عبارات منفی که نباید در مورد خود بیان کنید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » عبارات منفی که نباید در مورد خود بیان کنید
عبارات منفی
عبارات منفی که باعث عدم موفقیت می شوند

زمان مطالعه: 10 دقیقه

برای رسیدن به موفقیت شما باید انواع راه‌ها را طی کرده تا به یک منبع خاص برسید. این راه‌ها مختلف می‌باشند و می‌تواند از هر چیزی چون هدف، برنامه‌ریزی، تلاش و پشتکار و … تشکیل شده باشد. یکی از این راه‌ها داشتن نگرش مثبت است. اما، نباید اشتباه کنید و نگرش مثبت را تنها به این موضوع بیان کنید که شما شاد و خوشحال باشید و لبخند بزنید. یا اینکه در مورد انواع کارها و تصمیمات خوشبین باشید. این می‌تواند به صحبت کردن در مورد شما نیز برگردد و به اینکه برخی از عبارات منفی که نباید در مورد خود بیان کنید .

بله، شما حرف‌هایی را که در مورد خود می‌زنید می‌تواند به موفقیت تبدیل شود و یا نه شما را به سمت شکست راهنمایی کند. حرف‌های منفی که بارها و بارها به خود می‌گویید جزو موانع موفقیت هستند، که شما را عقب نگه می‌دارد و مانع از خوشبختی و زندگی سالم می‌شود. طرز تفکر و نوع نگرش شما در زندگی باعث می‌شود تا شما به سمت اهداف یا بیراهه‌ها حرکت کنید.

جملات و کلمات منفی که نباید بر زبان آورد

کلمات و فکر شما دارای قدرت بسیار بالایی هستند و اگر شما به منفی بودن خود فکر کنید باعث می‌شود به نوعی افسرده شده و هیچ قدمی را در راستای موفقیت بر ندارید. زمانی‌ که با خود به گفتگوی منفی می‌پردازید و کسی دیگر در اطرافتان نیست باعث صدمه زدن به خود و احساس غم کردن در درون شما می‌شود. یعنی در واقع به همان چیزی تبدیل می‌شوید که در فکر خود دارید.

اگر شما در انجام کاری فکر بی فایده بودن می‌کنید و به موارد منفی فکر می‌کنید، به همان چیزی تبدیل می‌شوید که در فکر دارید و اگر فکر می‌کنید که شخص ناموفقی هستید بدانید که اصلا پولدار نخواهید شد. شما باید مکالمه‌ای را که با خودتان دارید تغییر دهید تا شروع به دیدن تغییرات مثبت در زندگی کنید چرا که برای رسیدن به موفقیت و قبل از کنترل ذهن دیگران باید کنترل ذهن خود را در دست داشت باشید. در ادامه به بررسی عبارات منفی که مانع موفقیت می‌شوند می‌پردازیم.

کلمات منفی که نباید بر زبان بیاورید
کلمات منفی که نباید بر زبان بیاورید

1. دیگر خیلی دیر شده است

همیشه برای زندگی کردن وقت است. حتی اگر یک روز از عمرتان باقی مانده باشد باید برای موفقیت در زندگی و اهداف خود تلاش کنید. اصلا از کلمات منفی مختلف چون دیر بودن، نمی توانم، وقت نیست و … استفاده نکنید. در طول زندگی حتی شما که آسیب دیده‌اید می‌توانید از جای خود بلند شوید و ادامه دهید. سن خود را همانند دارایی گران‌بها ببینید، زیرا با بالا رفتن سن شما تجربه بیشتری دارید و در نتیجه دانش بیشتری دارید.

2. ای کاش به این اندازه بد شانس نبودم

از عبارات منفی که بیشتر افراد استفاده می‌کنند بد شانس بودن است. شما باید به دنبال فرصت‌های بیشتری باشید و هیچ یک را از دست ندهید. هر چه فرصت شما بیشتر باشد در نتیجه شانس بیشتری دارید. برای بدست آوردن چیزی که می‌خواهید منتظر شانس نباشد بلکه بروید و آن را کسب کنید.

تاثیر کلمات منفی در کسب موفقیت
تاثیر کلمات منفی در کسب موفقیت

3. در مورد من چه فکری می‌کنند

یکی دیگر از جملات منفی نسبت به خود که باعث افزایش استرس می‌شود این بوده که فکر کنید دیگران در مورد شما چه می‌گویند. هرگز برای اینکه افراد را تحت تاثیر خود قرار دهید شخصیت خود را نابود نکنید. همیشه این را بدانید که دوستان واقعی شما را به خاطر خود و چیزی که هستید می‌خواهند نه به خاطر چیزی که فکر می‌کنید.

