سوالاتی برای مواجه شدن با مشکلات

خانه » موفقیت و توسعه فردی » سوالاتی برای مواجه شدن با مشکلات
سوالاتی برای زمان مواجه شدن با مشکلات
سوالاتی برای زمان مواجه شدن با مشکلات

زمان مطالعه: 9 دقیقه

بدون شک هر فردی در طول زندگی خود، در راه کسب موفقیت در زندگی با مشکلات و گرفتاری‌های متعددی روبرو بوده و خواهد شد. چیزی که در این بین اهمیت دارد این است که باید راه‌های خلاصی از مشکلات را مد نظر داشته باشیم که در این رابطه بهتر است سوالاتی برای مواجه شدن با مشکلات از خود بپرسیم تا بتوانیم موقعیت خود را بهتر درک کنیم و بدون هیچ گونه سردرگمی بتوانیم از سد مشکلات بگذریم که در ادامه اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع ارائه می‌گردد.

در حین مواجه با چالش‌ها چه سوالاتی را از خود بپرسیم؟

در زندگی به صورت طبیعی با استفاده از خود شکوفایی و استعداد‌هایی می‌توان به موفقیت دست پیدا کرد. اما، همیشه این موفقیت‌ها نیستند که به زندگی ما روح و شادی می‌بخشند. در مواقعی ما با شکست روبرو می‌شویم و این می‌تواند لذت و شادی را از زندگی ما بیرون کند و ما را به چالش‌هایی مختلف بکشاند. پس هر کسی بالاخره روزی با شکست روبرو خواهد شد. این واقعا لازم است و اگر کمی فکر کنیم می‌دانیم که اگر مشکلات و شکست‌ها نباشد موفقیت اصلا معنی نخواهد داشت تا برای ما مهم باشد. مثلا شما با تجربه سرما کشیدن می‌دانید که گرما دوست داشتنی است. اما مشکلات به دو صورت اتفاق می‌افتند. اولا؛ به دلیل گرفتن تصمیمات نادرست. دوما؛ در زمان از دست رفتن کنترل شرایط برای ما اتفاق می‌افتند.

نحوه کنترل خود در برابر مشکلات

اتفاق‌هایی که باید بیفتد و یا در گذشته افتاده است قادر به تغییر نیستند و این از کنترل ما خارج است. اما، زمانی که با مشکلات روبرو شویم، احساسی که به ما دست خواهد داد قابل کنترل می‌باشد. یعنی به طور کلی می‌توان گفت در زندگی 90 درصد واکنش ما نسبت به مشکلات است و 10 درصد باقی مانده مربوط به اتفاقاتی است که می‌افتد. مغز وظیفه فکر کردن و ذخیره موارد اتفاق افتاده را دارد.

زمانی که اطلاعاتی در آن ذخیره شود، در هر زمانی اطلاعات جدیدتری به آن اضافه شود به جستجوی اطلاعات قدیمی می‌پردازد تا بتواند پاسخی مطابق بر اساس آن پیدا کند. همین است که زمانی شما خاطره بدی را در رابطه با موردی چون غذا و یا هر چیزی داشته باشید در آینده وقتی دوباره با آن روبرو شوید باز واکنش شما منفی می‌شود. هر یک از ما باید طوری باشیم که حتی در بدترین شرایط بتوانیم موارد مثبت را در گوشه‌ای نیز مشاهده کنیم.

نحوه برخورد با مشکلات
نحوه برخورد با مشکلات

آیا من در حال نفس کشیدن هستم؟

در حین مواجه شدن با زمان‌هایی که مشکلات سختی داریم استرس افزایش پیدا کرده و بهترین کار این است که نفس بکشیم. زیرا ریتم عادی بدن به هم خورده و عمق نفس‌ها کم می‌شود. یکی از بهترین سوالاتی برای مواجه شدن با مشکلات پرسیدن این سوال است که آیا من در حال نفس کشیدن هستم یا نه؟

مطمئنا در حال نفس کشیدن هستید. پس می‌توانید مشکلات را حل و آماده رودررو شدن با مشکلات آینده باشید. اما، نه اگر واقعا به حدی استرس شما بالا رفته است که راه تنفس را تنگ کرده و به سختی نفس می‌کشید بهتر است مکانی آرام و خوب پیدا کنید و بنشینید، تا زمانی را مثلا 10 دقیقه در آنجا به نفس کشیدن اختصاص دهید. یکی از راه‌های عالی در میان تنفس‌ها، داشتن تنفس دیافراگمی است که به صورت ثابت شده می‌تواند دستگاه عصبی را آرام و استرس شما را کاهش دهد. این آرامش است که، می‌تواند کلید حل مشکلات شما باشد. به کار گرفتن این مورد یکی از راهکار‌های کاهش استرس روزانه به خصوص در هنگام برخورد با مشکلات است.

