رویاهای خود را با برنامه توسعه فردی به واقعیت تبدیل کنید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » رویاهای خود را با برنامه توسعه فردی به واقعیت تبدیل کنید
برنامه توسعه فردی برای رسیدن به موفقیت
برنامه توسعه فردی برای رسیدن به موفقیت

زمان مطالعه: 17 دقیقه

تمرکز بر روی برنامه توسعه فردی ، باعث افزایش ویژگی هایی درونتون می شود، و رویاها و آرزوهای شما را به واقعیت تبدیل می کند. پتانسیل شما بی انتها است و سرمایه گذاری در توسعه فردی راهی برای مهار استعدادها است تا بتونید با استفاده از آن به ایجاد اهداف خود بپردازید. اهداف همان چیزی است که می خواهید به آن دست یابید، جایی که می خواهید در کوتاه مدت یا بلند مدت قرار بگیرید، و این همانی است که می تواند پیشرفت شخصی شما را بهبود بخشد.

تبدیل شدن رویاها به واقعیت با توسعه فردی

توسعه فردی چیست ؟ قبلا در مطلبی از آکادمی 98 به این موضوع اشاره کرده بودیم ، اما پس از مطالعه درست در مورد هر چیزی که نوشته شده یا درباره توسعه فردی و موفقیت گفته شده است، به این نتیجه رسیدیم که ریشه هر دو سطح اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس فاکتور مهم هر کاری است که انجام می دهید چون با مقدار مناسب، شما تقریبا هر چیزی را می توانید امتحان کنید.

برنامه توسعه فردی
برنامه توسعه فردی

این مقاله بیش از یک تعریف توسعه شخصی است، اما مهارت های شخصی مورد نیاز برای توسعه و پیشرفت را پوشش می دهد.

بسیاری از افراد در رشته های کاری خود دست کم گرفته می شوند، زیرا آنها زمینه های توسعه شخصی را که به دستیابی جهت تسلط در هر زمینه ای کمک می کند نمی دانند. هیچ جایگزینی برای کار سخت وجود ندارد. اگر هدف خود را مشخص کردید، یک برنامه درست کنید و هر روز روی آن کار کنید، تا رشد شخصی و پیشرفت در حرفه خود را ببینید.

هیچ محدودیتی جز محدودیت هایی که با تفکر خود درست کردید، وجود ندارد. حتی اگر شما در بالای میدان خود هستید خود را وقف یادگیری مادام العمر کنید، زیرا همیشه چیزی برای یادگیری وجود دارد. اگر شما یک هدف داشته باشید می تونید کل آینده را در مقابل خود ببینید و غیر قابل توقف شوید.

تعریف توسعه شخصی

توسعه شخصی، فرایند بهبود خود از طریق عادات و فعالیت های آگاهانه می باشد. این هدف رشد شخصی جهت افزایش کیفیت زندگی و رسیدن به رویا و آرزوهای فرد است.

از این مقاله نیز می توانید کمک بگیرید: 10 عادات افراد موفق در سال 2019

دسته بندی های توسعه شخصی

تمرکز بر روی چند مقوله توسعه شخصی مانند مهارت های شخصی، رشد شخصی، و قدرت شخصی می تواند عادات پیشرفت شخصی را ایجاد کند . رشد شخصی براساس آموزش و مهارت ایجاد شده است. جامعه ما تمایل دارد به کسانی پاداش دهد که بیش از حد متوسط هستند و به صورتی میدانند. زیرا کسانی که بیش از حد متوسط می دانند، معمولا بیشتر از حد معمول تلاش می کنند. شما میتوانید از طریق آموزش و تجربه، سطح مهارت و توانایی خود را جهت استفاد در کارتان افزایش دهید.

