راه‌های غلبه بر پراکندگی ذهنی را بشناسید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های غلبه بر پراکندگی ذهنی را بشناسید
غلبه بر پراکندگی ذهنی
غلبه بر پراکندگی ذهنی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

هر چیزی که در ذهن خود دارید را برای چند لحظه با گرفتن یک بک آپ کنار بگذارید. حالا فرض کنید مغز شما یک توپ بادی است که پر از زنبور است. هر زنبور را معادل ایده‌ای در نظر داشته باشید. این زنبورها قصد دارند تا توپ را به حرکت درآورند. حالا یک سوال؛ اگر هر زنبوری در جهتی تصمیم به حرکت کند چه می‌شود؟ خب جواب این سوال واقعا راحت است و خود می‌دانید که ممکن است این توپ 1 متر به جلو برود و 3 متر به عقب بیاید و … اما چیزی که در آخر به عنوان نتیجه حاصل می‌شود از دست دادن وقت و انرژی خواهد بود. به این وضع پراکندگی ذهنی گویند که یکی از موانع موفقیت است و در این بخش می‌خواهیم به معرفی راه‌های غلبه بر پراکندگی ذهنی بپردازیم.

نحوه مواجهه با پراکندگی ذهنی

مغز هر کسی دارای ایده‌های مختلفی است و این ایده‌ها شانس تبدیل به عمل را ندارند. پس چاره چیست؟ انسان به صورت ذاتی دوست دارد چند کار را با هم به صورت همزمان انجام دهد و اگر یک کار را انجام دهد راضی نخواهد شد. هر شخصی دوست دارد تا ایده‌های خلاقانه خود را به ثمر نشاند و همزمان به موفقیت‌های متعددی دست پیدا کند، اما این امر نیازمند داشتن تمرکز بالا و همچنین ذهن متمرکز است. برای داشتن تمرکز بالا و غلبه بر ذهن مشغولی‌ها در ادامه به معرفی روش‌هایی می‌پردازیم که در این راه موثر هستند.

مواردی که گفته شد مدل زندگی بیشتر انسان‌های روی زمین است. به صورتی که همیشه در داخل مغزمان سرو صدا و کتک کاری وجود دارد. ایده‌ها هم دیگر را می‌زنند و از بین می‌برند تا بدانند کدام یک برای هدایت مغز قدرت بیشتری دارند. درست است ما حریف آنها نمی‌شویم ولی هیچ کاری نشد ندارد. پس در ادامه با ما باشید تا شکستشان دهیم.

تمرکز برای دوری از ذهن مشغولی
تمرکز برای دوری از ذهن مشغولی

نفرین ایده خفن

فرض کنید در 30 سال گذشته هستید و شما هم دارای نبوغ گودزیلایی بوده و ایده شروع و راه اندازی آمازون، فیسبوک، استارت زدن گوگل را در ذهن دارید. یعنی به صورت کلی شما در ذهن خود 3 ایده کسب و کار عالی قرن را در ذهن دارید و آماده به اجرا درآوردن آنها هستید. به صورتی که هر کدام را انتخاب کنید به ثروتی دست پیدا خواهید کرد که به اندازه آن در کل جهان پول چاپ شده وجود ندارد. اما، اگر بخواهید هر سه را با هم داشته باشید به هیچ یک دست پیدا نخواهید کرد.

همیشه این را بدانید که شما هر چه ایده عالی و به نوعی خفن را در ذهن داشته باشید کافی نیست. تنها چیزی که زیاد است این ایده‌ها هستند. باید بدانید که اگر این ایده‌ها نیز بیش از حد باشند باعث مانع شدن شما از پیشرفت و کسب و کار خواهند شد. همین است که اگر بسیاری از افراد باهوش را جمع و تمام نبوغشان را در یک فرد بگنجانیم این فرد آدم احمقی خواهد بود چرا که نمی‌تواند رهبری چنین مواردی را به صورت یکجا انجام دهد. این دقیقا همانند دعوای راننده تاکسی هاست که دور شما جمع شده و هر یک شما را به سمت خود می‌کشانند. اگر به فیزیک آشنایی داشته باشید خواهید دانست که در اصل شما تکانی نخواهید داشت. زیرا، نیروی این راننده‌ها هم را خنثی می‌کنند و تنها چیزی که نصیب شما می‌شود پاره شدن لباس و اتلاف انرژی است.

موارد غیر ممکن چگونه به ذهن نابغه‌ها می‌رسد؟

برای خود هدف بلند و دیوانه‌واری تصور کنید. برای مثال؛ تصور کنید در روی مریخ فرود آمده و کتابی نوشته‌اید تا جایزه ادبی پولیتزر را دریافت کند. یا اینکه به ساخت ترکیب رنگ سوپر ماشین فراری مشغول شوید و … . اگر واقعا شما مجبور بودید این کار را انجام دهید و زندگی یکی از عزیزانتان به آن بستگی داشت چه می‌کردید؟ چه راهی برای رسیدن به این هدف داشتید؟ این فقط یک جواب دارد و آن هم این بوده که تمام کارها را کنار گذاشته و راه‌های غلبه بر پراکندگی ذهنی را در پیش می‌گیرید و برای این مورد تلاش می‌کنید. یعنی زنبوری بزرگ در مغز خود ایجاد می‌کردید تا به سمت آن هدف در پرواز باشد.