نقش من چیست؟

در هنگام مواجه شدن با مشکلات معمولا به دنبال مقصر نشان دادن خود هستید. بهتر است به جای این کار به دنبال نقش خود رد بروز این مشکل باشید و از خود بپرسید نقش من چیست؟ مقصر بودن با نقش بسیار متفاوت است به صورتی که “نقش” مسئولیت پذیرفته شما را نشان می‌دهد. اما “مقصر بودن” با القا کردن شکست منجر به سرزنش شما می‌شود. بهتر است در حین مواجهه با مشکلات به دنبال مقصر کردن خود و دیگران نباشید. با تمرکز بر نقش خود می‌توانید مشکلات را برطرف کنید.

نحوه مواجهه با مشکلات
نحوه مواجهه با مشکلات

کنترل چه مواردی در دست من است؟

همیشه مواردی برای تغییر وجود دارند. اما، با تحت فشار قرار گرفتن توسط زندگی این چیزها فراموش می‌شوند. ارزیابی موقعیت بسیار عالی است. اما، باید بی طرفانه اقدام کنیم. باید به دنبال راه‌های افزایش تمرکز باشید تا مشکلات را حل کنید که این مورد تنها با دنبال کردن مواردی که قادر به کنترلشان هستید امکان‌پذیر خواهد بود.

کنترل چه مواردی از دست من خارج است؟

برخلاف موارد بالا همیشه چیزهایی هستند که قادر به کنترلشان نمی‌باشیم. این موارد می‌توانند هر چیزی حتی افراد و یا عوامل طبیعی باشند، گذر زمان و … این به تلاش شما بستگی نداشته و به کلی از کنترل خارج هستند. بهتر است با بررسی مشکلات، موارد غیر قابل کنترل را به حال خود رها کنید. این واقعا برای بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد که با بزرگی مشکلات وحشت و استرس پیدا می‌کنند. غافل از اینکه این مشکلات خارج از کنترل آنها بوده و باید به حال خود رها شوند. بهتر است همیشه به خود توانایی جدا کردن مشکلات را بدهید تا از نظر شما مشکلات کوچک شده و استرس خود را کاهش دهیم. این راه را برای شما مشخص می‌کند و به راحتی هدف خود را می‌یابید.

حل مشکلات با طرح چند سوال
حل مشکلات با طرح چند سوال

احساسات من در چه حالتی آشکار می‌شود؟

پرسیدن اینکه احساسات من در چه حالتی نمایان می‌شود از جمله سوالاتی برای مواجه شدن با مشکلات می‌باشد که می‌توانید در این هنگام از خود بپرسید. یکی از رایج و بدترین اشتباهاتی که با مشکلات ایجاد می‌کنیم تصمیم‌گیری تحت تاثیر فشار احساساتی است. احساسات بسیار موثر هستند و بیشتر تصمیمات گرفته در این مواقع اشتباه هستند. اگر زمانی که در وسط دردسر هستید تشخیص دهید که چه زمانی احساسات بهتری برای تصمیم‌گری دارید و این تنها با چند دقیقه زمان و نفس کشیدن عمیق و یا روش‌های انجام مدیتیشن بهتر خواهد شد. این گونه می‌توانید تصمیمات درستی بگیرید. با گرفتن تصمیمات بهتر نسبت به موقعیت احساس بهتری خواهیم داشت چون حس داشتن در موضع قدرت را داریم.