افراد موفق و کاریزا همواره بدون توجه به طرز فکر دیگران راجع به آنها در حال فعالیت و کار هستند و بر طبق اصول مدیریتی بدون توجه به اینکه دیگران چه نوع فکری دارند به انجام امور خود می‌پردازند. یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک که سبب موفقیت آنها در سخنرانی‌ها نیز می‌شود عدم توجه به نظر دیگران است که پیشنهاد می‌کنیم شما هم اینطور باشید.

4. واقعا احمق هستم

هیچ وقت به این فکر نکنید که باید همه سوالات را بدانید. هر کسی به نوعی مهارت و دانش خاصی دارد. اگر شما مهارتی در حوزه خاصی ندارید، پس نمی‌توانید سوال مربوط به آن را پاسخ دهید. هیچ وقت برای اینکه سوالی را نمی‌توانید پاسخ دهید از عبارات منفی استفاده نکنید و مثلا نگویید من احمق هستم. به جای سامان دادن زندگی در حول نقاط ضعف خود بر روی توسعه مهارت‌های خود تمرکز کنید و از آنها بهره برداری کنید. هر چه کارهای مربوط به مهارت خود را انجام دهید اعتماد به نفس بیشتری دارید.

تاثیر جملات منفی در موفقیت
تاثیر جملات منفی در موفقیت

5. هیچ وقتی کسی عاشق من نمی‌شود

واقعا این حرف منطقی نیست که بگویید کسی عاشق من نمی‌شود. مگر شما از آینده خبر دارید و می‌دانید چه خواهد شد؟ اگر شما واقعا به این مورد حساس هستید و در گوشه‌ای ماتم می‌گیرید که چرا افراد باید عاشق شما شوند، بهتر است دست به کار شوید و به بیرون رفته و به دنبال ارتباط برقرار کردن با افراد باشید. شما اگر این کار را نکنید فقط وضع خود را بد می‌کنید و افسرده می‌شوید. اگر می‌خواهید شریک زندگی خود را پیدا کنید و آشنا شوید باید تلاش کنید.

6. من قادر به انجام این کار نیستم

قبل از انجام کاری هیچ وقت از عبارات منفی نسبت به خود استفاده نکنید و نگویید نمی‌توانم. شما با این کار قبل از مسابقه شکست خود را می‌پذیرید. شما باید به تغییر نگرش خود بپردازید. برای این کار بهتر است از راه ساده فکر کردن به سه دستاورد بزرگ خود در زندگی فکر کنید. مثلا، ارتقای شغلی، فارغ‌التحصیلی و یا هر چیز دیگری که برای شما اهمیت دارد.

حالا که این موارد را پیدا کردید از خود سوال کنید؟ برای اینکه این دستاوردها را کشف کنید از چه مهارت‌های استفاده کرده‌اید؟ پاسخ را یادداشت کنید. بگوید که چه روند خاصی مشاهده می‌کنید؟ پس می‌توانید راه موفقیت خود را مشاهده کنید. به جای استفاده از این عبارات و کلمات منفی به استفاده از جملات انگیزشی که شوق رسیدن به هدف را در شما بیشتر می‌کنند بهره ببرید.

کلمات منفی مانع موفقیت
کلمات منفی مانع موفقیت

7. او به من فکر نمی‌کند چرا که به من زنگ و … نمی‌زند

هیچ وقت در مورد خود زود تصمیم نگیرید. تصمیم‌ گیری‌های زود هنگام باعث ایجاد دیدگاهی خود محور نسبت به جهان می‌شود. به این فکر کنید که آیا این منطقی‌تر نیست که دوست، همسر و هر کس دیگری که شما فکر می‌کنید درگیر کار، در سر کلاس بودن، جلسه و… است. هیچگاه از کلمات منفی نسبت به خود استفاده نکنید زیرا افراد دارای مشکلات زیاد و مختلف می‌باشند و این به مشکل داشتن نسبت به شما ختم نمی‌شود.

8. اوضاع خوب نیست، زندگی اصلا منصفانه نیست

این عبارت منفی که نسبت به خود استفاده می‌کنید ممکن است درست باشد و زندگی منصفانه نباشد. اما این را بدانید که نه تنها شما، بلکه در زندگی هر کسی لحظات خوب و بد و انواع اتفاقات موجود است و این از کنترل خارج است. بهتر است شما این را بپذیرید. و این که بر روی بد یا خوب بودن تمرکز کنید کاملا به خود بستگی دارد. مطمئنا شما برای اینکه اتفاقات بد پیش می‌آید و نمی‌توانید کنترل کنید استرس زیادی را موجب می‌شوید. اما بهتر است به این هم فکر کنید که این استرس داشتن اصلا باعث داشتن احساس بهتر و عوض شدن چیزی نمی‌شود. برعکس بهتر است به اتفاقات مثبت توجه کنید.

