اصولی برای داشتن موفقیت و خوشبختی در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » اصولی برای داشتن موفقیت و خوشبختی در زندگی
دستیابی به موفقیت و خوشبختی
دستیابی به موفقیت و خوشبختی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

هر یک از ما در مواقعی از زندگی با احساس ناامیدی مواجه خواهیم شد. دلیل این ناامیدی که در زندگی به صورت بسیار زیاد هم اتفاق می‌افتد این بوده که به جای انتظار از خود، از دیگران انتظار داریم. این انتظارات هستند که باعث شکل گرفتن روابط ما خواهند شد. باید از خود انتظار زیادی داشته و جهت رسیدن به آنها هر تلاشی را انجام دهید. به این صورت است که مشاهده می‌کنید احساس ارزشمند و رضایت دلنشینی به سراغتان خواهد آمد. شما باید دیگر از این لحظه به بعد به خود تکیه کنید و به دیگران وابسته نباشید. باید به خود ایمان داشته باشید و بدانید با اطمینان داشتن به خود دیگر چه دلیلی برای حس ناامیدی خواهد بود. باید آزاد باشید و این آزادی را به دیگران نیز هدیه دهید، چرا که این مورد جزو اصولی برای داشتن موفقیت و خوشبختی می‌باشد که باید یاد بگیرید.

رسیدن به خوشبختی و موفقیت با رعایت چند نکته

شما باید به خود باور داشته باشید که می‌توانید به چیزی که در فکر دارید برسید. این بدون وابستگی دیگران امکان‌پذیر خواهد بود. نباید ناامید باشید که مثلا؛ من از پس این کار بر نمی‌آیم. فلانی از من موفق‌تر است پس او برنده می‎شود و … . برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی باید تمامی تلاش خود را انجام دهید و به سمت یادگیری مهارت‌های مختلف با توجه به هدفی که دارید نیز به صورت مداوم بپردازید. ما در ادامه برای شما مواردی را جهت رسیدن به خوشبختی و موفقیت آماده کرده‌ایم که خواهید توانست از این موارد در راه کسب موفقیت در زندگی استفاده کنید.

نکات موثر در رسیدن به موفقیت و خوشبختی
نکات موثر در رسیدن به موفقیت و خوشبختی

1. دارای خودآگاهی باشید

به صورت بسیار ساده خودآگاهی یعنی داشتن توانایی برای درک احساسات درست. یعنی اینکه در شرایط مختلف احساس خود را بدانیم و در وضعیت‌های مختلف پیش بینی کنیم. در صورتی که بدون خودآگاهی باشید دارای واکنش‌های شدید بوده و عصبانی خواهید شد. حتی ممکن است ترس بر شما غلبه کند. افراد دیگر از انتظاراتی که دارید آگاه نبوده و قادر به خواندن ذهن شما نمی‌باشند، قادر نیستند به پیش بینی احساسات شما بپردازند و یا برانگیزند و آماده مواجه شدن با واکنش شما باشند.

اگر نتوانید به این واقعیت باور داشته باشید مطمئنا باعث دلسردی دوستان و اطرافیان خود خواهید بود و تا وقتی اقدام به صحبت نکنید آنها نمی‌دانند چه حسی دارید. باید بتوانید با دیگران به درستی ارتباط برقرار کرده و چنانچه قادر به میان گذاشتن احساس و افکار خود با دیگران باشید به سرعت به موفقیت می‌رسید. برای برقراری ارتباط موفق با دیگران و کسب موفقیت در کار می‌توانید از راه‌هایی نظیر استفاده از زبان بدن و تاثیر آن در فروش بهتر و … استفاده کنید.

2. از خود قدردانی کنید (نه بیش از حد)

تشویق و قدردانی از خود خوب است و باعث ایجاد انگیزه می‌شود و به عنوان اصولی برای داشتن موفقیت و خوشبختی شناخته می‌شود. ولی، اگر همیشه از عملکرد خود راضی بوده و به قدردانی از خود بپردازید به نوعی راه پیشرفت را  خواهید بست. این باعث می‌شود حتی رابطه خود را با دوستان و آشنایان به خطر بیندازید. با متعهد شدن به خود هر ایده، احساس و تفکری را در پیش خود داشته و نگاه دارید.

این را در یاد داشته باشید که به دیگران وابسته نباشید و برای داشتن حس لذت بخش نیازی به تایید دیگران نخواهید داشت. شما قرار نیست با زندگی کردن انتظارات دیگران را برآورده کنید. شما باید به تایید هر چه بیشتر خود و تصمیمات بپردازید. با این کار نیازی به تایید دیگران نخواهید داشت. ترس را راه ندهید، شهامت داشته و خودتان باشید. بدون اینکه به مقایسه خود با دیگران بپردازید هدف‌هایتان را دنبال کنید.

عوامل موثر در رسیدن به خوشبختی و موفقیت
عوامل موثر در رسیدن به خوشبختی و موفقیت

3. ارزش قائل شدن برای خود

اینکه دیگران می‌خواهند شما چگونه باشید چندان مهم نیست، چرا که باعث گم شدن خود واقعی شما می‌شود. ممکن است با این کار برای برخی از افراد ارزشی نداشته باشید. ولی، این را هم بدانید و شکی نداشته باشید که برای برخی مهم و بدون جایگزین خواهید بود. به جای اسیر شدن نزد افرادی که شما را پس می‌زنند، ارزش خود را در همراهی با افرادی نشان دهید که قدردان حضورتان هستند. این را از یاد نبرید که چقدر خوب بودن شما مهم نیست. زیرا، همیشه افرادی هستند که از شما خوششان نمی‌آید. این افراد به اینکه شما چقدر سخت‌کوش و خوب هستید اهمیتی نمی‌دهند. در زمانی که دارای درک ارزش واقعی خود هستید، برای رسیدن به جایگاه با دیگری رقابت خواهید کرد. وقتی در مورد موفقیت شما صحبت می‌شود مذاکره نکنید، یا موفق می‌شوید یا نه.

