معرفی جملاتی برای شروع سخنرانی برای بهتر ظاهر شدن

خانه » موفقیت و توسعه فردی » معرفی جملاتی برای شروع سخنرانی برای بهتر ظاهر شدن
جملاتی برای شروع سخنرانی
مناسب ترین جملات برای آغاز کردن سخنرانی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

همه ما به خوبی می دانیم که جملات برای شروع سخنرانی می‌تواند برای هر فردی از اهمیت بالایی برخوردار باشد ، چرا که بیشتر افراد چه در جمع‌های خصوصی و یا در فضا‌های عمومی حداقل یکبار در طول عمر خود به سخنرانی می‌پردازند. شاید شما در جمعی حضور داشته باشید و بدون اعلام قبلی از شما بخواهند تا چند جمله راجع به موضوعی سخنرانی کنید، بنابراین باید تعدادی جمله خاص برای شروع کردن و آغاز سخنرانی در جمع داشته باشید.

سخنرانی و سخن‌وری یکی از مشکل‌ترین اموری می باشد که نیازمند ویژگی‌ها و اطلاعات بسیار خاصی می‌باشد. زیرا سخنران باید بتواند در جلسه مورد نظر خود علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن حضار محترم به ارائه سخنرانی جذاب و بدون مشکل بپردازد، تا اطلاعات بسیار جامعی را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهد.

بهترین جملات برای شروع سخنرانی در هر جمعی

موضوع چگونه یک سخنرانی را آغاز کنیم ؟ یکی از مهم‌ترین مسائلی می‌باشد که اغلب سخنرانان عزیز با آن دچار مشکل دارند. در رابطه با همین موضوع در این مقاله بسیار جامع و کامل به بررسی و تحلیل بیشتر این موضوع جملاتی برای شروع سخنرانی می‌پردازیم تا شما عزیزان بتوانید به بهترین شکل ممکن به ارائه سخنرانی مد نظر خود بپردازید . اغلب متن‌های سخنرانی دارای چند بخش مهم و جالب می‎‌باشند که هر کدام از این بخش‌ها دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند که ما در این بخش به بررسی بخش اول متن یک سخنرانی یعنی جملات شروع یک سخنرانی می‌پردازیم تا شما به راحتی به تسلط جامعی بر این موضوع دست پیدا کنید .

جملات مناسب برای آغاز سخنرانی
جملات مناسب برای آغاز سخنرانی

چه سبکی را برای شروع سخنرانی استفاده کنیم ؟

البته نکته بسیار جامعی که شما عزیزان سخنران برای انتخاب جملات شروع سخنرانی باید به آن توجه کنید موضوع متن سخنرانی می باشد تا بتوانید با توجه به موضوع سخنرانی به انتخاب جمله اولیه متن سخنرانی بپردازید، و از همان ابتدای سخنرانی به جلب توجه حاضرین در جلسه بپردازید و آنها را آماده شروع متن اصلی سخنرانی بکنید . در ادامه راه‌هایی برای انتخاب نوع سبک آغاز سخنرانی می‌پردازیم.

 • استفاده از شعر
 • استفاده از آیات قرآنی
 • استفاده از جمله به نام خدا
 • استفاده از جملات زیبا و مفهومی
 • سبک شیرجه زنی در متن موضوع

استفاد از شعر برای آغاز یک سخنرانی

یکی از متداول‌ترین روش‌های شروع یک سخنرانی ایده‌آل استفاده از شعر و اشعار بزرگان می‌باشد. در روش استفاده از شعر برای شروع سخنرانی باید به این نکته توجه داشته باشید که بنا به موضوع سخنرانی خود به تهیه یک شعر بسیار ناب و با ارزش بپردازید تا بتوانید با استفاده از یک بیت شعر بسیار  مناسب ، نظر حاضرین در یک جلسه را به خود جلب کنید. در ادامه به معرفی چند شعر برای شروع یک سخنرانی و ارائه اطلاعاتی در اینباره می‌پردازیم تا شما بتوانید با مطالعه این بخش به اطلاعات جامعی در این باره دست پیدا کنید .

