راه‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان
تقویت مثبت اندیشی در کودکان
تقویت مثبت اندیشی در کودکان

زمان مطالعه: 8 دقیقه

تقویت مثبت اندیشی را می‌توان یک محرک قوی دانست که اضافه کردن آن به زندگی باعث داشتن رفتارهای خوشایند و مفید در آینده می‌شود و در کسب موفقیت و توسعه فردی در جهت بهتر شدن زندگی و کسب و کار موثر خواهد بود. در نظر داشتن مثبت اندیشی و راه‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان سبب می‌شود تا از همان ابتدا به مثبت اندیشی در جهت بهبود زندگی خود عادت کنند.

تفکرات مثبت ممکن است به صورت ذاتی و طبیعی در وجود انسان قرار گرفته باشد. مثلا، شما کاری را با موفقیت و بسیار موثر برای پروژه خود انجام می‌دهید که باعث می‌شود مدیر شما تشویقتان کند. همین باعث می‌شود تا شما در کارهای بعدی نیز به صورت ذاتی بدون اینکه کسی به شما چیزی بگوید نیز این گونه عمل کنید و به این شکل پروژه‌ها را به اتمام برسانید. اما در این میان افرادی هستند که منفی نگر بوده و خود را ناامید می‌کنند همین باعث نداشتن رضایت و شادی از زندگی شده و تنها به تلف کردن وقت منجر می‌شود. این افراد می‌توانند راه‌های مختلف مثبت اندیشی را در خود تقویت کنند.

کودکان مثبت اندیش تربیت کنیم

همانطور که می‌دانید در زندگی روزمره ما انواع مشکلات و چالش‌ها وجود دارد. اما ما باید با این موارد رو به رو شویم تا در حین مواجهه با این مشکلات بتوانیم با شناخت افکار مثبت ضروری برای رسیدن به هدف ، موفقیت شیرینی را داشته باشیم و در نتیجه تجربه کسب کنیم تا در کارهای دیگر این موارد به کمک ما بیایند. با داشتن نگرش مثبت به نوعی چاشنی شادمانی را در زندگی خود اضافه می‌کنید و این باعث مدیریت بهتر لذت بخش‌تری می‌شود. یکی از مهمترین مواردی که شما را به عنوان پدر و یا مادر شامل می‌شود تربیت کودکان است. یعنی شما باید بتوانید از همین ابتدا کودکان خود را با مثبت اندیشی بار بیاورید تا با آن رشد کنند. بنابراین اگر این چنین باشید آنها این مثبت اندیشی را مانند هر اعضای از بدن خود رشد می‌دهند و با آن انس می‌گیرند.

القای مثبت اندیشی به کودکان

حال برای اینکه شروع به این کار کنید باید بدانید که بسیار مهم است تا خود اول دارای نگرش مثبت باشید و برای داشتنش تلاش کنید. زیرا می‌دانید که کودکان به تقلید کردن از بزرگان بسیار علاقه دارند. آنها به دقت حرف‌های ما را گوش داده و بسیار دقیق ما را نگاه می‌کنند. شما با داشتن نگرش مثبت به راحتی می‌توانید رفتار خود را بدون زحمت کمتری در کودکان تزریق کنید. همچنین، اگر ما دارای تفکر و نگرش منفی هم باشیم باز این چنین در کودکان تاثیر گذار می‌باشد. در ادامه ما مواردی را در رابطه با راه‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانید برای تربیت کودکان خاص و خوشحال با موفقیت‌های بزرگ در آینده استفاده کنید.

