چگونگی مدیریت پول مانند افراد میلیونر

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چگونگی مدیریت پول مانند افراد میلیونر
نحوه مدیریت کردن پول مثل میلیونرها
نحوه مدیریت کردن پول مثل میلیونرها

زمان مطالعه: 11 دقیقه

ثروتمندان با مردم عادی دارای تفاوت‌‌‌های زیادی هستند، آنها پول‌های خود را بسیار متفاوت از بقیه ما مدیریت می‌کنند. منظور ما در اینجا ثروتمندان واقعی است که در مقایسه با افراد عادی راه‌های کاملا متفاوتی را برای صرفه جویی، خرج و پس انداز کردن پول خود دارند. در واقع حس می‌کنم که آن‌ها دانش پنهانی دارند که از تبار خونی ثروتمند آن‌ها منشا می‌گیرد. با این حال این موارد قابل یادگیری است و بدون داشتن ثروت نیز می‌توانید بهترین شیوه‌های مالی خود را دنبال کنید تا بتوانید همانند به چگونگی مدیریت پول مانند افراد میلیونر پی ببرید.

نحوه مدیریت پول توسط افراد میلیونر

ثروتمندان پول خود را متفاوت از هر کس دیگری مدیریت می‌کنند. آنها تصمیمات متفاوتی می‌گیرند و روش کاملا متفاوتی در مورد پول دارند. همین روش‌ها باعث می‌شود آنها بسیار هوشمندانه‌تر بتوانند پول‌های خود را برای سود بیشتر اداره کنند. اما حتی اگر ثروتمند نباشید، همچنان می‌توانید پول خود را مانند ثروتمندان مدیریت کنید. بنابراین در ادامه مواردی را برای شما قرار داده‌ایم. البته بهتر است بدانید می‌توانستیم در اینجا بیش از یک میلیون روش مختلف را از عادات آنها قرار دهیم. ولی، با تمرکز بر بهترین آنها جهت بیشترین تاثیر، برخی از آنها را بیان کرده‌ایم.

راه‌های مدیریت پول
راه‌های مدیریت پول

1. بدون تفکر و با احساسات عملی را انجام نمی‌دهند

حتما تا به حال پیش آمده است در حین انجام خریدهای مختلف به صورت عجولانه تصمیم نادرستی را بگیرید. بهتر است بدانید اغلب افراد این ویژگی را در خود دارند که بدون تفکر تصمیم و کاری را انجام دهند. اما، برعکس اگر بیوگرافی افراد موفق را مطالعه کرده باشید و با ویژگی‌های آنها آشنا باشید خواهید فهمید که افراد موفق و میلیونر همیشه لحظه‌ای را به فکر کردن می‌پردازند و بهتر است بگوییم خوشی‌های خود را لحظه‌ای عقب می‌اندازند. آنها از تصمیمات عجولانه خودداری می‌کنند.

در این باره در دانشگاه استنفورد توسط دکتر والتر میشل پژوهشی صورت گرفت. در این پژوهش که در دهه 60 صورت گرفت از این ادعا حمایت می‌کند. آنها این آزمایش را با دو انتخاب در پیش روی کودکان پیش دبستانی قرار دادند. به صورتی که در اتاق نوعی شیرینی خوشمزه بود که می‌توانستند میل کنند و یا نه تا آمدن آزمایشگر تحمل کنند. البته آنهایی که تا آمدن آزمایشگر صبر می‌کردند می‌توانستند دو شیرینی را دریافت کنند. این تحقیقات انجام شد و سال‌ها دکتر میشل برای جواب آنها صبر کرد. او متوجه شد کودکانی که تا آمدن آزمایشگر برای دریافت دو شیرینی صبر می‌کردند در آینده شاخص توده بندی (BMI) کمتر، نرخ اعتیاد پایین‌تر، دارای نمره امتحان بالاتر و … بودند.

