نکات مهارت حرف زدن با دیگران

خانه » موفقیت و توسعه فردی » نکات مهارت حرف زدن با دیگران
مهارت حرف زدن با دیگران
مهارت های برقراری ارتباط و حرف زدن با دیگران

زمان مطالعه: 12 دقیقه

در زندگی ما همواره شرایطی پیش می‌آید که ما به دلیل اینکه نتوانسته‌ایم به صورت خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنیم و آنها را تحت تاثیر خود قرار دهیم ناراحت شده‌ایم و یا حتی اعتماد به نفس خود را از دست داده‌ایم. به این خاطر شما باید برای موفقیت در زندگی و کسب و کار خود مهارت ارتباط با دیگران را یاد بگیرید تا بدون هیچ مشکلی در شرایط مختلف بهترین عملکرد را از خود به جای بگذارید. در همین رابطه باید با نکات مهارت حرف زدن با دیگران آشنا باشید که در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم.

ما در زندگی خود و همچنین در شرایط مختلف کاری می‌توانیم به راحتی با استفاده از چند مهارت صحبت کردن طرف مقابل خود را به سمت خود بکشیم که این امر باعث موفقیت ما در زندگی می‌شود. همچنین شما با یاد گرفتن درست حرف زدن در زندگی و روابط عاشقانه خود نیز می‌توانید طرف مقابل را مجذوب حرکات و رفتار خود کنید.

مهارت‌های صحبت کردن

بسیاری از افراد هستند که در ارتباط برقرار کردن با دیگران بسیار ضعیف عمل می‌کنند و همین امر باعث می‌شود تا آنها نتوانند در زندگی خود به اعتماد به نفس و عزت نفس کافی دست پیدا کنند. همین امر باعث عدم موفقیت آنها در زندگی و همچنین شکست در کسب و کار آنها خواهد شد. به این خاطر ما باید در همین ابتدا مهارت‌های درست حرف زدن را بیاموزیم تا بتوانیم با این مهارت‌ها و همچنین چگونگی صحبت کردن خود طرف مقابل را به سمت خود جذب کنیم و از این طریق به ذهن او رخنه کنیم. شما زمانی که بتوانید طرف مقابل خود را با مهارت حرف زدن به سمت خود جذب کنید به راحتی قادر خواهید بود بر افکار و تصمیم‌های او نیز تاثیر بگذارید.

توانایی صحبت کردن با دیگران
توانایی صحبت کردن با دیگران

آیا مهارت‌های حرف زدن بر ارتباط ما با دیگران تاثیر دارد؟

بسیاری از افراد این سوال را دارند که آیا می‌توانند با یادگیری مهارت‌های حرف زدن با دیگران به راحتی با سایر افراد ارتباط برقرار کنند؟ پاسخ ما به این عزیزان این می‌باشد که بله زمانی که شما بتوانید مهارت‌های صحبت کردن را یاد بگیرید بدون استرس و حتی تزلزلی در رفتار و گفتار خود خواهید توانست با دیگران ارتباط برقرار کنید. از این رو این ارتباط برقرار کردن نیز می‌تواند به راحتی بر جنبه‌های مختلف زندگی شما تاثیر بگذارد و شما را در مسیر موفقیت قرار دهد. شما وقتی یک ارتباط بی نقص با طرف مقابل خود برقرار می‌کنید که او تحت تاثیر شما قرار می‌گیرد به راحتی می‌توانید باورها و همچنین اطلاعات دلخواه خود را به چنین فردی تزریق کنید و او را با خود همسو کنید.

یادگیری مهارت صحبت کردن با افراد

در ادامه این مطلب به معرفی نکات مهارت حرف زدن با دیگران می‌پردازیم و با بررسی هر کدام از آنها اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا بتوانید با ارتباط درست با دیگران به اهداف خود در زندگی دست پیدا کنید. همچنین ما در مطالب قبلی مانند تاثیر کلمات برای رسیدن به موفقیت به صورت جزئی به بررسی مهارت حرف زدن نیز پرداخته‌ایم. شما با مطالعه این دو مطلب قادر خواهید بود بدون استرس و با تسلط بسیار خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنید و آنها را تحت تاثیر خود قرار دهید.

