دلایل نارضایتی افراد از زندگی و راه حل نارضایتی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » دلایل نارضایتی افراد از زندگی و راه حل نارضایتی
دلایل نارضایتی افراد مختلف چیست
دلایل نارضایتی افراد مختلف چیست

زمان مطالعه: 15 دقیقه

هر کسی در زندگی دوست دارد خوشبخت باشد و با فکری راحت زندگی خود را بگذراند. اما با این حال اکثر افراد اینگونه نیستند و با فکری منفی و پر از سوال ادامه می‌دهند. بنابراین در بسیاری از اوقات ممکن است از خود سوال کنید که چرا من خیلی ناراضی بوده و خوشبخت نیستم؟ دلایل نارضایتی افراد  از زندگی ممکن است در هر فردی متفاوت باشد و بر اثر بسیاری از موارد اتفاق بیفتد. اما آیا این موارد تقصیر خود فرد است؟ ممکن است این موارد بر اثر بیماری‌های روانی مختلف اتفاق بیفتند. اما، عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند احساس نارضایتی کنید که در این بخش به بررسی این مورد و راه حل نارضایتی می‌پردازیم.

دلایل احساس نارضایتی در زندگی

همانطور که جیم روون می‌گوید، خوشبختی چیزی نیست که شما برای آینده به تعویق بیندازید. بلکه چیزی است که شما در حال حاضر باید طراحی کنید. به جز عده‌ای از افراد روشنفکر،اکثر افراد امروزه از زندگی خود راضی نیستند. یکی از دلایل می‌تواند مادی گرا بودن امروزه افراد باشد. انسان‌‌ها بیشتر بر روی جمع آوری موارد مادی و از دست دادن ارزش‌های اصلی انسانی متمرکز هستند. این واقعا برای داشتن زندگی خوشبخت مناسب و کافی نیست.

اگر کمی فکر کنید امروزه فناوری و تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده است و انسان‌ها در بسیاری از موارد تنها با چند ساعت زمان و فشار دادن دکمه‌هایی بدون سختی به انواع موارد که دوست دارند دسترسی خواهند داشت. یعنی به نوعی پیشرفت ، زندگی ما را آسان و راحت‌تر کرده است. اما چرا باز هم ما خوشحال و راضی نیستیم؟ دلایل نارضایتی افراد از زندگی و راه حل نارضایتی چیست ؟

هر شخصی در ذهن خود ایده‌ها و اهداف خاصی را دارد که در صورت عدم کسب موفقیت در زندگی و رسیدن به موارد ایده‌آل ، خود را فردی ناموفق می‌داند که با شکست روبرو بوده است.  بنابراین عدم رسیدن افراد به زندگی مطلوب و ایده‌آل را می‌توان دلیل عدم رضایت افراد از زندگی دانست که در ادامه به معرفی راه‌های شناخت افراد ناراضی از زندگی می‌پردازیم.

عوامل نارضایتی افراد در زندگی
عوامل نارضایتی افراد در زندگی

1. کمال گرایی

هیچوقت بر این عقیده نباشید که در زندگی باید همه موارد را از قبیل کار، درآمد، روابط و … داشته باشید تا خوشبخت شوید. بلکه، شما باید نتیجه‌های عالی را با همراه رفتار عالی داشته باشید تا خوشبخت شوید. برای کسب رضایت از زندگی باید مراحل داشتن زندگی زیبا و ایده‌آل را طی کنید تا در این راه با رسیدن به اهداف مورد نظر خود بتوانید حس رضایتی در خود داشته باشید.

اگر شما چنین تفکری نداشته باشید زندگی کردن کاملا غیر ممکن خواهد بود. این مورد خواسته شده توسط شما برای هیچ انسانی در روی کره زمین امکان‌پذیر نخواهد بود و هیچ تاثیری در رضایت شما نداشته و تنها از اعتماد به نفس شما کم می‌کند. شما با این احساس در مواقعی که نتایج خوب را هم دریافت می‌کنید احساس خوب بودن را نخواهید داشت. یعنی فقط در برخی از مواقع کمی خوب بوده و در مابقی هر کاری که انجام دهید کافی نیست.