دسته بندی های توسعه شخصی
دسته بندی های توسعه شخصی

7 طبقه اصلی توسعه فردی وجود دارد که بیشتر مردم بر آن تمرکز دارند:

1. مهارت های شخصی

آیا تلاش می کنید که مهارت های خود را در محل کار افزایش دهید؟ بالاترین میزان پرداختی در این زمینه ، کسانی هستند که بر رشد مهارت های شخصی خود تمرکز دارند . این مهارت ها می توانند همان هایی باشند که شما با آنها متولد شده اید، و یا مهارت هایی که از طریق تمرین عمدی به دست آورده اید. شناخت مناطقی که در آن برتر و به توسعه نیاز دارید در زندگی شخصی و حرفه ای شما بسیار مفید هستند.

2. رشد شخصی

رشد فردی شما را بهبود می بخشد، از منطقه راحت خود خارج می کند، و تمرکز خود را بر تبدیل شدن به یک نسخه بهتر از خودتان می گذارد. انسان ها و ذهن انسان دائما در حال تحول هستند و هرگز متوقف نمی شوند. وظیفه شما این است که همیشه نسخه بهتری از خودتان باشید تا دیروز.

3. قدرت شخصی

قدرت شخصی توسط مخاطبین و پول شما پشتیبانی می شود. ایجاد یک دایره وسیع در حال گسترش مخاطبین، تعداد درب های باز را برای شما افزایش می دهد. داشتن افرادی با اهداف همفکر و مایل به کمک شما می تواند به طور مستقیم بر موفقیت شما تاثیر بگذارد. و اما پول ، آزادی و توانایی استفاده کامل از فرصت های خاص را هنگامی که خود را ارائه می دهند، فراهم می کند.

4. بهبود شخصی

بهبود شخصی ناشی از عادات کار خوب و داشتن نگرش مثبت ذهنی است. فکر کردن قبل از عمل، برای توسعه عادات کار خوب ضروری است. اولویت ها را در لیست قرار دهید و پیامدهای احتمالی قبل از شروع را در نظر بگیرید. حفظ یک نگرش مثبت ذهنی، میزان زمان لازم برای رسیدن به هدف شما را کاهش می دهد.

5. توانمند سازی شخصی

ترویج یک تصویر مثبت و خلاقیت در زندگی روزمره شما می تواند باعث تسریع زمانی شود که به اهداف خود دست پیدا کرده و قدرت فردی را افزایش دهد. تفکر خلاقیت به این معنا است که مداوم به دنبال روش های سریع تر، بهتر، ساده تر و ارزان تر برای انجام کار باشید.

6. تجزیه و تحلیل شخصی

بسیار مهم است که به تجزیه و تحلیل استعدادهای طبیعی خود و مناطق قابل نیاز بپردازید تا آگاهی کامل را پیدا کنید. صادق بودن در مورد اینکه در حال حاضر در کجا ایستاده اید، اولین قدم در حرکت به سمت جلو است. شما باید به طور مداوم در مورد جایی که در رابطه با رسیدن به اهداف و جاه طلبی های خود ایستاده اید، ارزیابی کنید.

7. اهداف شخصی

اگر اهداف مشخصی در نظر نداشته باشید، جاه طلبی به هدر می رود. توسعه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یک گام اساسی است. داشتن یک مجموعه طرح به شما کمک خواهد کرد تا درک روشنی از استراتژی های لازم برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود داشته باشید.

یک مقاله پیشنهادی برای شما در نظر گرفته ایم: مطالعه راز موفقیت چیست؟ که شامل نکات و جزئیات بسیار مهمی در این رابطه می باشد.

جنبه های توسعه شخصی

چندین جنبه از رشته های توسعه شخصی وجود دارد، که اگر به درستی توسعه یابند، امکان دستیابی به موفقیت وجود خواهد داشت. تعداد کمی از این رشته ها شامل تنظیم هدف، برنامه ریزی و سازماندهی، و تمرکز بر فعالیت های ارزش بالای شما هستند.

توسعه شخصی
توسعه شخصی

نمونه های توسعه شخصی

تعیین هدف : تنظیم هدف را می توانید در صبح زود انجام دهید که تنها چند دقیقه از وقتتون رو خواهد گرفت.

این می تواند به سادگی خرید یک دفترچه و نوشتن کارهای قابل انجام شما در ابتدای هر روز باشد. این باعث می شود آن ها عمیقا به ذهن نیمه هشیار شما کمک کنند.