2. می‌دانند خواسته و نیاز چه تفاوتی دارند

آنها بر این موضوع آگاهند که تفاوت بین خواسته و نیاز در چیست. هر یک از ما در زندگی لحظاتی را به عنوان تجربه داشته‌ایم که مثلا دلمان خانه‌ای زیبا بخواهد، لباسی و کفشی شیک را بخواهیم و یا هر نوع خواسته دیگری. اما، یک سوال؛ آیا این خواسته‌ها در ذهن ما دارای ضرورتی نیز هستند، یا نه تنها یک خواسته است. بهتر است بدانید این خواسته‌ها در ذهن دارای قدرت بالایی بوده و اگر بتوانید سوار بر این ماشین شوید از رانندگی مطمئنا لذت خواهید برد، و مورد مهم این است که شما برای اینکه سوار این ماشین شوید ضرورتی ندارید.

افراد میلیونر به جای اینکه پول خود را صرف مواردی که کارامد نیستند بکنند به مواردی که قادر به افزایش ثروتشان هستند می‌پردازند. شاید این همان دلیلی باشد که 61 درصد افراد با درآمد سالیانه خود همان ماشینی را خریداری می‌کنند که افراد معمولی نمی‌خرند. یکی از موارد مهم در چگونگی مدیریت پول مانند افراد میلیونر این است که آنها برای رفع نیاز خود قدم برمی‌دارند نه تنها در جهت خواسته‌های مختلف و متنوع خود.

چگونگی مدیریت هزینه
چگونگی مدیریت هزینه

3. نگاه‌های بلند مدت دارند

تیموتی ساکس (فرد میلیونر) می‌گوید:” برای اینکه به هدف‌های بلند مدت که سبب تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار می‌شوند، دسترسی داشته باشیم به یک تا پنج سال زمان نیاز خواهیم داشت”. این هدف‌ها به شما این قدرت را می‌دهند تا بتوانید به چیزی بیشتر از زمان حال توجه داشته باشید. این هدف‌ها به شما این فرصت را برای فکر کردن می‌دهند که چرا شما در این جایگاه هستید. عمل‌هایی که روزانه دارید باید به هدف‌های بلند مدت شما مرتبط باشند. اگر این چنین نیست هدف‌های خود را به نوعی تعدیل کنید. این تعدیل کردن می‌تواند به حذف و کم کردن کارهای غیر ضروری، تغییر کارهای مختلف، اضافه کردن و … باشد که در آینده برای شما منفعت خواهد داشت.

4. دارای منابع مختلفی برای درآمد هستند

افراد میلیونر عادت خاصی دارند. یعنی تا زمانی که امنیت مالی نداشته باشند به جستجوی راه‌هایی برای کسب درآمد و راه اندازی کسب و کار جدید هستند. چرا که آنها بر این باورند که ممکن است منبع اصلی درآمدشان ناگهانی قطع شود. فردی میلیونر برای اینکه با کسری درآمد مواجه نشود منابع مختلفی را جهت جریان نقدی تدارک می‌بیند تا به عنوان برنامه پشتیبان باشد و وی از آن راه نیز درآمد داشته باشد.

مدیریت پول همچون میلیونر‌ها
مدیریت پول همچون میلیونر‌ها

5. سرمایه گذاری خودکار دارند

سرمایه گذاری خودکار دارای انواع راه‌‌‌ها می‌باشد تا شما بتوانید راهی برای کسب درآمد با توجه به شغل، حقوق و سلیقه خود داشته باشید. مثلا از معروفترین آنها برداشت خودکار از فیش حقوقی و سهام یا بیمه عمر می‌باشد. در این میان سرمایه گذاری‌های میلیونرها به صور مداوم در حال انجام است و این برای آنها به عنوان یک عادت می‌‎باشد. این به نوعی نشان می‌دهد که می‌دانند در چه مواقع و چگونه از فرصت‌ها به بهترین شکل ممکن بهره ببرند و چه میزان سرمایه‌گذاری کنند. در این میان بهتر است بدانید افراد میلیونر بدون برنامه‌ریزی این کار را انجام نمی‌دهند. آنها با استفاده از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری که انجام داده‌اند به آگاهی کافی دست پیدا کرده‌اند.

