حفظ اعتماد به نفس به روش افراد موفق

خانه » موفقیت و توسعه فردی » حفظ اعتماد به نفس به روش افراد موفق
حفظ اعتماد به نفس
حفظ اعتماد به نفس

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ترس اغلب ما را از رسیدن به رویاهایمان باز می‌دارد. یادگیری چگونگی غلبه بر ترس یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش شانس موفقیت شما است. شاید شما هنگامی که در حال تفکر هستید بفهمید شما اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارید و دیگر افراد این چنین نیستند. اما، بهتر است بدانید نه تنها شما بلکه هر کسی از افراد موفق تا ناموفق همگی در مواقعی با ترس و عدم اعتماد به نفس مواجه می‌شوند. اما چیزی که قابل اهمیت است این می‌باشد که شما باید به حفظ اعتماد به نفس به روش افراد موفق بپردازید.

در این میان، چیزی که افراد موفق را از ناموفق جدا می‌سازد طرز رویارویی با این رفتارها می‌باشد. آنها می‌دانند از چه راه‌هایی باید استفاده کنند. بهتر است شما هم برای اینکه از زندگی لذت ببرید و به موفقیت‌هایی که خواهانش هستید دست پیدا کنید بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس خود را ایجاد کنید تا بتوانید شانس خود را برای زندگی موفق افزایش دهید.

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

همانطور که اطلاع دارید اعتماد به نفس یکی از احساسات مشترک در بین افراد است که در هر زمانی ممکن است برای آنها رخ داده شود. یعنی به نوعی می‌توان گفت کسی نیست که از این احساس در امان باشد. این احساس ممکن است در مواقعی چنان شدید باشد که فرد با تفکر غلط همیشه در پی ایجاد اعتماد به نفس در خود باشد و این اصلا نشانه خوبی نیست. چیزی که افراد واقعی دارند این بوده که خودشان را می‌شناسند و در زمانی که می‌دانند بدون اعتماد به نفس هستند از خود فرار نمی‌کنند و به دنبال روش‌های ایجاد اعتماد به نفس هستند. این افراد در این مواقع هر کاری را برای شناسایی خواهند کرد.

اعتماد به نفس در افراد موفق

دنیای امروز ما دنیای تبلیغات است. تبلیغاتی که در آن بیشترشان غلط می‌باشد. دنیای مجازی پر از تصاویر و لحظات شادی است که نشانه از اعتماد به نفس می‌باشد. این که با توجه به تصاویر همه اعتماد به نفس دارند به غیر از شما چیزی قابل توجیه است. زمانی این تبلیغات که به نوعی دروغ است بیشتر دیده خواهد شد که شما به زندگی افراد موفق بیشتر بیندیشید. بیشتر ما بر این عقیده هستیم که اعتماد به نفس با پول، قدرت و اعتماد خود به خود به وجود می‌آید. بهتر است بدانید افراد موفق همانند فردی عادی نیز با مشکلات مربوط به اعتماد به نفس روبرو هستند. زیرا، اگر شما موفق باشید دست به کارهایی برای انجام می‌زنید که به نوعی ممکن است ترس و هراس را در شما ایجاد کند. همین باعث ایجاد عدم اعتماد به نفس می‌شود.

حفظ اعتماد به نفس با چند راهکار
حفظ اعتماد به نفس با چند راهکار

در این میان تفاوت افراد موفق با فردی عادی این است که در صورت برخورد با عدم اعتماد به نفس قادر به شناسایی مشکل است و مدیریت بهتری برای استفاده از ابزارهای در دسترس دارد. در ادامه ما مواردی را که افراد موفق به عنوان استراتژی و ابزار جهت داشتن اعتماد به نفس انجام می‌دهند بیان می‌کنیم تا شما نیز بتوانید حفظ اعتماد به نفس به روش افراد موفق را در در اولویت قرار دهید.

1. اطلاع داشتن از علل عدم اعتماد به نفس و شناسایی علت آن

بسیاری از ما ممکن است این مشکل را داشته باشیم که زمانی با عدم اعتماد به نفس مواجه می‌شویم به نوعی از آن خبر و آگاهی نداریم. نمی‌دانیم چه چیزی باعث شده است این احساس را داشته باشیم. برعکس افراد موفق این چنین نیستند و فوری کمبود اعتماد به نفس را تشخیص داده و به دنبال شناسایی علل آن خواهند بود. مثلا؛ فردی می‌داند که اگر چیزی را برای دیگران توضیح دهد و آنها منظورش را نفهمند باعث نگرانی او خواهد شد. پس به دنبال تشخیص علت می‌باشد تا به جای اینکه ساعت‌ها اجازه رنج و درد را با احساس منفی به خود بدهد. بنابراین به این نتیجه خواهد رسید که اگر کسی به او بی توجه باشد هیچ چیزی از ارزش واقعی‌ او کم نخواهد کرد. همین باعث می‌شود تا با تفکر عالی در زمان کم اعتماد به نفس خود را باز گرداند.

