اعتماد به نفس و عزت نفس Self Confidence

خانه » موفقیت و توسعه فردی » اعتماد به نفس و عزت نفس Self Confidence
اعتماد به نفس و عزت نفس
اعتماد به نفس و عزت نفس

زمان مطالعه: 8 دقیقه

اعتماد به نفس به انگلیسی Self Confidence یکی از مهمترین نکاتی می باشد که می تواند زندگی هر کسی رو برایش رویایی و یا حتی برعکس جهنم کند. اعتماد به نفس در واقع در هر فردی می تونه به اندازه کافی موجود باشد و این خود فرد است که باید قادر به کنترل آن باشد، و این خود کاری نسبتا سخت می باشد. بنابراین ما در آکادمی 98 می خواهیم این موضوع مهم را مورد بررسی قرار دهیم تا شما آشنایی بهتر و بیشتری با آن داشته باشید.

اعتماد به نفس سالم چیست؟

اعتماد به نفس، اعتقاد به خود و توانایی هاست، و یک وضعیت داخلی است، که از آنچه ما در مورد خودمان فکر و احساس می کنیم، توصیف می شود. این حالت با توجه به وضعیتی که در حال حاضر در آن قرار داریم و واکنش های ما به حوادثی که در اطراف اتفاق می افتد، قابل تغییر است. غیر معمول نیست که در برخی شرایط اعتماد به نفس داشته باشید و به دیگران اعتماد نکنید. زیرا از رویدادهای گذشته و اینکه چگونه آن ها را به خاطر داریم تحت تاثیر قرار می گیرد. به یاد آوردن یک موفقیت و رشد فردی قبلی نتیجه بسیار متفاوتی از نظر اعتماد به نفس ما دارد.

حتما بخوانید: توسعه فردی چیست؟

عزت نفس (Self-esteem) و اعتماد به نفس (Self Confidence) اصطلاحاتی هستند که اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند، اما دارای تفاوت هایی ظریف نیز می باشند. اعتماد به نفس می تواند به این مسئله اشاره کند که ما در مورد خودمان و توانایی های خود چه احساسی داریم در حالی که عزت نفس به طور مستقیم به این مساله اشاره دارد، که آیا ما خود را درک می کنیم یا نه. ممکن است ما از بزرگ بودن خود دلسرد شویم، اما اگر به اعتماد به نفس برای برآورده ساختن چالش های زندگی بپردازیم، به اندازه ای که ما آرزو می کنیم در هر کاری زندگی را لذت بخش خواهیم کرد. به طور معنی داری می توان گفت که داشتن عزت نفس سالم باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس از کجا می آید؟

تجربیات اولیه در دستیابی به سطح سلامت اعتماد به نفس تاثیر گذار هستند.

اگر ما خوش شانس باشیم و شرایط و تجربه های نسبتا مطلوب داشته باشیم در حالی که ما در مسیر رشد هستیم، به احتمال زیاد یک عزت نفس سالم ایجاد می کنیم و مردم را با اعتماد به نفس روبرو می کنیم. با این حال، اگر شرایط و تجربیات عمدتا منفی باشند، احتمال بیشتری برای ایجاد اعتماد به نفس ما وجود دارد. برخی از پیام های منفی و بخشی از آنچه ما در مورد خودمان فکر می کنیم و احساس می کنیم، درونی شده اند.

اعتماد به نفس از کجا می آید؟
اعتماد به نفس از کجا می آید؟

اینجا و الان

فردی فاقد اعتماد به نفس است که یک نشانه کوتاه را برای تکلیف خود دریافت کند، ممکن است فکر کند،”دیگه چه انتظاری میتونم داشته باشم؟ من احمقم و نمی تونم ” فردی که عزت نفس خوبی داشته باشد، ممکن است فکر کند” تعجب می کنم که اشتباه کردم؟ من راه بهتری انتخاب می کنم تا بهتر شود ” اگر چه این فرد ممکن است احساس نا امیدی کند، اما با توجه به میزان پایین، احساس حقارت می کند.