به احتمال فراوان از بهترین و مفیدترین راه های رسیدن به موفقیت این بوده که تمام توجه و تمرکزتان را روی هدفی خاص بگذارید. این همان راهی است که انسان‌های موفق چون انیشتین، ادیسون آن را در پیش داشته‌اند. چنانچه قادر باشید تنها روی هدفی خاص تمرکز داشته باشید از نظر تئوری به بیشترین و بالاترین حد برای رسیدن به هدف دست پیدا می‌کنید. افرادی که شکست می‌خورند معمولا به خاطر پتانسیلشان نیست. به این خاطر است که پتانسیل آنها صرف توجه به جهات بیشمار و هدر می‌رود.

چگونه پراکندگی ذهنی را از خود دور کنیم؟
چگونه پراکندگی ذهنی را از خود دور کنیم؟

حریف خود شویم؟

انسان همیشه دنبال مواردی است که ندارد. این خوب است و قابل تحسین نیز می‌باشد. ولی، اگر تعداد چیزهای نداشته زیاد باشد و ما بخواهیم به صورت یک باره به همه آنها دست پیدا کنیم قطعا دچار شکست خواهیم شد. یعنی اگر می‌خواهید برای رسیدن به شکست میانبر بزنید استفاده از این مورد را انتخاب کنید. ولی، اگر به دنبال موفقیت سریع هستید انرژی خود را جمع کنید و در یک مسیر راه بروید.

روش‌های غلبه بر ذهن مشغولی

تا اینجا توضیحاتی در رابطه با پراکندگی ذهنی و مواردی که باعث تشدید این موضوع می‌شوند ارائه شد، اما چه راه‌هایی برای مواجهه با این موضوع وجود دارد؟ چگونه باید بتوانیم ذهن خود را به دور از هر گونه ذهن مشغولی نگه داریم؟ در ادامه مواردی ارائه شده است تا به شما در این راه کمک کنند تا در نهایت به موفقیت ایده‌آل خود دست پیدا کنید.

1. بالا گرفتن هدف

چنانچه شما هدف خود را کم ارزش در نظر داشته باشید هدف‌های دیگر به زودی جایشان را خواهند گرفت. درست است که هدف بزرگ و بالا به نوعی نشدنی و سخت است. ولی، اگر کوچک هم باشد خیلی زود گم می‌شود. بنابراین یکی از بهترین راه‌های غلبه بر پراکندگی ذهنی این است که هدف خود را بیشتر مورد توجه قرار دهید و هدف بزرگی نیز انتخاب کنید.

2. درست کردن منوی سه‌گانه

زندگی اجزای خود را در سه دسته دارد. به عنوان مثال؛ مسائل کاری، خانه و تعطیلات. خب برای این موارد به صورت جدا در زمان واحد یک هدف تعریف کنید. مثلا؛ تا تاریخ یک ماه بعد این پروژه را تمام می‌کنم، تا 20 روز دیگر انباری تمیز شده و برای عید نوروز بلیط قطار تهیه می‌کنم. شاید مجبور باشید برای هر کدام بیشتر از یک هدف اختصاص دهید. بهتر است بدانید که هر هدف اضافه شده به اندازه یک چهارم شانس رسیدن به موفقیت را کم می‌کند.

راه مواجهه با پراکندگی ذهن
راه مواجهه با پراکندگی ذهن

3. کنار گذاشتن

اولویت بسیار مهم است. شما هرمی را برای رسیدن دارید و هر چیزی که در بالای هرم نیست را خواهید توانست به زمان دیگری منتقل کنید. برای مثال؛ مارک زاکربرگ در ابتدا فیسبوک را طراحی کرد و بعد زبان چینی را یاد گرفت. هدف‌ها همانند هم می‌باشند و این شما هستید که به صورت لحظه‌ای حس متفاوتی نسبت به آن دارید.

4. پینوکیو نبودن

حتما داستان پینوکیو را شنیده‌اید پس بهتر است گول نخورید و خودتان را نیز گول نزنید. پس مواظب باشید گول خود را نخورید. موارد زیادی هستند که باعث ایجاد حس آرامش و راحتی در شما خواهند شد و مدام در جلوی دیدتان هستند. بهتر است بدانید این موارد کشنده هستند برای مثال؛ در وسط کاری که شما را به سمت هدف راهنمایی می‌کنند، اگر بازی رایانه‌ای به شما چشمک بزند گولش را خواهید خورد. فراموش نکنید که هر هدف اضافه شده‌ای شانس موفقیت را تا یک چهارم کم می‌کند.

غلبه بر ذهن مشغولی
غلبه بر ذهن مشغولی

5. پرواز دادن زنبورها در یک جهت

ممکن است نتوانید در در یک زمان هم گوگل را خلق کنید و هم در سیاره مریخ فرود آیید و … . اما، خواهید توانست هم مدیرکل و هم ورزشکاری موفقی باشید. آمادگی جسمانی با موفقیت مکمل هم هستند. کسی که بدن آماده و سریعی داشته باشد رهبر بهتری هم خواهد بود. این دو مورد را همانند زنبور در نظر داشته که در یک جهت پرواز می‌کنند و با رسیدن به هم قوی و سریعتر خواهند شد. بنابراین همسو کردن افکار خود در یک جهت خاص یکی از موثر‌ترین راه‌های غلبه بر پراکندگی ذهنی می‌باشد.

Loading...

هادی قربانی

یک دیدگاه

  1. نوروزعلی قربانی

    مطالب بسیار مفیدی است – امروز ۹۹/۲/۲۱ قصد کردم مطالب مفید را بنویسم و به صورت مقاله به دوستانم برای مطالعه بدهم . و از مطالب سایت شما هم استفاده خواهم کرد . بسیار مطالب مفیدی هستند . راضی باشید از اینکه از مطالب سایتتان استفاده میکنم —باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
30 ⁄ 1 =