پرورش زیبایی معنوی در درون خود

خانه » موفقیت و توسعه فردی » پرورش زیبایی معنوی در درون خود
افزایش دادن زیبایی معنوی
افزایش دادن زیبایی معنوی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

انسان موجودی زیبا پسند است و به سمت زیبایی‌ها می‌رود. انسان از زیبایی سیر نمی‌شود و به نوعی طبیعی و ذاتی به سمت آن می‌رود و به آن علاقه دارد. هر کسی مواردی را بنا به زیبایی دوست دارد این موارد می‌توانند گل، درخت، گیاهان و … باشند. اما در این میان باید به پرورش زیبایی معنوی در درون خود نیز بپردازیم تا بتوانیم صفات و ویژگی‌های مناسب و خوبی را برای کسب موفقیت در زندگی در وجود خود به وجود بیاوریم.

اما،چیزی که از همه مهتر انسان را به سمت خود می‌کشاند زیبایی چهره و اندام انسانی است. این در هر فردی موجود است و دوست دارد دارای این زیبایی باشد. برخی دوست دارند چاق باشند، برخی دوست دارد لاغر باشند. علاوه بر اینها چهره انسان هم زیبایی به خصوصی دارد و همه دوست دارند این زیبایی را با توجه به سلیقه خود بیشتر و بهتر کنند. این علاقه خاص و به صورت سیری ناپذیر است.

تقویت زیبایی معنوی

علاقه به این زیبایی اندام و چهره انسانی همانند معیارهای زیبایی در طبیعت نیست و زمانی که به این موارد بپردازیم فرهنگ، باور، ارزش‌های اجتماعی به میان می‌آیند. این می‌تواند در هر دوره تاریخ نیز متفاوت باشد. اگر به تحقیقاتی در مورد فروش لوازم آرایشی و انجام جراحی‌های زیبایی بپردازید، خواهید توانست اهمیت آن را بدانید. اما، از زیبایی چهره و اندام گذشته چیزی که بسیار مهم است و می‌تواند در زندگی و موفقیت نیز تاثیرگذار باشد زیبایی معنوی است. زیبایی معنوی با لوازم آرایشی و جراحی و … تغییر نمی‌کند. باید از راه‌های دیگر برای تغییر آن اقدام کنید. با این زیبای شما بدون توجه به چهره و اندام خود زیبا به نظر خواهید رسید. در ادامه با ما باشید تا راه‌های پرورش زیبایی معنوی در درون خود را با راه‌هایی بیان کنیم.

راز داشتن زیبایی معنوی
راز داشتن زیبایی معنوی

1. عشق ورزیدن به خود و جهان

با عشق است که زندگی ادامه دارد. عشق عصاره حیات است و بدون آن زندگی و ادامه زیستن ناممکن است. در داستان‌ها آمده که خدا قبل از خلقت این جهان تنها بود و به غیر از او چیزی وجود نداشت. خدا می‌خواست تا عشق مطلق خود را که بدون قید و شرط بود را تجزیه کند. همین بود که توانست جهان و انسان را خلق کند. او مرد را مظهر عاشقی و زن مظهر معشوق قرار داد.

با این وجود می‌توان گفت عصاره وجود ما هم عشق بی قید و شرط است. همین باعث می‌شود تا چنین عشقی به تجربه‌ای لذت بخش برای انسان تبدیل شود. این طبیعی است که ما عاشق باشیم و عشق بورزیم. ولی همانطور که در بسیاری از مواقع در روابط به ما یاد داده می‌شود از حالت طبیعی و حد معمول خود خارج می‌کند. ما یاد می‌گیریم که از دیگران و موجودات دیگر برتر هستیم. همین جدایی از دیگران باعث ایجاد ترس و ناامنی می‌شود. ما در صورتی می‌توانیم تجربه عشق بی قید و شرطی را داشته باشیم که قبول کنیم در حقیقت با تمام جهان و آفریدگار یکی هستیم.

اهمیت دادن به خود برای تقویت زیبایی معنوی

در اولین قدم عاشق خودتان باشید. خودتان را به عنوان روح الهی دست داشته و عاشق خودتان باشید. اینگونه است که عشق در تمام وجود شما سرازیر می‌شود. این عشق تمامی موجودات و انسان‌های جهان را در بر خواهد گرفت. وسعت عشق شما علاوه بر اینکه تجربه لذت عمیق را به شما می‌دهد بلکه باعث می‌شود میزان زیبایی و جاذبه حقیقی شما مشخص شود. کسی که بتواند این زیبایی را مشاهده کند از دیدن شما به وجد خواهد آمد. همانطور که تولستوی می‌گوید:”زیبایی منشا عشق نیست بلکه عشق منشا زیبایی است”.

