16 راهکار برای داشتن دید مثبت در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » 16 راهکار برای داشتن دید مثبت در زندگی
راهکارهای ایجاد دید مثبت در زندگی
راهکارهای ایجاد دید مثبت در زندگی

زمان مطالعه: 11 دقیقه

داشتن دید مثبت در زندگی یک مفهوم عامه پسند است که گاهی اوقات می‌تواند کمی کلیشه‌ای نیز باشد. اما، این در حالی است که مزایای جسمی و روحی دید مثبت در زندگی با مطالعات متعدد علمی نشان داده است که داشتن دید مثبت می‌‎تواند اعتماد به نفس بیشتری را به شما بدهد. به ایجاد روحیه قوی در شما کمک کند و حتی احتمال بروز شرایطی مانند فشار خون بالا، افسردگی و سایر اختلالات مرتبط با استرس را کاهش دهد. همه اینها عالی به نظر می‌رسد، اما واقعا “دید مثبت” چیست؟

شما می‌‎توانید دید مثبت را به عنوان تصاویر مثبت، گفتگوی مثبت یا خوش‌بینی کلی تعریف کنید، اما اینها همه مفاهیم کلی و مبهم هستند. اگر می‌خواهید در داشتن دید مثبت مؤثر و موفق‌تر باشید، به نمونه‌های مشخصی نیاز دارید تا بتوانید در طی مراحل زندگی استفاده کنید.

چگونه در زندگی دید مثبت‌تری داشته باشیم؟

نگرش شما نحوه زندگی شما را تعیین می‌کند. حتی اگر در زمان معینی انتخاب اقدامات شما محدود بود همیشه یک نگرش مثبت را انتخاب کنید. یک نگرش مثبت که جزو راز موفقیت می باشد، باعث داشتن دید مثبت در زندگی و شاد بودن و مقاومت‌تر بودن شما می‌شود، روابط شما را بهبود می بخشد و حتی شانس کسب موفقیت شما را در هر کوششی افزایش می‌دهد. علاوه بر این، داشتن دید مثبت و مثبت اندیشی باعث خلاقیت شما می‌شود و می‌تواند به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند. برای بررسی همه اینها، مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که دارای دید مثبت هستند، بیشتر از همتایان خود زندگی و از آن لذت می‌برند. در ادامه ما راه‌هایی را برای افزایش دید مثبت در زندگی قرار داده‌ایم که می‌توانید استفاده کنید.

نحوه ایجاد دید مثبت در زندگی
نحوه ایجاد دید مثبت در زندگی

1. رفتارها در زندگی تاثیر گذار هستند

شما در زندگی یا خوشحال هستید یا ناراحت و این رفتار شما است که آنها را مشخص می‌کند. گذشته تمام شده است و شما اتفاقات خوب و یا بدی که برایتان افتاده است را نخواهید توانست تغییر دهید. اما، می‌توانید رفتار خود را تغییر و در کنترل داشته باشید. این به نوعی طبیعی است که شما در حین برخورد به مشکلات رفتار خود را انتخاب کنید.

برای مثال؛ شما در حین رانندگی ماشینتان پنچر می‌شود. درست است کسی دوست ندارد این اتفاق برایش بیفتد. در این حال شما با عصبانیت به ماشین و فرمان مشت می‌کوبید و کلی بد و بیراه می‌گویید. شما این انتخاب را دارید که با شرایط کنار بیایید. بهتر است به جای عصبانیت و افزایش فشار خون و استرس به جای اینکه زمان زیادی را ناراحت باشید چرخ ماشین خود را عوض کنید.

البته حالت دومی هم نیز وجود دارد و این برای افرادی است که دارای دید مثبتی نسبت به زندگی هستند. در این مواقع، شما پنچری ماشین خود را رخدادی می‌دانید که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. به همین اساس، شما ناراحتی را انتخاب نکرده و زمان کمی ناراحت خواهید بود و چرخ ماشین خود را عوض می‌کنید. شما قادر هستید مثبت فکر کنید.

