نکاتی برای توسعه شخصی و بهبود فردی در زندگی و کسب و کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » نکاتی برای توسعه شخصی و بهبود فردی در زندگی و کسب و کار
راهکارهای بهبود و توسعه فردی در زندگی و کسب و کار
راهکارهای توسعه شخصی

زمان مطالعه: 14 دقیقه

توسعه شخصی فعالیت‌هایی را در بر می‌گیرد که باعث ارتقا آگاهی و هویت می‌شود، توسعه فردی استعدادها و پتانسیل‌ها را توسعه می‌دهد، سرمایه های انسانی را تسهیل می‌کند و اشتغال را تسهیل می‌کند، کیفیت زندگی را ارتقا می‌بخشد و در تحقق رویاها و آرزوها کمک می‌کند. رشد شخصی در طول کل زندگی فرد صورت می‌گیرد.

حتما بخوانید : توسعه فردی چیست ؟ تاثیر بهبود فردی در موفقیت

چگونه به توسعه فردی برسیم؟

توسعه شخصی یک از مهمترین مواردی است که شما باید برای موفقیت در کسب و کار و دستیابی به آنچه در ذهن و رویاهای خود دارید داشته باشید. انسان مدام در حال تکاپو است، پس بهتر است کارهای مفیدی را انجام دهید تا وقت و هزینه خود را هدر ندهید و به نوعی این کارها بتواند در توسعه فردی موثر واقع شود. برای رشد فردی کارها و زمان محدودی وجود ندارد و به نوعی می‌توان آن را جاده ای بی انتها دانست. بهتر است برای رسیدن به قله های موفقیت هر روز شما چیزی را در جهت بهتر شدن خود انجام دهید.

در نظر داشته باشید که این تنها به خود شما محدود نمی‌شود. فعالیت های رسمی و غیر رسمی برای رشد دیگران در نقش‌هایی مانند معلم، راهنما، مشاور مدیر، مربی و غیره نیز می‌تواند یکی از موارد توسعه فردی به حساب آیند.

توسعه شخصی می‌تواند شما را تغییر دهد و به فرد دیگری تبدیل کند تا در زندگی شاد ،خوشحال و همچنین مفید و بهترین فرد در نسخه خود باشید. شما باید از همین الان کارهای خود را برنامه ریزی و یادداشت کنید و هر زمان که خواستید، با ایده‌ها و فکرهای مفید و بهتری تغییرشان دهید. پس یکی از اصلی‌ترین راه‌ها فکر کردن به آن است. اگر شما این کار را انجام دهید مطمئنا بهتر می‌شوید.

در ادامه آکادمی 98 برای شما نکاتی را جهت توسعه شخصی قرار داده است تا استفاده کنید. این نکات را به راحتی و بدون هیچ سختی می‌توانید از همین حالا شروع کنید و خود را به بالاترین منطقه جهت موفقیت برسانید. زیرا ، اگر شما نتوانید خود را اصلاح و بهتر کنید، پس نمی‌توانید انتظار بهترین‌ها را نیز برای خود داشته باشید.

توسعه شخصی
توسعه شخصی

سحر خیزی از جمله نکات برای توسعه شخصی

از فایده های سحرخیز بودن این می‌باشد که اولا، سلامت تر و طول عمر بیشتری خواهید داشت. اگر شما بتوانید صبح‌ها ساعت 5 الی 6 از خواب بیدار شوید به راحتی تا آخر شب شاداب خواهید بود و انرژی بیشتری برای انجام کارها بدست می‌آورید. با زود بیدار شدن در صبح‌ها می‌توانید شب نیز به راحتی خوابی زیبا را داشته باشید. از دیگر فایده های سحرخیزی می‌توان به این اشاره کرد که شما وقت زیادی را نیز برای رسیدن به کارهای مختلف دارید و هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهید.

