کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت
کاهش استرس و بهبود فردی با گفتار مثبت
کاهش استرس و بهبود فردی با گفتار مثبت

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ممکن است شما متوجه نشوید، اما حرف خود شما ممکن است در سطوح استرس شما اختلال ایجاد کند! خود صحبت، راه صدای درونی شما، جهان اطراف شما را درک می کند و اینکه چگونه با شخصیت درون خود ارتباط برقرار می کنید، می تواند تا حد زیادی بر سطوح استرس شما تأثیر بگذارد. اگر حرف خودتان به طور کلی منفی است، شما می توانید رویدادهایی را مشاهده کنید که زندگی شما به عنوان استرس زا تر از آن چیزی است که آن ها نیاز دارند باشند و همین باعث ایجاد اضطراب و استرس غیر ضروری برای خودتان می شود. در ادامه با سایت موفقیت آکادمی 98 همراه باشید.

عادت مثبت خود را توسعه دهید

شما ممکن است انگیزه های منفی نسبت به افرادی که به خوبی درک می کنند را نسبت به مقابله با چالش هایی که با آن ها روبرو هستید، درک کنید، و ممکن است تنها نکات منفی بیشتری نسبت به نکات مثبت در آنچه در زندگی با آن روبرو هستید، ببینید. زمانی که ممکن است یک “سمت روشن” وجود داشته باشد، شما به دلیل صحبت های خود منفی نگر نمی توانید آن را درک کنید.

پیشنهاد مطالعه: 10 عادات افراد موفق دنیا در سال 2019

شما همچنین ممکن است به عقب نشینی بپردازید، یک الگوی تفکر منفی است که می تواند زمان بیکاری خود را مصرف کند و اضطراب را از گذشته به حال حاضر بدون نیاز به هیچگونه قطعنامه تحمیل کند.

الگوهای گفتاری منفی یا مثبت اغلب در دوران کودکی شروع می شوند. معمولا عادت صحبت کردن فردی است که تفکر ما را برای سال ها رنگ می کند و می تواند از بسیاری جهات تاثیر بگذارد، و بر تجربه استرس در زندگی ما تأثیر بگذارد. با این حال، هر زمان می تواند یک زمان خوب برای تغییر دادنش باشد! در اینجا برخی از راه ها وجود دارد که می توانید خود را از استفاده گفتار منفی متوقف کنید. و از ذهن برای افزایش بهره وری و عزت نفس خود و از بین بردن استرس استفاده کنید.

کاهش استرس
کاهش استرس

به الگوهای خود توجه کنید

اولین گام در جهت تغییر، آگاهی بیشتر در رابطه با مشکل است. احتمالا متوجه نیستید که اغلب چیزهای منفی را در ذهن خود می گویید، یا اینکه چه مقدار از آن بر روی تجربه شما تاثیر می گذارد. استراتژی های زیر می توانند به شما کمک کنند که از گفتگوی داخلی و محتوای آن آگاهی بیشتری داشته باشید.

یادداشت روزانه: یک دفترچه را به همراه خود داشته باشید و نظرات منفی خود را در زمانی که فکر به بیان می کنید، خلاصه کلی از افکار خود را در پایان روز بنویسید، یا فقط شروع به نوشتن درباره احساسات خود در یک موضوع خاص کنید و بعدا برای تحلیل به سراغ آن بروید، یادداشت برداری روزانه می تواند یک ابزار موثر برای بررسی فرآیند درونی شما باشد.

متوقف کردن اندیشه و فکر : همانطور که خودتان متوجه می شوید چیزی را در ذهن ذکر کرده اید، می توانید تفکر خود را در اواسط جریان خود متوقف کنید. با صدای بلند می گویید ” ایست” این صدای بلند قوی تر است و با صدای بلند می گوید که شما چند بار از افکار منفی متوقف شده اید و جایی که هستید باید بمانید.