2. مثبت نگاه کردن به اتفاقات زندگی

طبق قانون جذب هر گونه صحبتی درباره اتفاقات داشته باشید روی رفتار شما در زندگی تاثیر خواهد گذاشت. به صورتی که اگر دید منفی به اتفاقات افتاده داشته باشید با رخ دادن آنها ناراحت خواهید شد. اما، برعکس، اگر دید مثبتی داشته باشید، رفتار شما نیز تغییر خواهد کرد. برای مثال، شما در خواب هستید و پیام ناراحت کننده‌ای را به شما می‌دهند که بیدار می‌شوید. در این گونه مواقع، اکثرا با خود می‌گویید “امروز که خراب شد”. اما، اگر دید مثبتی داشته باشید می‌گویید “این پیام بد بود ولی تازه اول روز است”. اتفاق افتاده را هیچ‌کس نمی‌تواند تغییر دهد ولی رفتار شما قابل تغییر است تا در مقابل موضوع رفتارتان اصلاح شود.

مثبت نگاه کردن در زندگی
مثبت نگاه کردن در زندگی

3. اصلاح در صحبت کردن

جملات و صحبت‌ها بسیار موثر هستند. برای مثال، جمله “من قادر به انجام این کار نیستم” شما را به سمت کاری سوق می‌دهد که باور خود را به نداشتن توانایی به انجام آن کار تقویت کنید. در صورت استفاده از جمله غیر ممکن ، آن کار برای شما غیر ممکن خواهد بود. می‌توانید از جملات مثبتی چون “من می‌توانم کم کم پیش بروم” استفاده کنید تا به خود انگیزه حرکت را بدهید. داشتن دید مثبت در زندگی از استفاده کاربردی از همین جملات و موارد شروع می‌شود.

4. به جای غر و شکایت کاری بکنید

در هر زمان و موقعیتی شما حق انتخاب دارید. در زمان‌های مختلف شما ممکن است به شکایت و غر زدن بپردازید و دست به کاری برای انجام نزنید. شاید برعکس، کاری بکنید که در برطرف کردن مشکلتان موثر باشد. شکایت کردن باعث ناراحتی شما می‌شود و هیچ تاثیری ندارد. اما، حل کردن مشکلات به شما حس خوبی را می‌دهد و خوشحالی را در پی دارد.

تاثیر دید مثبت در موفقیت
تاثیر دید مثبت در موفقیت

5. لذت بردن از مسائل کوچک

بیشتر افراد به هدف‌های بزرگ، مسائل حساس و تعطیلی‌های نزدیک فکر می‌‌کنند، که ممکن است شما هم جزو این افراد باشید. این بد نیست و می‌تواند خوب باشد. اما، اینکه همیشه به مسئله‌های بزرگ فکر کنید باعث می‌شود لذت شما از زندگی کم شود. در زندگی روزانه ممکن است وعده غذایی لذیذ با خانواده و یا تفریحی چند ساعته با دوستان و …. اتفاق بیفتد. شما با فکر کردن به مسئله‌های بزرگ این خوشحالی را از بین خواهید برد. بهتر است از مسائل کوچک لذت ببرید و همیشه در لحظه زندگی کنید.

برای مثال؛ شما در حال حرف زدن با دوستان خود هستید. ذهن شما به تعطیلات آخر هفته درگیر می‌شود. بهتر است این مورد را فراموش و به لحظه‌ای که کنار دوستان هستید برگردید و در لحظه زندگی و لذت ببرید. اجازه منحرف شدن ذهن خود را ندهید.

6. تمرین تشکر کردن و شکر گذاری

یکی از موارد مهم و ضروری که در زندگی هر کسی باید وجود داشته باشد تشکر کردن است. طبق قانون کائنات شکرگذاری باعث داشتن مسائل خوب و اصلاح رفتارها می‌شود. در زمان تشکر کردن شما توجه خود را به نکات مثبت زندگی داده و از اینکه چه کاری را اشتباه انجام داده‌اید دور می‌شوید. بهتر است روزانه زمانی را برای تشکر کردن کنار بگذارید و به موارد مثبت و خوب فکر کنید.

