بیوگرافی مارک زاکربرگ موسس فیس بوک جوان‌ترین ثروتمند

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بیوگرافی مارک زاکربرگ موسس فیس بوک جوان‌ترین ثروتمند
بیوگرافی مارک زاکربرگ موسس فیس بوک
بیوگرافی مارک زاکربرگ موسس فیس بوک

زمان مطالعه: 11 دقیقه

مارک الیوت زاکربرگ جوانترین ثروتمند جهان معروف به مارک زاکربرگ Mark Elliot Zuckerberg برنامه نویسی و موسس شبکه اجتماعی بزرگ و محبوب فیس‌بوک Facebook می باشد که توانسته با دارایی خالص بالغ بر 71 میلیارد دلار در رتبه پنجم از ثروتمندترین افراد جهان قرار گیرد. همچنین وی در سایل 2008 توانست نام خود را در مجله فوربس به عنوان جوان ترین میلیونر در دنیا ثبت کند و مجله تایم وی را در سال 2010 به عنوان شخصیت سال معرفی کرده است. این فرد توانسته است قدم بزرگی را در عرصه شبکه های اجتماعی در دنیا بر دارد که شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با موسس فیس بوک این مطلب از بیوگرافی افراد بزرگ و موفق در جهان همراه ما باشید.

برای آشنایی با سایر افراد ثروتمند جهان می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

زندگی نامه مارک زاکر برگ خالق فیس بوک

مارک الیوت زاکربرگ به انگلیسی Mark Elliot Zuckerberg یکی از متولدین آمریکا در شهر وایت پلینز نیویورک می باشد که در سال 1984 در 14 مه پا به جهان گشود . خانواده وی تحصیل کرده بودند به صورتی که پدر ایشان با نام ادوارد زاکربرگ دندان پزشک و مادرش با نام کارن کمپنر  روانشان بود , علاوه بر اینها زاکربرگ چهارمین فرزند خانواده و تنها پسر بود و سه خواهرهای ایشان به نام های رندی، دانا و امیل زاکربرگ بودند. با آکادمی 98 همراه باشید تا با جوانترین ثروتمند جهان شما را بیشتر آشنا کنم.

بیوگرافی مارک زاکربرگ

دوران کودکی Mark Zuckerberg

مارک زاکربرگ اولین کامپیوتر خود را با نام Quantex 486DX در ده سالگی خریداری کرد و به قدری علاقه شدید به رایانه و برنامه نویسی داشت که پدرش به او کمک کرد تا برنامه نویسی بیسیک آتاری را شروع کند. اما پدرش او را دست کم گرفته بود زیرا مارک به قدری سریع پیشرفت می کرد و یادگیری بالایی داشت که پدرش مجبور به استخدام مدرس متخصص برنامه‌نویسی به نام دیوید نیومن شد و باز هم به قدری سریع برنامه ها را یاد می گرفت که مدرس را گیچ و ترسانده بود که مبادا از وی جلو بزند. بنابراین سخت به مارک الیوت درس می داد به صورتی که مارک برای تفریح بازی های کامپیوتری را تغییر و پیشرفته تر می نمود تا اینکه در سن 12 سالگی توانست به کمک مبانی برنامه‌نویسی بیسیک آتاری یک پیام رسان خانگی به نام زاکنت (  نسخه ابتدایی مسنجر AOL ) را بسازد و تمامی رایانه های خانه و مطلب را به آن متصل کند.

مارک زاکربرگ مؤسس فیس بوک

دوران دبیرستان

Mark Elliot Zuckerberg ابتدا دوران دبیرستان را در مدرسه آردسلی شروع کرد اما طولی نکشید که بعد از دو سال چون به عنوان دانش آموز ممتاز شناخته می شد به مدرسه آکادمی فیلیپس اکستر رفته و در آنجا با قدرت درس خود را ادامه داد. مارک در دوران تحصیلش توانست جوایز متعددی را در درس های ریاضی , نجوم و فیزیک دریافت کند. همچنین به دلیل علاقه زیادی که به ادبیات کلاسیک داشت و شیفته ایلیاد و اودیسه هومر داشت توانست نتایج خوبی را کسب کند. زاکربرگ به قدری به ادبیات کلاسیک علاقمند بود که در دوران دبیرستان توانست دیپلم ادبیات کلاسیک را هم دریافت کند. البته موفقیت های مارک علاوه بر موارد اشاره شده شامل ورزش هم می شود. او در مدرسه توانست کاپیتان تیم شمشیر بازی شود.