اگر اعتماد به نفس کمی داشته باشیم، ممکن است باعث یادآوری رویدادهای مشابه در گذشته شود و سپس منجر به چرخه تفکر منفی به شکل انتقادی می شود. این روشی است که ما به عدم اعتماد به نفس ادامه می دهیم و تداوم می دهیم. زمانی که ما احساس کمبود می کنیم، انتظارات ما در مورد آینده منفی است و این باعث دلسردی ما از تلاش می شود. سپس یک نتیجه ناامید دیگر را تجربه می کنیم و دوباره در مورد خودمان احساس منفی می کنیم.

عزت نفس
عزت نفس

چرا اعتماد به نفس و عزت نفس مهم است؟

تاثیر داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس پایین بسیار متفاوت است و می تواند تنها در یک محیط خاص تاثیر بگذارد و بسیار محدود کننده و ناتوان کننده باشد. اعتماد به نفس پایین می تواند منجر به:

 • خجالت
 • مشکلات ارتباطی
 • اضطراب اجتماعی
 • عدم اطاعت

چه چیزی اعتماد به نفس و عزت نفس من را بهبود خواهد بخشید؟

 • یاد بگیرید که شجاع تر باشید و در مورد گفتن نمی تونم احساس گناه کنید.
 • کسب موفقیت در زندگی شخصی به صورت پیاپی.
 • حداقل به اندازه آن هایی که دوست دارید به خودتان اولویت بدهید.
 • بررسی کنید که چرا در مورد خودتان احساس بدی دارید و کاری که می توانید انجام دهید این است که این را تغییر دهید.
 • خود را تحت نظر داشته باشید و اظهارات منفی خود را در مورد خودتان به سوال ببرید.
 • بیش از حد بر روی خودتان تمرکز کنید و سعی کنید به دیگران کمک کنید.
 • وقت خود را برای خود بگذارید و اغلب خود را درمان کنید.
 • برای پرسیدن از دیگران ترسی نداشته باشید.

پیشنهاد مطالعه برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عوامل موفقیت برای رشد در کسب و کار و زندگی شخصی که می تواند تاثیر بسیار خوبی روی شما داشته باشد.

چه استراتژی هایی می توانم برای بهبود اعتماد به نفس خودم استفاده کنم؟

بهبود اعتماد به نفس
بهبود اعتماد به نفس

1. تمرین پذیرش خود

ما می توانیم اعتماد به نفس خود را به چند روش بهبود بخشیم. یکی از مهم ترین روش ها پذیرش بیشتر خودمان است. به نقاط قوت و دستاوردهای خود نگاه کنید و طرحی را برای مقابله با حوزه های ضعیف تنظیم کنید.

می توانیم با توجه به شرایطی که اعتماد به نفس ما را افزایش می دهد و آنهایی که آن را کاهش می دهند، شروع کنیم. با توجه به سطوح متغیر اعتماد به نفس خود ممکن است اطلاعات مهم را در مورد خودمان کشف کنیم.

ما باید پذیرش خود را تمرین کنیم، احساس خوبی در مورد خودمان و دیگران بدون در نظر گرفتن شرایط موجود داشته باشیم. اگر اشتباه کنیم، مجروح شویم یا افراد دیگر را آزار دهیم، ممکن است برای جبران کردن مناسب باشد اما نیازی به اعتماد به نفس کم ندارد. به این ترتیب، گاهی ممکن است فکر کنیم که نسبت به رفتار ما منطقی است و سعی می کنیم آن را تغییر دهیم، اما بدون اینکه از خودمان انتقاد کنیم. این نگرش به حفظ سطح سلامت اعتماد به نفس کمک می کند.

