آموزش ریدایرکت http به https و تاثیر آن در سئو

خانه » بهینه سازی » آموزش ریدایرکت http به https و تاثیر آن در سئو
آموزش ریدایرکت http به https

زمان مطالعه: 11 دقیقه

ریدایرکت http به https موضوع مهم دیگری از مباحث سئو سایت محسوب می شود. قصد داریم در رابطه با SSL و نحوه استفاده از اون روی سایت صحبت کنیم. با استفاده از ssl شما قادر خواهید بود آدرس سایت خود را به صورت HTTPS نمایش دهید.

  • http مخفف Hyper Text Transfer Protocol
  • https مخفف Hyper Text Transfer Protocol Secure

آدرس سایت با http یا https

ابتدا لازم است بدانیم که اصلا این دو مورد چی هستن ؟ باید بگم که هر دو اینها پروتکل هستن و در ابتدای آدرس دامنه استفاده می شوند. وقتی یک وب سایت راه اندازی می کنیم، به صورت پیش فرض در ابتدای آدرس سایت پروتکل http قرار خواهد گرفت. این بدین منظور است که حالت پیش فرض صفحات وب با پروتکل http بارگذاری می شوند. اما دلیل استفاده از https چیست ؟!

آدرس سایت با http یا https
آدرس سایت با http یا https

SSL چیست ؟

ssl مخفف Secure Socket Layer به معنی لایه امن پروتکل می باشد. به زبان ساده اس‌اس‌ال یک پروتکل است که در صورت نصب و استفاده از آن، پروتکل پیش فرض http به https تبدیل می شود. وب سایت هایی که از ssl استفاده می کنند در رد و بدل کردن اطلاعات بسیار امن هستند. چرا که روش انتقال اطلاعات در این روش به صورت رمزگذاری شده می باشد.

تفاوت پروتکل https با http

وب سایت هایی که با پروتکل http بارگذاری میشوند وب سایت های امنی نیستند. البته لازم به ذکر است شاید امنیت سایت بالا باشد اما از نظر یک سری موارد دیگر امن محسوب نمی شود. اما پروتکل https کاملا امن بوده و در صورت بالا بودن امنیت سایت شما و در کنار آن استفاده از پروتکل امن https وب سایت شما بسیار قدرتمند خواهد شد.

یکی از تفاوت های دیگر این دو مورد که مربوط به همان امنیت می شود، در حالت https درخواست های ارسالی به سمت سرور به طور کامل بررسی و پردازش می شوند. اما در حالت پیش فرض http درخواست ها بدون پردازش به سمت سرور فرستاده می شوند.

منظور از عملیات پردازش و بررسی رمزنگاری کردن درخوست های ارسالی می باشد. در روش استفاده از ssl هنگام ارسال درخواست، داده ها رمزنگاری میشوند و هنگام تحویل رمزگشایی می شوند.

آیا https روی سئو سایت تاثیر دارد

در بخش آموزش کامل سئو سایت اشاره کردیم که https یکی از مهمترین موارد در سئو سایت می باشد. موتور جستجوی گوگل را در نظر بگیرید، غول اینترنتی این روزها که همه در تلاش هستند به نتایج اول این موتور جستجو دست پیدا کنند. گوگل وب سایت هایی که به کاربرانش اهمیت بیشتری میدهد دوست دارد. از آنجایی که استفاده از SSL و تبدیل پروتکل پیش فرض به https سبب افزایش امنیت سایت می شود، که یکی از روش های افزایش امنیت کاربران می باشد. به همین دلیل گوگل اعلام کرده است که همه سایت ها باید از ssl استفاده کنند و همچنین اعلام کرده که روی سئو تاثیر گذار است.

نحوه تغییر http به https
نحوه تغییر http به https

نحوه تغییر http به https

بعد اینکه متوجه شدید که باید از اس‌اس‌ال استفاده کنید. اکنون وقت آن فرا رسیده تا با نحوه تبدیل پروتکل http به https آشنا شوید. برای استفاده از این پروتکل امن شما باید هزینه گواهی ssl که به صورت سالانه می باشد پرداخت کنید. البته شما می توانید از ssl رایگان هم استفاده کنید که هیچ تفاوتی با گواهی پولی ندارد. گواهی SSL دارای چند حالت زیر می باشد.

  • گواهی DV SSL مخفف Domain Validated SSL Certificate (گواهینامه معمولی برای تایید دامنه)
  • گواهی OV SSL مخفف Organization Validated SSL Certificate (گواهينامه شرکتی برای تاييد نام شرکت)
  • گواهی EV مخفف Extended Validated SSL Certificate (گواهينامه سازمانی جهت تاييد شرکت با نمایش نوار سبز رنگ و نام شرکت یا سازمان)

برای یک سایت معمولی که هنوز آنچنان بزرگ نیست بهتر است از حالت معمولی استفاده شود. البته قرار نیست سایت های بزرگ حتماً از گواهینامه ssl سازمانی استفاده کنند. این مورد کاملا اختیاری است و اکثر سایت ها از همان حالت معمولی استفاده می کنند.