همانطور که گفتیم مارک زاکربرگ در تمامی درس ها و حتی ورزش توانسته بود نتایج چشم گیر و خوبی را کسب کند اما هیچ یک از آنها نمی توانست به اندازه برنامه نویسی برای وی شیرین باشد به صورتی که برای هم کلاسی های خود بازی های رایانه ای را طراحی می کرد تا اینکه در همان دوران توانست نرم افزار پخش موسیقی هوشمند را به نام Synapse Media Player طراحی کند ( برای فایل های MP3) به صورتی که آهنگ های کاربر را بررسی و آهنگ بعدی را برای پخش حدس می زد و این به عنوان جرقه ای مهم در زندگی مارک بود و توانست پیشنهاد خرید را از شرکت های معتبر برنامه نویسی چون مایکروسافت و AOL داشته باشد اما او پیشنهاد آنها را بسیار مودبانه رد کرد.

Mark Elliot Zuckerberg

دوران دانشگاه

بعد از فارغ التحصیل شدن از فیلیپس اکستر برای ورود به دانشگاه رشته ای روانشناسی و علوم رایانه را انتخاب و به دانشگاه هاروارد مراجعه کرد. در دوران نیمه دوم تحصیل توانست به یک چهره معروف برنامه نویسی در دانشگاه تبدیل شود و به درخواست دانشجویان برنامه ای را با نام CourseMatch طراحی کرد که به آنها کمک می کرد تا با توجه به انتخاب واحد دیگر دانشجویان بتوانند انتخاب واحد کنند و گروه های مطالعاتی را تشکیل دهند.

سایت سرگرمی Facemash

در دانشگاه هاروارد دانشجویان کتابچه ای را داشتند که تصویر و اسامی دانشجویان در خوابگاه در آن موجود بود به همین دلیل مارک الیوت زاکربرگ تنها جهت سرگرمی تصمیم به ساخت وب سایتی کرد که به صورت تصادفی و  شانسی تصویر 4 دانشجو را ظاهر می کرد تا به کسی که از نظر شما جذاب بود بتوان رای داد. اما گذشته از سرگرمی این وب سایت توانست در بین دانشجویان بسیار معروف شود. همین امر باعث شد که حجم دانلود دانشگاه هاروارد به مشکل بخورد. همچنین برخی دانشجویان از نمایش تصویر خود درون سایت ناراضی بودند بر همین اساس مارک  از افراد عذر خواهی و دانشگاه نیز برای این عمل به او اخطار انضباطی داد. اما مهمتر از همه این باعث شد که مارک به علاقه های افراد پی برده باشد.

مارک الیوت زاکربرگ

پروژه ی هاروارد کانکشن

قبل از اینکه مارک فیس مش را راه اندازی کند در دانشگاه هاروارد دانشجویی به نام دیویا نارندرا در مورد شبکه ای اجتماعی در موردر دانشجویان صحبت می کرد. قرار بود برای اینکه افراد غریبه نتوانند وارد شوند از ایمیل رسمی دانشگاه به عنوان نام کاربری استفاده شود که دیویا نارندا خود شرکای به صورت دوقلو با نام تایلر و کامرون وینکلووس داشت که پدر پولداری با شغل مشاور مالی داشتن که بدون مشکل برای بچه های خود پول خرج می کرد. بنابراین با بسته شدن فیس مش دیویا نزد مارک آمد و آنها به توافق رسیدند و قرار شد که مارک کار برنامه نویسی برای وب سایت را انجام دهد تا کاربران بتوانند عکس و نام و اطلاعات شخصی و لینک‌های مفید را قراردهند را انجام دهد و نامش را هاروارد کانکشن نامیدند. در همین حال بود که ایده ای جدید برای شبکه اجتماعی به ذهن مارک زاکربرگ رسید.