غلبه بر عادت کمال گرایی

به دنبال کمال نباشیم، چرا که کارها زمانی پیچیده می‌شوند که شما مداوم به دنبال کمال باشید. به این صورت آنها به راحتی و یا بهتر است بگوییم هیچ وقت قابل تمام نشدن نمی‌باشند. بهتر است برای داشتن رضایت به دنبال کمال نرویم. اما، باید در نظر داشته باشید که این نباید در قبال تنبلی استفاده شود که بگوید، مثلا من به دنبال کمال نمی‌روم تا رضایتمند زندگی کنم! این را بدانید که موارد در برخی از اوقات به اندازه‌ای خوب هستند که در این مرحله باید کار را تمام کنید.

رعایت چهار‌چوب زمانی برای غلبه بر کمال گرایی

غلبه بر کمال گرایی راه حل نارضایتی می‌باشد، در مواقعی که می‌خواهید هدفی را برای خود تعیین کنید برنامه‌ریزی کرده و برای آن مهلت زمانی داشته باشید. مثلا، شما نویسنده کتاب‌های آموزشی هستید. اگر نتوانید برای تمام شدن کتابی مهلت زمانی تعیین کنید همیشه می‌خواهید موارد جدید و بهتری را به آن اضافه کنید و به همین خاطر تمام نشدنی است. داشتن چهارچوب زمانی به شما کمک می‌کند تا زمان زیادی را به ویرایش اختصاص ندهید و با رسیدن به موفقیت‌ها رضایت بهتری را از خود داشته باشید. نداشتن چهارچوب زمانی از دلایل نارضایتی افراد از زندگی می‌باشد چرا که بازه‌های زمانی طولانی را برای بررسی موارد کوچک اختصاص می‌دهند.

نتیجه کمال گرایی

دنبال کمال مطلق بودن مساوی با شکست می‌باشد، از دیگر موارد و مهمترین‌ها برای رها شدن از کمال‌گرایی همین دنبال نکردن کمال مطلق است. همیشه در حین خطور افکار کمال‌گرایانه به ذهن خود همین عنوان را تکرار کنید(دنبال کمال مطلق بودن مساوی با شکست است). از مواردی که شما را به سمت کمال‌گرایی می‌برد مشاهده فیلم‌های زیاد، موسیقی و رصد اتفاقات مختلف در دنیا می‌باشد. به نوعی این رویاها زیبا و دل فریب هستند و شما را به سمت خود می‌کشند.

اما، بهتر است بدانید که این نه تنها خوب نیست، بلکه باعث می‌شود شما و اطرافیانتان در زندگی واقعی دچار رنج و درد شوید. حتی ممکن است باعث از دست دادن شغل، پروژه و … شوید. چون که انتظارات واقعی از آنها ندارید و باید این حقیقت را همیشه در ذهن خود داشته باشید بنابراین به دنبال کمال مطلق نباشید.

راه‌هایی برای حل نارضایتی
راه‌هایی برای حل نارضایتی

2. زندگی در میان افراد منفی نگر

انسان موجودی اجتماعی است. بنابراین شما علاوه بر اینکه تنها نیستید در مواقعی کتاب می‌خوانید، فیلم می‌بینید و …. پس می‌تواند تاثیر بالایی را بر روی شما و احساساتتان داشته باشد. این به شما بستگی دارد که با گوش دادن به این صدا‌ها از زندگی ناراضی باشید یا نه. اگر به این صداهای منفی گوش دهید به نوعی خوشحال بودن سخت می‌شود. این را بدانید که صداهای منفی که از بدی‌ها و ناخوشی‌های زندگی می‌گویند خطرناک هستند و در افکار شما ترس و محدودیت را به وجود می‌آورند. بنابراین شما باید از افراد منفی نگر دوری کنید چرا که بودن در میان افراد منفی یکی از دلایل نارضایتی افراد از زندگی می‌باشد.

برای شناخت افراد منفی نگر می‌توانید به مقاله ویژگی افراد منفی نگر چیست؟ مراجعه کنید.

غلبه کردن بر عادات منفی

یکی از موثرترین مواردی که در بسیاری از مطالب موفقیت و توسعه فردی ارائه شده جایگزین کردن افکار منفی با افکار مثبت است. اگر شما آن را انجام دهید و از افکار منفی دور شوید، می‌توانید به دنیای جدید وارد شوید. همیشه به سمت اطراف مثبت بروید و تلاش کنید تا زمان بیشتری را با آنها بگذرانید. به سمت فیلم‌ها و آهنگ‌های انرژی مثبت و انگیزشی بروید و از این گونه کتاب‌ها که شما را به زندگی امیدوار کرده و باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس می‌شوند استفاده کنید. برای اینکه راحت‌تر با آنها کنار بیایید می‌توانید از افکار کوچک شروع کنید. مثلا، از کتاب الهام بخش برای خواندن شروع کنید، به جای خواندن روزنامه از کتاب صوتی استفاده کنید و … .

