دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم

خانه » موفقیت و توسعه فردی » دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم
تاثیر دروغ هایی که به خود می گوییم در موفقیت
تاثیر دروغ هایی که به خود می گوییم در موفقیت

زمان مطالعه: 9 دقیقه

واقعا ناعادلانه و بی رحمانه است! شما تنها به دلیل اینکه دارای راحتی باشید به خود دروغ می‌گویید. اما باید بدانید راحتی بسیار زیاد است و می‌توانید به آنها دست پیدا کنید. شما به خود دروغ می‌گویید، زیرا از ناشناخته‌ها می‌ترسید. بهتر است از همین الان دروغ گفتن را کنار بگذارید . زیرا، ادامه این وضع یعنی ادامه دادن به دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم  باعث ضربه زدن به روح و باعث درد ناگفته های آینده خواهد شد.

دروغ چیزی است که شما در مورد خود باور می‌کنید تا زندگی کمی ساده‌تر شود. دروغ الگویی است که تحت آن عمل می‌کنید تا از درد جلوگیری کنید. یک دروغ ، شما را از درون و بیرون نابود خواهد کرد و موفقیت و توسعه فردی شما را به خطر می‌اندازد. دروغ چیزی است که شما می‌خواهید به آن اعتقاد داشته باشید، زیرا در نظر گرفتن واقعیت در برخی موارد به نفس شما آسیب می‌رساند.

دروغگویی نسبت به خود

بعضی اوقات تفاوت بین دروغ و حقیقت می‌تواند ظریف باشد. بعضی اوقات مغز شما سعی خواهد کرد که منطقا شما را به اعتقاد یک دروغ فریب دهد. در این مطلب قادر نیستیم راهنمای قطعی در مورد نحوه تمایز بین این دو به شما باشیم. چرا که، من شما نیستم و شرایط ، انگیزه‌ها و خواسته‌های خاص شما را نمی‌فهمم.

متاسفانه ، اکثر مردم حاضر نیستند تمایلات پنهان خود را کشف کنند و با حقیقت روبرو شوند. فریب چنان کیفیتی نفرت انگیز دارد که ترجیح می‌دهیم آن را نادیده بگیریم تا صادقانه با آن روبرو شویم. متاسفانه ، هرچه تمایلات تاریک‌تر خود را نادیده بگیریم، عمیق‌تر آنها را در درون سایه‌های خود دفن می‌کنیم و دلگیرتر می‌شویم. هرچه دلگیرتر باشیم، وضوح ذهنی و عاطفی کمتری داریم که منجر به ایجاد گروهی از مشکلات می‌شود. برخی از این مشکلات باعث از بین رفتن زندگی می‌شوند. زیرا دارای مواردی مختلف می‌باشد که با توجه به کیفیت تحقیرآمیز باز هم به خود دروغ می‌گوییم.

  • با دروغ گفتن لازم نیست با حقیقت سخت روبرو شوید
  • بدون اینکه چیزی تغییر کند انواع کارها را انجام دهید.
  • باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید
  • کمک می‌کند تا از مسئولیت در قبال اقدامات خود دوری کنید

شناسایی دروغگویی به خود

آیا شما به خود دروغ می‌گویید؟ پاسخ به این سوال می‌تواند سخت باشد زیرا شمایی که با دروغ خود را فریب می‌دهید این رفتارتان غالبا به صورت ناخودآگاه است. اما اگر گمان می‌کنید که به خودتان دروغ می‌گویید، به خودتان تبریک بگویید! برای این خودآگاهی شجاعت فوق‌العاده‌ای نیاز است. ممکن است ترسناک باشد که بتوانید خود را گول بزنید، اما این صداقت شما را در مسیر معنوی قرار می دهد.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم، بپردازیم و این واقعا به شما کمک می‌کند تا در مسیر بهتری از زندگی قرار گیرید و با شناسایی آنها را به عنوان دروغ از زندگی بردارید.

دروغگویی به خود
دروغگویی به خود

1. در من شانسی برای پولدار شدن وجود ندارد

هیچ وقت پول را در اولویت‌های زندگی خود قرار ندهید و با این جمله که من پولدار نخواهم شد، پول با من قهر است و … از همین اول خود را شکست ندهید. بد برداشت نکنید! منظور ما این نیست که به کل نسبت به آن بی تفاوت شوید. بلکه، هیچ وقت بدون انجام کاری انتظار پولدار شدن را نداشته باشید. برای شروع از اهداف کوچکتر شروع کنید و رفته رفته آن را بزرگتر کنید. شما لیاقت دارید که به هر آرزویی برسید. پس با دروغ گفتن خود را در منطقه امن نگه ندارید و خارج شوید.

