دستگاه کنترل فشار و اکسیژن خون ( پالس اکسیمتر ) یک ایده عالی

خانه » ایده های خلاقانه » دستگاه کنترل فشار و اکسیژن خون ( پالس اکسیمتر ) یک ایده عالی
دستگاه اندازه گیری اکسیژن خون
دستگاه اندازه گیری اکسیژن خون

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دستگاه کنترل فشار و اکسیژن خون که با نام دستگاه پالس اکسیمتر و در مواردی با نام دستگاه تشخیص کرونا نیز شناخته می‌شود به عنوان یکی از دستگاه‌های مورد نیاز باید در خانه و کلینیک‌های پزشکی موجود باشد. با توجه به وضعیت کنونی و پیدایش ویروس کرونا، که مستقیما بر روی اکسیژن خون تاثیر دارد، در اختیار داشتن چنین وسیله‌ای برای هر فرد و خانواده‌ای بیش از پیش لازم و ضروری است. در این بخش از سایت آکادمی98 و در ادامه معرفی ایده‌های خلاقانه و مناسب، قصد داریم تا شما را با دستگاهی فوق‌العاده کاربردی برای افراد در این روز‌های کرونایی آشنا کنیم.

دستگاه اندازه گیری اکسیژن خون Pulse Oximeter

همانطور که اطلاع دارید بیماری کووید-19 که با نام کرونا شناخته می‌شود چندین ماه است که دامن گیر جهان شده است و در نقاط مختلف جهان نیز سبب بروز مشکلاتی برای همه افراد شده است. در حال حاضر هیچ گونه درمان موثر و نهایی و همچنین هیچ گونه واکسن مناسبی برای واکسیناسیون جهانی ارائه نشده است و حتی خود شرکت‌هایی که ادعای تولید واکسن موثر تا چند ماه آینده را دارند، برای این مورد که آیا واکسن در صورت تزریق، یکبار برای همیشه افراد را در برابر این ویروس مقاوم میکند یا خیر در شک و ابهام هستند. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی زمان مناسب جهت تولید واکسن را تا دو سال آینده در نظر گرفته است. بنابراین با توجه به این توضیحات افراد باید موارد مناسب جهت مقابله با این ویروس را در اختیار داشته باشند.

خرید دستگاه دستگاه pulse oximeter
خرید دستگاه دستگاه pulse oximeter

تنها ابزار مهم و مناسب در مقابله با این ویروس استفاده از ماسک می‌باشد که به تعدد این توصیه توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان مرجع اعلام توصیه‌های پزشکی و بهداشتی اعلام شده است. اما در این میان با وجود برخی از افراد که اصلا از ماسک استفاده نمی‌کنند و یا از ماسک مناسب که از شیوع این ویروس پیشگیری کند استفاده نمی‌کنند و یا حتی حواس پرتی خود افراد، این احتمال وجود دارد که برخی دچار این ویروس شوند. در این صورت راه چاره چیست؟

تشخیص کرونا با دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی

با توجه به اینکه بیمارستان‌ها با وضعیت موجود یکی از خطرناک‌ترین و آلوده‌ترین مکان‌ها هستند بنابراین بهتر است از مراجعه خودسر و از روی شک و ابهام به مراکز پزشکی خودداری کنید. چرا که ممکن است شما هیچ گونه آلودگی به این ویروس نداشته باشید و با مراجعه به بیمارستان و یا مراکز پزشکی، به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین بهتر است ابزار لازم برای سنجش علائم حیاتی را در اختیار داشته باشید تا در صورت وجود شک و ابهام یو یا بروز علائمی از این ابزار‌ها نظیر دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی استفاده نمایید .

از آنجایی که ویروس کرونا و ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی علائمی مشابه دارند و تقریبا به یک شیوه خود را نمایان می‌کنند، تشخیص اینکه شما مبتلا به کدام یک از این موارد هستید می‌تواند سخت باشد. همچنین با پیدایش فصل پاییز و زمستان که اوج پیدایش آنفولانزا و سرماخوردگی خواهد بود و از سوی دیگر ویروس کرونا نیز نمود بیشتری خواهد داشت، پس تشخیص اینکه افراد دچار کدام بیماری هستند کمی دشوار است و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که افراد در صورت داشتن علائمی شبیه به بروز آنفولانزا و کرونا که کاملا مشابه هستند به بیمارستان مراجعه کنند. بنابراین باید ابزاری برای سنجش سلامت خود و یا تشخیص ابتلا به انواع بیماری داشته باشید.