1. ارتباط چیست؟

ما همیشه برای اینکه بتوانیم کاری را به درستی انجام دهیم باید ابتدا به شناسایی چیستی و ذات اصلی آن بپردازیم تا بتوانیم با اطلاعات کاملا درست به سمت هدف خود حرکت کنیم، به این خاطر در ادامه به معرفی چیستی ارتباطات می‌پردازیم. به ارسال و دریافت اطلاعات به صورت کلامی و غیر کلامی ارتباط می‌گویند که این ارتباط در بعضی از مواقع به صورت گفتاری، نوشتاری، رفتار و علائم می‌باشد و افراد از این طریق با یکدیگر ارتباط می‌گیرند.

ارتباط
ارتباط

شما از طریق ارتباط قادر خواهید بود عقاید، باورها، احساسات و خیلی از رویدادهای مختلف مهم موجود در افکار خود را در معرض عموم قرار دهید. همچنین یادگیری و توسعه در مهارت‌های ارتباط باعث پیشرفت شما خواهد شد. زیرا قادر خواهید بود با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید و از این طریق به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

2. داشتن شجاعت در صحبت کردن

یک از مهمترین لازمه های کسب موفقیت در هر زمینه‌ای داشتن شجاعت می‌باشد. به این صورت که شما برای انجام هر کاری باید در زندگی خود شجاعت داشته باشید تا بتوانید به نحو احسنت آن را انجام دهید. به این خاطر داشتن شجاعت در صحبت کردن با دیگران یک مهارت بسیار خوب تلقی می‌شود که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر مهارت ارتباط شما با دیگران بگذارد. به این صورت که ابراز احساسات و عقاید خود به صورت کنترل شده می‌تواند تاثیر زیادی بر رفتار طرف مقابل ما داشته باشد. شما باید در هنگام صحبت کردن با دیگران دچار تردید و تامل شوید مگر اینکه حرف‌ها و عقاید شما ارزش شنیدن را نداشته باشد.

باید همواره در زندگی خود یاد بگیرید که بتوانید به ترس‌های خود غلبه کنید. زیرا زمانی که شما ترس خود را کنار بگذارید قادر خواهید بود که به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید. در همین رابطه شما باید در حرف زدن خود با دیگران ترس‌ها و استرس‌های ممکن را کنار بگذارید و به صورت کلی و با شجاعت به ارائه صحبت خود با دیگران بپردازید. زیرا افرادی هستند که در زندگی ارزش حرف‌های شما را درک خواهند کرد و همچنین کسانی هستند که ارزش صحبت شما را نمی‌دانند، به این خاطر شما باید همواره برای بیان حرف‌های خود بدون ترس و با شجاعت عمل کنید.

3. تماس چشمی برقرار کنید

شما برای اینکه بتوانید در روابط خود بهترین تاثیر گذاری را بر روی افراد بگذارید باید بتوانید با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید تا راحت‌تر بتوانید به بیان افکار و ایده‌های خود بپردازید. به صورت مثال شما زمانی را در نظر بگیرید که دارید صحبت می‌کنید و طرف مقابل به چشم‌های شما نگاه می‌کند شما در این حالت چه احساسی دارید. فکر می‌کنید که طرف مقابل با دقت و توجه به حرف‌های شما گوش می‌دهد و همین امر باعث می‌شود تا شما بتوانید با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری به صحبت کردن خود ادامه دهید. از تاثیر زبان بدن در فروش بهتر غافل نشوید و ارتباط چشمی را به عنوان یکی از موارد استفاده از زبان بدن در نظر داشته باشید.

برقراری تماس چشمی در صحبت کردن
برقراری تماس چشمی در صحبت کردن

زمانی که شما در یک جمع و یا حتی با یک نفر حرف می‌زنید، زمانی که بتوانید با او تماس چشمی درست و خوبی برقرار کنید قادر خواهید بود که بهتر و سریع تر بر روی او تاثیر بگذارید، و از این طریق عقاید و باورهای موجود در افکار خود را به او منتقل دهید. برقراری ارتباط چشمی یکی از نکات مهارت حرف زدن با دیگران می‌باشد، شما در این ارتباط بصری یا همان ارتباط چشمی لازم است تا خونسردی خود را حفظ کنید تا طرف مقابل شما را فردی پر استرس و متزلزل احساس نکند و شما باید در بین 5 الی 15 ثانیه ارتباط چشمی خود را قطع کنید تا تاثیر گذاری خود را در هنگام حرف زدن بر روی فرد افزایش دهید.