هزینه هر سه نوع گواهینامه برای خرید سالانه با یکدیگر متفاوت می باشد. گواهی نوع EV گرانترین نوع گواهینامه SSL در دنیا می باشد.

پس شما برای استفاده از ssl باید ابتدا یکی از انواع آن را تهیه کنید. باید خرید SSL سه کد مخصوص دامنه شما توسط شرکت ارائه دهنده گواهینامه صادر می شود که باید برای استفاده از آن، از طریق هاست خود ssl را نصب کرده و از کدهای تولید شده برای نصب استفاده کنید. اگر آشنایی ندارید می توانید از شرکت هاستینگ خود درخواست کنید تا ssl را به صورت رایگان برای شما نصب کنند.

تفاوت پروتکل https با http
تفاوت پروتکل https با http

گواهینامه SSL رایگان

بالاتر هم اشاره کردیم که می توان از ssl رایگان نیز استفاده کرد. بسیاری از سایت ها نمی خواهند برای این مورد هزینه ای پرداخت کنند از اس اس ال های رایگان استفاده می کنند. نکته مهم درباره SSL رایگان این است که تنها گواهی نوع DV SSL قابل استفاده می باشد. همچنین گواهی رایگان را تنها می توان برای مدت سه ماه فعال کرد، که باید بعد از سه ماه دوباره آن را تمدید کنید. دوره های تمدید سه ماه سه ماه خواهد بود و همیشه رایگان.

گواهینامه SSL رایگان
گواهینامه SSL رایگان

نصب گواهی ssl رایگان برای تبدیل http به https هیچ تفاوتی با گواهی های پولی ندارد و به یک شکل نصب می شود.

اگر قصد دارید از https یا به اصطلاح از پروتکل ssl رایگان استفاده کنید، باید بدونید که برخی از شرکت های ارائه دهنده هاست و سرور این خدمات را ارائه می دهند. حتی ممکن است شرکتی از آن هاست خریده اید این خدمات را داشته باشد. در اکثر سایت هایی که خدمات هاست ارائه می دهند، امکان فعال سازی SSL رایگان وجود دارد. اما اگر در شرکت هاستینگ شما این خدمات وجود نداشت می توانید از طریق شرکت های دیگری اقدام به دریافت اس‌اس‌ال رایگان کنید.

حتما بخوانید: آدرس سایت با www یا بدون www که مرتبط با این موضوع می باشد.

حالا ما فرض می کنیم که شما گواهینامه ssl خود را روی هاست نصب کرده اید. در ادامه قصد داریم نحوه تبدیل کردن http به https را با هم بررسی کنیم، که مهمترین مورد می باشد.

ریدایرکت http به https
ریدایرکت http به https

ریدایرکت http به https از طریق htaccess

در قدم بعدی بعد از نصب ssl باید به سراغ فایل htaccess داخل هاست خود مراجعه کنید. قصد داریم قطعه کد مربوط به ریدایرکت را داخل این فایل قرار دهیم. برای شروع وارد هست خود شده و به مسیر ریشه هاست یعنی پوشه Public_html مراجعه کنید.

داخل این مسیر یک فایل به نام htaccess وجود دارد که کد ریدایرکت را باید داخل آن قرار دهیم.

قبل از اعمال تغییر روی فایل htaccess یک نسخه کپی از آن نگه دارید.

فایل را در حالت ویرایش باز کرده و قطعه کد زیر را به آن اضافه کنید.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

و در نهایت تغییرات را ذخیره کنید. از این پس اگر کسی آدرس سایت شما را با http وارد کند به حالت https ریدارکت می شود.

تنظیمات https در وردپرس

اگر با استفاده از وردپرس سایت خود را راه اندازی کرده اید برای تبدیل http به https باید به قسمت تنظیمات » عمومی مراجعه کنید. در این قسمت دو فیلد مربوط به نشانی وردپرس و نشانی سایت را که با پروتکل http تنظیم شده اند، با پروتکل https جایگزین کنید. در نهایت تنظیمات را ذخیره کنید. توجه داشته باشید باید تغییرات ریدارکت را حتما داخل فایل Htaccess اعمال کنید.

ریدایرکت http به https در وب سرور اینجینکس

در صورتی که وب سرور ما از نوع اینجینکس می باشد، کد زیر برای شما کاربردی نخواهد داشت. بنابراین برای شما عزیزان قطعه کد زیر را آماده کرده ایم.

server {
listen 80;
server_name domain.com www.domain.com;
return 301 https://domain.com$request_uri;
}

بعد از اضافه کردن قطعه کد بالا به سایت خود تغییرات را ذخیره کنید. خسته نباشید کار تمام است.

تا اینجا ما موفق شدیم عملیات ریدایرکت را روی سایت خود از حالت http به https انجام دهیم. اما چند نکته مهم که حتما باید در رابطه با آنها آشنایی داشته باشید.