کاربرد دستگاه سنجش اکسیژن خون

دستگاه پالس اکسیمتر Pulse Oximeter وسیله‌ای مناسب جهت سنجش فشار خون و سنجش اکسیژن خون می‌باشد که می‌تواند در روز‌های کرونایی شما را از مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی جهت انجام تست بی نیاز کند. ویروس کرونا مستقیما بر روی سیستم تنفسی افراد عمل می‌کند و از راه تنفسی وارد بدن افراد می‌گردد و در اولین قدم ریه‌ها را هدف می‌گیرد. بنابراین در صورت ابتلای افراد، میزان فعالیت ریه‌ها بر اثر عفونت و مشکلاتی که این ویروس بوجود می‌آورد کم خواهد شد و در نتیجه میزان کمتری اکسیژن به خون وارد می‌شود.

دستگاه سنجش اکسیژن خون پالس اکسی متر با اندازه گیری دقیق میزان اکسیژن خون شما می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید به این ویروس منحوس مبتلا شده‌اید یا خیر. اولین اقدام قبل از انجام تست کرونا برا تشخیص ابتلای افراد به این ویروس، در ابتدا اندازه گیری میزان اکسیژن خون می‌باشد که شما با در اختیار داشتن این وسیله دقیق که توسط کادر پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد از مراجعه به مراکز مختلف بی نیاز شوید. همچنین می‌توانید این دستگاه را علاوه بر این برای افرادی که مبتلا به فشار خون هستند استفاده کنید.

با خرید این وسیله از انجام تست بی نیاز شوید!

با توجه به اینکه افراد خواه و ناخواه در مواردی در تجمعات و ادارات و یا در مجاورت افراد دیگر قرار می‌گیرند ممکن است این شک در آنها بوجود بیاید که در صورت بروز علائمی همچون سردرد و خستگی و سرفه و … که کاملا مشابه علائم آنفولانزا می‌باشد، به کرونا مبتلا شده باشند. در این صورت این عزیزان بنا به شک و ابهامی که دارند برای اطمینان خاطر از سلامت خود و یا ابتلا به ویروس باید به یکی از مراکز انجام تست و آزمایش این ویروس مراجعه کنند اما با در اختیار داشتن دستگاه پالس اکسیمتر دیگر نیازی به این کار نیست بلکه می‌توانید با تنها استفاده از این دستگاه و وصل کردن آن به نوک انگشت خود ، از ابتلا و یا عدم ابتلا به این ویروس مطلع شوید و همچنین علاوه بر این در صورتی که فشار خون داشته باشید نیز از آن مطلع شوید.

با خرید دستگاه پالس اکسیمتر از صرف وقت در مراکز درمانی که یکی از مکان‌های آلوده به ویروس هستند و همچنین صرف هزینه‌های گزاف آزمایش خلاص خواهید شد. با یکبار خرید این دستگاه می‌توانید چندین سال و به تعداد نامحدود انجام به تست و آزمایش خون خود کنید تا بدانید فشار خون و میزان اکسیژن موجود در خون شما چقدر است. توجه داشته باشید که با توجه به حجم مراجعات زیاد افراد، اکنون نیز در مراکز درمانی از همین وسیله برای سنجش و غربالگری افراد استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توانید این دستگاه را به صورت اختصاصی برای خود و خانواده خود تهیه نمایید.

اندازه گیری ضربان قلب با پالس اکسی متر

علاوه بر اینکه در شرایط وجود کرونا این محصول بسیار کاربردی خواهد بود برای انجام آزمایش فشار خون نیز بسیار مناسب می‌باشد و با اندازه گیری فشار خون می‌تواند ابتلای شما به بیماری فشار خون و یا امراض قلبی که بر خون و فشار آن تاثیر دارند را نمایان سازد. تعداد ضربان قلب نیز با این دستگاه مشخص می‌شود بنابراین می‌توانید علاوه بر استفاده در روز‌های کرونایی، این وسیله را به عنوان ابزاری حیاتی در جعبه کمک‌های اولیه خود داشته باشید. همچنین ورزشکاران عزیزی که در محیط باشگاه فعالیت دارند و یا هر گونه فعالیت ورزشی دارند برای اطلاع از علائم حیاتی بدن خود در مواقع مختلف می‌توانند از این وسیله بسیار کاربردی استفاده کنند.

