دلایل بی انگیزه بودن در محل کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » دلایل بی انگیزه بودن در محل کار
بی انگیزگی در محیط کار
بی انگیزگی در محیط کار

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا تا به حال سعی کرده‌اید که “انگیزه ” کار کردن در دفتر را داشته باشید. اما، هیچ نتیجه‌ای نگرفته باشید. در این زمان شما احساس وحشتناکی خواهید داشت، انگار که در شغل و حرفه خود در حال سقوط هستید. شما خسته و بی‌حال هستید و نمی‌خواهید با دوستانتان ملاقات کنید. چون نمی‌خواهید درباره کاری که انجام داده‌اید صحبت کنید. (یا دقیق‌تر، کاری که انجام نداده‌اید). بنابراین، باید آن را تقویت و خود را با انگیزه کنید تا حداکثر موفقیت خود را داشته باشید. در این مقاله از وب سایت آکادمی98 به بررسی موضوع دلایل بی انگیزه بودن در محل کار می‌پردازیم تا بتوانید عامل بروز چنین حالاتی در خود را بیابید.

غلبه بر بی انگیزه بودن در محیط کار

انگیزه انرژی قدرتمندی است که کارکنان را به سمت خود سوق می دهد و آنها را به هیجان می‌آورد تا بتوانند از حداکثر توان استفاده کنند. دستیابی به اهداف ، انتظارات روشن، شناخت، بازخورد و همچنین تشویق مدیریت همه در افزایش انگیزه در محل کار نقش دارند. پس، می‌توان گفت یک محیط کار مثبت دارای رونق بسیاری نسبت به بقیه است. به همین دلیل بسیاری از رهبران می‌خواهند راه‌های جدیدی را برای ایجاد انگیزه در دیگران از جمله اعضای تیم خود بیاموزند. چرا که همه افراد در طول زندگی خود دارای دشواری‌های مختلف هستند و نمی‌توانند به بهترین نحو کار کنند. پس باید فکری بر این کار کنید و به همین دلیل در ادامه ما برای شما دلایلی را که ممکن است در محیط کار منجر به از دست دادن انگیزه شود قرار داده‌ایم تا بتوانید بر آنها غلبه کرده و انگیزه مثبت را بدست آورید.

عوامل بی انگیزه بودن در محل کار
عوامل بی انگیزه بودن در محل کار

نتیجه بی انگیزگی در محیط کار

حتما تجربه کرده‌اید که اگر روزی در محیط کار بی انگیزه باشید، به نوعی آن روز برایتان همانند یک سال طول می‌کشد و به سختی می‌توانید کار کنید. اگر این بی انگیزه بودن در طولانی مدت باقی بماند، باعث ایجاد استرس و حتی احساس گناه شود که فکر کنید به اندازه کافی برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار خود تلاش نمی‌کنید. این حالت می‌تواند اثرات بسیاری داشته باشد. ممکن است مشکل خواب داشته باشید، توانایی کمی برای تمرکز داشته باشید. باید بدانید که این خستگی و اضطراب می‌تواند سلامت ذهنی شما را تحت تاثیر قرار دهد و به خطر بیفتد. اصلا نگران نباشید. چرا که، نیازی نیست در این مسیر باشید و باقی بمانید. شما با کمی تفکر و تلاش خواهید توانست از این مورد خلاص شوید. در ادامه برخی از دلایل بی انگیزه بودن در محل کار را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نتیجه بی انگیزه بودن در محیط کار
نتیجه بی انگیزه بودن در محیط کار

1. افتادن در دام مشغله کاری زیاد

مشغول بودن، امروزه یک وضعیت نمادین می‌باشد. یعنی نماد اینکه افراد زیادی در تعقیب شما هستند و می‌خواهند با شما کار کنند. این مورد زمانی رخ می‌دهد که خود از آن لذت می‌برید. اما، اگر شما همیشه آمادگی لازم را برای اضافه کاری داشته باشید و به نوعی همیشه در حال کار کردن باشید می‌تواند باعث خستگی مفرط و بی انگیزه بودن در محیط کار شود.

ارتباط مشغله زیاد با بی انگیزه بودن

شما با این توهم و خیال که اگر همیشه مشغول به کار کردن باشید، پیشرفت می‌کنید باعث حاصل شدن نتیجه معکوس می‌شوید. در این گونه موارد شما ممکن است به عنوان مثال دارای لقب ساده لوح شرکت شوید. امکان اینکه شما از طرف رئیس، شغل و همکاران دارای تنفر شوید نیز بسیار زیاد است. شما برای اینکه از دام مشغله زیاد خلاص شوید و از بی انگیزه بودن در محیط کار به فردی با انگیزه که به دنبال راه‌های تقویت انگیزه درونی برای رسیدن به اهداف زندگی می‌باشد تبدیل شوید بهتر است کارهای خود را اولویت بندی کنید. با این کار مواردی که به صورت غیر ضروری است را حذف کنید و زمان خود را برای بهترین‌ها صرف کنید.

غلبه بر گرفتار شدن در دام مشغله زیاد

برای غلبه کردن بر افتادن در مشغله کاری زیاد، خودتان را از کارهایی که وظیفه فرد دیگری است خلاص کنید. در این گونه مواقع قدرت “نه” گفتن بسیار مهم است، پس آن را تمرین کنید. در حین تصمیم برای انجام کاری نیت درستی را برای آن داشته باشید. از جملاتی چون ” من مجبورم” استفاده نکنید و جملات ” من انتخاب می‌کنم” را جایگزین کنید. این مورد ساده به نظر می‌آید. اما، این کلمات است که واقعیت شما را می‌سازد و این تغییر زیرکانه باعث ایجاد خودمختاری می‌شود تا انگیزه کافی داشته باشید. با انتخاب درست جملات صحیح شما احساس متفاوتی را خواهید داشت.