رنگ چراغ SSL
رنگ چراغ SSL

رنگ چراغ SSL بالای مرورگر

احتمالا شما هم مشاهده کردید، سایت هایی که از https استفاده می کنند، تصویر یک آیکون قفل در کنار آدرس بار مرورگر نمایش داده می شود. این قفل برای سایت های دارای ssl سبز رنگ می باشد. سایت هایی هم که ssl ندارن رنگ چراغ این قفل قرمز یا خاکستری است. البته اخیرا در نسخه های جدید گوگل کروم رنگ چراغ قفل ssl خاکستری می باشد، اما وقتی روی آن کلیک کنید پیغام ارتباط امن با رنگ سبز برای شما نمایش داده می شود.

ممکن است بعد از نصب ssl به چند دلیل رنگ قفل ssl شما سبز نشود که باید این مشکل را رفع کنید.

  • نصب ssl دچار مشکل شده و درست نبوده
  • داخل سایت لینک هایی با پروتکل http وجود دارد

سبز نشدن چراغ ssl

یکی از رایج ترین دلایل این مورد در صورتی که SSL را درست نصب کرده باشید، وجود برخی لینک ها با پروتکل http داخل سایت شما می باشد. وقتی شما از https استفاده می کنید، باید تمامی لینک های داخل سایت شما هم با https شروع شوند. سایت های تازه تاسیس به دلیل اینکه محتوا یا لینک خاصی داخل سایت ندارند، نیازی به تغییری در این زمینه نخواهند داشت.

اما اگر سایت شما محتوا دارد و کلی لینک، تصاویر و … داخل سایت دارید باید بررسی کنید که همه لینک ها با پروتکل https آغاز شوند. در اکثر مواقع برخی از مطالب قدیمی بخصوص تصاویر و لینک های داخلی که قبلا با http روی سایت قرار گرفته اند، به همان شکل باقی می مانند. شما باید تمامی آنها را از http به https تغییر دهید. این مورد الزامی است و باید حتما این کار را انجام دهید.

یک پیشنهاد برای شما: مطالعه مقاله انتخاب بهترین پیوند یکتا در وردپرس

تغییر لینک های http به https به صورت یکجا

در صورتی که سایت شما با وردپرس راه اندازی شده است، باد بگم که یک خبر خوب برای شما دارم. وردپرس افزونه های بسیاری برای جستجو و جایگزین کردن کلمات و جملات داخل سایت دارد. یکی از بهترین افزونه ها در این زمینه Search And Replace می باشد. اگر شما تعداد زیادی لینک با پروتکل http دارید کافیست این افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کرده و روی وردپرس خود نصب کنید.

بعد از نصب یک گزینه به مدیریت وردپرس شما اضافه خواهد شد که مربوط به همین افزونه است. وارد بخش مروبط به افزونه Search And Replace شوید. در این قسمت شما دو فیلد در اختیار خواهید داشت. یکی کلمه یا جمله قدیمی و دیگری کلمه یا جمله جدید. شما باید در فیلد اول پروتکل http را نوشته و در فیلد دوم پروتکل https و در نهایت روی دکمه جستجو و جایگزین کردن کلیک کنید.

با انجام اینکار تمامی لینک های مربوط به لینک های داخلی، تصاویر و … از حالت http به https تغییر پیدا می کنند. البته توجه داشته باشید، ممکن از تعداد بسیار کمی از لینک ها با این روش تغییر نکند. بنابراین باید به صورت دستی چند لینکی که جا مانده را به https تغییر دهید تا مشکل سبز نشدن چراغ ssl رفع شود.

استفاده از https بجای http
استفاده از https بجای http

تغییر همه لینک ها به صورت یکجا در سایت های غیر وردپرسی

اگر سایت شما وردپرس نیست، در صورت که از cms دیگری استفاده می کنید به احتمال زیاد افزونه یا ماژولی برای این کار وجود داشته باشد. اگر هم وجود ندارد یا وب سایت شما کاملا اختصاصی است، شما می توانید از طریق دیتابیس با وارد کردن کد مروبط به آپدیت تمامی لینک ها را به صورت یکجا تعییر دهید.

انجام اینکار بستگی به دیتابیس شما دارد. من یک نمونه کد که دستورات دیتابیس MySql می باشد را در زیر برای شما قرار میدم. شما باید نام جداول خود را جایگزین کنید.

UPDATE posts SET content = REPLACE (  content,  'http',  'https');

در کد بالا ما مشخص کردیم در جدولی بنام posts یک سطر وجود دارد بنام content که گفته شده هر چی http داخل این سطر ها پیدا کردی به https تبدیل کن. شما باید به همین صورت نام جدول و سطر مورد نظر خودتتان را وارد کنید تا عملیات تغییر http به https صورت گیرد. در صورت داشتن هرگونه مشکل یا سوال می توانید در زیر همین مقاله بخش نظرات سایت آکادمی 98 درخواست های خود را برای ما ارسال کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
50 ⁄ 25 =