تقویت تفکر مثبت در کودکان
تقویت تفکر مثبت در کودکان

1. عشق و محبت

داشتن عشق و محبت بدون هیچ توقعی یکی از بهترین روش‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان است. برای اینکه بتوانید کودکان خاص و مثبت اندیش را داشته باشید، باید رابطه عالی، بدون مشکل و در حقیقت محکم با فرزندان خود داشته باشید. اگر به گذشته و کودکی خود در صورت به یاد داشتن نگاهی بیندازید خواهید فهمید که هیچ چیزی نمی‌تواند جای احساس عشق و امنیت از طرف والدین را پر کند. از لذت‌های یک کودک این بوده که بداند والدینش بدون هیچ قید و شرطی او را دوست دارند. بدین صورت او دغدغه و فکری مشغول نخواهد داشت و احساس امنیت در او ایجاد می‌شود.

با داشتن چنین مواردی در واقع شما ریشه خانواده را محکم‌تر می‌کنید. همین باعث می‌شود که مرتبط با دیگر موارد شما شاهد رشد کردن کودکان خود به صورت مثبت اندیش باشید. هیچ موقع و در هیچ زمان و محیطی حتی در صورت نداشتن تمرکز کافی عشق و محبت را از کودکان خود دریغ نکنید. این می‌تواند استفاده از جملات محبت آمیز، در آغوش کشیدن، بوسیدن و … باشد. می‌توانید برای اینکه فضای مثبتی در خانه داشته باشید از به کار گرفتن جملات انگیزشی و داستان‌ها، بازی کردن و… استفاده کنید.

تربیت کودکان مثبت اندیش
تربیت کودکان مثبت اندیش

2. تعریف و تشویق

زمانی که کودکان شما کار خوب و مورد قبولی انجام می‌دهند می‌توانید آنها را تحسین و تمجید کنید. زیرا، یکی از موثر‌ترین راه‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان تشویق کردن آنها است. این تحسین کردن باعث می‌شود کودک احساس کند بخش مهمی از یک مجموعه کل است و احساس مشارکت به او دست دهد. کودک خود را برای کاری مشخص که انجام داده است تشویق کنید. زیرا، تعریف و تحسین‌های کلی تاثیر چندانی نداشته و به مرور از یاد می‌روند.

بهبود مثبت اندیشی در کودکان
بهبود مثبت اندیشی در کودکان

3. بینش و اهداف

کودکان خود را تشویق به داشتن هدف کنید. همین هدف داشتن باعث می‌شود فرزند شما مسیر مشخصی را برای خود پیدا کند تا به نتیجه‌های قابل قبولی دست پیدا کند. برای افزایش مثبت اندیشی در کودکان هدف‌هایی را برایشان تعیین کنید تا بتوانند با استراتژی های خاص برای خود بیانیه‌ هدف تشکیل بدهند. اگر کودکان شما بتوانند از آینده خود دیدگاهی داشته باشند می‌تواند قبل از رسیدن به آنها موارد سودمندی را بدهد. یکی از مهمترین و بهترین راه‌ها برای این کار تکنیک NLP است( یک رویکرد ارتباطی، رشد فردی و یک روش روان‌درمانگری است). این تکنیک برای هر کودکی در هر سنی مفید و سودمند است. تا آنها برای هدف‌های خود و در راه رسیدن به موفقیت در زندگی با استفاده از راه‌های معنادار برنامه ریزی داشته باشند.

ریچارد بندلر ایجاد کننده NLP می‌گوید: ” ارتباطی بین فرایندهای عصبی، پردازش‌های زبانی و الگوهای رفتاری وجود دارد. این موارد را می‌توان از طریق تجربه یاد گرفت. با این کار کودکان مسیر زندگی را برای دستیابی به هدفی مشخص تغییر می‌دهند”.

تعریف و تشویق کودکان برای مثبت اندیشی
تعریف و تشویق کودکان برای مثبت اندیشی

4. کنترل بر صحبت‌های درونی

شما هم حتما به عنوان فردی بزرگسال و والدین فرزندان خود این مورد را تجربه داشته‌اید که صحبت‌های درونی را در خود داشته باشید، پس می‌دانید اگر قادر به کنترلش نباشید شما را از اهداف دور می‌کردند. باید به عنوان والدینی موثر کنترل این نجواهای درونی را به کودکان خود آموزش دهید. زیرا، هر چیزی را که به آن اعتقاد نداشته باشیم و به وضوح در ذهن تکرار کنیم باعث می‌شود به آنها باور داشته باشیم. یکی از بهترین راه‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان و کنترل نجواهای درونی استفاده از NLP است.