شکر گزاری برای ایجاد دید مثبت
شکر گزاری برای ایجاد دید مثبت

7. لذت بردن از زندگی

بهتر است زندگی خود را با دید مثبت بسازید. اگر شما هر روز به ماشینی گران قیمت و بهتر، گوشی جدید و … فکر کنید و در ذهن خود آنها را مدام تصور کنید، هیچ گاه قادر به قدردانی دارایی و زندگی خود نخواهید بود. خوشحالی شما در چیزهایی است که دارید نه اینکه آنهایی که می‌خواهید داشته باشید. اگر این طرز فکر را عوض نکنید همیشه در جستجوی مواردی خواهید بود که می‌خواهید و وقتی برای لذت بردن از زندگی نخواهید داشت. با استفاده از این ترفند برای داشتن دید مثبت در زندگی بهتر است طرز فکر خود را عوض کنید و برای مثال بگویید؛ ماشینی که من در دست دارم از این ماشین‌های جدید کم خرج‌ و بهتر است.

8. اهدافتان را ببینید و به واقعیت تبدیل کنید

تحقیقات نشان داده است که اگر شما به هدف‌های خود فکر کنید و به رویاپردازی در مورد آنها بپردازید، راحت‌تر خواهید توانست به آنها دست پیدا کنید. مطالعات نشان می‌دهد در صورتی که فقط به هدف نهایی خود فکر و از تصور آن لذت ببرید و توجهی به مسیر رسیدن نداشته باشید، شما سخت‌تر می‌توانید به آن دست پیدا کنید و پیشرفتتان را کند خواهد کرد. پس، همیشه به اهداف خود فکر و آنها را تصور کنید. اما، نباید به مشکلاتی که ممکن است سر راه رسیدن پیش بیاید غافل شوید.

حتما نگاهی به دوره آموزش هدف گذاری و هدف نویسی بیندازید. این دوره شامل مباحث فوق العاده کاربری برای رسیدن به اهداف در زندگی می باشد.

چگونه در زندگی دید مثبت داشته باشیم؟
چگونه در زندگی دید مثبت داشته باشیم؟

9. درست صحبت کنید

هر کسی در درون خود صدایی دارد که اگر کاری اشتباه انجام دهیم به سرزنش ما می‌پردازد. شاید این صدا و منتقد مفید باشد. اما، می‌تواند باعث ایجاد احساسی منفی شود. یاد بگیرید که چگونه صحبت کنید و صدای درونی خود را به صدایی مثبت تبدیل کنید. این باعث می‌شود شما در ذهن ارزش بیشتری داشته باشید. بهترین کار برای شروع و تغییر به شخصیتی مثبت این است که در حین ایجاد صدا در ذهن به یادداشت برداری جملاتی که در ذهن دارید بپردازید. در زمانی که دیدید یادداشت‌های شما کافی است، خواهید توانست از لحن صحبت‌های خود آگاه شوید و می‌دانید تا چه مقدار سرزنش می‌شوید. حالا جملات منفی را با مثبت جایگزین کنید تا با خود بهتر صحبت کنید.

10. انتخاب دوستان مثبت اندیش

یکی از بزرگترین دیدهای شما به زندگی را دوستانتان تشکیل می‌دهند. اگر دوستان شما شاد باشند باعث ترغیب شدن شما به شاد بودن می‌شوند بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که دوستان تاثیر زیادی در داشتن دید مثبت در زندگی دارند. با افراد منفی‌باف رابطه خود را قطع کنید. توجه داشته باشید که رسانه‌ها و فضای مجازی نیز می‌توانند تاثیر بسزایی را همانند دوستان داشته باشند. به عنوان مثال؛ اگر در حال خواندن روزنامه و یا مجله و … با دید منفی هستید، بهتر است از دیگر روزنامه‌ها استفاده کنید.

