شما با تمرکز کافی خواهید توانست آنها را پیدا کنید. زیرا، در غیر این صورت شما برای انجام آن تنبلی کرده و به نوعی آن را به تاخیر انداخته و امروز و فردا می‌کنید. همین نشانه از نداشتن اشتیاق و انگیزه کافی است. اگر ما نتوانیم به کاری علاقه داشته باشیم، در انجام دادن آن اعتماد به نفس نداشته و آن را با تنبلی دنبال می‌کنیم. این اصلا ارزش ندارد. برای همین است که بزرگان تاریخ برای داشتن اشتیاق بسیار تاکید کرده‌اند. همانطور که ناپلئون هیل می‌گوید: “کسی که تنبل و بی انگیزه است، یا بیمار است یا اینکه کار مورد علاقه خود را پیدا نکرده است “.

ارتباط بین میزان اشتیاق و اقدام عمل

هر چه ما دارای اشتیاق بیشتری باشیم، خواهیم توانست با سرعت و قدرت بیشتری کارهای خود را دنبال کنیم و به آرزوهای بزرگ دست پیدا کنیم. اشتیاق برای رسیدن به موفقیت مهم است و میزان آن است که مشخص می‌کند واقعا چه مشکلاتی را در رسیدن به هدف می‌توانیم با استفاده از آن پشت سر بگذاریم. شما باید بدانید که اشتیاق تنها به صورت کامل مفید است و می‌تواند شما را یاری کند. مثلا، اگر شما اشتیاق را به صورت معمولی و کم داشته باشید و به صورت کامل استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت را دستور کار خود قرار ندهید ممکن است کارتان را شروع کنید. اما مطمئنا در نصفه‌های راه رسیدن به هدف آن‌ را رها می‌کنید. برای همین باید آن را پر قدرت و کامل داشته باشد. یکی از ویژگی‌های مهم اشتیاق این است که اگر آن را به صورت بزرگ داشته باشید حتی قادر خواهید بود کمبود استعداد را نیز جبران کنید.

ایجاد اشتیاق برای کسب موفقیت
ایجاد اشتیاق برای کسب موفقیت

عشق و اشتیاق

عشق چیست؟ هر کسی عشق را به صورتی معنا می‌کند. عشق در واقع همان میل، علاقه و گرایش است. یعنی می‌توان عشق را همان اشتیاق دانست. اما بهتر است ذکر کنیم که بیشتر از این حرف‌ها است. هر کسی در زندگی خود عشق را تجربه و درک می‌کند. عشق می‌تواند بسیار موثر و اساسی نقش خود را در زندگی ما ایفا کند. هر رفتاری داشته باشیم تحت تاثیر خواسته‌های ما است و اینها همه با عشق مرتبط است.

شما برای اینکه قدرت فوق‌العاده خود را به صورت جادویی در رسیدن به اهداف نشان دهید نیازمند ترکیب عشق و اشتیاق هستید. این رازی هزار ساله است که توسط بزرگان و انسان‌های قبل از ما انجام و کشف شده است. همانطور که استیو جابز در سخنرانی خود برای دانشجویان استنفورد گفت: ” در صورت میل به انجام کاری بزرگ ابتدا باید به آن میل و علاقه داشته باشید. تصور اینکه به زودی می‌میرم نه اینکه مرا متوقف نکرد بلکه باعث شد به سراغ هر کاری که می‌دانم دوست دارم بروم. چرا که فرصت من برای انجام در مقابل با شما کمتر است”.

چگونه اشتیاق را افزایش دهیم
چگونه اشتیاق را افزایش دهیم

کار عاشقانه و اشتیاق درونی

آیا کار و شغلی که الان مشغول آن هستید را دوست دارید؟ نه تنها این کار، بلکه هر کاری را که انجام می‌دهید اگر دوست داشته باشید و به آن عشق بورزید به صورتی که از آن درآمد کسب کنید، از زمان عشق ورزیدن دیگر فقط کار به حساب نمی‌آید. شما با اشتیاق برای رسیدن به موفقیت و ترکیب آن با عشق دیگر صبح را با زور بیدار نمی‌شوید. شما با استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت و هدف خود در هر صبح همانند یک پر به سبکی بیدار می‌شوید. شما هیجان این را دارید که یک روز دیگر برای شما چه اتفاقی می‌افتد. شما در تمام طول روز با عشق ورزیدن دارای جریان انرژی خلاق می‌باشید. در واقع هدف ما از انجام هر کاری همین احساس رضایت و لذت است. آیا غیر از این است؟

زمانی ما دوست داریم کار خاصی را انجام و به پایان برسانیم، دوست داریم به همان هدف نهایی که همان لذت و رضایت است برسیم. زمانی که عشق خود را به کار نشان دهیم و آن را با انگیزه دنبال کنیم نه تنها از مسیر خود لذت می‌بریم، بلکه بالاخره قادر به کسب موفقیت‌های بزرگی در کسب و کار و زندگی خواهیم بود. همین لذت و رضایت می‌تواند بهترین پاداش برای داشتن زندگی شاد و غنی باشد بنابراین با در نظر داشتن ایده‌های خلاقانه پولساز سعی در راه‌اندازی کسب و کار مورد علاقه خود نمایید. همانطور که کنفوسیوس می‌گوید: با دستیابی به شغل مورد علاقه، شما دیگر حتی یک روز را هم کار نخواهید کرد”.