 • به نام آنکه هستی نام از او یافت      فلک جنبش زمین آرام از او یافت
 • ای نام تو بهترین سر آغاز          بی نام تو نامه کی کنم باز
 • به نام خداوند جان و خرد          کزین برتر اندیشه بر نگذرد
 • خداوند نام و خداوند جای          خداوند روزی ده رهنمای
 • به نام خداوند لوح وقلم              حقیقت نگاروجود وعدم
 • به نام خداوند دادار پاک             پدید آور آدم از آب وخاک
 • به نام خداوند نیکوسرشت          که او در جهان بذر نیکی بکشت
 • به نام خداوند شعر و سخن        نخستین سخن در همه انجمن
 •  به نام خداوند جان و خرد         کزین برتر اندیشه برنگذرد

در این بخش چند شعر که می‌تواند در ابتدای شروع یک سخنرانی جای بگیرد و شما عزیزان سخنران را در تسلط داشتن به محیط سخنرانی کمک کند ارائه نموده‌ایم . البته باید به این نکته نیز توجه داشت که شعر برای شروع یک سخنرانی بیشتر در مجالس ادبی و هنری کاربرد دارد و سخنرانان عزیز می‌توانند بیشتر از شعر و اشعار در چنین مجالسی استفاده کنند و بیشترین تاثیرگذاری را ببینند . البته در مجالس مذهبی نیز می‌توان از اشعار مذهبی نیز استفاده کرد . با استفاده از جذاب کردن صدا در سخنرانی در کنار استفاده از کلمات و جملات مناسب می‌توانید سخنرانی مناسبی داشته باشید.

جملات ناب برای شروع سخنرانی
جملات ناب برای شروع سخنرانی

استفاده از آیات قرآن برای شروع سخنرانی

یکی دیگر از روش‌های بسیار خاص و متداولی که اکثر سخنرانان برای شروع یک سخنرانی از آن استفاده می‌کنند استفاده از آیات قرآنی و احادیث می باشد که ما در ادامه مطلب جملاتی برای شروع سخنرانی عالی به بررسی و ارائه اطلاعات بسیار کاملی در این باره می‌پردازیم. تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات به انتخاب یک جمله متناسب و خاص برای شروع سخنرانی خود دست بزنید ، و از این طریق نظر افراد موجود در یک جلسه سخنرانی را به خود معطوف کنید .

بِسمِ اللّه ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ یَسِّرْ لِی أَمْرِی وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی

پروردگارا سینه‌‏ام را گشاده دار، و کار را بر من آسان کن، گره از زبانم بگشا تا سخنم را درک کنند .

این ” آیه 25 سوره طه ” می‌باشد که به واقعه حضرت موسی زمانی که می‌خواهد به ملاقات فرعون برود اشاره می‌کند . می‌توانید برای شروع یک سخنرانی عالی در سخنرانی های مختلف خود از این آیه پر مفهوم استفاده کنید .

 • إِنَّهُ مِنْ سُلَیْمانَ وَ إِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم

این آیه بخشی از نامه حضرت سلیمان است که در آن ابتدا به این نکته اشاره شده است که حضرت سلیمان این نامه را فرستاده و در ادامه از دو نام بزرگ خداوند استفاده شده است .

 • وَ ما مِنْ دابَّهٍ فی الْأرْضِ اِلاّ عَلَی اللهِ ر‍ِزْقُها وَ یَعْلَمُ مُسْتَقَرَّها وَ مُسْتَوْدَعَها کُلُّ فی کِتابٍ مُبینٍ .

آیه‌ای که ما در بالا به بررسی آن پرداخته‌ایم ” آیه 6 سوره هود ” می‌باشد . در این آیه به بزرگی خداوند و حکمت و مدیریت او اشاره شده است و شما میتوانید برای شروع سخنرانی‌های خود از این آیه استفاده کنید .

 • ما یَفْتَحِ اللهُ لِلنّاسِ مِنْ رَحْمَهٍ فَلا مُمْسِکَ لَها وَ ما یُمْسِکْ فَلا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ وَ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ

” آیه 2 سوره فاطر ” نیز به رحمت بی شمار خداوند عظیم اشاره می‌کند و شما عزیزان می‌توانید در مجالس و سخنرانی‌های مختلف از این آیه پر مفهوم و با ارزش استفاده کنید .

نکته بسیار مهمی که باید در استفاده از آیه در سخنانی خود به آن توجه کنید این می‌باشد که می‌توانید در تمامی مجالس مختلف با موضوعات مختلف از این سبک شروع سخنرانی با استفاده از آیه استفاده کنید، و به راحتی نظر افراد حاضر در یک مجلس را به خود جلب کنید . اما نکته دیگر این می باشد که در مجالس مذهبی و دینی بیشتر آیات مختلف می تواند به عنوان جمله ابتدایی شروع سخنرانی انتخاب شود .