ورزش کردن برای توسعه فردی

سعی کنید روزانه ورزش کنید و اگر امکان و یا وقتش را ندارید حداقل در هفته سه بار برای تمرین و ورزش در برنامه های خود زمانی اختصاص دهید. شما می‌توانید در صبحها که زود بیدار می‌شوید نیم ساعت را به ورزش اختصاص دهید. ورزش باعث می‌شود که شما انرژی بیشتری را داشته باشید تا به کارهای روزانه بهتر رسیدگی کنید. علاوه بر اینها مغز شما را به کار انداخته و تنبلی را از آن دور می‌کند.

داشتن سرگرمی در جهت رشد و توسعه شخصی

برای توسعه و رشد شخصی شما باید از هر لحاظی چون روحی، جسمی و روانی عالی و خوب باشید. یکی از مواردی که می‌تواند به شما در شاد بودن و جذب کردن انرژی کمک کند، داشتن سرگرمی می‌باشد. می‌توانید با توجه به علاقه خود آنها را انتخاب کنید. قادر هستید برای تفریح به کلاس های رقص، سفالگری ، اسب سواری و … مراجعه کنید و زمانی را برای سرگرمی و تفریح کنار بگذارید. یکی از سرگرمی‌هایی که می‌تواند سبب یادگیری موارد جدید به شما نیز شود سفر می‌باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید به مقاله چگونه سفر باعث موفقیت شما می‌شود ؟ مراجعه کنید.

جذب کردن انرژی
جذب کردن انرژی

طراحی مناسب دفتر کار و محیط کار

هر‌چه محیط اطراف شما از نظرتان دوست نداشتنی و دلگیر باشد، شما تمرکز کمتری دارید و می‌خواهید هر چه زودتر از آن خارج و به نوعی فرار کنید. بنابراین، بهتر است چیدمان محیط اتاق و دفتر کاری خود را به زیبایی انجام دهید، روزانه پرده‌ها را کنار بزنید تا خورشید به آن بتابد و روشنش کند. شما می‌توانید تابلوهایی را که دوست دارید به دیوار بزنید. از رنگ های شاد برای صندلی و مبل استفاده کنید و … تا بتوانید با الهام بخش کردن اتاق و دفتر خود فکرتان را نیز آسوده و برای رشد تقویت کنید.

تنبل نبودن از روش های توسعه شخصی

همیشه بیاد داشته باشید که با تلاش و پشتکار قادر هستید به هر چیزی دست پیدا کنید. اگر شما تنبل و راحت طلب باشید، به جایی نخواهید رسید و زمان خود را به نوعی هدر می‌دهید. اگر شما یکی از افراد راحت طلب هستید بهتر است همین الان کارهایی را برای متفاوت بودن و تغییر خود انجام دهید. یاد بگیرد که در زمان های مختلف چه کارهایی را باید انجام داد که بهترین نتیجه نصیبتان شود.

کتاب خواندن و مطالعه بهترین راه توسعه فردی

مطالعه کردن کتاب جدا از اینکه اطلاعات شما را بالا می برد و می‌تواند باعث بروز ایده های خلاقانه و خلاقیت در فکر شما شود، بلکه باعث می‌شود تنبلی از مغز شما دور شود. با مطالعه می‌توانید به اطلاعاتی دست یابید که در روابط کاری شما بسیار موثر و تاثیرگذار باشند.

مطالعه کردن
مطالعه کردن

ارتقاء مهارت راهی برای توسعه ویژگی های شخصی

همه ما چه خوب و یا بد دارای مهارت های مختلف می‌باشیم. اما، مطمئن باشید که بالا تر از این مهارتها نیز وجود دارد و می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد. پس به دنبال ارتقا مهارت های خود با تمرین کردن باشید. هیچگاه به اطلاعات کم در مورد مطالب متنوع قانع نباشید و همواره به دنبال یادگیری و آموزش باشید.

شناسایی نقاط کور در جهت رشد و توسعه شخصی

اسم این عنوان معلوم است ، نقطه کور . یعنی هر کسی نمی‌تواند نقطه کور را در زندگی و کارهای خود مشاهده کند. شما باید به دنبال شناسایی این نقاط باشید تا بتوانید با بهبود آنها راهی را برای توسعه فردی و موفقیت خود باز کنید. برای مثال، می‌توانید به شناسایی نقاط کور چون اتفاق‌ها، افراد و کارهای که باعث خستگی شما و عصبانی کردن می‌شوند پرداخته و آنها را یادداشت کنید، تا راهی را برای بهتر شدن و رسیدگی به آن پیدا کنید.