استفاده از واژه‌های منفی
استفاده از واژه‌های منفی

9. متنفر بودن از بدن خود

واقعا استفاده کردن از این عبارات منفی نسبت به خود اصلا مناسب و منطقی نیست. پس از آن استفاده نکنید، خواهشا استفاده نکنید. اصلا فرقی ندارد که شما لاغر یا چاق باشید. به این فکر کنید که بدن شما ارزشمند است و به هر جایی که بخواهید شما را می‌برد. به این فکر نکنید که بدن شما چه عیب‌هایی دارد. چون واقعا وقت خود را هدر می‌دهید، در عوض از آن مراقبت کنید. به این که بدن شما چه موارد و جذابیتی دارد تمرکز کنید نه به مواردی که دوستشان ندارید. همواره به خود القا کنید که بدن خوبی دارید و سعی در بهتر کردن آن داشته باشید تا طبق قوانین جذب ، بدن بهتری در آینده منتظر شما باشد.

10. شرمنده‌ام، ای کاش می‌توانستم ناپدید شوم

در بسیاری از موارد ممکن است شما پایتان لیز بخورد و بیفتید، به صورت ناگهانی چای بر روی پیراهنتان ریخته شده باشد و … این موارد را اگر در جمعی مرتکب شوید به نوعی بدتر است. اما، این را بدانید که شما تنها کسی نیستید که این اتفاق برایش افتاده است. پس اگر بار دیگر در جمعی شما اشتباهی را به صورت ناخواسته مرتکب شدید و صورتتان سرخ شد نفس عمیقی بکشید. به جای اینکه بگویید ای کاش ناپدید می‌شدم، بگویید من اشتباهی مرتکب نشده‌ام و برای تغییر شرایط داستان و یا لطیفه خنده داری را بگویید تا نشان دهنده بی اهمیت بودن این مورد برای شما باشد.

تاثیر استفاده از جملات منفی
تاثیر استفاده از جملات منفی

11. من در سطح او نیستم

اصلا خودتان فکر کنید، سطح یعنی چی؟ آیا اصلا اینگونه عبارات منفی که نسبت به خود استفاده می‌کنید درست است. سطحی وجود ندارد تا شما در آن باشید یا نه. پس اگر می‌خواهید با کسی هم کلام شوید به چنین مواردی فکر نکنید و پا پیش بگذارید.

12. باورش سخته که او به جای من انتخاب شود

حسودی واقعا چیزی بدی است و شما نباید در هیچ زمانی به آن فکر کنید، چه برسد به اینکه آن را در خود احساس کنید. حسادت باعث می‌شود شما آسیب زیادی را ببینید. پس اگر در مواقعی چون برنده شدن فرد مورد نظر به جای شما، ارتقای شغلی همکار خود و … به جای حسادت حامی او شوید و با ایجاد انگیزه دیگران راه رشد و تعالی خود را نیز هموار کنید. مطمئن باشید کسی که باعث حسادت او شدید، همانند شما شایسته مقام خود است. بهتر است در این مواقع مثبت‌اندیش یاشید نه منفی‌نگر. و در زمان‌هایی که فکر می‌کنید حق شماست بهتر است به جای موارد الکی و حرف زدن آن را ثابت کنید.

13. این کار واقعا سخت و دشوار است

چه کاری دشوار و سخت است؟ شاید از نظر شما موارد پیش پا افتاده دشوار باشد فقط به خاطر اینکه قبلا آن را امتحان نکرده‌اید. در این زمان‌ها ترس را از خود دور کنید و کارتان را برای رسیدن به هدف انجام دهید. مگر قرار است شما آپولو هوا کنید. یا اینکه در سن 70 سالگی هستید و می‌خواهید در دوی ماراتون شرکت کنید.

استفاده از جملات منفی
استفاده از جملات منفی

14. قادر به اعتماد کردن نسبت به دیگران نیستم

اعتماد کردن یکی از واژه‌هایی است که برای همه ما رخ می‌دهد. اما بهتر است بدانید که اگر شما به دیگران اعتماد نداشته باشید آنها نیز این حس را به شما خواهند داشت. اما یک سوال مهم، آیا تمام افراد قابل اعتماد هستند؟ خیر ، نمی‌توان به هر کسی اعتماد کرد. اما اگر شما تنها به خاطر کارها و خیانت‌هایی که در گذشته نسبت به شما شده است به این فکر می‌کنید که افراد قابل اعتماد نیستند و نباید به هیچ کسی اعتماد کنید کاملا اشتباه است. فقط شما باید فرد مورد نظر خود را برای اعتماد پیدا کنید. پس از این عبارت منفی نسبت به خود استفاده نکنید.

15. من تسلیم هستم

زندگی خود را همانند بازی در نظر بگیرید. شاید شما چند بار شکست بخورید. اما باز می‌توانید با فشار دادن دکمه ادامه به راه خود ادامه دهید. تا زمانی که شما بازی خود را ترک نکرده‌اید شکست نخورده‌اید بنابراین در زندگی خود همواره از به کار گیری عبارات منفی همچون تسلیم شدن و شکست خوردن خودداری کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
29 − 11 =