علم ، تجربه یا پول ، کدام یک بهترند؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » علم ، تجربه یا پول ، کدام یک بهترند؟
علم یا تجربه یا پول کدام بهتر است
علم یا تجربه یا پول کدام بهتر است

زمان مطالعه: 8 دقیقه

علم ، تجربه یا پول ، کدام یک بهترند؟ این سوالی می باشد که در بسیاری از مواقع در ذهن ما پیش می آید و یا ممکن است بعضی ها حتی به صورت طنز از آن استفاده کنند. اما مهمتر از همه این عنوان ممکن است ما را به دوران مدرسه و موضوع انشای علم بهتر است یا ثروت بیندازد.

این در حالی است که هر کسی برای اینکه بداند کدام یک را انتخاب می کند مدام در حالی تجزیه این موضوع می باشد. و مهمتر از همه هر کسی هم فکر می کند که نظرش بهتر و درست تر از بقیه است. پس با ما باشید تا در ادامه این مطلب از آکادمی 98 به بررسی موضوع علم، تجربه یا پول بپردازیم.

انتخاب تجربه یا علم و دانش برای زندگی

حتما متوجه شده اید که امروزه کمتر کسی برای شاگردی نزد استادکار در حرفه ای خاص مراجعه می کند. زیرا در زمان های نه چندان قدیمی افراد به عنوان شاگرد نزد یک استادکار می رفتند و چندین سال را برای کسب تجربه کافی و یاد گرفتن نزد او کار می کردند. این با توجه به نوع حرفه متفاوت بود و امروزه بسیار کمتر از گذشته شده است و افراد اغلب به دنبال سیستم یادگیری بسیار سریع و مدرن می باشند.

اما باید توجه داشت که نمی توان با زمان کمی به موفقیت در قله های بلند دست یافت. شما می تونید زمان را در نظر بگیرد که حتی از طلا هم با ارزش تر است. برای کسب دانش شما خواهید توانست در زمان کمی با دستیابی به مقدار لازم را کسب کنید، که خود می تواند در برگیرنده مفاهیم مختلفی باشد. اما تجربه چیزی است که باید در زمان های بسیار درازی بدست آورد، این در حالی است که نکات ریز به زمان بیشتری برای یادگیری لازم دارد.

بعد از مطالعه کامل مقاله علم بهتر است یا ثروت، پیشنهاد می کنیم مقاله رایگان روش های صرفه جویی زمان و پول در کسب و کار نیز برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

تجربه یا پول
تجربه یا پول

تجربه و علم و دانش در برابر کارآفرینی

اگر توجه کرده باشید در دنیای امروزه مخصوصا کشور خودمان بسیاری از افراد هستند که به عنوان کارآفرین خلاق کسب و کارهای مختلفی را راه اندازی کرده اند. این می تواند به جامعه و افراد بسیار کمک کند، حتی اگر برای آنها سود کم داشته و فرصت جدیدی را به دنبال نداشته باشد باز هم به دنبال هدف خود آن را ادامه می دهند.

اما افرادی نیز هستند که خود را به عنوان کارآفرین می دانند و با توجه به دیگر کارآفرینان موفق کپی برداری کرده و کسب و کاری را راه می اندازند. به صورتی که فقط به دنبال پول هستند و می خواهند تجارت خود را به نحوی غلط گسترش دهند. برای مثال آنها با وام گرفتن تولیدی کفش را راه انداخته اند که می خواهند با سود بیشتر یک رستوران باز کنند. در نظر داشته باشید که اصلا به هم ربط ندارد و تنها برای منافع خودشان می باشد.

این افراد باید بدانند که مشتریان واقعی به دنبال برند هایی می باشند که حداقل 4 سال برای شکل گیری زمان برده است و محصولات آنها دارای ارزش بیشتری نسبت به دیگر محصولات هم نوع باشد. این کارآفرینان تازه کار و قلابی باید بدانند که بدون تلاش و داشتن هدف خاص و بی معنی هیچ رشدی اجرا نخواهد شد.

شما هم اگر می خواهید کسب و کار جدید را راه اندازی کنید هدف خود را دنبال کنید و تنها به دنبال منافع شخصی نباشید و نزد متخصصینی که واقعا در این راه اطلاعات دارند بروید.

اگر اطلاعات کافی در رابطه با کارآفرینی ندارید حتما مقاله آشنایی با کارآفرین و کارآفرینی چیست؟ را مطالعه کنید.

 

 دانش در برابر کارآفرینی
دانش در برابر کارآفرینی

بالاخره کدام یک بهتر است علم و دانش یا تجربه

حتما تا به حال شنیده اید که می گویند برای فلان کار به نزد متخصصی بروید که علم آن کار را به اندازه کافی دارد. توجه داشته باشید که تجربه به نوبه خود بسیار عالی و دارای ارزش بسیاری در کسب و کار و در زندگی بشر مفید و لازم می باشد. اما این قدرت علم است که می تواند کارها را بچرخاند.

علم به صورت پیشرفته همچنان در حال رشد و ریز شدن و تخصصی شدن می باشد و به انسانها خواهد فهماند که برای پرواز کردن نیازی به معجزه الهی و یا قالیچه حضرت سلیمان نمی باشد، تنها باید راهی مشخص را برای شفاف سازی علم بپیمایید.