2. شاد باشید

حالت طبیعی ما شاد بودن است. زمانی که شما بتوانید خود را با روح الهی و با جهان یکی بدانید تمام ترس و نگرانی از وجود شما خارج شده و شادی طبیعی جای آن را در وجود خواهد گرفت. اگر شما شاد باشید دلیلی نخواهد داشت. اما اگر شاد نباشید حتما دلیلی خواهید داشت. برای اینکه سرور درونی خود را احساس کنید بهتر است سعی کنید با زندگی همراه با خود حقیقی‌تان همراه با جهان وحدت کنید.

برای اطلاع از راه‌های شاد بودن می‌توانید به مقاله راه‌هایی برای ایجاد خوشحالی در زندگی مراجعه نمایید.

شاد بودن راهی برای پرورش زیبایی معنوی در درون خود

ما باید بدانیم که موجودی مادی به دنبال زندگی معنوی نیستیم. برعکس موجودی معنوی برای تجربه جهان مادی هستیم. ما با روح الهی یکی هستیم و حالت طبیعی این روح شادی است. اگر ما فراموش کنیم که هویت اصلیمان چیست تمامی ترس و غم‌ها به زندگی‌مان راه پیدا خواهد کرد. سعی کنید از خود حقیقی آگاه شوید و شاد باشید. به تجربه شادمانی طبیعی که در دغدغه‌های روزمره در جریان است بپردازید. بهترین کار برای قرار گرفتن در این جریان خنده است و نباید از آن برای شادمانی دریغ کنید. این را حتما شنیده‌اید که خنده دوای هر دردی است. اما با این وجود باز بسیاری از خانم‌ها سعی دارند که زیاد نخندند تا صورتشان چین و چروک نشود.

شادی معنوی
شادی معنوی

3. به شکار زیبایی خود پرداخته و خودتان باشید

آفریننده اصیل جز خدا وجود ندارد. پس، اگر خدا ما را آفریده باشد باید اثری شاهکار باشیم. خدا خالقی کپی کار نیست و مقلد نیست. با این وجود تمامی ما از زیبایی خاصی برخوردار هستیم. شما برای اینکه بتوانید این زیبایی را در خود مشاهده کنید بهتر است هر چه زودتر نقابی را که معیارهای اجتماعی بر صورت ما زده‌اند را برداریم. ما یعنی همانی که هنری شاهکار از خداوند است آن طرف این نقاب‌ها قرار داریم. شما باید خود را همانگونه که هستید بپذیرید. اینگونه است که قادر به دیدن زیبایی خواهید بود. باید خود را کامل بدانید، چون با روح الهی یکی هستید. وجود مادی ما است که دارای نقص است. شما باید جسم و شخصیت اجتماعی خود دوری کنید. چون در غیر این صورت همیشه احساس کمبود با شما خواهد بود. اما نه اگر برعکس بیشتر به خود حقیقی تمرکز کنید بیشتر زیبایی خود را می‌شناسید و می‌توانید آن را بیشتر متجلی کنید.

4. با خود و دیگران مهربان باشید

اگر بخواهید عشق نامشروط در زندگی روزمره شما ظاهر شود باید با خود و دیگران خوش رفتار باشید. محبت باعث جاذبه و عشق خواهد شد. هیچ چیزی نمی‌تواند همانند محبت و مهربانی زیبای ایجاد کند. اگر شما مهربان باشید هر چهره‌ای که داشته باشید باز جذاب خواهید بود و به نظر می‌رسید. همیشه برای اینکه مهربان باشید از نزدیکترین فرد که کسی جز خودتان نیست شروع کنید. اگر خودتان را دوست داشته باشید می‌توانید راه ابراز محبت به دیگران را پیدا کنید. هر اشتباهی که منجر شده‌اید را فراموش کنید و عوامل ایجاد احساس گناه را نادیده بگیرید و خود را ببخشید. احترام را در اولویت قرار دهید. اما، سعی کنید خود را با جدی گرفتن زیاد مغرور نشوید. کسی که بتواند دارای رشد کامل باشد به خود خواهد خندید. این فرد مشکلات و کمی‌های کوچک خود را می‌بیند و به آنها می‌خندد. آنها می‌دانند که این خود کوچک بخش کاذب و فانی او است. خود حقیقی منبع زیبایی و شکوه است.

