آیا پول باعث خوشبختی در زندگی می‌شود؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » آیا پول باعث خوشبختی در زندگی می‌شود؟
آیا پول باعث خوشبختی می شود
آیا پول باعث خوشبختی می شود

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا پول باعث خوشبختی در زندگی می‌شود؟ به نظر من پول می‌تواند باعث ایجاد خوشبختی در زندگی شود، و تنها دلیل آن پول داشتن است. بنابراین، می‌توانیم هر چیزی را که بخواهیم بخریم و می‌تواند نوعی خوشبختی را برای شما فراهم کند. بدون تردید درست است که پول نمی‌تواند خوشبختی را خریداری کند، ولی می‌تواند به ایجاد خوشحال بودن و رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی کمک کند.

هنگامی که پول کافی برای غذا خوردن و ضروریات زندگی وجود نداشته باشد، این که از زندگی راضی باشید غیر ممکن خواهد بود. پول نمی‌تواند سلامتی را بخرد، اما به حفظ و حمایت از سلامت کمک می‌کند، با داشتن پول کافی برای زندگی مناسب و معقول، فرد می تواند به مواردی که باعث خوشبختی می‌شود، مانند تحقق رویاهای مختلف، عشق و خانواده و سلامتی خود توجه کند.

رابطه پول با خوشبختی

بله ، فقط پول می‌تواند خوشبختی را در زندگی فرد به ارمغان آورد. اگر پول زیادی داشته باشید از هیچ موقعیتی در زندگی خود نمی‌ترسید و در زندگی حرفه‌ای و شخصی خود اطمینان بیشتری خواهید داشت. زیرا، می‌دانید اگر اشتباهی رخ دهد به حد کافی می‌توانید با پول آن را حل کنید. اگر پول داشته باشید با اطمینان خاطر ارتباط برقرار می‌کنید و با اوضاع پیچیده روبرو می‌شوید. از طرف دیگر، کسانی که می‌گویند پول خوشبختی به ارمغان نمی‌آورد خود ثروتمند هستند و قادر به خرید هر چیزی می‌باشند و به قول معروف پول دیگر از چشمشان افتاده است. یک فروشنده سبزیجات، یک کارگر ساده، یک بی خانمان و … هرگز نمی‌گویند پول خوشبختی را به ارمغان نمی‌آورد.

با توجه به این که آیا پول باعث خوشبختی می‌شود یا نه؟ تحقیقاتی در آمریکا انجام شده است. با توجه به این تحقیقات دریافتند که پول تا حدی باعث خوشبختی می‌شود. یعنی افزایش درآمد 75 هزار دلار ( درآمد بالاتر از حد متوسط مردم آمریکا ) در سال می‌تواند سطح شادی را افزایش دهد و بیش از آن موجب شادی نخواهد شد. ولی، افراد زیادی هستند که فکر می‌کنند اگر چندین برابر از این درآمد داشته باشند خوشبخت‌تر خواهند بود. ولی این در حالی است که اگر پول بیشتر باشد اضطراب نیز بیشتر می‌شود.

تاثیر پول در خوشبختی
تاثیر پول در خوشبختی

نتیجه تحقیقات در مورد خوشبختی با پول

تحقیقاتی برای اینکه رابطه بین درآمد و احساس خوشبختی پیدا شود و پاسخ به سوال آیا پول باعث خوشبختی در زندگی می‌شود؟ انجام گردید. این تحقیقات به صورتی بود که افراد و مردم به صورت کلی مورد پژوهش قرار گرفتند و تنها محدود به تجربه خاصی از افراد نبود. نتیجه این چنین بود که؛ اگر افراد برای برخی از کارها و موارد خاص پول خرج کنند احساس خوشبختی خواهند داشت. پس یعنی پول در راه صحیح باعث خوشبختی می‌شود.

دارا بودن امنیت مالی

همانطور که گفتیم پول تا اندازه‌ای خاص وجود داشته باشد احساس خوشبختی و ایجاد خوشحالی در زندگی را به همراه خواهد داشت. در ابتدا با پول احساس امنیت مالی را خواهید داشت و بعد از اینکه افزایش یافت این احساس فراموش می‌شود. با داشتن پول به اندازه کافی امنیت مالی دارید. پس اگر شما هم این چنین هستید و برای خرید به هر چیزی نگرانی از بابت پول ندارید بهتر است قدردان آن باشید. در این تردیدی نیست که اگر شما پول کافی برای نیازهای ضروری داشته باشید شادتر خواهید بود.

ارتباط بین خوشبختی و پول
ارتباط بین خوشبختی و پول

تجربه‌های جدید خریداری کردن

هر تجربه‌ای می‌تواند مفید باشد. برخی از تجربه‌ها بدون پول امکان‌پذیر است. اما، با پول قادر هستید فرصت‌هایی را بدست‌ آورید تا تجربه‌های جدید و خاطر انگیز را داشته باشید، برای همین بیشتر افراد به دنبال روش‌هایی برای پولدار شدن هستند. مثلا شما برای اینکه بتوانید دور دنیا را با خیال راحت بگردید و بدون دغدغه فکری تجربه‌های خاصی را فرا گیرید باید پول کافی و زیادی داشته باشید. این نوع هزینه‌ها برای این تجربه‌ها نه تنها باعث شادی می‌شود بلکه در آینده وقتی به گذشته نگاهی بیندازید خاطره‌های بسیار شیرین و خوشایندی وجود خواهد داشت.