اما علم و دانش بهتر است یا ثروت

این سوالی است که تمامی افراد مطعئنا شنیده اند. اما بالاخره جواب چی شد؟ آیا به دنبال دانش باشیم یا پول؟ کدام یک بهترند؟

هر فردی بر روی این کره خاکی برای امرار معاش کار می کند و این کار خود با تجربیات و یادگیری هایی همراه است. پس در این صورت آیا پول بهتر از دانش و تجربه است؟

میدانید که برای داشتن پول و ثروت باید به سختی کار کرد و مدت زمان زیادی برای جمع آوری آن لازم است و در دسترس همه نیست. اما دانش این طور نیست و شما با کمی علاقه می توانید آن را بدست آورید.

دانش بهتر است یا ثروت
دانش بهتر است یا ثروت

مقایسه پول و دانش

 • با استفاده از پول می تونید هر چیزی را بخرید اما دانش را نمی توان خرید و باید خود تجربه و یاد بگیرید.
 • با استفاده از پول هر چیزی را می توان خرید اما باید دانش مورد نیاز در رابطه با خرید را داشته باشید.
 • پول های شما قابل تمام شدن و یا دزدیدن می باشند، اما دانش شما این طور نمی باشد.
 • پول قابل اندازه گیری است و سرانجام روزی به پایین و حدی مشخص می رسد اما دانش این گونه نیست و بی انتهاست.
 • ریسک داشتن پول بالاست و هر کسی ممکن است ورشکست شود. اما دانش اینگونه نیست و با فرد باقی می ماند.
 • اگر شما به فردی دانش را آموزش دهید او یک عمر می تواند از آن استفاده کند، اما کمک مالی در لحظه کمک می کند.
 • انسانهای فقیر با استفاده از مغز و دانش خود می توانند روزی پول دار شوند، اما کسی که پول دار باشد و دانش استفاده از آن را نداشته باشد ممکن است ثروتش را از دست بدهد.
 • با پول می توان هر چیزی را خرید، اما این دانش است که باعث ایجاد آن شی یا چیز می شود.
 • همه ما افرادی که از دانش بالا برخوردار بودن (اختراعات مختلف) را همیشه به یاد داریم، اما هرگز به این فکر نمی کنیم که ثروتمند بودند یا نه.
 • دانش می تواند راه هایی را برای حل مشکل بیابد، اما پول نمی تواند.
 • علم و دانش به فرد اعتماد به نفس و خود باوری را می دهند، اما پول نه.

نظرات شخصی در رابطه با پول و دانش

من به نوبه خودم معتقدم که پول بهتر از دانش است. ( تعجب می کنم خودم که اینو میدونم بازم هی ادامه تحصیل دادم) حداقل در این زمان بهتر است و فک نمی کنم که تغییری داشته باشیم. زیرا اگر فردی پول دار باشد و یا شود، البته نه این آقا زاده های خودمان که به دنیا اومدن داخل پول غرق شده بودن، بلکه افرادی که با زحمت خود پول بدست آوردن را می گم. این آدمها تجربه و دانش کافی نیز دارند چرا که ریسک ها، کارهای موفقیت آمیز، زحمت و پشتکار ، رشد و توسعه فردی و بسیار از این موارد…. را زیر نظر قرار دادن که توانسته اند پول دار شوند.

همچنن اگر کسی پول داشته باشد می تواند هر دانشی را با پول بخرد چطور ؟ به این گونه که من می خواهم مثلا، کار با رایانه را یاد بگیرم پس با پول در کمترین زمان یک متخصص خصوصی را استخدام و شروع به یادگیری می کنم که در کمترین زمان به بهترین شکل آن را یاد خواهم گرفت.

و یا بسیاری دیگر که می گوید پول بهتر است را در ادامه برای شما بیان می کنم:

 • دانش قدرت محسوب می شود، همه ما این را قبول داریم اما اگه پول نداشته باشید نمی تونید کار زیادی با آن انجام دهید. مثلا شما اختراعی را برای جامعه خود دارید. اما با پول کافی برای درست و تست کردن آن نداشته باشید. مگر نه چه فایده ای دارد که در ذهن شما باقی بماند. می توانیم استیو جابز را در نظر داشته باشیم. زیرا همه می دونیم که چنان آموزش هایی را نداشته و ندیده است ( بسیاری از افراد موفق آموزشهای پیشرفته را ندیده اند) اما توانست جهان را تغییر و میلیاردها دلار را بدست آورد.
 • پول می تواند قدرت سیاسی را به همراه خود داشته باشد چگونه؟ افرادی که پول هنگفت و زیاد دارند می توانند با تصویب و قرار دادن قوانین مختلفی چه خوب و یا بد را در جامعه اجرا کنند.
 • اگر ما پول کافی برای زندگی کردن نداشته باشیم چگونه می خواهیم به دنبال کسب دانش برویم پس پول بهتر است. در این دنیا از هر کسی بپرسید هدف شما چیست ؟ مطمئنا در هدفهای خود پول را نام خواهد برد پس پول بهتر است.
 • پول از دانش با اهمیت تر است. شما با پول خیالتان راحت است و از سلامتی خوبی برخوردار هستید و با داشتن همه زیبایی ها در زندگی می توانید برای ادامه تحصیل اقدام کنید. اما اگر شما اصلا به صورت مادرزادی دارای آی کیو بالایی نیز باشید و پول نداشته باشید، آخر سر با همه دانشی که دارید برای یک فرد ثروتمند در یک شرکت کار خواهید کرد( البته بهترینش این بود.)

نظر شما چیست دوستان؟ خوشحال میشیم نظراتتون رو در رابطه با این مطلب و بهتر بودن دانش، تجریه و یا پول با دیگر دوستان خودتان به اشتراک بزارید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 × 3 =