شبکه اجتماعی فیس بوک

در سال 2004 بود که مارک به همراه چهار دوست خود به نام های ادواردو ساورین , اندرو مک کالم, کریس هیوز , داستین موسکوویتز برنامه نویسی وب سایت خود با دامنه thefacebook.com جهت دانشگاه هاروارد را شروع کرد اما چندی نگذشت که وب سایت را برای دانشگاه هایی دیگر نیز به کار گرفتند به صورتی که برای ورود باید یک ایمیل آموزشی , تصویر و اطلاعات شخصی را وارد کرد و چون روز به روز رشد می کرد مارک تصمیم به ترک تحصیل گرفت تا بتواند تمام وقت بر روی این شبکه اجتماعی کار کند.

این روند ادامه پیدا کرد تا در تابستان همان سال مارک با موافقت توانست مبلغ 500 هزار دلار را از پیتر تیل برای سرمایه گذاری دریافت کند بنابراین با این پول توانست به پالوآلتو نقل مکان کنند و آن را به عنوان دفتر کاری استفاده کنند در همین دفتر بود که متوجه بیش از 4000 نفر کاربر در فیسبوک شدند بنابراین تصمیم به گسترش آن گرفتند و برای این کار همسایه مارک, دارن مسکوویتز که قبل از این سرویس فیس‌بوک را برای دانشجویان دانشگاه کلمبیا, استنفورد و ییل راه‌اندازی کرده بود برای برنامه نویسی استخدام کردند.

thefacebook.com

با بزرگ شدن و گسترش فیسبوک باید امکانات زیادی را اضافه کرد بنابراین اکسل پارتنر و گریلوک پارتنر به ترتیب به میزان 12/7 میلیون دلار و 27/5 میلیون دلار روی فیس‌بوک سرمایه‌گذاری کردند. چندی بعد توانستند فیس بوک را به تمامی افراد معرفی کنند تا افراد بالای 13 سال بتوان به آن مراجعه کرده و از آن استفاده کنند. این روند تا مرز 50 میلیون کاربر رسید. در این موقع شرکت های بزرگی برای خرید اقدام کردند که از مهمترین آنها یاهو با مبلغ 900 میلیون دلار بود اما مارک پیشنهاد آنها را رد کرد.

فیسبوک برای مارک زاکربرگ یک کسب و کار اینترنتی نوین و خلاقانه محسوب میشد که در نهایت او را به اوج شهرت رساند.

شکایت علیه فیس بوک

وینکلووس و دیویا نارندرا در سال 2006 از مارک زاکر برگ شکایت کردند زیرا آنها مدعی بودند که فیس بوک از منبع اطلاعاتی آنها به نام هاروارد کانکشن بوده است و مارک که استخدام شده برای این پروژه بود به وعده خود عمل نکرده است. در این دادگاه زاکر برگ از روزنامه ها درخواست کرد که هیچ چیزی در مورد این دادگاه در روزنامه ها انتشار نشود و این پروژه هیچ ارتباطی با هاروارد کانکشن نداشته اما یکی از همکلاسی ها به نام جان تامسون که نیز مدعی بود ایده فیس بوک برای او می باشد با انتشار در روزنامه ها زاکر برگ را بسیار زیاد ناراحت کرد.

هاروارد کانکشن که حالا کانکت یو نام دارد در سال 2009 کمتر از 100 هزار کاربر و فیس بود بیش از 150 میلیون کاربر داشت اما مارک برای حل این مسئله به دوقلوهای وینکلووس و نارندرا پیشنهاد 45 میلیون دلاری را داد که 20 میلون دلار نقد و مابقی از سهام فیس بوک باشد تا پرونده بسته شود اما دوقلوهای وینکلووس قبول نکرده و درخواست شکایت دادن اما دادگاه شکایت آنها را رد کرد.