استراحت کافی برای رشد شخصی

قرار نیست که شما برای پیشرفت و یا زود رسیدن به هدف از استراحت های خود بگذرید و مداوم کار کنید. برای رسیدن به هدف‌ها به انرژی نیاز دارید و این با کارهای فراوان و بدون استراحت حاصل نمی‌شود. پس در طول هفته زمانی را برای استراحت کردن خود در نظر داشته باشید تا بتوانید با انرژی بیشتر به انجام امور خود بپردازید.

برای رشد فردی چت کردن را متوقف کنید

افرادی هستند که بیشتر وقت خود را در برنامه های مختلف چت می‌گذرانند. زمان بسیار گرانبها است و بهتر است به جای چت کردن به کارهای مهم‌تر رسیدگی کنید.

پذیرفتن نقص ها راهی برای رشد فردی و کسب موفقیت

محال است کسی در دنیا بدون نقاط ضعف و نقص‌هایی در خود باشد. اما، مهمتر از داشتن نقص قبول کردن و فهمیدن آنها است تا با شناسایی این موارد  بتوانید در جهت پوشش و برطرف کردن ضعف های خود قدم بردارید.

پذیرفتن نقص‌ها
پذیرفتن نقص‌ها

یادگیری زبان جدید

اگر وقتش را دارید به یادگیری زبانی جدید بپردازید. آشنا شدن با زبان و فرهنگ جدید ذهن شما را باز می‌کند برای این کار می‌توانید نکاتی برای یادگیری هر زبانی را مورد توجه قرار دهید تا با دقت به این نکات هرچه سریعتر به  تسلط کامل بر زبان مورد نظر دست پیدا کنید.

مهربان باشید

داشتن ویژگی‌هایی چون دلسوزی، عشق و مهربانی بسیار خوب است اما متاسفانه بسیاری از ما با اطرافیان خود مهربان نیستیم. شما می‌توانید مهربان بودن را امتحان کنید. زیرا به شما حس خوبی را می‌دهد و علاوه بر این انسانهای اطراف شما را نیز متفاوت می‌سازد تا با نگاه بهتری شما را ببینند. یکی از راه های افزایش جذابیت و شناخت ویژگی افراد جذاب نیز مهربان بودن می‌باشد بنابراین برای افزایش جذابیت نیز می‌توانید از این راهکار استفاده کنید.

انجام بازی های ذهنی برای توسعه فردی و ذهنی

شما برای بهبود ذهن و یادگرفتن استراتژی می‌توانید به انجام بازی هایی چون شطرنج بپردازید چرا که بازی های ذهنی نظیر شطرنج می‌توانند در بهبود عملکرد ذهنی شما موثر باشند.

خاطره نویسی برای رشد فردی

با نوشتن خاطرات و کارهایی که انجام می‌دهید، می‌توانید بینش خوبی نسبت به خود داشته باشید و از پیشرفت‌ها و یا شکست های خود باخبر شوید. شما می‌توانید خاطرات خود را در وبلاگی منتشر کرده تا افراد از پیشرفت های شما اطلاع داشته و از راه کارهایتان بهره ببرند. یا نه می‌توانید آن را به صورت خصوصی نگه دارید.

نوشتن خاطرات
نوشتن خاطرات

یادگیری از اطرافیان راهی موثر برای بهبود فردی

تمامی افراد دارای ویژگی های خوبی می‌باشند. این ویژگی‌ها ممکن است در شما وجود نداشته باشد. مطمئنا در اطراف خود دوستانی دارید که بهتر است به دوستان مثبتی که دارید فکر کنید. به ویژگی منحصر به فردی که دوست دارید داشته باشید فکر کنید. اگر می‌توانید آن را در خود ایجاد کنید ، اگر نمی‌توانید از دوستان خود مشورت بخواهید تا این ویژگی را در خود ایجاد کنید.

