قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم

خانه » موفقیت و توسعه فردی » قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم
قضاوت نکردن دیگران
قضاوت نکردن دیگران

زمان مطالعه: 9 دقیقه

قضاوت کردن کار خوبی نیست و امروزه تقریبا تمام افراد به نحوی این کار را در مورد دیگران انجام می‌دهند. این در حالی است که افراد با اینکه درک و شناخت درستی از هم ندارند به قضاوت در هر موردی چون عقاید سیاسی مذهبی، طرز لباس پوشیدن و … می‌پردازند. این کار اصلا خوب نیست و می‌تواند برای کسی که این کار را می‌کند دغدغه ذهنی بزرگی شود. قضاوت کردن دیگران دارای اثرات مخرب و بسیار گریبان گیری است که از مهمترین آن می‌توان به از دست دادن آرامش اشاره کرد بنابراین بهتر است هر چه زودتر قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم.

شما اگر به قضاوت دیگران بپردازید فقط حس حسودی به شما دست می‌دهد و از دیگران ذهنیت بدی را خواهید داشت. بهترین کار برای شما این است که حتی به آن هم فکر نکنید و در هنگام قضاوت کردن کاری را برای جلوگیری انجام دهید. توجه داشته باشید که قضاوت کردن دیگران یکی از موانع موفقیت به شمار می‌آید بنابراین هرچه زودتر این عادت را کنار بگذارید.

متوقف کردن قضاوت در مورد دیگران

قضاوت و داوری در مورد دیگران می‌تواند به موضوع کسب موفقیت در زندگی شما لطمه وارد کند. به صورتی که زمانی شما در زندگی کسی سرک می‌کشید و در مورد آن نظر می‌دهید فکر می‌کنید که همه دارای عیبی هستند و تنها شما بی عیب هستید. همین موارد کاری را می‌کند که طرز فکر بدی داشته باشید و این به سختی عوض شود. اگر شما به مدت طولانی این کار را انجام دهید در شما تبدیل به یک عادت شده که تاثیر عادات در رسیدن به موفقیت شما بسیار زیاد است، به نوعی برای ترک این عادت به مشکل بر خواهید خود و در صورت جلوگیری کردن از این کار به تمرین احتیاج خواهید داشت. به همین دلیل در ادامه ما راه‌هایی را برای شما در نظر گرفته‌ایم تا بتوانید برای متوقف کردن قضاوت دیگران انجام دهید.

جلوگیری از قضاوت دیگران
جلوگیری از قضاوت دیگران

کاهش طرز فکر انتقادی در قضاوت کردن

در ادامه ما ابتدا به مواردی جهت جلوگیری از قضاوت دیگران خواهیم پرداخت. به این صورت، فکر خود را آزار ندهیم و به نوعی قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم. این به شما کمک می‌کند تا بهتر تمرکز خود را بر روی کارهای مهمتر داشته باشید.

طرز فکر انتقادی در قضاوت کردن
طرز فکر انتقادی در قضاوت کردن

1. در هنگام تصمیم برای قضاوت دیگران مکث کنید

قضاوت کردن دیگران به نوعی ممکن است تا حدی از دست شما خارج باشد و در مواقعی به صورت خودکار به ذهنتان خطور پیدا کند. برای جلوگیری از این کار و متوقف کردن این عادت که دیگران را داوری نکنید بهتر است دقت بیشتری را به کار ببرید. یعنی به نوعی در هنگام خطور کردن این موارد برای داوری افراد به ذهن شما، از بررسی کردن آنها جلوگیری کنید. اعتراف بسیار موثر است. شما باید در حین ورود پیدا کردن این افکار انتقادی به ذهن باید قبل از هر چیزی اعتراف کنید. برای مثال؛ شما ممکن است قضاوت کنید که “من باور نمی‌کنم که او این گونه لباس پوشیده است” در این مواقع باید متوقف شوید و به این اعتراف کنید که دارید با این کار در مورد کسی قضاوت می‌کنید.