خرید سهام فیس بوک توسط مایکرو سافت

در سال 2007 بود که بیل گیتس تصمیم به خرید 1/6 در صد از سهام فیسبوک به مبلغ 240 میلیون دلار گرفت و این باعث شد که بیل گیتس اولین حساب خود را درفیس بوک باز کند . بیل گیتس در اولین روزها روزی چند ساعت را در فیس بوک می گذراند و با اکثر مردم جهان در ارتباط بود اما چون روز به روز بر آنها افزوده می شود و توان جواب دادن به همه آنها را نداشت حساب کاربری خود را بست.

درآمد زایی فیس بوک

درآمدزایی اینترنتی فیس بوک و البته اصلی ترین رو درآمدزایی آن از طریق تبلیغات متنی می باشد. به صورتی که زمان استفاده از فیس بوک و ورود به آن به درآمدهای حاصل از تبلیغات تبدیل‌ شده که تا 85 درصد از طریق تبلیغات متنی و مابقی از خرید و فروش‌ مجازی از طریق این وب‌ سایت می باشد.

خرید اینستاگرام، آکیولس ریفت و واتس آپ

افرادی که از گوشی استفاده می کنند امروزه تقریبا با اینستاگرام آشنا می باشند . اینستاگرام توسط مایک کریگر و کوین سیستروم برنامه نویسی شده بود تا ابتدا برای IOS جهت اشتراک گذاری عکس در تلفن همراه استفاده شود اما مارک زاکربرک در سال 2012 آن را خریداری کرد تا در کنار فیس بوک بتواند به فعالیت خود به صورت قوی تر ادامه دهد که امروزه برای گوشی های اندروید نیز در دسترس می باشد

آکیولس ریفت را شاید شما ها بشناسید که توسط پالمر فریمن لاکی مدیریت می شد. اما مارک آن همانند اینستاگرامرا در سال 2014 به قیمت 200 میلیون دلار خریداری کرد که در کنار آن 23/1 میلیون از سهام فیسبوک را نیز واگذار کرد و علاوه بر اینها این قرار داد به صورتی می باشد که چنانه در آینده این شرکت  نقط عطفی داشته باشد باید فیس بوک 300 میلیون دلار دیکر پرداخت کند.

سرانجام در سال 2014 و ماه اکتبر بود که مارک زاکربرگ تصمیم به خرید واتس آپ توسط یان کوم و برایان اکتون به مبلغ 22 میلیارد دلار  کرد که 59/4 میلیون آن نقد و مابقی از سهام فیس بوک بود.

ازدواج مارک الیوت زاکربرگ

در سال 203 بود که مارک با دختری از متولدین بوستون آمریکا با نام پریسیلا چان آشنا شد. در سال 2012 در کالیفرنیا وی ازدواج کرد. جالب این است که همسر مارک اولین نفری می باشد که در فیسبوک حساب کاربری ایجاد کرده است یعنی یک روز بعد از راه اندازی فیس بوک. حاصل این ازدواج در سال 2015 دختری به نام ماکسیما چان زاکربرگ می باشد

پریسیلا چان

مارک زاکربرگ مالک شبکه اجتماعی فیس بوک

  • اهدای صد میلیون دلار در سال 2010 برای حمایت از مدارس دولتی نیوجرسی
  • تعهد نیکوکاری برای اینکه 50 درصد از ثروت را به خیریه اهدا کند
  • 99 در صد از سهام فیسبوک به بهبود پتانسیل‌های انسانی، برابری و توسعه جهانی اختصاص داده شده است
  • مارک زاکربرگ مرد سال مجله تایم 2010
  • راه‌اندازی پروژه Internet.org در سال 2013
  • مارک می تواند زبان های فرانسوی, عبری,لاتین, چینی و یونان باستانی را بخواند و بنویسد
  • از خواننده های مورد علاقه مارک زاکر برگ لیدی گاگا,تیلور سویفت و کیتی پری می باشند
  • دلیل اینکه فیسبوک آبی است کورنگی مارک به سبز و قرمز می باشد و او اول آبی را می بیند
  • و ….
Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 − 3 =