دوری از افراد منفی گرا

همانند افراد مثبت، افراد منفی نیز در اطراف ما وجود دارند. اگر می‌دانید که رفتارهای ناخوشایندی دارند که ممکن است بر روی شما تاثیر بگذارند از آنها دوری کنید چرا که محیط اطراف و دیدگاه و نظرات افرادی که در اطراف شما وجود دارند تاثیر بسیار زیادی در رشد و توسعه شخصی شما دارد.

شرکت در دوره های آموزشی مختلف

دانش و مهارت شما می‌توانند با دوره های آموزشی ارتقا پیدا کنند. هر دوره آموزشی مناسب است و نیاز نیست که آنها طولانی باشند. با شرکت در این دوره‌ها، شما می‌توانید با افراد مثبت نگر نیز آشنا شوید.

لیست کردن کار‌های روزانه برای بهبود فردی

برای داشتن بهترین استفاده از زمان با عملکرد بالا کارهایی را که لازم است انجام دهید به صورت روزانه در روی کاغذی یاد داشت کنید. شما باید بر روی لیست کارهای خود تمرکز کنید. چون اگر شما لیستی برای انجام نداشته باشید زمان زیادی را از دست می‌دهید. ممکن است کارهای غیر ضروری را انجام و برای کارهای ضروری وقتی نماند.

لیست کارهای روزانه
لیست کارهای روزانه

نوشتن آینده

می‌خواهید در آینده چه فردی شوید؟ می‌خواهید چه کاری را انجام دهید؟ اما آیا واقعا شما تغییر می‌کنید؟ اینها و بسیاری از سوالات دیگر ممکن است برای هر کسی رخ بدهد. اما، بهتر است شما آنها را روی کاغذی بنویسید. یعنی یک سال آینده را برای خود بنویسید. حالا شروع به تلاش کنید تا به کسی که می‌خواهید تبدیل شوید.

نوشتن دفترچه راهنما برای کسب موفقیت در توسعه فردی

همیشه دفترچه‌ای را به همراه داشته باشید و اگر هدف، مقصد و ارزش های دارید آن را یادداشت کنید. هر مورد ضروری را در آن بنویسید. همانند راهنما در زندگی هر چند وقت یکبار به آن مراجعه کنید، تا ببینید از موارد ضروری یادداشت شده به چیزی دست پیدا کرده‌اید.

غلبه بر ترس و استرس

هر کسی در خود ترس‌هایی دارد ، این ترس‌ها ممکن است از سخنرانی در جمع ، ریسک و … باشد. شما باید به شناسایی این ترس‌ها پرداخته و با پیدا کردن آن را برطرف و غلبه کنید. با این کار شما رشد موثر خود را خواهید دید. ترس همانند قطب نامی رشد می‌باشد. پس از هر چیزی می‌ترسید به طرفش بروید و آن را شکست دهید. برای از بین بردن ترس و استرس می‌توانید از قوانین تبدیل استرس به موفقیت در زندگی و کار بهره ببرید.

غلبه بر ترس‌ها
غلبه بر ترس‌ها

تعیین اهداف بزرگ برای دستیابی به رشد فردی

انتخاب اهداف بزرگ و جسورانه ممکن است از توانایی شما خارج باشد. آنها شما را از مرزهایتان خارج می‌کنند و می‌توانید با تلاش بیشتر به آنها دست پیدا کنید.

مشورت با دیگران

گفتیم نقاط کور قابل دیدن نیستند. اگر شما بتوانید آنها را شناسایی کنید، مطمئن باشید که باز هم مواردی از دید شما پنهان باقی می‌مانند. برای پیدا کردن آنها می‌توانید از دیگران نظر بخواهید. از اطرافیان، خانواده، دوستان ، رئیس و هر کسی سوال کنید و مطمئن باشید که بدون پرده پاسخ شما را می‌دهند چرا که شناسایی خلقیات بد و نامناسب شما می‌تواند در جهت رشد و توسعه فردی شما بسیار تاثیرگذار باشد.