برنامه ریزی : برنامه ریزی و سازماندهی در پایان روز می تواند به شما در آماده سازی بهتر برای روز بعد کمک کند. زمانی که روز خود را برنامه ریزی می کنید، آن را روی کاغذ بنویسید، می توانید کارهای مهم خود را تجسم کنید و مطمئن شوید که کار می کنید تا آن ها را در طول روز کامل کنید.

تمرکز بر فعالیت های ارزشمند : تمرکز بر فعالیت های با ارزش تان به موفقیت شما به اندازه هر نظم دیگری که می توانید توسعه دهید، کمک خواهد کرد. ترویج بالاترین فعالیت های ارزشی می تواند تفاوت زیادی در چگونگی دستیابی سریع شما به آن ها ایجاد کند.

اهمیت توسعه شخصی

بیشتر اوقات، چیزی که شما در مورد آن فکر می کنید، همان چیزی است که به آن تبدیل می شوید. اطلاعات، ایده ها، برداشت، همه به کل جمع می شوند و از ذهن شما تغذیه می کنند.

از لحظه ای که بیدار می شوید تا لحظه ای که چشم های خود را در انتهای روز می بندید. هر چیزی که شما تجربه می کنید یک عامل است، با این حال، برخی چیزها تاثیر بیشتری نسبت به بقیه دارند.

اهداف توسعه شخصی

ایجاد اهداف توسعه شخصی برای کار می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست را ایجاد کند. بعضی از اهداف توسعه شخصی برای نمونه های کاری شامل ساعت طلایی و رژیم غذایی 21 روزه می باشد.

اهداف توسعه شخصی برای کار

قانون ساعت طلایی مسیر روز شما را هدایت می کند.

از صبح زود شروع کنید و با سرمایه گذاری اولین ساعت خود می توانید تفاوت بزرگی را در نحوه احساس خود ایجاد کنید و نتایج مثبتی را در روز خود به دست آورید. شما خودتان را در نور مثبت تری مشاهده خواهید کرد و پیشرفت شخصی خود را بهبود خواهید بخشید.

اهداف توسعه شخصی برای مثال های کاری

رژیم غذایی 21 روزه به این معنی است که صبح زود از خواب بیدار شوید و حداقل دو ساعت اول روز خود را سرمایه گذاری کنید. با استفاده از این زمان اضافی، اهداف واضحی را که می توانید برای رسیدن به محل کار استفاده کنید را مشخص کنید. زیرا می تواند بهره وری و کارآیی شما را بهبود بخشد تا بتوانید این ارتقاء را به دست آورید یا درآمد کسب کنید.

اهداف شما ممکن است شامل تحصیل باشد، پس باید برای کسب درآمد بیشتر یاد بگیرید. بنابراین سعی کنید هر روز قبل از اینکه به سر کار بروید، یک هدف آموزشی، انگیزشی و یا الهام بخش را بخوانید.

اهداف توسعه شخصی برای کارمندان

اهداف توسعه فردی برای کارمندان بسیار مهم می باشد . زیرا بدون هدف یا دیدگاه شما اهمیتی را برای خرج کردن نخواهید داشت. چند هدف کلیدی توسعه شخصی برای کارمندان انتخاب حوزه های تمرکز، تنظیم برنامه و نظارت بر پیشرفت است. اهداف توسعه رهبری مشابه هستند، با این حال، شامل شناسایی نیازهای توسعه، فرصت های یادگیری و سپس تدوین یک برنامه عمل است. نتایج خود را ثبت کنید و مناطقی را که به ساختار بیشتری نیاز دارند ارزیابی کنید.

اهداف توسعه شخصی
اهداف توسعه شخصی

در رابطه با توسعه فردی پیشنهاد می کنم بعد از خواندن این بخش نگاهی به مقاله توصیه های توسعه فردی برای رسیدن موفقیت و پیشرفت بیندازید.

مهارت ها و اهداف توسعه شخصی

اهداف توسعه فردی عبارتند از: رشد شخصی مداوم، افزایش پتانسیل موفقیت، و سرمایه گذاری در فرصت های بالقوه هستند.