6. دارای بودجه بندی مشخصی هستند

اگر می‌خواهید در رابطه با چگونگی مدیریت پول مانند افراد میلیونر اطلاع بیشتری داشته باشید باید بدانید که آنها بودجه بندی مشخص و دقیقی دارند. افراد میلیونر با استفاده از بودجه بندی مشخص این امکان را دارند تا بر میزان درآمد و هزینه‌ها کاملا آگاه باشند. یعنی به نوعی با استفاده از آگاهی، برنامه خاصی را برای خرج کردن پول‌ها دارند. با این آگاهی می‌توانند پاسخگوی هر ضرورتی در زندگی خود باشند و بتوانند موارد و هزینه‌های اضافی را حذف کنند. در جایی نوشته شده بود؛ افراد پولدار کلمه ای به اسم بودجه را ندارند. اما، افراد خیلی پولدار از حساب و هزینه‌های خود مطلع و آنها را نگه می‌دارند.

میلیونر‌ها چگونه پول را مدیریت می‌کنند؟
میلیونر‌ها چگونه پول را مدیریت می‌کنند؟

7. برای هر لحظه از زندگی آمادگی دارند

تمامی افراد میلیونر برای روزهای مبادا برنامه‌ای داشته و سرمایه مشخصی را برای آن زمان نگه داشته‌اند. هر یک از آنها بر این امر آگاه هستند که ممکن است در زمان‌هایی شغلشان را از دست دهند، مرگی از اعضای خانواده رخ دهد، خودشان بیمار شوند و … .در این مواقع به جای قرض کردن پول، آنها از سرمایه‌ای که برای روز مبادا نگه داشته‌اند استفاده می‌کنند. در شرایط بحرانی با پس اندازی که کنار گذاشته‌اند قادر هستند بسیاری از مشکلات را از سر بگذرانند. شما هم می‌توانید این روش را برای خود داشته باشید تا به اندازه یک سال پول نقد به عنوان پس انداز در حساب خود داشته باشید و در حین به هم ریختن اوضاع از این مقدار استفاده کنید.

8. در مواردی که می‌دانند و اطلاعات دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند

از بزرگترین سرمایه گذاران جهان را می‌توان وارن بافت و یا پیتر اینچ دانست. این افراد توصیه کرده‌اند:” روی چیزی که سر در می‌آورید سرمایه گذاری کنید”. این همان روش و یا تکنیک خاص است که میلیونرها برای پول درآوردن استفاده می‌کنند. زمانی که این افراد از درآمد و سوددهی شرکتی خبر داشته باشند در مقابل با دیگر افراد دارای امتیاز رقابتی هستند. همین اطلاعات هر چه بیشتر باشد آنها از خطرها در امان خواهند بود.

سرمایه گذاری میلیونر‌ها
سرمایه گذاری میلیونر‌ها

9. هزینه‌های خود را با حساب دارند

هیچ می‌دانید که شما در زندگی و کارتان تا چه حدی مخارج دارید؟ اگر جوابتان بله است که بسیار عالی است و اگر نه، بهتر است به پیگیری هزینه‌های روزانه، ماهانه و سالانه بپردازید و همانند افراد میلیونر دست به کار شوید. به این صورت است که می‌توانید متوجه شوید مواردی را که می‌خرید مورد نیاز نیستند و یا می‌توانید با هزینه کمتری خریداری کنید. برای اطلاع از چگونگی مدیریت پول مانند افراد میلیونر باید بدانید که آنها صورتحساب تمامی مخارج خود را دارند.

10. دارای زندگی در سطحی پایین‌تر از درآمد هستند

این را قبول دارید که افراد ثروتمند در سطوح پایین‌تری نسبت به ثروت خود زندگی می‌کنند؟ مثلا ؛ ثروتمند وارن بافت خانه‌ای را در سال 1958 به قیمت 31 هزار و پانصد دلار در اوماهای نبراسکا خریده است و هنوز هم در آن زندگی می‌کند. یا استیو بالمر مدیر ارشد مایکروسافت به عنوان کسی که ثروتمند است و از پروازهای غیر لوکس و معمولی استفاده می‌کند می‌شناسند. این افراد و کسانی که میلیونر هستند می‌توانند از پروازهایی با جت خصوصی و یا کاخ‌های بزرگ استفاده کنند. ولی، پول‌های خود را صرف ضروریات می‌کنند.

