دلایل از دست دادن انگیزه و راه بازگرداندن انگیزه

خانه » موفقیت و توسعه فردی » دلایل از دست دادن انگیزه و راه بازگرداندن انگیزه
دلایل از دست رفتن انگیزه و نحوه افزایش انگیزه
دلایل از دست رفتن انگیزه و نحوه افزایش انگیزه

زمان مطالعه: 9 دقیقه

دلایل از دست دادن انگیزه و راه بازگرداندن انگیزه چیست؟ قبل از پاسخ به این سوال باید به تعریف انگیزه بپردازیم ، انگیزه نیروی محرکه‌ای است که به مردم این امکان را می‌دهد تا اهداف خود را کامل کنند. انگیزه کمک می‌کند تا یک فرد “چرا” را درک کند. انگیزه دلیلی است که باعث می‌شود افراد به اندازه کافی متمرکز شوند تا به موفقیت برسند و اهداف خود را به اتمام برسانند.
وقتی فردی برای انجام کاری انگیزه دارد، معمولاً دلیل محکمی برای انجام آن دارد. اما، در مواقعی افراد از کمبود انگیزه رنج می‌برند و این می‌تواند از عوامل زیادی نشات بگیرد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد انگیزه و بازگرداندن انگیزه می‌تواند انجام دادن کارها و مواردی که شما دوست دارید باشد که در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.

راهکارها و روش های عالی بازگردانی انگیزه از دست رفته

موردی که باید توجه داشته باشید این است که شما باید برای بازگرداندن انگیزه به سمت موارد مورد علاقه و دوست داشتنی خود بروید. اما باید بدانید که اگر شما انگیزه کافی نداشته باشید پس انرژی لازم را نیز برای انجام کاری نخواهید داشت. در این صورت شما به سمت کارهای کم زحمت چون پرخوری، سرگرمی و … می‌روید که این باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود. پس اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید که پر از چالش است و مشتاقانه منتظر آن بوده‌اید، اما متوجه شدید که به سرعت علاقه و توجه خود را از دست می‌دهید به مواردی که در ادامه قرار داده‌ایم بپردازید، تا بدانید دلایل از دست دادن انگیزه چیست ؟ چرا انگیزه ندارید و چه کاری می‌توانید برای رفع آن انجام دهید.

دلایل از بین رفتن انگیزه
دلایل از بین رفتن انگیزه

1. دور شدن از اجتماع یکی از دلایل از بین رفتن انگیزه

از بین رفتن انگیزه از موارد زیادی نشات می‌گیرد. از دلایل از دست دادن انگیزه می‌شود به دور بودن از اجتماع اشاره نمود. این تحقیقات توسط دیوید مک‌رنی، نویسنده وبلاگ رفتار انسانی بیان شده است. در تحقیقاتی برای از دست رفتن انگیزه چند نفر دانشجو را با هم آشنا ساختند و سپس به آنها گفته شد برای همکار شدن اسم افرادی که می‌خواهند را یادداشت کنند. با این حال تحقیق کننده‌ها بدون نگاه کردن به لیست عده‌ای را فرا خواندند و گفتند که انتخاب شده‌اند و به عده‌ای دیگر نیز گفتند که کسی آنها را انتخاب نکرده است. همین باعث شد تا همانطور که انتظار می‌رفت افراد انتخاب نشده ناراحت شده و بر روی رفتارشان تاثیر بگذارد.

تحقیق کننده‌ها از عبارت “کسی تو را انتخاب نکرد” استفاده کردند. همانطور که می‌دانید اجتماعی شدن نیازمند خود کنترلی است و هر کسی انتظار دارد پاداشی را در مقابل کنترل خود دریافت کند. دانشجوهایی که توسط کسی انتخاب نشده بودند درد تبعید شدن را احساس کردند و این باعث شد تا خود کنترلی از نظرشان بیهوده و بی فایده باشد. این به نوعی باعث می‌شد آنها با خود بگویند که چرا باید به قوانین احترام بگذارند در حالی که برای کسی مهم نیست؟

همین افکار در ذهن این افراد باعث شد به نوعی از قدرت اراده کمتری برخوردار شوند و زمانی که برای خوردن کلوچه سر میز نشستند در مقابل با دیگر افراد قدرت مقاومت کمتری برای وسوسه داشته باشند. ایجاد انگیزه در دیگران می‌تواند سبب تقویت اراده در آنها شود که ایجاد انگیزه در دیگران و به صورت بالعکس از طریق وجود در اجتماع امکان‌پذیر است و یکی از مهم‌ترین روش‌ها و راه بازگرداندن انگیزه است.