شما می توانید مهارت های توسعه شخصی خود را با کنار گذاشتن زمان برای افراد مهم در زندگی خود و تمرین های عملی انجام دهید که شما را مجبور می کند در بالاترین سطح اجرا کنید. مطالعات رشد به شما کمک می کند تا از نردبان موفقیت بالا روید.

ایده های توسعه شخصی برای کمک در دستیابی به اهداف

دوره های توسعه شخصی، مربیان، و برنامه ها نیز می توانند به شما در اهداف کمک کنند.

یک برنامه توسعه فردی همراه با مربی شخصی برای کمک به حفظ نظم و انضباط می باشد، و به جلو حرکت دادن شما کمک می کند.

برنامه توسعه شخصی

ایجاد یک برنامه برای توسعه شخصی به شما کمک می کند تا احساس بهتر کنترل زندگی خود را داشته باشید و به شما کمک خواهد کرد که هر آنچه را که می خواهید، آماده کنید.

برنامه توسعه شخصی چیست؟

شما ممکن است فکر کنید “برنامه توسعه شخصی چیست؟” برنامه توسعه شخصی راهنمایی شما برای زندگی و موفقیت آینده شماست.

چرا شما به یک برنامه توسعه شخصی نیاز دارید؟

دلیل اینکه شما نیاز به یک برنامه توسعه شخصی دارید این است که ساختن یک طرح به شما کمک خواهد کرد که تصمیمات بهتر بگیرید و خود را در جایی که میخواهید به یاد بیاورید.

آمادگی خوب، احتمال موفقیت را افزایش می دهد و خطر ابتلا به اشتباهات را کاهش می دهد.

چگونه یک برنامه توسعه شخصی بنویسید

هنگام نوشتن برنامه توسعه شخصی، چیزهایی درباره اهدافی که میخواهید به دست بیاورید، راههایی که برای بهبود و توسعه آن نیاز دارید را بنویسید، و طرحهایی را طراحی کنید که شما را برای مقابله با مهمترین وظایف روز آینده آماده میکند.

چرخه توسعه شخصی

یک چرخه توسعه شخصی یک چرخه مداوم است که متشکل از سه جزء اصلی : کنجکاوی، آگاهی و حقیقت است. هر  جزء در یک حلقه پیوسته در آینده قرار می گیرد.

چرخه توسعه شخصی
چرخه توسعه شخصی

ما تمایل داریم که در برنامه روال خود قرار بگیریم و کنجکاوی خود را که به عنوان فرزند داشتیم از دست بدهیم. هرگز نباید این قدر مطیع باشید که گرسنگی خود را از دست بدهید تا یاد بگیرید و پیشرفت کنید.

ندانستن همیشه مایه خوشبختی نیست. آگاه شدن از عادات قدیمی و بد، تنها راهی است که بتوانیم تغییرات مثبت و سازنده ای داشته باشیم.

مهم است که یک حس آگاهی شخصی برای افزایش دانش و درک خود در مورد نقاط قوت و ضعف داشته باشیم. حقیقت را در آغوش بگیرید. دنیا برای انجام این کار به شما تعلق دارد، اما اول، رشد فردی که وجود دارد نیاز به نشان دادن دارد.

با یادگیری و پذیرش نقاط قوت و ضعف خود، می توانید از نقاط قوت بهره ببرید و به طور مداوم برای بهبود بخش هایی از ضعف، کار کنید.

لیست برنامه ریزی توسعه شخصی

تهیه لیست چارت برنامه ریزی توسعه شخصی بهترین راه برای نظارت بر خودتان است و اطمینان حاصل کنید که برای رسیدن به اهداف نهایی خود در مسیر حرکت هستید.

با نوشتن اهداف خود با بیشترین جزئیات شروع کنید. سپس نقاط قوت و ضعف خود را یادداشت کنید.

سپس لیستی از منابعی که در اختیار دارید و می تواند به رشد شخصی شما کمک کند بنویسید.

این فهرست می تواند شامل دوره های آموزشی و کارگاه ها، کتاب ها و وب سایت ها و یا شبکه های اجتماعی باشد. از دیگران برای کمک سوال کنید. و از هیچ چیز نترسید.