غلبه بر بی انگیزه بودن
غلبه بر بی انگیزه بودن

2. متوسل شدن به اراده

چه چیزی برای انجام یک تکلیف دشوار است؟ زمانی که خود را قانع کنید که بدون داشتن رضایت محض یک تکلیف را انجام دهید بسیار دشوار است. زمانی که شما در راه رسیدن به هدفی که دارید شکست می‌خورید باید بر عادت‌هایی تمرکز کنید که باعث حتمی شدن موفقیت شما می‌شود. در این گونه مواقع داشتن یک هدف پیچیده از سخت‌ترین قسمت‌های کار است. ولی، زمانی که شما بتوانید کار را آغاز کنید تمامی پروژه ترسناک به نظر می‌آید. ترفندی اساسی که بسیار موثر است و می‌تواند شما را با انگیزه نگه دارد و از بی انگیزه بودن در محل کار شما را دور نگه دارد، داشتن عادت‌های کوچک است. این عادت دارای بهره‌وری خوب هستند و باعث می‌شوند احساس خوبی در مورد کاری که مشغول انجامش هستید داشته باشید.

غلبه بر سختی برای ایجاد انگیزه در محل کار

می‌توانید به سختی‌ها غلبه کنید! برای این کار کافی است موانعی را که در راه خود برای آغاز وظیفه دارید کاهش دهید. مثلا، اگر می‌خواهید مقاله‌ای خاص را بنویسید و بر این عقیده هستید که دشوار است، تمرکز خود را بر روی اولین جمله قرار دهید. اگر امتحان کرده باشید می‌دانید که با نوشتن اولین خط به احتمال بسیار زیاد اضطراب خود را از بین می‌برید. همچنین، قادر هستید روالی برای ایجاد آمادگی مشخص کنید که زنجیره مثبتی از اتفاق را به دنبال دارد و کمک می‌کند با سرعت بیشتر کار خود را دنبال کنید.

مثلا، شاید شما برای آماده کردن صبحانه پیام‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی چک کنید و این به عنوان یک مرحله‌ گذار برای شروع کارتان عمل کند. کارآفرینان و انسان‌های بزرگی هستند که علاقه دارند کار خود را با انجام 10 دقیقه مدیتیشن انجام دهند. این بهترین کاری است که می‌توانید برای روبرو شدن با روز خود داشته باشید. همین باعث می‌شود ذهن خود را برای قرار گرفتن در حالت کار کردن آماده کند. به جای اینکه همیشه به دنبال انجام کارهای خود با اراده قوی بروید، کمی فرایند انجام کارها را برای خودتان ساده‌تر کنید.

بی انگیزه بودن
بی انگیزه بودن

3. خسته شدن از نظر احساسی

در بسیاری از موارد که تقریبا 70 درصد افراد این چنین هستند فرد فکر می‌کند همانند مرده متحرک شده است. اگر شما هم این چنین هستید از نظر احساسی از محل کار جدا شده‌اید. در حین تلاش کردن برای اینکه موانع انگیزشی را به دقت بررسی کنید نیازهای اجتماعی خود را دست کم نگیرید. سومین پله از نظر مزلو مربوط به سلامت ذهنی است (در مطلب معروف‌ترین نظریه‌های انگیزشی برای داشتن بهترین عملکرد توضیحات کاملی راجع به ایده مزلو ارائه شده است)، این مورد بعد از نیازهای فیزیکی و امنیتی قرار دارد. از ضروری‌ترین موارد برای حفظ انگیزه جهت انجام وظایف روزمره احساس مورد پذیرش بودن و مفید بودن در کار است.

تاثیر امنیت احساسی در افزایش انگیزه

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که تیم‌های موفق که در آن با هم مشترک هستند داشتن امنیت روانی است. گروه‌هایی که دارای ویژگی اعتماد میان فردی و احترام متقابل هستند، علاوه بر شاد بودن دارای بهره‌وری بالایی هستند. در حین داشتن اعتماد به نفس در کارکنان، همکاران به خاطر اظهار نظر آنها را مسخره نمی‌کنند، تنبیه نمی‌کنند، بلکه کارهای بیشتری انجام داده و باعث پیشرفت شغل خود می‌شوند. همیشه برای جریان کار خود عمدا به ایجاد فرصت‌هایی اجتماعی برای جبران خستگی احساسی بپردازید. کار راحت و ساده‌ای که قابل انجام است و می‌توانید برای شروع در نظر بگیرید، این است که در جلسات 5 دقیقه زودتر حضور پیدا کنید و از آن برای مکالمه‌ای ساده استفاده کنید. این صحبت کوتاه غیررسمی فقط یک گپ بی‌هدف نیست، بلکه برای ایجاد روابطی قوی‌تر با همکاران‌ شما مسیری طولانی است.

شاید شما مدیر باشید. بهتر است سعی کنید انگیزه تیم خود را تقویت و از نو بسازید چرا که بی انگیزه بودن در محل کار توسط کارمندان می‌تواند از موانع موفقیت کسب و کار شما تلقی گردد، که این با محول کردن وظایف روزانه‌ معنادارتر و مرتبط‌تر با اهداف مشترک امکان‌پذیر است. رهبری تلقینی به معنای بالا کشیدن دیگران است و قادر می‌باشد با تقویت تلاش‌های مستقیم شما در راستای اهداف بزرگ‌تر و مأموریت شرکت، کمک کند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
32 ⁄ 16 =