رازهایی برای زیبایی معنوی
رازهایی برای زیبایی معنوی

5. صبور باشید

اگر شما به خود برتر اعتماد داشته و تمرکز کنید هیچ اتفاقی قادر به عصبانی کردن و از بین بردن آرامش شما نخواهد شد. ما با داشتن تمرکز می‌توانیم صبور باشیم و به پرورش زیبایی معنوی در درون خود بپردازیم. همانطور که در انجیل آمده است:” آرام باش و بدان من خدا هستم”. ما تنها با به یاد داشتن خدا و جاودانه خویش می‌توانیم آرامش حقیقی داشته باشیم. اما اگر تمرکز خود را بر روی موارد مادی داشته باشید زندگی ما از ترس و نگرانی پر خواهد شد. هیچ چیزی نمی‌تواند جای آرامش را بگیرید. بدون آرامش زندگی از جهنم هم بدتر می‌باشد. شما باید در هر زمانی احساس نگرانی داشتید به خداوند جاودان و خود که از روح او هستید فکر کنید. اگر شما آرام باشید می‌توانید بهترین کارها را در برابر رویدادها انجام دهید و به موفقیت برسید. شاید صبور بودن شما در مواقعی تلخ باشد. اما باز ثمره شیرین دارد.

6. ساده و صادق باشید

زیبایی در سادگی است. این جمله را همه شنیده‌اید که جمله‌ای زیبا از افلاطون است. وجود حقیقی ما با آن همه زیبایی و عظمت به صورت ساده و بی آلایش است. شما باید بتوانید با خود زندگی کنید. ما به صورت حقیقی دارای زیبایی خاصی هستیم و به هیچ چیز اضافه‌ای نیاز نداریم. نقاب‌های اجتماعی هستند که زیبایی حقیقی ما را در پست لایه‌ معیارهای کاذب خود مخفی می‌کنند. چیزی که می‌تواند بیشترین لطمه را به ما وارد کند دروغ، نقش بازی کردن و تظاهر است. بیشتر انرژی روانی ما برای مخفی کردن خود حقیقی صرف می‌شود. رمانی که با خود حقیقی زندگی می‌کنیم و با صداقت هستیم، شادی طبیعی و جاذبه جاودان را باز می‌یابیم.

تاثیر صداقت در زیبایی معنوی
تاثیر صداقت در زیبایی معنوی

7. تمیز و آراسته بودن

جسم ما به صورت شگفت‌انگیز است. اما به صورت موقتی است و باید قدر آن را بدانیم. جسم به ما اجازه می‌دهد به عنوان موجودی مادی جهان مادی را تجربه کنیم. بهترین کار برای بهترین استفاده از ابزار سالم، پاکیزه نگه داشتن آن است. نباید بگذارید ورودی های مضر به آن وارد شود.

تاثیر آراستگی در زیبایی معنوی

لباس‌های خود را برازنده و تمیز انتخاب و نگه دارید. جسم ما همانند هر چیزی مخلوق الهی و شایسته احترام می‌باشد. چون جسم همیشه در حال پیر شدن و تغییر است باید به خود یادآوری کنیم که جسم ابزاری پیش نیست و ما مانند جسم نیستیم. اگر برعکس این عمل کنید و به نوعی برعکس آن عمل کنیم و با بدن خود هم هویت شویم به بسیاری از رنج‌ها دچار خواهیم شد.

بسیاری از افراد، میلیاردها ثروت خود را صرف زیبا سازی چهره و بدن می‌کنند و از دغدغه‌های اصلی آنها به ویژه دختران و زنان این است که زیبا هستند یا نه؟ همانطور که مری کوک می‌گوید: “در ظاهر خود جست‌وجو نکنید، بهشت در درون شماست.”
اگر شما به زیبایی چهره و بدن خود دل ببندید دلخوشی گذرا و موقتی خواهد بود. اگر شما این چنین باشید افزایش سن خود را همانند کابوسی خواهید دانست. اما اگر نه با حقیقت جاودانه زندگی کنیم با هر قیافه و اندامی خود را زیباترین مخلوقات خواهیم دانست و اینگونه با پرورش زیبایی معنوی در درون خود آرامش را پیدا می‌کنیم.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
12 + 9 =