شما می توانید با رسیدن به دوستان و خانواده، همکاران، و یا حتی با پیوستن به گروهی که دوست دارید بر روی آن تمرکز کنید و ارتباط برقرار کنید. یادگیری از یک مربی بهترین راه برای کسب تجربه ارزشمند و مهارت های زندگی است.

راهنمای برنامه توسعه شخصی

توسعه شخصی نباید یک کار سخت و دشوار باشد. اگر شما راهنمای برنامه توسعه فردی را دنبال کنید، به دنبال راه هایی جهت بهبود خود بدون نگرانی و استرس خواهید بود. با این حال، قبل از اینکه بتوانید یک برنامه را برنامه ریزی کنید، باید کمی خود را منعکس کنید و به سوالات هدف شخصی پاسخ دهید.

چند سوال که باید قبل از ارائه یک برنامه عملی انجام دهید عبارتند از:

 • من چه می خواهم از زندگی خودم بیرون بکشم؟
 • اهداف و جاه طلبی های من چیست؟
 • در حال حاضر راه من برای دستیابی به این اهداف چیست؟

پس از پاسخ دادن به این سوالات، می توانید یک طرح شخصی ایجاد کنید که حاوی چندین مولفه کلیدی باشد. اجزای کلیدی که باید بر روی آن تمرکز کنید دارای یک نتیجه خاص هستند که شما به طور پیوسته به سمت برنامه ریزی و هموار کردن مسیر به سمت دستیابی آن کار می کنید.

برنامه توسعه شخصی برای کار

هنگام ایجاد یک برنامه توسعه شخصی برای کار، باید روی اهداف هوشمند تمرکز کنید. پس از این ،شما می توانید هر دو زندگی شخصی و حرفه ای خود را بهبود بخشید. به منظور پیشرفتی که می توانید ببینید و پیگیری کنید، باید یک برنامه دقیق را مستند کنید.

برخی از برنامه های توسعه شخصی برای کار عبارتند از پاسخ به سوالات زیر:

 • چه می خواهم یاد بگیرم؟
 • چکار باید بکنم؟
 • چه پشتیبانی و منابعی نیاز دارم؟
 • چگونه موفقیت را اندازه گیری کنم؟

تا جای ممکن در پاسخ ها دقیق باشید. هر چه دقیق تر باشد، پی گیری پیشرفت تان آسان تر است.

دیدن این که چقدر راه آمده اید و اینکه چگونه کار سخت خود را انجام می دهید. باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد حس موفقیت می شود. خارج از فضای کاری مهم است که بر روی برخی اهداف شخصی نیز تمرکز کنید. همانند برنامه کاری، برنامه شخصی شما نیاز به تمرکز بر نکات کلیدی جهت دستیابی به اهداف دارد.

در اینجا یک مثال برنامه توسعه شخصی وجود دارد:

 • اهداف مهم که می خواهید به دست بیاورید چیست؟
 • چه موقع تعیین شده است؟
 • بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟
 • چه کسی یا چه چیزی بزرگترین تهدید است؟

الگوی برنامه توسعه شخصی

اگر میخواهید اهداف خود را به دست آورید، داشتن یک برنامه دقیق مهم است. ما یک طرح توسعه شخصی برای کمک به اهداف شما ایجاد کرده ایم. در این الگو شش مرحله اصلی وجود دارد که به شما کمک می کند اقدامات خود را انجام و پیشرفت خود را اندازه گیری کنید.

مرحله 1: لیستی از 10 اهداف مهم مورد نظر خود که میخواهید به دست آورید، بنویسید.

مرحله 2: نوشتن کدام یک از این 10 هدف برای شما مهم تر است و چرا؟

مرحله 3: یک جدول زمانی خاص برای رسیدن به هدف خود بنویسید.

مرحله 4: نقاط قوت و ضعف خود را بنویسید.

بر روی سه مورد از هر یک آنها تمرکز کنید و سپس بنویسید که چگونه نقاط قوت شما می تواند به شما کمک کند به این هدف دست یابید و چگونه بر این نقاط ضعف غلبه کنید.