استفاده از جملات به نام خدا برای شروع سخنرانی

یکی دیگر از روش های شروع سخنرانی استفاده از نام خداوند می‌باشد که اغلب سخنرانان عزیز برای شروع سخنرانی خود از این روش استفاده می‌کنند . زیرا در این روش بر سخنران کمتر استرس و فشار وارد می‌شود و آنها می‌توانند بهتر به ارائه سخنرانی خود بپردازند . البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که کارشناسان عزیز بیشتر توصیه می‌کنند تا سخنرانان با استفاده از جملات کوتاه مانند به نام خدا و بسمه تعالی به شروع سخنرانی خود بپردازند، که نمونه این کار را می‌توان در کتاب‌ها و مقالات مختلف مشاهده کرد . با در نظر داشتن جمله مناسب برای آغاز سخنرانی و در ادامه در نظر داشتن نکاتی برای متقاعد کردن دیگران نسبت به خود می‌توانید سخنرانی قابل قبولی ارائه دهید.

چگونه سخنرانی را شروع کنیم ؟
چگونه سخنرانی را شروع کنیم ؟

استفاده از جملات زیبا و مفهومی در ابتدای سخنرانی

در این روش از مقال جملاتی برای شروع سخنرانی شما عزیزان می‌توانید با انتخاب جملات زیبا از افراد مشهور و نام آور بر اساس موضوع سخنرانی خود به شروع کردن سخنرانی خود بپردازید. با این روش قادر خواهید بود به جلب توجه افراد موجود در یک جلسه سخنرانی بپردازید و با اعتماد به نفس بهتری به ادامه سخنرانی خود بپردازید . به این خاطر ما در ادامه به ارائه چند جمله زیبا و مفهومی در این رابطه می‌پردازیم .

 • اگر در اولین قدم، موفقیت نصیب ما می‌شد، سعی و عمل دیگر معنی نداشت .
 • كسی كه دارای عزمی راسخ است ،جهان را مطابق میل خویش عوض می‌كند .
 •  پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی .
 • از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش .
 •  تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می‌دهید متمرکز کنید . پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی‌سوزانند .
 • پیروز نشدن را می‌توانم بپذیرم ولی کوشش نکردن پذیرفتنی نیست .

سبک شیرجه زنی در متن سخنرانی

در این روش برای سخنرانی , سخنران برای شروع از جملات , آیات و سخنان بزرگان استفاده نمی‌کند و به صورت بسیار حرفه‌ای بدون هیچ استرسی به سخنوری درباره موضوع مورد بحث خود می‌پردازد . البته در این روش سخنران باید بسیار دقت کند و بتواند با تسلط خود به ارائه یک سخنرانی حرفه‌ای بپردازد تا حاضرین در یک جلسه سخنرانی بتوانند به اطلاعات جامعی در این باره دست پیدا کنند .

آموزش نحوه آغاز سخنرانی
آموزش نحوه آغاز سخنرانی

اشتباهات موجود در جملات شروع سخنرانی

بعضی از سخنرانان عزیز در طول سخنرانی خود دچار مشکلات و اشتباهاتی می‌شوند که ما می‌خواهیم در این مطلب چگونه یک سخنرانی را آغاز کنیم ؟ به بررسی بیشتر آن بپردازیم . یکی از مهم‌ترین اشتباهات سخنرانان برای جملات شروع سخنرانی استفاده از جملات نامربوط و بسیار گنگ می‌باشد ، که این امر موجب می‌شود که سخنران اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و نتواند به خوبی به ارائه ایده های خود در سخنرانی بپردازد . یکی دیگر از مهم‌ترین اشتباهاتی که شما عزیزان می‌توانید در نحوه آغاز سخنرانی با آن روبرو شوید استفاده از سخنان طولانی می‌باشد، که این امر باعث می‌شود تا حوصله افراد حاضر از بین برود و دیگر رمقی برای گوش دادن به سخنان شما نداشته باشند. با توجه به این موضوع شما باید برای شروع سخنرانی از مطالب و سخنان کوتاه و پر مفهوم استفاده کنید .

مطلب جملاتی برای شروع سخنرانی یکی از مهم‌ترین مطالبی می‌باشد که شما عزیزان سخنران می‌توانید با مطالعه آن به اطلاعات بسیار جذاب و خاصی در این باره دست پیدا کنید و به راحتی از این اطلاعات در متن سخنرانی خود استفاده کنید . همچنین شما می‌توانید با مطالعه این مقاله مفید با فنون حرفه‌ای آغاز سخنرانی دست پیدا کنید و بتوانید بهترین سخنرانی‌های خود را به اجرا بگذارید .

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
22 + 7 =