نارضایتی در زندگی
نارضایتی در زندگی

3. غرق بودن در گذشته و آینده

حتی خود من این گونه بودم و ممکن است که شما هم این گونه باشید و یا تجربه کرده باشید، دردناک‌تر از اینکه زمان خود را بیشتر در گذشته باشید نیست. خاطرات قدیمی برای همه زیبا و یا دردناک است و اگر شما آنها را یادآوری کنید تنها به خود ضربه می‌زنید. شما بهتر است نه تنها به خوشی‌های گذشته بلکه به فرصت‌های از دست رفته ، خاطرات تلخ و … هم فکر نکنید.

شما در صورت تجربه حتما می‌دانید که علاوه بر گذشته اگر به آینده هم فکر کنید و از حد خود خارج شوید به نوعی ترسناک بوده و به قول معروف دستتان به کار نمی‌رود و ناامید می‌شوید. شما ممکن است در رابطه با آینده به چالش‌هایی که ممکن است با آنها مواجه شوید فکر کنید، و یا اینکه تصور کنید که چه مشکلاتی برایتان پیش می‌آید. این موارد نه تنها به زندگی و آینده شما کمک نمی‌کند بلکه شما را دچار کابوس نیز می‌کند تا در ذهنتان ایجاد و تکرار شوند. همین باعث می‌شود تجربه‌های شیرین و متناسبی را از دست بدهید.

غلبه کردن به افکار گذشته

برای اینکه از گروه افراد ناراضی خارج شویم باید به آینده و گذشته فکر نکرده و از آن دوری کنیم. به نوعی در زمان حال زندگی کنیم. اما، منظور ما واقعا بیش از حد خارج شدن از حالت عادی است. برنامه‌ریزی برای آینده و یا تجربه کسب کردن از گذشته به نوعی در موفقیت شما نقش بسزایی دارد. سعی خود را در حال زندگی کردن داشته باشید. مثلا، الان اینجا هستم و برای شما مطلب می‌نویسم و بر روی کلماتی که بیان می‌کنم تمرکز دارم و بعد از آن می‌خواهم ناهار بخورم و به باشگاه بروم. من در انجام این کارها تمرکز خود را بر روی آنها دارم و شما هم این چنین باشید تا بر روی کارهای انجام شده خود تمرکز داشته باشید و به در گذشته و آینده خود غرق نشوید تا از خود بی خود نشوید.

اما اگر در زمانی شما نتوانستید خود را کنترل و در گذشته و آینده خود غرق شدید در مدت چند دقیقه تمرکز خود را بر روی تنفس خودتان داشته باشید. نشسته و حواس خود را به صورت تمام و کمال در اطراف نگه دارید تا به زمان حال برگردید. غرق بودن در افکار گذشته و آینده یکی از بزرگترین دلایل نارضایتی افراد از زندگی می‌باشد که تنها راه حل نارضایتی در این رابطه زندگی در حال است.

غرق بودن در گذشته و آینده
غرق بودن در گذشته و آینده

4. مقایسه خود با دیگران

از دیگر عوامل نارضایتی، عادت مقایسه کردن خود و زندگی با دیگر افراد است. زیرا دیده شده است که افراد شغل، لباس، قیافه، خانه و … خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. اگر شما این چنین هستید بهتر است بدانید که با این کار به جز از بین بردن اعتماد به نفس خود چیزی نصیبتان نمی‌شود و در خود احساسات منفی را ایجاد می‌کنید.

غلبه بر عادت مقایسه خود با دیگران

غلبه بر این عادت را به دو صورت می‌توانید انجام دهید یعنی قابل جایگذاری با برخی از عادات است. شما با استفاده از رعایت این عادات قادر خواهید بود تا عادت مقایسه کردن خود با دیگران را کنار بگذارید که در ادامه به بررسی این عادات می‌پردازیم.

مقایسه خود با خود: یکی از این روش‌ها که شما را از گروه افراد ناراضی دور می‌کند مقایسه خودتان با خود است تا به جای مقایسه با دیگران استفاده کنید. شما با این کار می‌دانید که چه مقدار رشد داشته‌اید، چه مواردی را بدست آورده و کسب کرده‌اید تا به هدف خود برسید. این مورد باعث می‌شود تا شما شکر گذار باشید و قدر خود را بدانید. با این کار مهربانی خود را نسبت به خود خواهید داشت. همینکه پیشرفت خود را بدانید باعث می‌شود موانعی را که بر آنها غلبه کرده‌اید را را دانسته و بدانید چه کارهایی انجام داده‌اید.