صرف پول برای علایق

این را هم بدانید و در نظر داشته باشید که همیشه برای کارهایی که می‌دانید برایتان واقعا لذت بخش است باید هزینه بپردازید، نه فقط مواردی که جامعه برایش ارزش قائل است. برای مثال؛ شما علاقه‌ای به کنسرت ندارید، پس بهترین راه این است روش مناسب را به جای کنسرت برای خرج کردن پول داشته باشید. یعنی به صورت خلاصه پول خود را صرف تجربه‌هایی کنید که برای شما لذت به همراه دارد. در این زمینه شما می‌توانید ورز‌ش‌های خاص، تعطیلات، سفر گردشگری و … را انجام دهید. این را هم مد نظر داشته باشید که شما با پول قادر به یادگیری بسیاری از موارد می‌باشید که با آنها نیز خواهید توانست هم لذت برده و هم درآمد کسب کنید و هم به جامعه خدمت کنید.

برای مثال؛ شما می‌توانید برای یادگیری یکی از نیازهای جامعه که در کشورتان وجود ندارد پول هزینه کنید و در کشوری دیگر به آموزش بپردازید و بعد از یادگیری هم از آن لذت ببرید و برای خدمت به جامعه در کشور خود آن را راه اندازی کنید. یا مثال ساده تر، شما به ورزش خاصی علاقه دارید و می‌توانید برای خود یک مربی زبر دست و ماهر بگیرید. به صورت کلی بهترین کار این است که برای شادی‌ها و تجربه هزینه کنیم.

کمک به خیریه

آیا پول باعث خوشبختی در زندگی می‌شود؟ افرادی که خوشبختی را در کمک‌های معنوی توصیف می‌کنند نیز می‌توانند با پول خوشبخت شوند. یکی از بهترین کارها که می‌تواند در خوب شدن احساسمان کمک کند این بوده که به دیگران توجه داشته باشیم. شما در زمان داشتن پول اگر بخشی از ثروت خود را در بین افراد نیازمند تقسیم کنید احساس خوب و رضایتمندی را خواهید داشت. یعنی شما با گذاشتن اثر خوب بر روی دیگران خوشحال خواهید شد. پس، ثروت خواهد توانست انواع فرصت‌های خوب را برای شما و کسی که کمک می‌کنید داشته باشید.

احساس خوشبختی با پول
احساس خوشبختی با پول

کمک به افرادی که برایتان عزیز هستند

یکی از راه‌های خوب برای خرج کردن پول این است تا به افرادی که برایتان عزیز هستند کمک کنید. این افراد می‌توانند خواهر، برادر، دوست یا والدین باشند. شما با کمک در روزهای سخت به این افراد احساس خوبی را خواهید داشت. بنابراین اگر فرصت چنین کارهایی را با دارا بودن پول داشتید دریغ نکنید و خود را شادتر کنید.

هزینه برای خریدن وقت

افراد زیادی هستند که پول کافی دارند، اما از این مورد که با هزینه کردن وقت بخرند خودداری می‌کنند. هر یک از ما در طول روز کارها و وظایفی را داریم. در رابطه با این مورد ممکن است با داشتن پول بیشتر، برای ما وظایف بیشتری نیز وجود داشته باشد. ولی از وظایف مشترک می‌توان به رانندگی، شستن لباس، آشپزی و برخی از موارد دیگر اشاره کرد که به نوعی باعث گرفتن وقت ما می‌شود. بنابراین، با داشتن پول بیشتر بهتر است از انجام این کارها دست بردارید. برای این کار بهتر است به استخدام افرادی برای انجام این کارها بپردازید. یا نه می‌توانید از دستگاه‌هایی با فناوری‌های روز استفاده کنید. این باعث خریدن وقت شده و برای نیازهای مورد علاقه زمان بیشتری خواهید داشت.

پول و خوشبختی چه ارتباطی با هم دارند؟
پول و خوشبختی چه ارتباطی با هم دارند؟

خرج کردن هزینه برای موارد ارزشمند

این مورد ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به چیزهای علاقه داریم، ولی با خرید بیش از حد این چیزها علاقه اولیه را به آنها دیگر نخواهیم داشت. این یعنی همان تازگی اولیه را نداشته و دیگر قدردان آن نیستیم. در این مواقع بهتر است به کسب تجربه‌های جدید در خرید کالا بپردازید تا شادی و احساس رضایت داشته باشید. اما، این را هم در نظر داشته باشید که برخی از موارد وجود دارند که هر چقدر هم بیش از حد خریداری کنیم ولی باز برایمان لذت بخش خواهد بود. برای مثال؛ شما در زمینه آثار هنری علاقه نشان می‌دهید. بنابراین، هر چقدر هم که تابلو نقاشی و آثار هنری را برای خانه خریداری کنید باز شادی آور بوده و به نوعی احساستان کهنه نخواهد شد. پس همیشه به این فکر کنید که چه چیزی برایتان شادی‌آور است و علاقه دارید تا برای آن برنامه‌ریزی کنید.

نتیجه گیری

به صورت کلی می‌توان در پاسخ به سوال آیا پول باعث خوشبختی در زندگی می‌شود؟ گفت که پول خوب است و به صورت کلی می‌تواند باعث شادی و لذت در زندگی شود. شاید پول زیاد برای برخی از افراد شادی به همراه نداشته باشد و این افراد همان ثروتمندان جهان و افراد موفق جهان هستند. اما، مطمئنا بی پولی باعث می‌شود تا فرد روزی هزار بار آرزوی حقارت و مرگ را داشته باشد.کسانی که می‌گویند پول خوشبختی نمی‌آورد مطمئنا پولدار هستند و نمی‌توانند با توجه به علاقه از آن برای کسب تجربیات تازه استفاده کنند. به نوعی منفی‌نگر هستند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
10 − 1 =