عمل کردن را در اولویت قرار دهید

برای اینکه بتوانید بهتر شوید و یاد بگیرید باید وارد عمل شوید. صبر کردن برای شما کاری را انجام نمی‌دهد. خواهان چه کاری هستید که انجام نداده‌اید؟ عمل کردن به شما مواردی را می‌دهد که می‌توانید سریعتر نتیجه گیری کنید.

رقابت داشته باشید

به چالش کشیدن دیگران می‌تواند باعث رشد شما شود. می‌توانید در هر زمینه‌ای چون مالی، ورزشی و … با افرادی که خواهانش هستند وارد چالش شوید. با این کار و برای پیروز شدن هر دوی شما زودتر از زمانی به مقصد می‌رسید که انفرادی می‌توانستید برسید بنابراین رقابت با سایرین را در دستور کار قرار دهید.

رقابت
رقابت

برای رسیدن به موفقیت و رشد فردی عادت های خوب پیدا کنید

هر عادی برای بهتر شدن در پیشرفت شما لازم است را حتما می‌شناسید. این عادت‌ها ممکن است برنامه ریزی، کتاب خواندن، ورزش و … باشند. پس آنها را انجام دهید.

ترک عادت های بد برای رسیدن به توسعه و بهبود شخصی

عادت های بد نیز قابل شناسایی هستند. چون سیگار کشیدن، زیاد خوابیدن و … پس آنها را کنار بگذارید تا مسیر کسب موفقیت و رسیدن به اهداف برای شما بازتر شود و بتوانید با پرورش عادت های خوب زندگی بهتری داشته باشید و زودتر به اهداف خود برسید.

یا افرادی که مشکل دار هستند کنار بیایید

افرادی هستند که مشکل دار هستند. این افراد می‌توانند هر کسی چون همکار ، همسایه، اقوام و … باشند و نمی‌توانید از آنها فاصله بگیرید. پس بهتر است راهی برای کنار آمدن با آنها پیدا کنید چرا که یافتن راهی برای کنار آمدن با آنها بهتر از حس تنفر داشتن به آنها می باشد.

برای کسب توسعه فردی کمتر تلویزیون ببینید

تلویزیون و تماشا کردن سریال و یا فیلم های مختلف می‌تواند زمان شما را هدر دهد. پس بهتر است آنها را ترک و یا کمتر کنید. با این کار تجربه‌ای رهایی بخش را خواهید داشت. تلویزیون و تماشا کردن بیش از حد آن واقعا ارزشی ندارد و می‌توانید از این وقت برای کارهای لذت بخش و مفیدتر دیگر استفاده کنید.

تجربه ای رهایی بخش
تجربه ای رهایی بخش

برای رسیدن به توسعه فردی گذشته را فراموش کنید

تقریبا همه افراد در گذشته خاطرات بد و ناخوشایندی دارند. پس بهتر است از همین الان تصمیم به فراموش کردنش بگیرید. بهتر است خودتان را ببخشید و ادامه دهید. چون فکر کردن به این خاطرات شما را از ادامه دادن باز می‌دارد.

متعهد بودن به رشد فردی

شما باید به فکر رشد فردی خود باشید نه دیگران. این شمایید که مسئولیت آن را بر عهده دارید و باید هر کاری را برای رسیدن انجام دهید. فقط بدانید که موقتی و برای چند روز نیست و باید برای تمام عمر برنامه ریزی کنید. شما نباید با مشاهده نکردن تغییرات ناامید شوید،چرا که بعد از مدتی تاثیر آن را خواهید دید.

نکات مهم برای توسعه شخصی و راه های رسیدن به موفقیت و توسعه فردی در این مقاله از آکادمی 98 برای شما عزیزان معرفی گردید تا بتوانید با مطالعه این مقاله و رعایت نکات و راهکار های ذکر شده در رابطه با این موضوع برای دستیابی به توسعه فردی عملکرد بهتری داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
46 ⁄ 23 =