2. به چالش کشیدن افکار داورانه

دومین قدم بعد از اینکه قضاوت کردن دیگران را در ذهن خود ایجاد کردید و به فرض و گمان در مورد افراد پرداختید، این است که این افکار را به چالش بکشید. برای مثال؛ در بالا گفتیم فرض بر اینکه شما فردی را به خاطر لباس پوشیدن قضاوت کردید. برای به چالش کشیدن افکار شما فکر می‌کنید که این فرد انسان بدی است و به خوبی از خود مراقبت نمی‌کند. اما، ممکن است این فرد پول کافی برای خرید لباس نداشته باشد و یا اینکه این لباس مخصوص کارش باشد و … .

عدم قضاوت دیگران
عدم قضاوت دیگران

3. دیگران را درک کنید

با بررسی کردن فرض‌های خود در مورد قضاوت افراد بهتر است به دنبال راهی برای همدردی و دلسوزی با فرد قضاوت شده باشید. باید راهی را برای بهانه پیدا کنید. برای مثال؛ اگر کسی به صورت ژولیده و با لباس کثیف مورد قضاوت شما قرار می‌گیرد می‌توانید برای هم دردی نزد او رفته و بگویید، هزینه‌ها بالا رفته و این لباس‌ها برای کار بهتر است و به نوعی محکم و در زمستان گرم است. می‌توانید بگویید زندگی آن طور که انتظار داریم نیست و همیشه با برنامه‌ریزی پیش نمی‌رود. من در حین کار کردن لباس بدتر از این را می‌پوشم و … . پس با این درک علاوه بر اینکه موفق شده‌ایم قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم بلکه به نوعی عادت عدم قضاوت را نیز در خود پرورش داده‌ایم.

4. شناسایی نقاط قوت دیگران

هنگامی که دیگران را قضاوت می‌کنید قشنگ به رفتار و خصوصیات کامل آنها توجه کنید تا آنهایی را که دوست دارید شناسایی کنید. با فکر کردن به این موارد شما از قضاوت‌های الکی دست بر خواهید داشت. در عوض با دیدن خصوصیاتی که دوست دارید حتی ممکن است این افراد را تشویق و تحسین کنید. همیشه این را فراموش نکنید و بدانید دارای تاثیر فوق‌العاده‌ای است که به خصوصیات مورد علاقه خود در افراد بپردازید. مثال؛ زمانی که شما همکار خود را قضاوت می‌کنید به این فکر کنید که همکار شما دارای چه خصوصیت تحسین کننده و مورد علاقه شما است. برای مثال؛ همکار شما مهربان است و زمانی که با او حرف می‌زنید با تمام وجود و کامل به صحبت‌های شما گوش خواهد داد. یا مثلا شما خواهید توانست بگویید دوستتان دارای استعداد بالایی است و … .

متوقف کردن قضاوت در مورد دیگران
متوقف کردن قضاوت در مورد دیگران

5. کارهای انجام شده خود برای افراد را فراموش کنید

هر کسی در زندگی برای افراد دیگر کارهایی را انجام داده است و ممکن است شما هم این فکر را بکنید که با انجام کارهای خاص افراد به شما مدیون هستند. اما شاید خبر ندارید و آنها نیز در این خصوص برای شما کاری را انجام داده‌اند. در این گونه مواقع که شما کاری را برای افراد انجام می‌دهید، فکر می‌کنید باید به نقد کردن آنها بپردازید. همیشه خود را مغرور ندانید و کمک‌هایی را کرده‌اید فراموش کنید و به جای آن فکر کنید که دیگر افراد برای شما چه کرده‌اند. در غیر این صورت اگر نتوانید فراموش کنید باعث می‌شود از دوست خود آزرده شوید.

6. شفاف سازی اهداف خود

آیا می‌دانید چه هدفی دارید؟ آیا هدف شما تخیلی است یا قابل رسیدن و واقعی؟ در بسیاری از مواقع شما هدفی را برای خود مشخص می‌کنید که به نوعی غیر عملی است. برای مثال؛ شما می‌خواهید فقر را در تمام دنیا ریشه کن کنید. این هدف خوبی است، اما غیر عملی. به جای آن خواهید توانست به جنبه کوچک و مشخص از هدف بپردازید. برای مثال، در شهر خود فقر را ریشه کن کنید. در مورد اینکه چه مواردی را می‌خواهید در مورد فقر ریشه کنید قضاوت و فکر کنید.