4. یک شنونده خوب باشید

یکی از رازهای بسیار با اهمیت در کسب مهارت حرف زدن با دیگران درک این مطلب است که شما باید یک شنونده بسیار خوب در کنار یک گوینده خوب باشید. به این صورت که زمانی که شما به حرف طرف مقابل خود اهمیت می‌دهید و با دقت به آن توجه خواهید کرد او نیز در پاسخ به عمل شما به صورت دقیق‌تر به صحبت‌های شما گوش می‌دهد. زمانی که شما به صورت دقیق به حرف‌های طرف مقابل خود گوش می‌دهید این فرصت را دارید که جهان را با دید جدید و بهتری نیز مشاهده کنید و مطالب جدید را وارد باورها و افکار خود کنید.

در این بخش باید اجازه دهید تا طرف مقابل شما به درستی به معرفی عقاید و ارزش‌های خود بپردازد. زیرا در این بخش علاوه بر اینکه شما به عنوان یک شنونده خوب شناخته می‌شوید قادر خواهید بود که به راحتی شخصیت اصلی فرد را بشناسید و با نوع شخصیت طرف شما نیز به ارائه افکار و ایده‌های خود بپردازید. همچنین شما باید به این نکته توجه داشته باشید که باید مطمئن شوید که طرف مقابل شما صحبت خود را تمام کرده است و سپس شما به حرف زدن مشغول شوید.

5. زیر و بم و گام‌های صدای شما

تن صدای شما در حین صحبت کردن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد، به همین دلیل شما در مهارت صحبت کردن با دیگران باید به زیر و بم صدای خود توجه کنید تا بتوانید با تاثیر گذاری بیشتری به بیان افکار خود بپردازید. به صورت مثال اگر شما با عجله و تند تند حرف بزنید مردم فکر می‌کنند که شما فردی عصبانی و بدون اعتماد به نفس هستید. به این خاطر زیاد به حرف شما گوش نمی‌دهند و حتی ممکن است حرف‌های شما را قطع کنند و یا همچنین اگر با صدای آرام صحبت کنید مردم به حرف‌های شما گوش نخواهند کرد. همین امر نیز باعث می‌شود تا اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. به این خاطر شما باید در هنگام حرف زدن از صدای رسا و تن مناسبی استفاده کنید تا بتوانید نظر فرد مورد نظر خود را به دست بیاورید. با استفاده از تکنیک‌هایی می‌توانید به جذاب کردن صدا در سخنرانی بپردازید.

6. حجم و ظرفیت صدای شما هنگام حرف زدن

یکی از مهارت‌های بسیار مهم و اساسی در صحبت کردن با دیگران دانستن این نکته است که شما باید حجم و ظرفیت صدای خود را در شرایط مختلف تنظیم کنید تا دیگران با دقت به حرف‌های شما گوش دهند. تنظیم حجم صدا در هنگام حرف زدن با افراد مختلف و در شرایط مختلف کار بسیار ساده‌ای نیست و این شرایط زمانی برای شما سخت خواهد شد که مطالب قابل بیان شما زیاد است، عصبی هستید و یا می‌خواهید که مطالب مهم را فراموش نکنید. به همین خاطر شما در شرایط مختلف باید تن صدای خود را تنظیم کنید. به این صورت زمانی که افراد کمی در اطراف شما قرار داند و به آنها نزدیک هستید باید کمی آرام‌تر صحبت کنید و همچنین زمانی که در یک جمع بسیار زیاد قرار دارید باید بتوانید با رسایی و تن بالایی به صحبت کردن بپردازید.

