خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت
خودگویی مثبت برای موفقیت و توسعه فردی
خودگویی مثبت برای موفقیت و توسعه فردی

زمان مطالعه: 11 دقیقه

خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت ، گفتگوی درونی شماست که تحت تأثیر ذهن ناخودآگاه شماست و افکار، عقاید، سؤالات و ایده‌های شما را آشکار می‌کند. صحبت کردن با خود هم می‌تواند منفی باشد و هم مثبت ، یا اینکه می‌تواند دلگرم کننده یا ناراحت کننده باشد ، بیشتر صحبت‌های شما به شخصیت شما بستگی دارد. اگر خوش بین باشید، صحبت کردن شما ممکن است مثبت‌تر باشد.

اگر تمایل به بدبین بودن دارید به طور کلی برعکس صدق می‌کند. تفکر مثبت و خوش بینی می‌تواند ابزاری مؤثر برای مدیریت استرس باشد. در واقع، داشتن دیدگاه مثبت‌ به زندگی می‌تواند برخی از مزایای سلامتی را برای شما به همراه آورد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که خوش بینان از کیفیت زندگی بهتری برخوردار هستند بنابراین شما هم می‌توانید برای کسب موفقیت در زندگی جزو این افراد باشید.

خودگویی مثبت برای رشد شخصی

اگر معتقدید که صحبت کردن شما بیش از حد منفی است، یا اگر می‌خواهید بر گفتگوی مثبت تأکید کنید، می‌توانید یاد بگیرید که آن گفتگوی درونی را تغییر دهید. این می‌تواند به شما کمک کند تا یک فرد مثبت‌تر باشید و نه تنها میزان موفقیت و توسعه فردی شما بلکه سلامت شما را بهتر کند.

چرا گفتگوی مثبت با خودتان برای شما خوب است؟ صحبت مثبت با خود می‌تواند عملکرد و رفاه عمومی شما را ارتقا بخشد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که با خود صحبت کردن می‌تواند یکی از راه‌های داشتن اعتماد به نفس در ورزش باشد و از این طریق به ورزشکاران کمک کند. این ممکن است با استقامت یا قدرت از طریق مجموعه‌ای از وزن‌های سنگین به آنها کمک کند. علاوه بر این، گفتگوی مثبت و چشم انداز خوش بینانه می‌تواند دارای مزایای سلامتی دیگری باشد ، از جمله:

  • افزایش نشاط
  • رضایت بیشتر زندگی
  • عملکرد ایمنی بهبود یافته
  • کاهش درد
  • سلامت بهتر قلب و عروق
  • بهزیستی جسمی بهتر
  • استرس و پریشانی کمتر

ارتباط خودگویی مثبت با موفقیت

مشخص نیست که چرا خوشبین‌ها و افراد دارای گفتگوی مثبت این مزایا را تجربه می‌کنند. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دارای گفتگوی مثبت هستند ، ممکن است مهارت‌های ذهنی خوبی داشته باشند که به آنها امکان می‌دهد مشکلات را حل کنند، متفاوت فکر کنند و در کنار آمدن با مشکلات یا چالش‌ها کارآمد‌تر باشند بنابراین این موضوع ثابت شده است که خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت مناسب است. این می‌تواند اثرات مضر استرس و اضطراب را کاهش دهد و راه کسب موفقیت را هموار کند.

گفتگوی مثبت ابزاری عالی برای رشد شخصی و همچنین برای غلبه بر اختلالات خلقی است. این می تواند به صورت تصدیق، گفتگوی درونی یا دعا باشد. شما می‌توانید روشی را انتخاب کنید که برایتان بهتر باشد. ترفند واقعی این است که یاد بگیرید روزانه این کار را انجام دهید. پس همانطور که هر چه اتفاق می‌افتد بر اساس افکار ما است در ادامه مواردی را برای تقویت خودگویی مثبت قرار داده‌ایم تا استفاده کنید.