4. بی نیاز بودن از دیگران

برای رسیدن به موفقیت باید یاد بگیرید که با دستاوردها، وظایف و مسئولیت‌های خودتان زندگی کنید. نباید برای کنترل دیگران تلاش کنید و منتظر تغییر دیگران باشید. تمرکز خود را بر روی تغییراتی جهت رسیدن به سطح مطلوب اعتماد به نفس و عزت نفس بگذارید. چنانچه منتظر تغییر دیگران باشید، یعنی فرمان زندگی را دست او داده‌اید. منتظر رسیدن به موفقیتی که خواستارش هستید توسط شخصی دیگر نباشید. این همانند زندانی است که خود را در آن اسیر می‌کنید. از غیر بی نیاز بوده و از هر گونه احساس و انتظار غیر واقعی که از دیگران دارید آگاه باشید. هر چه توانمندی بیشتری داشته باشید به افراد دیگر احتیاج کمتری خواهید داشت و با آنها بهتر و راحت تعامل خواهید داشت.

خوشبختی و موفقیت چه اصولی دارد؟
خوشبختی و موفقیت چه اصولی دارد؟

5. داشتن عزت نفس

کسی که قدرتمند است برای اینکه بگوید شایسته احترام است نیازی به توضیح نخواهد داشت، این افراد خیلی راحت افرادی را که برای آنها احترامی قائل نیستند را همراهی نمی‌کنند. دیگر افراد به اندازه‌ای که به خود احترام قائلند به شما هم احترام می‌گذارند. داشتن آزادی شخصی، اعتماد به‌ نفس و موفقیت، با پیشرفت و توسعه فردی امکان‌پذیر است. این را بدانید که بهترین مورد در بسیاری از مواقع تنها کلمه “نه” است. به داشتن عزت نفس خود بپردازید و مرزهایی مشخص برای آن داشته باشید. چنانچه انتظار احترام داشتن را از دیگر افراد داشته باشید دچار رنج خواهید شد. به هر چه هستید ایمان داشته و در همین راه بمانید. اگر می‌دانید کاری را می‌توانید انجام دهید چرا از دیگران درخواست می‌کنید. با تمرین عزت نفس شانس خوشحالی و موفقیت را خواهید داشت چرا که عزت نفس جزو اصولی برای داشتن موفقیت و خوشبختی محسوب می‌گردد.

6. پذیرفتن خود

هیچ کسی کامل نیست و ما باید با کمبودهایی که داریم خود را پذیرا باشیم. اگر خود را پذیرا باشیم متوجه خواهیم بود دیگران هم مانند ما یک انسان هستند. با این حال دیگر انتظار نخواهیم داشت همانند تصورمان باشند. بنابراین اگر کوتاهی از آنها رخ دهد عصبانیتی نخواهیم داشت. تمرکز خود را در پیشرفت فردی داشته و با وجود کمبودهای خود به دنبال راه‌هایی که باعث هیجان‌، تکمیل و شادابی زندگی می‌شود، باشید. این گونه زندگی کردن باعث می‌شود تا نیاز به کنترل کردن دیگران را کاهش دهید. همین باعث می‌شود برای کار و تعامل شخصی سالم‌تر باشید. زمانی که از این انتظارات بالا از دیگر افراد دست برداشتید به قدردانی آنها پرداخته و جهت رسیدن به هدف‌ها به خود تکیه می‌کنید.

نکات طلایی در رسیدن به موفقیت و خوشبختی
نکات طلایی در رسیدن به موفقیت و خوشبختی

7. دوست داشتن خود

هر مورد و کسی در اطراف شما زودگذر بوده و همین باعث می‌شود زندگی چالش برانگیز باشد. همیشه انتظار نداشته باشید زندگی دارای جاده صاف و راستی باشد. با در آغوش کشیدن توانایی‌های خود از خصوصیات چالش برانگیز خود آگاهی داشته باشید. شخصیت شما همیشه در حال رشد است و همین پیچیدگی در شما است که باعث می‌شود تا برای دیگر افراد جالب و الهام‌بخش باشید. اینکه برای خوشحال کردن دیگران زندگی کنید خود دوستی نیست و خود را کوچک کردن است. اینکه کسی پست و کوچک باشد راهی برای موفقیت ندارد.

زندگی امتحانی دارد و شما را با توانایی پیروزی در سختی و ناامنی می‌سنجد نه با دوری کردن از این موارد. وقتی که دارای خودآگاهی باشید خود را به عنوان کاری در حال پیشرفت می‌بینید. این تواضع و فروتنی درکی عمیق از دیگران و انسانیت آنها به شما می‌دهد. اگر بتوانید تمرکز خود را این چنین بر رشد و این که چگونه با تغییر موفق هستید داشته باشید باعث افزایش اعتماد به نفس و حس کنترل خواهد شد. موفقیت فقط خوب بودن نیست. باید در زمانی که بیشتر حس به چالش کشیده شدن را دارید به خود تعهد بیشتری دهید، چرا که از جمله اصولی برای داشتن موفقیت و خوشبختی، داشتن تعهد نسبت به خود است.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
30 + 26 =