11. آماده از خود گذشتگی هستند

به عنوان فرض شما قرار است یک ماشین قدیمی سال 57 را برانید. اما، بر این آگاه هستید که تا دو الی سه سال آینده خواهید توانست بهترین ماشین را برای خود خریداری کنید. چرا که بر این اطلاع هستید که دارایی لازم را برای خرید آن را خواهید داشت. افراد میلیونر این گونه تفکری دارند. آنها فداکاری‌های مختلف و موقت را که برای رسیدن به هدف و موفقیت در کسب و کار لازم است را با جان و دل می‌پذیرند.

نحوه مدیریت هزینه توسط افراد ثروتمند
نحوه مدیریت هزینه توسط افراد ثروتمند

12. اسیر بدهی نیستند

افراد میلیونر تفکر خاص و البته خوبی دارند و آن هم این است که خود را گرفتار بدهی نمی‌کنند. این افراد پولی را به عنوان قرض نمی‌گیرند و زمانی می‌خواهند چیزی را بخرند برای آن از کارت اعتباری و یا چک استفاده نمی‌کنند. مگر اینکه در موارد خاص چون نوعی سرمایه‌گذاری برای رشد و یا شروع کسب و کار باشد. یعنی بسیار ساده بیان کنیم پولی که ندارند را خرج نمی‌کنند. برای اینکه بتوانید مدیریت پول مانند افراد میلیونر را در خود پرورش دهید باید خود را در دام انواع بدهی نیندازید.

13. به مشورت و راهنمایی مالی می‌پردازند

افراد میلیونر میدانند که نقاط و قوت و ضعفی دارند. آنها به جای اینکه زمان و هزینه که از مهمترین دارایی‌ها هستند را برای این موارد خرج کنند، به کمک خواستن از دیگران می‌پردازند. این زمانی بسیار قطعی می‌شود که مسئله مدیریت پول در میان باشد. این طرز فکر بسیار غلط است که چون یک میلیونر یک شبکه اجتماعی یا هر چیزی را طراحی کرده است باید از سرمایه گذاری و نحوه پس انداز نیز اطلاع داشته باشد. بنابراین بهترین کار استفاده از مشاور مالی و یا یک حسابدار برای راهنمایی در مسائل مالی می‌باشد.

14. به تعلیم خود می‌پردازند

اینکه شما آموزش رسمی داشته باشید دلیلی برای میلیونر بودن نیست. همانطور که می‌دانید افرادی چون بیل گیتس، مارک زاکربرگ و … ثروت خود را بدون در دست داشتن مدرک دانشگاهی کسب کرده‌اند. سرمایه گذار تای لوپز به واسطه‌ مباهاتی که به نداشتن تحصیلات آکادمیک می‌کند شناخته می‌شود. این در حالی است که خود این فرد اولین نفری است که در مورد ضرورت آموزش فردی به شما می‌گوید. تای لوپز کسی است که روزانه یک کتاب را می‌خواند. افراد ثروتمند اغلب کسانی هستند که ثروت را از دانش ویژه خود بهره می‌برند و به یادگیری می‌پردازند تا تا با روش آموزش خود بتوانند به انسان‌های موفق‌تری تبدیل شوند.

چگونه مثل میلیونر‌ها خرج کنیم؟
چگونه مثل میلیونر‌ها خرج کنیم؟

15. قبل از تصمیم هر موردی را بررسی می‌کنند

به صورت ساده یعنی با خود به دو‌ دو‌ تا چهار‌ تا می‌پردازند. بد برداشت نکنید منظور ما محاسبات سختی چون معادله‌های مثلثاتی نیست. آنها به یک جمع و تفریق، ضرب و تقسیم ساده می‌پردازند تا بتوانند تصمیم مالی درستی را بدون پشیمانی داشته باشند. برای اطلاع از چگونگی مدیریت پول مانند افراد میلیونر باید این مورد را همواره در نظر داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
20 ⁄ 4 =