گفتگوی مثبت درونی برای رسیدن به موفقیت
گفتگوی مثبت درونی برای رسیدن به موفقیت

1. حذف کردن گفتگوی درونی منفی

اولین قدم برای اینکه به رشد شخصی خود با استفاده از افکار مثبت استفاده کنید آگاهی داشتن از افکار شما است. شما باید از ماهیت افکار آگاه باشید، در غیر این صورت تغییر مثبت اندیشی کمی مشکل است. افکار منفی که در ذهن شما وجود دارند می‌توانند باعث ایجاد درد و خشم در شما شوند. شما زمانی مقابله کردن با آنها را راحت‌تر انجام می‌دهید که نسبت به افکار مثبت و منفی خود آگاه باشید.

حتما بخوانید : تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر چیست؟

تاثیر گفتگوی درونی منفی بر اعتماد به نفس

برای مثال، فرض بر اینکه شما دارای خودگویی منفی در ذهن خود هستید که در زمان‌های طولانی شکل گرفته است. پس اگر خود هم کمی فکر کنید می‌دانید که باید برای تغییر دادن آن به افکار مثبت و خوب زمان زیادی را جهت تمرین کردن اختصاص دهید. مثلا، در بچگی و مدرسه زمانی شما در درس ریاضی ضعیف بودید معلمتان مداوم به شما می‌گفت که “نمی‌توانی موفق شویی و به شغلی آینده دار دست پیدا نمی‌کنی” . بنابراین شما این حرف را باور کرده و تا به الان در افکار خود به عنوان فکری منفی باقی مانده است. شما مداوم با خود می‌گویید” تنبل و داری هوش کمی هستم” باید توجه داشته باشید که زندگی کردن با افکار منفی باعث می‌شود شما در حین انجام کاری با خود بگویید که این کار سخت است و کارهایتان را تحت تاثیر این افکار قرار دهید تا نتیجه دلخواه را بدست نیاورید. همین باعث از دست دادن اعتماد به نفس شما می‌شود.

از دیگر خودگویی‌های منفی و عبارات منفی که نباید در مورد خود بیان کنید و باید اقدام به حذف کردن آنها کنید و خودگویی مثبت را برای رشد شخصی جایگزین کنید، جمله ” نمی‌توانم” است. شما در حین انجام کاری که از این جمله استفاده می‌کنید ذهنتان را برای مقاومت بیدار می‌کنید. همین دلیل کافی برای نرسیدن به هدف می‌شود. برای داشتن راهی جهت این مشکل در مواقعی که افکار منفی به گفتن “نمی‌توانم” پرداختند کمی مکث کرده و بپرسید” چرا نمی‌توانم؟”

مهار خودگویی منفی

اگر نگاهی به اطراف بیندازید خواهید دید که افراد زیادی هستند که به صورت نابغه شناخته شده و موفقیت‌های خود را با سختی و زمان زیاد به دست آورده‌اند. پس در حین انجام کاری بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید از کلمه ” من می‌توانم” استفاده کنید تا با خود‌گویی مثبت برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید و از این طریق در خود انگیزه ایجاد کنید. از بهترین و پرطرفدارترین راه کارها برای از بین بردن خود‌گویی منفی که توسط تحقیقات نیز دارای جواب خوبی بوده این می‌باشد که به مهار کردن آن بلافاصله بپردازیم. یعنی فکر خود را در این زمان‌ها به موارد دیگر اختصاص دهیم. خواهید دید که برای داشتن ذهنیت مثبت بسیار عالی است.

صحبت مثبت با خود برای رشد شخصی
صحبت مثبت با خود برای رشد شخصی

2. تکرار عبارت تاکیدی مثبت

عبارات تاکیدی مثبت یعنی عبارت انگیزه دهنده و امید بخش که باعث توصیف هدف‌ها می‌شوند. انتخاب این جملات مثبت معمولا به صورت‌های خاص و باور پذیر هستند. شما برای اینکه این موارد و جملات را در ذهن ناخودآگاه خود ثبت کنید می‌توانید از تکرار کردن مداوم استفاده کرده و توانایی مثبت فکر کردن را در خود بالا ببرید و گفتگوی مثبت را جایگزین خودگویی منفی کنید.