مهربان بودن: تحقیقات نشان می‌دهد که هر فردی هر مقدار و هر نوع رفتار و تفکری در رابطه با دیگران داشته باشد باعث تاثیر بر روی افکار خود او نیز می‌شود. شما اگر به انتقاد و قضاوت درباره دیگران بپردازید، ناخواسته قضاوت و انتقاد نسبت به خود را افزایش می‌دهید. اگر بتوانید در رابطه با دیگران مهربان باشید و آنها را کمک کنید، این به خودتان بر می‌گردد و نسبت به خود مهربان می‌شوید.

تمرکز بر روی جنبه های مثبت خود و اطرافیان: قدر خوبی‌های خود و دیگران را بدانید. با این کار شما نه تنها خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنید بلکه، باعث ایجاد تفاوت‌هایی در ذهن خود می‌شوید تا خود و مردم دنیا را قبول داشته باشید. این را بدانید که اگر خود را با افراد دیگر مقایسه کنید به هیچ چیز قابل قبولی نمی‌رسید. با مقایسه نکردن خود یک قدم مثبت را بردارید و کارها را موثر انجام دهید. ناامید نباشید و بدانید همیشه افرادی در دنیا وجود دارند که از شما بیشتر داشته و در کارشان بهتر هستند. به نوعی “دست بالای دست زیاده”.

مقایسه خود با دیگران از عوامل نارضایتی
مقایسه خود با دیگران از عوامل نارضایتی

5. تمرکز بر جزئیات منفی زندگی

هیچ چیزی به اندازه تمرکز بر جنبه های منفی و داشتن افکار منفی نمی‌تواند از جمله دلایل نارضایتی افراد از زندگی و تصور بر خوشبخت نبودن باشد. شما با این کار نه تنها از راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار و لذت‌های زندگی دور می‌شوید بلکه باعث ناراحتی اطرافیان خود نیز می‌شوید.

غلبه بر عادت تمرکز بر جنبه‌های منفی

برای اینکه بر این عادت بد و زشت غلبه کنید ممکن است کمی کارتان سخت شود. اما، همانند هر کار دیگری امکان‌پذیر است. یکی از این راه‌ها غلبه بر کمال گرایی است. یعنی به نوعی شما نباید همیشه منتظر اتفاقات مثبت باشید. زیرا، در هر شرایطی شما بالا و پایین دارید. باید واقعیت را قبول کنید تا ذهن و روح شما جنبه‌های منفی را از خود دور کنید. نباید با این مورد مخالفت کنید و به جای این کار به سوالاتی همچون موارد ارائه شده در زیر جواب دهید.

  • چگونه قادر به حل این مشکل هستم؟
  • چگونه می‌توان این جنبه‌های منفی را به مثبت تبدیل کرد؟

به خودتان در حین مشکلات بگویید چه کسی اهمیت می‌دهد؟ بنابراین در طول گذر زمان خواهید دید که این مسئله اصلا مهم نیست. بجای تمرکز بر موارد منفی موجود می‌توانید به شناخت افکار مثبت ضروری برای رسیدن به هدف بپردازید تا بتوانید جنبه‌های مثبت را به زندگی خود وارد کنید.

نارضایتی افراد از کسب و کار
نارضایتی افراد از کسب و کار

6. محدود کردن زندگی با اعتقادات

در بسیاری از مواقع که شما موفقیت‌هایی را نداشته و یا فرصت‌هایی را از دست می‌دهید ممکن است با خود فکر کنید که دنیا فقط حول محور شما می‌چرخد و به نوعی زندگی خود را محدود بدانید. در این مواقع این طرز تفکر به خاطر ترس شما از انجام دادن کاری جدید است. با این تفکر شما محدودیت‌های بزرگی را روی خود و زندگیتان خواهید داشت.

در این زمان، شما برای مقاومت کردن با تجربه‌هایی جدید مقاومت می‌کنید و مانع از رشد کردن خود می‌شوید. شما بر این باورید که تمامی اتفاقات منفی و انتقادات تقصیر شماست. باید قشنگ فکر کنید و زود جواب ندهید، شاید تمامی این تقصیرها به خاطر طرف مقابل باشد.