تحقیقات صورت گرفته راجع به میزان انگیزه افراد

یکی از دیگر تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که افراد زمانی احساس دلسرد  شدن می‌کنند که قدرت حل معمای کمی دارند. این افراد همچنین در صورت نیاز به انجام کار گروهی از انگیزه فعالیت کمتری برخوردار هستند. این گونه افراد که به از دست دادن انگیزه دچار شده‌اند همچنین می‌توانند به سمت مصرف مشروبات الکلی و دخانیات کشیده شوند.

همین دلسرد و تبعید شدن از افراد باعث می‌شود انگیزه تلاش کردن بسیار کم شود، چون احساس بی ارزش بودن را دارند. همچنین منجر به از بین رفتن خود کنترلی و بی اراده بودن می‌شود. اما اگر شما احساس بی ارزش بودن می‌کنید باید بدانید که عقیده غلطی دارید.

دوستان عزیز بعد از خواندن ادامه گزینه هایی که در زیر در رابطه با ز دست دادن انگیزه و نحوه بازگردانی آن هستند، نگاهی به مقاله انگیزه درونی و انگیزه بیرونی چه تفاوتی دارند بیندازید.

بازگرداندن انگیزه
بازگرداندن انگیزه

2. انجام کارهای سخت و نادیده گرفتن نیاز‌های جسمانی

در اولین مورد علت از دست دادن انگیزه، گفتیم ممکن است شما به علت دور و تبعید شدن ، انگیزه را از دست بدهید. اما باید بدانید که علت آن می‌تواند به غذا نخوردن نیز بر گردد.

در سال 2010 تحقیقاتی توسط دو دانشگاه کلمبیا و بن‌گورون انجام شد. در این تحقیقات به بررسی حکم‌های قضایی که حدودا 1111 مورد بود و در طول 10 ماه درباره آزادی مشروط زندانیان صادر شده بود، پرداختند.

مورد جالبی که باید بدانید این است که بیشتر این آزادی‌های مشروط بعد از خوردن صبحانه و یا ناهار خوردن صورت گرفته بود. با توجه به این تحقیقات دریافتند که قاضی تقریبا 60 درصد از حکم‌های خود را بعد خوردن صبحانه صادر کرده بود. بعد از خوردن صبحانه و گذشتن زمان قابل توجهی میزان این شانس‌های موفقیت برای آزادی مشروط کم‌تر به نظر می‌رسد تا اینکه درست قبل از وعده غذایی موفقیت به 20 درصد می‌رسید.

با توجه به این تحقیقات متوجه شدند در صورت میزان پایین بودن گلوکز در بدن قاضی کمتر تمایل به تصمیم برای آزادی فردی را دارد. برای همین قاضی قادر نیست عواقب احتمالی را بپذیرد و به تصمیم‌های منفی می‌پردازد و برای سرنوشت زندانی‌ها روزهای آینده تصمیم می‌گیرد.

تاثیر برنامه‌ریزی در بازگرداندن انگیزه

بسیاری از ما افرادی هستیم که روزانه دارای زندگی پر برنامه‌ای هستیم و یا اینکه در مواقعی دیر از خواب بیدار می‌شویم. در نتیجه صبحانه نخورده و یا دیر وقت به صرف ناهار می‌پردازیم، این باعث پایین آمدن گلوکز در بدن می‌شود. همین موارد باعث می‌شود شما نتوانید خوب فکر کنید و تصمیمات عاقلانه‌ای را برای انجام موارد مختلف بگیرید. بنابراین کارها برای شما دشوار می‌شود و طول می‌کشد تا به هدف خود برسید.

در این گونه موارد که شما غذا را در وقت خاص و لازم نمی‌خورید، ممکن است بعد از مدتی که مشغول به غذا خوردن صحیح می‌شوید سردرد بگیرید. این باعث می‌شود کار شما برای انجام طول بکشد. باید توجه داشته باشید که اگر نیازهای جسمانی خود را نادیده بگیرید باعث می‌شود شما انگیزه نداشته باشید. همیشه به دنبال نظم بخشیدن به برنامه‌های روزمره خود باشید تا کاملا درست انجام شوند چرا که بی برنامگی از دلایل از دست دادن انگیزه می‌باشد.

عوامل از بین رفتن انگیزه
عوامل از بین رفتن انگیزه

3. خسته شدن مغز با تصمیم‌گیری‌های بیش از اندازه

مورد سوم که به خسته شدن مغز بر می‌گردد و از دلایل از دست دادن انگیزه می‌باشد را با تحقیقاتی از جان‌ تیرنی که در مقاله‌ای از نیویورک‌‌تایمز به آن پرداخته بیان می‌کنیم. جان‌ تیرنی به این می‌پردازد که خستگی با تصمیم گیری‌های بیش از اندازه باعث می‌شود تا بفهمیم چرا انسان‌های معمولی از دست همکاران ، بستگان و دوستان خود عصبانی می‌شوند، در حین خرید ول‌خرج هستند و … باید این را بدانید که شما هر چقدر هم تیز هوش و باهوش باشید باز هم نمی‌توانید چند تصمیم مهم را پشت سر هم و کاملا منطقی بگیرید. شما نمی‌توانید با گرفتن چند تصمیم بهای بیولوژیکی آن را پرداخت نکنید.