اشتیاق چیست
اشتیاق چیست

تبدیل شدن اشتیاق به ثروت

اشتیاق برای رسیدن به موفقیت و داشتن کار عاشقانه می‌تواند تنها راز آسان با کسب شادی و لذت برای بدست آوردن ثروت باشد. کار عاشقانه چیست؟ کار عاشقانه همان کاری است که شما در رویاهای خود می‌بینید و انجام دادنش برای شما نه تنها راحت و دارای پول بسیار است، بلکه بسیار لذت بخش و دارای انرژی زیاد نیز می‌باشد. پس می‌توان گفت در این مواقع شما هم کار خود را انجام می‌دهید و هم مشغول بازی و تفریح هستید.

پولسازی با استفاده از اشتیاق به انجام کار

انسان‌های زیادی هستند که رویای استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت و پول را در ذهن دارند تا با تفریح و شادی بتوانند از راه مورد علاقه و دوست داشتنی خود کسب درآمد کنند. پس چرا این انسان‌ها به سراغ کار خود نمی‌روند؟ تنها دلیل می‌تواند نداشتن دانش کافی، موانع ذهنی و ترس‌ها، نداشتن اعتماد به نفس ، نداشتن انگیزه و عشق باشد. در این میان بسیاری نیز هستند که بر این باورند فعالیت‌های مورد علاقه تنها مخصوص تفریح و سرگرمی می‌باشند و کسب درآمد از آنها امکان‌پذیر نیست. شاید شما هم از این دسته انسا‌ن‌ها باشید.

پس واقعا چرا نباید از این فعالیت‌های مورد علاقه درآمد کسب کرد؟ باید بدانید این طرز فکر کاملا اشتباه است که چون از کاری لذت می‌بریم امکان کسب درآمد از آن وجود ندارد. بلکه برعکس زمانی شما بتوانید کاری را انجام دهید که آن را دوست داشته و به آن عشق بورزید ثروت نامحدودی به سمت شما شروع به جاری شدن می‌کند. برای مثال پولسازی از اینترنت با ایده‌های جدید می‌تواند کسب و کاری پردرآمد برای جوانان باشد که از انجام آن نیز لذت می‌برند چرا که بیشتر وقت خود را نیز در اینترنت و فضای مجازی می‌گذرانند بنابراین در کنار تفریح می‌توانند کسب درآمد نیز داشته باشند.

علاقه به کار راهی برای داشتن اشتیاق

باید این را هم بدانید که اگر شما به شغل خود علاقه نداشته باشید و تنها به دلیل بیکار بودن و برای کسب درآمد آن را انجام دهید طولی نمی‌کشد که از آن خسته و دچار افسردگی می‌شوید. این برای بسیاری از ما رخ داده است تا به انجام کاری بپردازیم که اصلا به آن علاقه نداریم. در این مواقع ما برای تمام کردن کار خود به صورت مداوم در حال لحظه شماری هستیم. در این زمان‌ها تنها یک الی دو روزی که حقوق دریافت می‌کنیم خوشحال هستیم. با این کار شما شور و شوقی نداشته و نمی‌توانید موفقیت‌های بزرگی که منتظرش هستید را کسب کنید. بله، این تنها گران‌بهاترین مورد را که عمرمان است هدر می‌دهد. همانطور که ری راک می‌گوید: “اگر بخاطر پول تلاش کنید هیچ وقت قادر به دست آوردنش نخواهید بود.، اما اگر عاشق کار خود باشید و اولویت را به آن اختصاص دهید می‌توانید موفقیت را نصیب خود کنید”.

تبدیل شدن اشتیاق به ثروت
تبدیل شدن اشتیاق به ثروت

ایجاد اشتیاق سوزان برای رسیدن به موفقیت

هدف خود را به صورت واضح داشته باشید و تنها به دلیل خودنمایی کردن و یا مواردی چون پول و … اهداف را مشخص نکنید. اگر هدف‌های شما واضح باشند می‌توانید اشتیاق درونی خود را افزایش دهید و به تقویت انگیزه درونی برای رسیدن به اهداف بپردازید. برای مثال، شما هیچ وقت دارای اشتیاق برای رسیدن به موفقیت در بیابان نخواهید بود که با رفتن به وسط آن گنج پیدا کنید. اما، اگر به شما نقشه دقیق گنج را بدهند حتما به اشتیاق و شوق بیشتری دست پیدا می‌کنید و با اشتیاق مطمئنا موفق می‌شوید.

راه افزایش اشتیاق برای رسیدن به اهداف

نکته دوم، که باید در کنار اشتیاق برای موفقیت داشته باشید باور داشتن به توانایی‌های خود است. یعنی به خودتان ایمان داشته باشید. شما باید بر این باور باشید که موفقیت دائمی است و شکست تنها دلیل موقتی برای ترساندن است. با این کار شما اشتیاق بیشتری کسب خواهید کرد. اشتیاق باعث داشتن هیجان درونی شما می‌شود.

استفاده از اشتیاق برای رسیدن به موفقیت در درون خود نیازمند داشتن رویاها و آرزوهای بزرگ است. هدف‌های کوچک و بدون هیجان نمی‌توانند باعث شعله‌ور ساختن اشتیاق سوزان و افزایش میزان انگیزه شوند. تنها هدف‌های بزرگ هستند که می‌توانند در درون ما اشتیاق سوزان را برافروزند. همانطور که ناپلئون هیل می‌گوید: ” طبیعت با ایجاد اشتیاق سوزان ذهن انسان را چنان دگرگون می‌سازد تا مفهوم غیرممکن را به رسمیت نشناسد و چیزی را به عنوان شکست نپذیرد ” .

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
19 + 25 =