شاید شما ندانید چه احساسی دارید و به طور کلی اطلاع کافی نداشته باشید. در این مواقع بهترین کار استفاده از کمک‌های یک متخصص می‌باشد. با مشاوره گرفتن می‌توانید موفقیت بیشتری را برای خود به ارمغان بیاورید.

روش‌های حفظ اعتماد به نفس
روش‌های حفظ اعتماد به نفس

2. مقاومت در زمان‌هایی که آداب و رسوم وادارشان می‌کند خودشان نباشند

همه ما این مورد برایمان پیش آمده است که بنا به دلایلی نتوانیم خود واقعی را نشان دهیم. همین باعث می‌شود تا احساس کمبود اعتماد به نفس را در خود ایجاد کنیم. برعکس فرد موفق هیچگاه اجازه چنین مواردی را در خود نمی‌دهد و نمی‌گذارد مواردی بی دلیل مانع از نشان دادن خود واقعی‌اش شوند. مثلا؛ در زمان‌هایی که در داخل جمعی حضور داریم به خاطر مواردی خاص مجبور به انجام کارهایی می‌شویم که شما را از خودتان دور می‌کند. این تقریبا برای همه اتفاق افتاده است. اما باید بدانید که هر چه خود را بیشتر بشناسید ایمانتان نیز بیشتر خواهد شد. برای این کار بهتر است از حضور پیدا کردن در جمع‌هایی که خود واقعی شما را بی ارزش می‌دانند فاصله بگیرید.

از فردی متخصص، مقاله، کتاب و … کمک گرفته و خود واقعیتان را پیدا کنید. یعنی بدون در نظر گرفتن آنچه به شما آموزش داده می‌شود رفتارهایی را که در درون سرچشمه دارند را بشناسید. بنابراین، خواهید توانست از شغل، فرد، مکان و هر چیزی که شما را از خود واقعی دور می‌کنند فاصله بگیرید. این شناخت باعث موفقیت شما خواهد شد. مقاومت در برابر شرایطی که مطابق میل شما نیست یکی از راه‌های حفظ اعتماد به نفس به روش افراد موفق است که می‌تواند برای شما بسیار موثر واقع شود.

چگونه اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم؟
چگونه اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم؟

3. عادت اعتماد به نفس

کسی که موفق است می‌داند که هر چیزی با تلاش به دست می‌آید و خود به خود به چیزی نخواهند رسید. بنابراین، همیشه در حال تلاش هستند. این نه تنها برای رسیدن به آرزو، شغل، پول و … می‌باشد، بلکه برای اعتماد به نفس هم استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس را برای موفقیت داشته باشید باید آن را به جزئی از زندگی خود تبدیل کنید. اعتماد به نفس چیزی نیست که از کسی یاد بگیرید. شما اگر آن را داشته باشید به جای اینکه ترس را به درون خود راه دهید تمامی موانع و مشکلات را در سر راه خود برداشته و کنترل زندگی را در اختیار خواهید گرفت. اعتماد به نفس یعنی خودتان باشید و به این ایمان و باور داشته باشید که به آنچه می‌خواهید دست پیدا می‌کنید.

بهتر است از همین امروز و از همین لحظه به خودباوری تمرین کنید. هر پیام منفی که در ذهن خود دارید تا روزانه استفاده کنید را شناسایی و سعی کنید بر خلاف آنها عمل کنید، چرا که طبق قانون جذب، دوری از این موارد سبب می‌شود تا انرژی و اتفاقات منفی نیز از شما دور شوند. حالا پیام‌های مثبت را روی کاغذ یادداشت کرده و با تکرار کردن باور داشتن به خود را افزایش دهید. این تمرینات شاید از نظر شما ناچیز باشد. اما پایه و اساس حفظ اعتماد به نفس به روش افراد موفق خواهد بود. همیشه به اینکه پیام‌های منفی را شناسایی و با مثبت جایگزین کنید بپردازید. این را بدانید که شما با پیدا کردن ارزش خود قادر به داشتن اعتماد به نفس خواهید بود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 ⁄ 12 =