نکته: در حین تکرار کردن جملات مثبت آنها را با صدای بلند تکرار و با تمام وجود حس کنید. این تکرار کردن را ادامه دهید تا اینکه احساسات شما درگیر شوند. شما باید برای اینکه از قدرت آن بهره‌مند شوید آن را با ایمان کامل تکرار کنید. پس آن را به صورت عادتی برای تمرین در هر روز هفته جایگذاری کنید. در برخی از مواقع با توجه به محیط و موقعیت ممکن است باعث ایجاد شک‌هایی شوید. در این گونه مواقع بدون توجهی راه خود را ادامه و جملات مثبت را تکرار کنید. فقط کافی است اولین نتیجه را مشاهده کنید تا تمامی شک‌ها برطرف شده و به شکل گیری باورهای مثبت کمک کنید.

3. اقدام به ساخت داستان‌های مثبت کنید

هر فردی دارای افکار منفی است و آنها را تجربه کرده است مهم این است که نگذارد آنها رشد و ادامه دهند و با استفاده از موارد مثبت آنها را جایگزین کند. اگر شما افکار منفی را تجربه کرده باشید می‌دانید که اکثرا به صورت نمایش و یا داستانی غم انگیز ظاهر و بر روی فرد تاثیر می‌گذارند. همین باعث محدودیت ذهن و مانع شدن از رشد شخصی می‌شود.

حال شما هم برای اینکار راه حلی دارید تا از دست افکار منفی خلاص شوید. برای این کار می‌توانید از ساختن داستان مثبت استفاده کنید که یکی از موارد مربوط به خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت است. بعد از ساخت داستان مثبتی آن را با خود تکرار کنید و تبدیل به عادت کنید. این داستان شما می‌تواند در مورد هدف‌ و یا رویدادهای دلخواه شما باشد.

خودگویی مثبت
خودگویی مثبت

4. جایگزینی عوامل منفی با عوامل مثبت در زندگی

یکی از مهمترین عوامل برای رشد شخصی دوری از عوامل منفی و مهمتر از آن شناخت عوامل منفی محیطی است که باعث داشتن زمینه پذیرش افکار منفی در ذهن می‌شوند. مثلا،شما با برخورد افکار منفی ممکن است تحت تاثیر آنها قرار گیرد. همین باعث می‌شود تا در صورت هوشیار نبودن افکار منفی بر روی شخصیت و تصمیمات زندگی تاثیر بگذارند. شما باید این افراد منفی را شناسایی کنید و حتی در صورت اینکه از دوستان و عزیزان شما بودند باز از آنها دوری کنید بنابراین باید بدانید که ویژگی افراد منفی نگر چیست ؟ تا در قبال ارتباط با آنها رویاها و حرف‌هایتان را با افراد مثبت اندیش که قدرت درک شما را دارند بیان کنید. همیشه افرادی را برای دوستی خود انتخاب کنید که بتوانند با تفکر و کارهایشان توانایی شما را بالا برده و به شما امید و انگیزه بدهند.

5. تمرکز کردن بر زمان حال

خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت و اهداف تنها به صحبت کردن و دوستی با افراد بر نمی‌گردد. از عوامل موثر آن زندگی کردن در زمان حال است. هر کاری سختی خود را دارد و شما نباید در رسیدن به موفقیت از انجام برخی کارها ترس داشته باشید. با این کار شما هیچ چیزی را بدست نیاورده و فقط ذهن خود را با افکار منفی چون ترس درگیر می‌کنید. همین باعث از دست دادن امید و نرسیدن به رویاها می‌شود.