ضربه محکم و ناگهانی لاستیکی: یکی دیگر از راه هایی درمانی این است که یک نوار پلاستیکی را دور مچ خود ببیندید و هر زمان که فهمیدید افکار منفی در سرتان است آن را کشدیده و رها کنید تا کمی دردتان بگیرید . تا به شما در مورد افکارتون اخطار دهد که افکار منفی را از خود دور کنید و بیشتر مراقب باشید( البته این به خود شما بستگی دارد و میتونید حتی بدون بستن نوار لاستیکی مراقب افکارتون باشید)

متوقف کردن اندیشه و فکر
متوقف کردن اندیشه و فکر

پیشنهاد مطالعه یک مقاله دیگر: بیوگرافی هادی قربانی

جای گزینی بیانیه های منفی

یک راه خوب برای متوقف کردن یک عادت بد جایگزین کردن آن با چیزی بهتر است. زمانی که از گفتگوی داخلی خود آگاه هستید، راه هایی برای تغییر آن وجود دارد:

اصطلاح ملایم تر: آیا تا به حال به بیمارستان رفته اید و متوجه شده اید که پرستاران در مورد “ناراحتی” به جای “درد” صحبت می کنند؟ این به طور کلی انجام می شود، زیرا “درد” یک کلمه بسیار قدرتمند است و در مورد میزان “درد” می تواند شما را به تجربه بیشتر از آنچه که در مورد سطح “ناراحتی” خود صحبت می کنید، بدهد. شما می توانید این استراتژی را در زندگی روزانه خود امتحان کنید. در گفتگو خودتان، کلمات منفی قوی تر را به آنهایی که خنثی تر و یا مثبت هستند تبدیل کنید، در واقع می تواند به خنثی کردن تجربه شما کمک کند. به جای استفاده از کلماتی مانند “نفرت” و “عصبانی” (مانند “من از ترافیک نفرت دارم! من آنقدر عصبانی هستم!”)، شما می توانید از کلمات مانند “دوست ندارم” و “ناراحت” (“من ترافیک دوست ندارم! من ناراحت هستم” ) استفاده کنید بسیار ملایم تر است، آیا نیست؟

تغییر نگرش به خنثی یا مثبت: همانطور که خودتان از نظر ذهنی در مورد چیزی شکایت می کنید، پیشنهادات خود را دوباره در نظر بگیرید. آیا چیزی را فرض می کنید که یک رویداد منفی است، اما لزوما نیست!؟ (برای مثال، داشتن برنامه های شما در دقیقه آخر می تواند منفی تلقی شود، اما کاری که با برنامه تازه آزاد شده خود انجام می دهید می تواند همان چیزی باشد که از آن استفاده می کنید) دفعه بعد که  چیزی در خود احساس می کنید و یا تصمیم می گیرید که به یک چالش تبدیل نشوید، توقف کنید و تجدید نظر کنید، و ببینید آیا می توانید.

بیانیه های محدود خود را به سوالات تغییر دهید: اظهارات خود محور مانند “من نمی توانم این کار را انجام دهم” یا “این غیر ممکن است!” مخصوصا باعث آسیب رساندن به آنها می شود، زیرا باعث افزایش استرس شما در یک وضعیت خاص می شوند و شما را از جستجوی راه حل ها متوقف می کند. دفعه بعد که به چیزی فکر می کنید تا فرصت های یک وضعیت خاص را محدود کند، آن را به یک سوال تبدیل کنید. آیا “چگونه می توانم این کار را انجام دهم؟” یا “این چطور ممکن است؟” صدای امیدواری بیشتری دارد و تخیل شما را به فرصت های جدید باز می کند؟

بعد از مطالعه این بخش حتما سری به بخش مثاله و آموزش های موانع موفقیت بزنید.

همچنین می توانید با آوردن انرژی مثبت بیشتر به زندگی، به خودتان کمک کنید تا به خودتان اعتماد کنید. به خودتان اطمینان دهید که انرژی مثبت است، بنابراین ذهنیت شما بیشتر خوش بینانه و مثبت باقی می ماند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
16 − 13 =