مثلا، موردی که در اکثر افراد وجود دارد خجالتی بودن است. آنها فکر می‌کنند توانایی ذهن خوانی را دارند و بر این باورند که مردم به حرف‌ها و کارهایشان بسیار اهمیت می‌دهند.

غلبه بر عادت محدود کردن زندگی با اعتقادات

همیشه این را به یاد داشته باشید که مردم آنقدر که شما فکر می‌کنید به کار‌های شما اهمیت نمی‌دهند. آنها درگیر مشکلات و نگرانی‌های خود هستند. شما نباید فکر کنید که مردم درباره شما چه حرفی می‌زنند و چه فکری دارند. این مورد هیچ کمکی به شما نکرده و برعکس باعث می‌شود که به خود بی اهمیت باشید. از جمله بزرگترین دلایل نارضایتی افراد از زندگی توجه زیاد به طرز فکر افراد دیگر راجع به خود می‌باشد.

به اطراف خود نگاه و دقت کنید ، زمانی را که صرف نگرانی مردم درباره خود می‌کنید برای نگاه کردن به مردم اطراف خود صرف کنید. به حرف این مردم گوش داده و کمکشان کنید. همین مورد باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شما می‌شود و شما را خود محوری دور می‌کند.

تاثیر نارضایتی افراد بر موفقیت
تاثیر نارضایتی افراد بر موفقیت

7. پیچیده کردن زندگی

زندگی هر کسی دارای پیچیدگی است. شما نباید از این بابت ناراحت باشید و به خود استرس وارد کنید و خودتان را زجر دهید. اما، نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به زندگی خود نگاهی بیندازید. خواهید دید که اکثر این پیچیدگی‌ها به خاطر خودتان است و در به وجود آوردن آنها مقصر هستید. شاید این پیچیدگی‌ها ساعت به ساعت و یا روز به روز بدتر شوند. اما دلیل بر این نمی‌شود که شما خودتان را ببازید. باید عادت‌های جدید را برای خود به وجود آورید ، به این صورت خواهید توانست زندگی خود را از پیچیدگی خارج و آن را ساده کنید.

غلبه بر عادت پیچیده کردن زندگی

عادت‌های زیادی هستند که باعث پیچیده کردن زندگی می‌شوند. اما می‌توانید عادت‌هایی را برای مثبت شدن با آن جایگزین کنید تا زندگی از پیچیدگی خارج شود.

تمرکز و توجه به هر چیزی در زندگی: بهترین کار برای دوری از این عادت پیچیدگی بد و زشت ، تمرکز بر روی موارد مختلف زندگی است. برای این کار می‌توانید در جایی موارد مهم را یادداشت کنید و یا فهرستی از 2 الی 3 کاری که برایتان مهم است تا به عنوان هدف به آنها برسید را یادداشت و به همراه داشته باشید.

به دلیل قضاوت و داوری رابطه‌ها را پیچیده کردن: هیچ وقت به سراغ ذهن خوانی نروید چون سخت است و به طوری غیر ممکن است. به جای رفتن به طرف ذهن خوانی به طرف سوال پرسیدن و ارتباط برقرار کردن بروید. همین مورد باعث از بین بردن منفی بافی‌ها و سوتفاهم‌ها می‌شود. پس زمان و انرژی بیشتری خواهید داشت.

سردرگمی در ایمیل‌ها: ایمیل‌هایتان را چک کنید، اما وقت کمتری برای آنها بگذارید. مثلا، زمان‌بندی کنید که روزی یک بار به آنها سر بزنید و چک شوند. عادت داشته باشید که ایمیل‌های کوتاهی بنویسید.

سردرگمی میان استرس‌ها: اکثر استرس‌ها برای گذشته و آینده یا درگیری با مشکلات است. در حین استرس دو دقیقه نفس عمیق بکشید و روی هوای دم و باز دم تمرکز داشته باشید. با انجام این موارد شما آرام شده و ذهنتان به حال بر می‌گردد. بنابراین بر روی موارد مهم تمرکز کنید.

دلایل نارضایتی افراد از زندگی و راه حل نارضایتی به صورت کامل در این مقاله از وب سایت آموزشی آکادمی98 خدمت شما عزیزان ارائه شد تا بتوانید مواردی که سبب نارضایتی شما در زندگی می‌شوند را بشناسید و ویژگی‌های افراد ناراضی از زندگی را درک کنید تا از معاشرت با آنها خودداری نمایید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 + 27 =