2. تمرکز بر دستاوردهای خود

اگر وقت خود را صرف فکر کردن کنید متوجه خواهید شد که در زندگی خود چیزهای زیادی به دست آورده اید. این موفقیت ها تنها چیزی هستند که برای شما مهم هستند. آن ها را فهرست کرده و به خاطر داشته باشید که آن ها برای شما چه معنایی داشتند. مهم نیست که در حال حاضر در مورد چه چیز زندگی خود فکر می کنید اگر با خودتان صادق باشید، لیستی طولانی خواهید ساخت و احساس خوبی پیدا می کنید. هر چیز کوچکی که به آن افتخار می کنید باید به لیست شما اضافه شود. این حقیقت که شما بر روی نکات مثبت تمرکز می کنید نیز به شما کمک می کند سطح عزت نفس خود را افزایش دهید.

3. ایجاد تغییرات شخصی

اگر، در نتیجه نظارت بر اعتماد به نفس و عزت نفس، تصمیم می گیرید که تغییر کنید، بهتر است برخی اهداف مشخص را شناسایی کنید. چه چیزی می تواند باعث شود که شما در مورد خودتان احساس بهتری داشته باشید؟ دو نوع تغییر وجود دارد که ممکن است بخواهید بر روی آن تمرکز کنید.

اولی در زندگی شما و نحوه زندگی شما تغییر می کند. از خودتان بپرسید آیا در شغل خود خوشحال هستید؟ آیا رضایت بخش است؟ آیا کار دیگری هم هست که باید انجام داد؟ در مورد روابط شما یا زندگی اجتماعی خود چه خبر؟ اگه اطمینان بیشتر می خواهید بلافاصله بر روی آن کار کنید.

پس از انجام این کار، لازم است که مطمئن شوید که قابل کنترل هستند، آن را به مراحل کوچکتری تقسیم کرده و یا تغییر جاه طلبانه کمتری را برای اولین بار در نظر بگیرید. برای مثال، برای اینکه بتوانید در سمینارها صحبت کنید، بهتر است با بیان نظرات بیشتر با دوستان شروع کنید. با این کار راحت می توانید گام بعدی، کمک در یک سمینار، آسان تر کنید.

4. جستجوی تجربیات مثبت

ما می توانیم تجارب مثبت خود را به عنوان راهی برای افزایش اعتماد به نفس خودمان ارائه دهیم. هم چنین زمانی را با افرادی که ما را دوست دارند صرف کنید. خودتان را با تأثیرات مثبت در محیط خود کنترل کنید و از کسانی که دائما منفی هستند دوری کنید. بودن در اطراف افراد مهم با کنار کشیدن از ارتباط اجتماعی واقعی اغلب اوقات می تواند تاثیر مضری بر نحوه احساس ما نسبت به خود و اعتماد به نفس داشته باشد.

5. تایید مثبت

از گفتار و تاکیدات مثبت خود برای تجدید نظر کردن تفکر خود استفاده کنید. “من یک شخص خوب و ارزشمند هستم” ما  اغلب خودمان را ناراحت می کنیم و از خودمان حمایت نمی کنیم. ما می توانیم بسیار بخشنده باشیم و نسبت به دیگران دوست باشیم، اما گاهی اوقات فراموش می کنیم که دوست و مهربان باشیم. پس روی حرف زدن خود نظارت داشته باشید و منفی گرایی را حذف کنیم.

6. پاداش و حمایت

به خودتان پاداش بدهید همان طور که به خودتان احترام می گذارید. واقعا اهمیت ندارد که پاداش شما چقدر ارزشمند باشد. ممکن است یک شب شام را در بیرون میل کنید، یک نوار شکلات بخرید و یا به تماشای برنامه محبوب تلویزیونی خود بنشینید.

اگر می توانید، به دوست خوب بگویید چه کاری انجام می دهید. تشویق و بازخورد آنها در مورد تغییراتی که در حال انجام است می تواند پشتیبانی ارزشمند باشد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
4 × 7 =