در حال حاضر قادر به انجام چه کار مهمی هستم؟

همیشه نباید تصمیم گرفت که حتما راهی را برای انجام داشته باشم. در مواقعی بهتری کار این بوده که هیچ کاری نکنیم؟ بهترین کار در هنگام رفع مشکلات تمرکز کردن و راهی برای متمرکز ماندن است تا اعصاب خود را آرام نگه دارید. شما باید تا می‌توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. این موارد باعث می‌شود حس حل کردن مشکلات را داشته باشید. شما با پیشرفت خودباوری را بالا می‌برید و این فرقی ندارد که کوچک یا بزرگ باشد.

در مواجه شدن با مشکلات چه کار کنیم؟
در مواجه شدن با مشکلات چه کار کنیم؟

قادر به یادگرفتن چه چیزی هستم؟

هر مشکل و سختی درسی در خود دارد. اگر بتوانیم این درس را درک کنیم و هدفی که در آن است را پیدا کنیم ارزش مثبتی خواهد داشت. این باعث تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار ما می‌شود. همین درس باعث می‌شود تا در سخنرانی خود قوی‌تر باشیم، رابطه ما را پایدارتر کند و … . خود بگویید و تفکر کنید، رنج کشیدن ما اگر بدون اینکه دلیلش را بدانیم باشد باعث ایجاد حس بدبختی می‌شود. سوال‌های بی مورد چون “چرا من باید با این اتفاق روبرو شوم؟” را عوضش کنید تا مشکلات بد شانس به مشکلی قابل حل تبدیل شود.

مواظب خودم هستم؟

با توجه به تحقیقات زیادی که انجام شده است ممکن است اطلاع داشته باشید که استرس باعث ویرانی سلامت فیزیکی می‌شود. سلامت ذهنی نیز وابسته به سلامت فیزیکی است. در حین مواجه با مشکلات ما اکثرا کمبود خواب داریم، کمتر می‌خوریم و … شما نباید اجازه از پای درآوردن خود را با این مشکلات بدهید. اگر شما سلامت فیزیک خود را از بین ببرید مشکلات حل نمی‌شود و ممکن است اوضاع را هم بدتر کند. پس خواب کافی، تغذیه مناسب و به صورت کلی سلامت جسمی خود را برای سلامت ذهنی بهتر حفظ کنید و به حالت پایدار احساسی دست پیدا کنید.

نحوه برخورد با مشکلات
نحوه برخورد با مشکلات

انتخاب‌های من چه هستند؟

به تفکر بنشینید و تمامی انتخاب‌های خود را در لیستی یادداشت کنید. این لیست را به دو بخش تقسیم کنید و به یادداشت عیب و فایده‌ها بنشینید. این موارد باعث می‌شود مسیر شما برای حل مشکلات پیدا شود. این باعث می‌شود که بدانیم حق انتخاب داریم و از احساس ضعف ما کم خواهد کرد. با در نظر داشتن انتخاب‌ها و یادداشت آنها می‌توانید گام مهمی در راه رسیدن به موفقیت بردارید.

این موضوع 5 سال دیگر هم مهم است؟

با خود رو راست باشید و مشکلات را بررسی کنید. زیرا مشکلات تا 95 درصد کوچک هستند و نگذارید مشکلات کوچک شما را از پای درآورد. برای درک بهتر از دور نمای مشکل بهتر است مثلا بیندیشید که آیا 5 سال دیگر نیز این مشکل برایتان اهمیت دارد یا نه؟ این عادت ما انسان‌ها است که هر مشکلی را به بدترین شکل ممکن تصور کنیم. آیا شما هم این چنین هستید؟ پس بهتر است زمانی را به یاد آورید که 5 سال پیش بر این تفکر بودید آخر دنیا است. مشکلات کمی هستند که روی زندگی تاثیر خود را باقی می‌گذارند. بهتر است کمی قوی باشد و بر این باور باشید که مشکل شما به آن اندازه‌ای که فکر می‌کنید بزرگ نیست.

سوالاتی برای مواجه شدن با مشکلات در این مقاله از سایت آکادمی موفقیت98 معرفی شد که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در حین برخورد با مشکلات، با پرسیدن این موارد از خود بتوانید با حفظ آرامش راهی برای خروج از این وضعیت پیدا کنید. پرسیدن این سوالات می‌تواند سبب کاهش استرس در شما شود و راه‌های برون رفت از بحران را پیش پای شما قرار دهد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 + 9 =