برای رسیدن به موفقیت و رویاهای خود بر روی مواردی که برای رسیدن به هدف موثر هستند تمرکز کنید. از ترس و نگرانی آینده و فکرهایی در مورد گذشته دوری کنید و فکر خود را فقط به حال و انجام دادن کار مورد نظر متمرکز کنید. همیشه آرام باشید و خونسردی خود را حفظ کنید و از خودتان سوال کنید” حال چه کاری می‌توانم انجام دهم؟” به جای اضطراب و استرس در مورد آینده فکر خود را به طرفی که حال قابل مدیریت است ببرید. باید بدانید که آینده غیر قابل پیش بینی است و کنترل اتفاق‌هایی که قرار است بیفتد را ندارید. برعکس در حال می‌توانید قدم‌های خوبی بردارید تا منجر به موفقیت شما شود.

تمرکز کردن بر زمان حال
تمرکز کردن بر زمان حال

6. کنترل ترس‌های خود

از موارد مهمی که می‌تواند شما را از خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت دور کند ، ترس است. به گونه‌ای که شما از تغییر می‌ترسید و به لذت داشتن حال خود علاقه‌ای ندارید. در این گونه مواقع شما خود را قانع می‌کنید تا بگویید از وضعیت کنونی راضی هستید. اما واقعا این چنین است؟ افکار و خودگویی درونی شما با انجام تغییراتی بسیار کوچک سعی بر فریب شما دارد تا به خود دروغ گفته و بگویید که راضی هستید.

سوال کنید و از خود بپرسید چه چیزی برای شما ترس دارد؟ بدترین حالتی که از آن هراس دارید چیست؟ همیشه و در هر جایی با کوچکترین فرصت‌ها سعی بر غلبه کردن بر ترس‌ها را داشته باشید. همیشه به دنبال راه‌های مثبت و بهتر باشید. در برخی از مواقع اگر قشنگ فکر کنید خواهید دید آنچنان که تصور دارید ترسناک نیست و چیزی به جز ریسک‌پذیری نمی‌تواند تغییر خوبی باشد. با همین کارها قادر به تغییر گفت و گوی درونی می‌باشید.

7. تمرکز بر لحظات لذت بخش

لحظات سخت به گونه‌ای هستند که افراد ناخودآگاه به سمت آنها کشیده و بر روی آنها تمرکز دارند. اما بهترین کار این است که به جای تمرکز بر روی آنها بر روی لحظات لذت بخش تمرکز داشته باشید. زیرا در این لحظات نگرش مثبت آسانتر می‌باشد. در حین مواجه شدن با مشکلات و چالش‌ها این را بدانید که زندگی همیشه پر از شادی و لذت نیست و دارای بالا و پایین‌هایی می‌باشد. با این سختی‌ها است که شما تجربه کسب کرده و لحظات خوش را می‌سازید.

ذهن خود را عاری از منفی و پر از افکار مثبت کنید. همیشه این عادت را با خود داشته باشید و به گفتگوی مثبت بپردازید. در حین داشتن افکار منفی بر روی موارد خوب تمرکز داشته باشید. همیشه سپاس‌گذار چیزهای خوبی که دارید باشید. این را بدانید که صحبت کردن مثبت با خود باعث لذت بیشتر زندگی می‌شود.

آغاز خودگویی مثبت

خودگویی مثبت برای رسیدن به موفقیت بسیار تاثیر گذار است و باید بدانید که برای رسیدن به آن تکرار و تمرین لازم و است نباید انتظار داشته باشید که یک شبه اتفاق بیفتد. شما نباید انتظار داشته باشید در حالی که همیشه با خود در جنگ هستید و مشکل دارید به هدف‌های خود برسید برای آن باید کمی صبر کرده و عوامل مثبت را در خود ایجاد کنید که در این مقاله از آکادمی98 راه‌هایی برای طی این راه ارائه شده است.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
17 − 6 =