تفکرهای منفی زیادی در ذهن کودکان وجود دارد که مدام در حال تکرار و بازبینی هستند. این موارد را می‌توان بیشتر به صورت جمله پیدا کرد مثلا “من در فلان درس ضعیفم” یا اینکه “من نمی‌توانم دوستی داشته باشم” و … شما باید به عنوان والدینی موثر طریقه کنترل و پاک کردن این جملات را از ذهن به کودکان خود آموزش دهید. می‌توانید به آنها یاد دهید که به جای جمله منفی از جملاتی مثبت چون” درس فلان کمی سخت است اما با کمی تمرین می‌توانم آن را یاد بگیریم”. با ارائه این آموزش می‌توانید ویژگی‌هایی که سبب تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر هستند را به فرزند خود بیاموزید که آگاهی داشتن از این تفاوت‌ها می‌تواند زمینه تقویت مثبت اندیشی را در وی بیدار کند.

راه دور کردن کودکان از منفی نگری
راه دور کردن کودکان از منفی نگری

5. تقویت توانایی و استعداد

اگر کسی بداند دارای استعداد خاص و توانایی‌های بالقوه‌ای است مطمئنا چه کودک باشد چه بزرگسال دارای تفکرات مثبتی در ذهن خود می‌شود. پس برای بهبود مثبت اندیشی در کودکان می‌توانید از راه‌هایی چون کمک برای تقویت استعداد و توانایی‌های آنها استفاده کنید. شما به عنوان پدر یا مادر کودک خود می‌توانید او را کمک کنید تا ورزشکار، کارآفرین، سرمایه‌گذار و … خوبی شود. همین باعث می‌شود کودک شما به سرعت پیشرفت و رشد کند.

زمانی که توانستید استعدادهای کودک خود را شناسایی کنید به او بفهمانید که با تمرکز و تلاش می‌تواند به هدف‌های دلخواهی که می‌خواهد دست پیدا کند. شما باید به او بگویید که در صورت داشتن مشکلات و اشتباهات در راه هدف خود تسلیم نشود. زیرا، در هر مسیر موفقیتی این موارد موجود است. به جای ناامیدی باید به حل کردن آنها به عنوان تجربه‌های بعدی بپردازند.برای افزایش مثبت اندیشی در کودکان به آنها نشان دهید تلاش ارزش بیشتری نسبت به نتیجه دارد. این گونه تفکرات هم انگیزه کودک را تقویت می‌کند و هم باعث می‌شود از اتفاقات رخ داده در مسیر استفاده کند.

نتیجه گیری

با داشتن و ادامه راه‌های بالا که در رابطه با راه‌های تقویت مثبت اندیشی در کودکان ارائه شده‌اند می‌توانید افکار و نگرش منفی را در ذهن کودکان خود کنترل کنید و تشویقشان کنید تا در مثبت اندیشی موفق باشند. همیشه تشویق کردن کودکان خود را در حین داشتن و دست یافتن به دستاوردها فراموش نکنید. کاری کنید که کودکان شما تجربه برنده شدن را داشته باشند با آن آشنا شوند، تا برای داشتن لذت همیشه به دنبال برنده شدن باشند. شما برای اینکه بتوانید این عادات را به درستی در کودک خود ایجاد کنید، باید خود از نگرش‌های مثبت و اخلاق و رفتارهای متناسب برخوردار باشید. پس آنها را بازبینی کنید. هیچ وقت فراموش نکنید که شما به عنوان پدر و مادر فرزندانتان باید شادی و مثبت اندیشی را در برنامه روزانه خود داشته باشید و با این رفتارها آنها را به عادتی در کودکان خود تبدیل کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 + 27 =