تفاوت خستگی ناشی از تصمیم گیری زیاد با خستگی جسمی

در زمان خسته شدن مغز با تصمیم‌گیری‌های بیش از اندازه انرژی ذهنی شما بسیار کاهش می‌یابد، این در حالی است که خود شما اصلا متوجه نخواهید شد. شما در طول روز هر چه تصمیم‌های بیشتری بگیرید مغز قدرت کنترل کمتری را به آنها دارد، پس مجبور به استفاده از میانبر‌ها می‌شود.

نکته: این خستگی ذهن تنها برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ نیست و می‌تواند برای تصمیم‌گیری‌های کوچک نیز صدق کند. پس حتما تصمیمات خود را در کنترل داشته باشید تا به رفتارهای افراطی منجر نشود.

روش‌های بازگردانی انگیزه
روش‌های بازگردانی انگیزه

انگیزه‌های از دست رفته را برگردانیم

انگیزه‌های از دست رفته را می‌توانید به راحتی و با انجام مواردی برگردانده و در خود برای رسیدن به هدف‌ها تقویت کنید. ما در اینجا به شما دو راه را بیان می‌کنیم که باید به صورت همزمان انجام دهید. اولین مورد، مبارزه با علت کاهش انگیزه است و دومین مورد،گول زدن خود برای برداشتن اولین قدم است.

پیشنهاد مطالعه یک مقاله عالی و مفید برای شما: شناخت و آشنایی کامل با قانون جذب و نحوه استفاده از قوانین آن که تاثیر بسیار زیادی در موفقیت می تواند داشته باشد. توجه داشته باشید قبل از کلیک و وارد شده به صفحه مربوطه حتما ادامه توضیحات این بخش را مطالعه کنید.

ارتباط با افراد مختلف برای بازگردانی انگیزه

یکی از مواردی که باعث از بین رفتن انگیزه کاری در شما می‌شود دور شدن از اجتماع است. شما باید با این مسئله رو به رو شوید. باید بدانید چه مواردی باعث می‌شود که افراد از شما دوری کنند. این موارد می‌توانند معاشرت با آدم‌های ناخوشایند، انجام کارها و رفتارهای نادرست و بسیاری از موارد ناپسند و ناخوشایند باشد. بهتر است با یکی از افرادی که شما را دور و می‌رانند صحبت کنید تا بدانید علت تبعید شدن شما چیست.

با دانستن علت البته اگر مشکل از جانب شما بود، به دنبال راه حلی این مشکل باشید. اما، اگر دیدید که مشکل از آنهاست به دنبال افراد جدید برای معاشرت باشید. اگر دیدید در زمان‌هایی شما نمی‌توانید این مشکل را با هیچ ترفندی حل کنید از آن موقعیت‌ها دوری کنید. چون در صورت ادامه دادن و تبعید و دلسرد شدن شما بسیار ناخوشایند است.

ارتباط دلایل از دست دادن انگیزه با محیط اطراف

باید از بدن خود مراقبت کنید. اما اگر این چنین نیست و از آن مراقبت نمی‌کنید راه حل بسیار آسان است. با ارزیابی و برنامه‌ریزی روزانه مسئله را مشخص کنید تا نیازهای جسمانی نادیده خود را بدانید و در اولویت قرار دهید.

ممکن است در مواقعی با مشخص کردن مشکل بدانید که از تصمیمات شما نشات می‌گیرد. با این حال، کنترل تصمیمات مشکل می‌شود. چون همیشه از زمان تصمیمات خود که اطلاع نداریم. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید فهرستی را برای تصمیمات خود داشته باشید. بنابراین همانطور که خود متوجه شدید می‌توانید بدانید در چه زمان‌هایی چه تصمیماتی می‌گیرید. برای کارهای خود زمان‌هایی را در نظر داشته و به نوعی تقسیم بندی کنید تا مجبور نباشید مثلا در یک روز کار بسیار زیادی را انجام دهید. همچنین در نظر داشته باشید که باید زمانی را برای تصمیمات ناگهانی و اتفاقی داشته باشید.

در نظر داشته باشید که همیشه کارهایی را که دوست دارید انجام دهید. این موارد می‌توانند از ساده‌ترین‌ها تا پیشرفته‌ترین‌ها باشد. همیشه اولین کارهای خود را با قدم‌های کوچک بردارید تا زمان زیادی را از شما نگیرد سپس در روزهای بعدی آن را بیشتر و بیشتر کنید. با این حال در صورت کسب انواع دستاوردها می‌توانید بدانید که مقدار تلاش نیاز دارید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 × 17 =