هر کسی توانایی این را دارد که بتواند پولدار شود. برخی از طریق راه‌اندازی کسب و کار، برخی از طریق به ارث رسیدن مقدار زیادی پول و … قادر خواهند بود که ثروت زیادی کسب کنند. هیچگاه فکر نکنید که نمی‌توانید ثروت اندوزی کنید. در مقاله توانایی ثروتمند شدن با اثبات دلیل اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع ارائه شده است تا با مطالعه این دلایل علمی و ثابت شده بتوانید به این نتیجه برسید که شما نیز می‌توانید ثروتمند باشید.

2. بعدا این کار را انجام خواهم داد

با دیدن عنوان شاید به یاد خودتان بیفتید. چون تقریبا همه ما این سبک را در میان دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم استفاده می‌کنیم. الان که زمان زیادی داریم بهتر است کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم و این کار را به بعدها نسپاریم. ما که از آینده خبر نداریم. ممکن است بعدا زمانی کافی برای انجام این کار را نداشته باشیم. در واقع مشکل ما این است که هیچ وقت نمی‌دانیم چقدر زمان داریم. آیا منتظر زمانی هستید که همه چیز مناسب و ایده‌آل باشد؟ هیچ وقت نمی‌توانید به لحظه‌ای برسید که هر چیزی ایمن، مطمئن، مناسب و ایده‌آل باشد پس بهتر است به خود دروغ نگویید و الان شروع کنید.

دروغ های که باعث عدم پیشرفت می‌شود
دروغ های که باعث عدم پیشرفت می‌شود

3. گفتن اینکه قربانی گذشته هستم

گذشته تمام شده است و باید در حال زندگی کنید، زیرا فکر کردن به آینده هم اگر بدون برنامه‌ریزی باشد و چون کسی از آن خبر ندارد به نوعی اشتباه است. در گذشته کارهایی انجام داده‌اید که می‌تواند بر زمان حال شما تاثیر بگذارد. اما، اگر بیش از حد بر این موضوع فکر کنید و وسواس نشان دهید باعث اشتباهات بسیاری می‌شود. اگر بیش از حد در گذشته فرو روید از زمان حال دور خواهید شد. شما قربانی گذشته خود نیستید و با دروغ گفتن به خود زمان حال را خراب نکنید. بهتر است این را بدانید که اگر خود را در کنترل نداشته باشید به خاطر گذشته قربانی حال خواهید شد.

4. من تنها با …. چیز خوشحال هستم

هدف‌ها بسیار مهم هستند و آنها هستند که زندگی روزمره ما را به موفقیت تبدیل می‌کنند. اما به یاد داشته باشید که اگر هدف‌های شما غیر ضروری هستند بیشتر به طرف شادی نروید. هیچ چیز به اندازه احساس لذت و رضایت موقت و زودگذر نیست. خوشحالی با هر هدفی دست یافتنی نیست.

برای تعیین دقیق هدف در بخش‌های مختلف زندگی خود می‌توانید نسبت به تهیه دوره هدف گذاری هوشمند اقدام نمایید.

دروغ به خود
دروغ به خود

5. من برای موفق شدن زیادی پیر هستم

لئوناردو داوینچی تابلوی مونا لیزا را در 51 سالگی کشید. یعنی در زمانی که بسیاری از ما دست‌هایمان می‌لرزد و فکر می‌کنیم باید منتظر مردن باشیم. نلسون ماندلا در 76 سالگی رئیس جمهور شد و بسیاری از افراد دیگر که به موفقیت‌های بزرگ رسیده‌اند در سن‌های زیاد و پیری به آنها دست یافته‌اند. افراد زیادی هستند در مواقعی که همه چیز علیه آنها است به موفقیت‌ در زندگی می‌رسند. شما نباید به سن خود نگاه کنید. به موقعیت و فرصت‌های مختلف، اعتماد به نفس، تفکر و بسیاری از موارد دیگر نگاه کنید. تا زمانی که اعتماد به نفس داشته باشید شک و تردید نخواهید داشت تا زمان را هدر دهید. هیچ کاری به پیری و جوانی بیش از حد شما مرتبط نخواهد بود و با دروغ گفتن به خود از زیر کار در نروید تا در منطقه راحتی پنهان شوید. بهانه آوردن برای سن و سال یکی از موارد دروغ گفتن به خود است.