اساس کارکرد دستگاه تشخیص اکسیژن خون

دستگاه Pulse Oximeter از نور برای تشخیص اکسیژن خون استفاده می‌نماید که پزشکان علاوه بر استفاده در مطب برای بیماران، به بیماران نیز توصیه می‌کنند تا این وسیله مهم را در اختیار داشته باشند چرا که در تشخیص انواع امراض قلبی که از طریق فشار خون نمایان می‌شوند نیز بسیار موثر است. با توجه به اینکه اولین نشانه ابتلا به ویروس کرونا، تغییر در مقدار اکسیژن خون است بنابراین استفاده از این دستگاه در سطح خانواده‌ها و حتی به صورت انفرادی نیز در حال افزایش است.  کارکرد این دستگاه با باتری است و با وصل شدن به انگشت دست می‌تواند اطلاعاتی نظیر ضربان قلب و فشار خون و میزان اکسیژن خون را در صفحه LED خود نمایان سازد.

کارکرد این دستگاه بر اساس تاباندن نور بر سطح انگشتی که داخل دستگاه قرار می‌گیرد می‌باشد. با تشخیص رنگ و حرکت سلول‌های خونی کار بررسی سطح اکسیژن خون انجام می‌شود. بر این اساس که گلبول‌های قرمز در خون که اکسیژن دارند روشن هستند و گلبول‌های قرمز که فاقد اکسیژن هستند نیز به رنگ تیره دیده می‌شوند. که تشخیص این رنگ‌ها با استفاده از سنسور‌های حساس و پیشرفته این دستگاه انجام می‌شود. در هر باری نیز که قلب می‌تپد میزان خون مشخصی را به داخل رگ‌ها پمپاژ می‌کند که این میزان نیز توسط پالس اکسیمتر اندازه گیری می‌شود و ضربان قلب بر حسب ضربان در دقیقه یا BPM بر روی صفحه نمایشگر نمایان می‌شود.

نحوه کارکرد

کارکرد دستگاه اندازه گیری اکسیژن خون و فشار خون انگشتی بسیار ساده می‌باشد به صورتی که این دستگاه را به انگشت دست خود متصل می‌کنید و بعد از اتمام کار، دستگاه مقادیر میزان اکسیژن خون و فشار خون و ضربان را برای شما نمایان می‌کند تا در صورت نرمال نبودن شرایط بتوانید هر چه سریعتر برای درمان خود در هر زمینه‌ای اقدام نمایید.

دستگاه pulse oximeter
دستگاه pulse oximeter

ویژگی‌های دستگاه

  • کیفیت بالای مواد استفاده شده در ساخت دستگاه
  • استفاده از پلاستیک و لایه سیلیکونی نرم در داخل دستگاه برای راحتی بیمار
  • دارای نشان استاندارد کیفیت از FDA آمریکا
  • مناسب جهت استفاده در کلینیک پزشکی و استفاده در خانه
  • بازدهی بالا
  • صفحه نمایشگر رنگی با کیفیت LED
  • بسیار کم مصرف
  • قابلیت استفاده برای بیماران کرونایی
  • استفاده جهت بررسی علائم حیاتی بدن

با خرید دستگاه پالس اکسیمتر می‌توانید در صورت داشتن شک و تردید در ابتلا به ویروس کرونا و یا بروز علائمی نظیر سرماخوردگی و … تنها در عرض یک دقیقه اقدام به انجام تست جهت بررسی اکسیژن خون و ضربان قلب و … بپردازید. همچنین برای بررسی علائم حیاتی نیز در حالات عادی نیز می‌توانید از این وسیله استفاده نمایید تا ریسک مراجعه به مراکز درمانی که مراکزی آلوده و پر خطر برای ابتلا به بیماری کرونا هستند را به صفر برسانید. با توجه به وضعیت موجود، در اختیار داشتن این وسیله برای هر خانوار امری ضروری و لازم است.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 ⁄ 7 =