ایجاد نگرش مثبت در زندگی
ایجاد نگرش مثبت در زندگی

11. ایجاد انگیزه در خود

به سمت کتاب، مجله، جملات انگیزشی یا هر چیز دیگری که شما را در داشتن و تقویت انگیزه برای موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی تشویق می‌کند تا خودتان باشید، بروید. این موارد باعث داشتن انرژی مثبت در خود می‌شود تا از نگاه به صورت دید منفی جلوگیری کنید. به تقویت انگیزه خود و روش‌های مختلف آن بپردازید تا تمرکز بیشتری داشته باشید.

12. گوش دادن به احساس درون خود

در زندگی هر کسی افرادی وجود دارند که باعث ایجاد احساس منفی در وجود می‌شوند. این افراد می‌توانند در مورد رانندگی، لباس پوشیدن و … قضاوت کنند. بهتر است در این مواقع به این توجه کنید که نظر شما مهم است نه دیگران و این را هیچ وقت فراموش نکنید. افرادی که به قضاوت شما می‌پردازند می‌خواهند کوتاهی خود در زندگی را جبران کنند. برای مثال؛ اگر دیدید کسی در مورد لباس پوشیدن شما نظر داد اجازه خراب شدن ذهن را ندهید و به او بگویید “متاسفم که از لباسم خوشت نماید ولی من این لباس را خیلی دوست دارم”.

تاثیر ندای درونی در ایجاد نگرش مثبت
تاثیر ندای درونی در ایجاد نگرش مثبت

13. کمک به دیگران

کمک کردن حس خوبی را در شما ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث ایجاد تغییر در زندگی و سبب داشتن دید مثبت در زندگی شود. با ایجاد حس خوب کمک کردن، شما به این کار علاقه پیدا می‌کنید تا به دیگران کمک کنید و رفتار خود را اصلاح خواهید کرد. بهتر است همیشه داوطلب کارهای خیر خواهانه باشید و چنانچه ندانستید از کجا شروع کنید می‌توانید از سرای محله خود بپرسید.

14. به نفس‌های خود توجه کنید

در هر زمانی ممکن است استرس به زندگی ما وارد شود. بهترین کار این بوده که به نفس کشیدن خود توجه کنید. به صورتی که می‌توانید چشم خود را بسته و روی تنفس تمرکز داشته باشید. با آرام نفس کشیدن تفکرهای منفی را از ذهن بیرون کنید. لازم به ذکر است که با انجام این کار شما در اصل در حال انجام یکی از روش‌های انجام مدیتیشن هستید.

15. برنامه منظم خواب

خواب کافی و منظم برای کنترل استرس و رفتار بسیار موثر است و می‌تواند دید شما در زندگی را تغییر دهد. شما اگر خواب کافی نداشته باشید ممکن است در طول روز استرس زیادی را در خود مشاهده کنید. اگر خواب کافی داشته باشید می‌توانید در صبح شاداب و خوشحال‌تر باشید.

بهترین کار برای شروع این است، همانطور که برای بیدار شدن هشدار تنظیم می‌کنید برای خوابیدن نیز در زمان تعیین شده نیم ساعت زودتر هشدار تعیین کنید. این باعث می‌شود تا بدانید دقیقا چه زمانی خوابیده و چه زمانی بیدار می‌شوید.

ایجاد نگرش مثبت با رعایت نکاتی در زندگی
ایجاد نگرش مثبت با رعایت نکاتی در زندگی

16. یادداشت کردن خاطرات

با توجه به تحقیقات انجام شده خاطرات در کاهش استرس بسیار موثر بوده و دید شما را نسبت به زندگی تغییر می‌دهد. اگر شما اجازه خارج شدن احساسات با یادداشت کردن خاطرات را بدهید، استرس کمتری خواهید داشت و در نتیجه با کاهش استرس موفق به داشتن دید مثبت در زندگی نیز خواهید شد. زیرا از موارد مهمی که می‌تواند دید شما نسبت به زندگی را تغییر دهد بیرون کردن احساسات از ذهن است. پس، بدون توجه به غلط املایی و یا نداشتن دست و خط زیبا و … نباشد و فقط خاطرات خود را یادداشت کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
30 ⁄ 3 =