6. تلاشم بیهوده بود و من بازنده هستم

یکی از دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم داشتن تلاش بیهوده برای قرار گرفتن در نقطه امن و استراحت زندگی است. زندگی شما اکنون چگونه است و چه مواردی و موفقیت‌هایی را داشته‌اید و دارید؟ تمرکز خود را بر روی آن‌ها قرار دهید و با دروغ گفتن به خود این تمرکز را به هم نریزید. از اینکه فکر کنید زندگی باید چجوری باشد دست بردارید. به این فکر نکنید که چون نمی‌توانید به آنچه می‌خواهید برسید بازنده هستید. به این فکر نکنید که به این دلیل شما چیزی به دست نیاورده‌اید. نباید انتظار داشته باشید که فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید شما را به سمت هدف‌ها هدایت کنند. موفقیت یعنی گام‌های کوچک روزانه و این باعث پیروزی شما است.

ارتباط دروغ و دوری از موفقیت
ارتباط دروغ و دوری از موفقیت

7. من مثل این افراد قادر به انجام این کار نیستم

آیا 5 انگشت دست مثل هم هستند؟ مطمئنا نه و این برای افراد جامعه هم صدق می‌کند و هر فردی همانند دیگری نیست. هر کسی دارای توانایی، مهارت و خصوصیات مختلف است که با دیگری متفاوت است. برای مثال، ممکن است شما خود را با فردی که در شغلش موفق است مقایسه کنید. این اشتباه است. چرا؟ به این دلیل که، زمانی که خود را با آن مقایسه می‌کنید آیا اصلا فکر کرده‌اید این فرد زمانی از هیچ شروع کرده است. این فرد با تلاش به این درجه رسیده است. همیشه مثبت فکر کنید و به یاد داشته باشید” او توانسته است، من هم می‌توانم”.

8. کسی مرا نمی‌فهمد

اغلب افراد این دروغ را به خود می‌گویند که کسی حال مرا نمی‌فهمد و همین باعث می‌شود وی از اهداف خود دور شود و احساس تنهایی و افسردگی را به خود بگیرد. این افراد اغلب به دلیلی کاملا کوچک و زیر پا افتاده چون کسی با آنها موافق نیست به این تفکرهای غلط پی می‌برند و این نوعی دروغ گفتن به خود است. برعکس مشورت و رفتار این افراد که با شما متفاوت هستند بسیار خوب است و شما می‌توانید از عقیده‌های هم استفاده کنید تا خود را بهتر سازید.

عواقب دروغگویی به خود
عواقب دروغگویی به خود

9. پیچیدگی که در خود دارم مانع تلاش‌هایم می‌شود

بدترین نوع دروغ گفتن به خود که بسیاری از افراد دارند، این بوده که افراد فکر می‌کنید با داشتن علایق و ویژگی‌های خاص که دارید، مورد علاقه کسی نیستید. به یاد داشته باشید و بدانید چیزی که شما را منحصر بفرد می‌کند همان چیزی است که شما در مورد خود از آن متنفر هستید. خود را از زاویه‌ای نگاه کنید که دوستانتان شما را نگاه می‌کنند تا بدانید واقعا چه کسی هستید.

بسیاری از ما تصمیم گرفته‌ایم که دروغ‌هایی که اغلب به خود می‌گوییم را کنار بگذاریم اما شرایط این اجازه را نمی‌دهد. از جمله دلایل ادامه دروغگویی به خود نیز به وجود آوردن احساس راحتی است که سبب می‌شود افراد بیشتر به خود دروغ بگویند. توجه داشته باشید که دروغگویی در مورد خود سبب نمی‌شود تا شما طبق قوانین حاکم بر جامعه همچون قانون کائنات و … موفق به جذب موارد مثبت به خود شوید چرا که در ناخودآگاه خود از اینکه دارید دروغ می‌گویید اطلاع دارید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
14 × 24 =