مرحله 5: کارهایی را که باید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید بنویسید. این می تواند چیزهایی باشد که شما باید به روال روزمره خود اضافه کنید و همچنین چیزهایی را که نیاز دارید از آن حذف کنید.

انجام این کار به شما کمک می کند سریعتر به هر هدف دست پیدا کنید.

مرحله 6: این مرحله علامت پیشرفت شما است. آنچه را که به خوبی کار کرده اید، آنچه را که انجام داده اید و آنچه را که هنوز به بهبود آن نیاز دارید، و چه مهارت ها و دانشی که در طول راه کسب کرده اید، بنویسید.

بهبود خود ( رشد نفس)

تشخیص تفاوت بین رشد نفس و رشد فردی می تواند کمی مشکل باشد. در حالی که آن ها مشابه و هر دو در دستیابی به اهداف و بهبود بسیار مفید هستند، اما تفاوت های کلیدی بین این دو وجود دارد.

تعریف توسعه شخصی
تعریف توسعه شخصی

بهبود فردی در برابر رشد فردی

توسعه شخصی به طور کلی توسعه کار، شیوه زندگی، نگرش، سلامتی و اجتماعی است.

این در مورد روند تفکر و شیوه کار شماست که برای تبدیل به یک زندگی روزمره کار می کنید. چالش های زیادی در زندگی روزمره ما وجود دارد. تعیین اهداف توسعه شخصی و ایجاد یک برنامه به شما کمک می کند تا از هر فرصتی که ممکن است به طرف شما بیاید و بیشترین پتانسیل شما را کسب کند، بهره مند شوید.

خود بهبودی یک تحول درونی است. این مطالعه خود شناختی است که شخصیت، وضعیت یا دانش خود را با تلاش های خود بهبود می بخشد. خود بهبودی یک تلاش برای بهبود و ارتقای هر جنبه ای از خود و زندگی شما است. خود بهبودی یک فرایند مادام العمر است که دائما در جستجوی راه هایی برای به حداکثر رساندن مهارت ها و ویژگی های شما است.

ایجاد اهداف بهبود شخصی مانند بیدار شدن زود هنگام، شروع یک مجله و یا خواندن یک کتاب در هفته می تواند شما را از خواب دیدن اهداف تان برای رسیدن به اهداف رویای کمک کند.

برنامه بهبود خود

بهبود خود یک کار مادام العمر بوده که شما نیاز دارید تا به طور مداوم خود را سازگار و بزرگ کنید. در اینجا چند راهنمایی برای کمک به بهبود خود وجود دارد.

1. عادت های خود را تغییر دهید

یک چیز جدید را امتحان و راه های جدیدی برای تغییر چیزها از روال روزمره خود پیدا کنید. بیرون رفتن از منطقه راحتی شما باعث می شود که شما به روش هایی که قبلا ممکن نبود دست پیدا کنید برسید.

ایجاد چالش برای خود، ذهن و بدن شما را بر روی انگشتان پا نگه می دارد و به شما کمک می کند تا به طور مداوم یاد بگیرد و با آن سازگار شوید.

2. اهداف را تعیین کنید

قبل از رفتن به رختخواب یا قبل از شروع روز خود، یک لیست از اهدافی را که می خواهید به آن برسید، و سپس یک طرح اقدام جهت چگونگی دستیابی به آنها، ایجاد کنید.

تنظیم چند اهداف قابل کنترل و قابل دستیابی نه تنها شما را کارآمد تر می کند، بلکه اعتماد به نفس شما را بیشتر می کند.

3. اتلاف وقت را متوقف کنید

مثلا از تماشای تلویزیون بدون هیچ برنامه ای و تنها برای وقت گذرانی خود دارای کنید و به خواندن مقالات و کتاب های الهام بخش و انگیزشی بپردازید.

سریع تر از کار به تکلیف نزدیک شوید. متوجه خواهید شد که درک شما از موفقیت و اعتماد به نفس به میزان زیادی افزایش خواهد یافت.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
25 − 8 =