برای داشتن اطلاعات در رابطه با تعیین هدف می‌توانید به دوره آموزش هدف گذاری مراجعه کنید.

منتقدی سازنده باشید

روش دوم برای اینکه قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم، در نظر داشتن انتقادات سازنده است و این به شما در مراحلی کمک می‌کند تا با تمرین موارد بیان شده بتوانید دیگران را انتقاد کنید. اگر هم این کار را نکنید با احترام و به نوعی باشد که شدت کمتری داشته باشد تا فرد مورد نظر ناراحت نشده و به نوعی به جر و بحث تبدیل نشود.

منتقدی سازنده باشید
منتقدی سازنده باشید

1. صبر کنید

در حین مشاهده کسی که کاری خاص انجام می‌دهد و شما به قضاوت کردن ترغیب می‌شوید، فورا این کار را نکنید و کمی مکث کنید. در این مواقع بهترین راه این است که به تعریف کردن از آن بپردازید. سپس به قضاوت و انتقاد بپردازید. با مکث کردن شما فرصت این را دارید تا در حین تعریف کردن به انتقاد خود فکر کنید و بعد این کار را انجام دهید. در این مواقع حتی بهتر است کمی مکث کنید تا انتقاد را زمانی به اشتراک بگذارید. برای مثال، شما حرف‌های کسی را گوش می‌دهید که می‌خواهید انتقاد کنید. بهترین کار این است صبر کنید تا حرف‌های او تمام شود و در این صورت قضاوت خود را انجام دهید.

2. تحسین و تشویق را با قضاوت کردن همراه کنید

شاید شما که در مورد قضاوت دیگران تحقیق می‌کنید نام این مورد را شنیده باشید، که به روش ساندویچی معروف است. در این روش شما قبل از قضاوت کردن به نکته خوبی خواهید پرداخت و سپس انتقاد خود را بر زبان می‌آورید و باز هم در آخر انتقاد به نکته خوب و مثبت بپردازید. برای مثال؛ قبل از انتقاد از حرف کسی بهتر است بگویید حرف‌هایت درست است و بعد بگویید من در حرف‌هایت متوجه موضوع نشدم و مشکل داشتم و اگر این طور بود بهتر می‌شد.

از بین بردن آرامش با قضاوت دیگران
از بین بردن آرامش با قضاوت دیگران

3. انتقاد را با “من” شروع کنید نه “تو”

همیشه عبارت انتقادی که می‌خواهید بر زبان آورید را با “من” شروع کنید. در غیر این صورت اگر با “تو” شروع کنید انگار می‌خواهید جر و بحث کنید. پس باید انتظار داشته باشیم فرد متقابل حالت دفاعی بگیرد. برای مثال؛ به جای جمله ” تو همیشه این کار و با من انجام می‌دهی” بگویید، “اگر کسی با من این کار را بکند، من احساس بی احترامی را حس میکنم”.

4. از طرف بخواهید در آینده رفتار متفاوتی داشته باشد

برای اینکه بتوانید به خوبی انتقاد خودتان را بیان کنید، بهتر است صحبت‌ها را با درخواستی برای آینده بیان کنید. این انتقاد دارای بی احترامی کمتری در مقابل با انتقادی است که در آخر حرف بیان شود و یا اینکه از او درخواست تغییر تمامی رفتار را بدهید.

مجموعه‌ای از راهکار‌ها برای جلوگیری از قضاوت دیگران در این مقاله خدمت شما عزیزان معرفی گردید. با عدم قضاوت دیگران موفق خواهید شد تا در شرایط بهتری به کسب اهداف خود مشغول شوید. طبق قانون جذب و سایر قوانین حاکم بر طبیعت، در صورتی که شما به قضاوت دیگران بپردازید. شرایط در آینده به طوری رقم خواهد خورد که خود شما نیز در آن شرایط باشید بنابراین بهتر است قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
10 − 1 =