میزان تن صدا در صحبت کردن
میزان تن صدا در صحبت کردن

7. داشتن صراحت در گفتار

شما باید در گفتار و صحبت‌های خود صراحت داشته باشید، زیرا یکی از مهمترین نکات مهارت‌ حرف زدن با دیگران داشتن صراحت در گفتار است. به همین دلیل شما باید به این نکته بسیار توجه داشته باشید. به این فکر کنید، افرادی که در صحبت‌های خود من من می‌کنند چگونه هستند؟ صد در صد شما دوست ندارید با چنین افرادی اصلا برخورد داشته باشید و حتی به حرف‌های آنها گوش دهید. به همین دلیل شما باید در گفتار خود صراحت داشته باشید تا افراد مختلف بتوانند با دقت در حین گفتگو به حرف‌های شما گوش دهند.

اگر در حین حرف زدن افراد از شما می‌خواهند که حرف خود را دوباره تکرار کنید باید به این فکر باشید که نوع و طرز حرف زدن خود را تغییر دهید. به این صورت که شما باید در حرف زدن خود از کلمات و عبارات بسیار واضح استفاده کنید تا سایرین به راحتی متوجه سخنان شما شوند. همچنین شما برای استفاده از جملات و کلمات پیچیده و سخت باید از کلمات ساده استفاده کنید تا به صورت راحت هدف خود را بیان کنید و طرف مقابل را نیز تحت تاثیر قرار دهید.

8. تلفظ در حین حرف زدن

شما عزیزان باید در صحبت کردن خود با دیگران برای اینکه بتوانید تاثیر گذاری بیشتری بر روی مردم داشته باشید از کلمات جدید استفاده کنید و از آنها برای تاثیر گذاری بیشتر بر مردم استفاده کنید. به این خاطر باید برای این کار به جست و جوی کلمات جدید بپردازید و با استفاده از آنها در سخنرانی‌ها و حرف‌های خود بتوانید توجه مردم را به خود جلب کنید و باورها و عقاید خود را از طریق حرف زدن به آنها منتقل کنید. شما برای این کار می‌توانید در طول یک روز به یادگیری 1 الی 5 کلمه جدید بپردازید و آنها را در صحبت‌های خود بگنجانید.

وقتی در حرف زدن خود از کلمات جدید استفاده می‌کنید این امر باعث می‌شود تا اعتماد به نفس شما در حین حرف زدن در یک جمع چند برابر شود و بدون پروا و هیچ استرسی به بیان ایده‌های خود بپردازید. البته در این بین بهترین راه برای افزایش دایره لغات خود برای سخنرانی مطالعه کتاب و مجلات مختلف می‌باشد که شما می‌توانید از این طریق علاوه بر اینکه اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید به یادگیری کلمات جدید نیز بپردازید.

9. استفاده از زبان بدن

یکی از بهترین مهارت‌های حرف زدن با دیگران که می‌تواند بر روی دید او نسبت به ما بسیار تاثیر گذار باشد استفاده از حرکات بدن است. به این صورت که ما در حین صحبت کردن برای تاثیر گذاری بیشتر بر روی افراد از حرکات بدن و دستان خود استفاده می‌کنیم. زمانی که ما در حرف‌های خود از حرکت بدن و دستان خود استفاده می‌کنیم این امر نشان دهنده بسیاری از چیزها در مورد ما می‌باشد. به همین خاطر شما باید در سخنرانی‌ها و هنگام حرف زدن خود به این نکته بسیار مهم استفاده کنید. البته شما باید اطلاعات خاصی در این باره داشته باشید و بتوانید با کنترل حرکات خود در حین حرف زدن تاثیر گذاری بیشتری را بر روی طرف مقابل خود بگذارید.

استفاده از زبان بدن در صحبت کردن
استفاده از زبان بدن در صحبت کردن

البته قبل از اینکه در هنگام گفتگوهای خود از حرکت بدن استفاده کنید اطلاعات بسیار خاصی در این باره داشته باشید تا با حرکات بدن علاوه بر جذاب کردن صحبت‌های خود بتوانید هدف اصلی گفتگو را در اختیار شنونده قرار دهید. به این صورت باید در این روش از حرکاتی استفاده کنید که آهسته، طبیعی و تاکیدی هستند تا بتوانید به راحتی لپ مطلب خود را ادا کنید.

10. دیگران را در پاسخ دادن به آنها منتظر نگذارید

ما در گفتگوهای خود همواره از دیگران انتظار داریم که زود پاسخ ما را بدهند و اگر ببینیم که دیر پاسخ ما را می‌دهند احساس می‌کنیم که آنها میلی برای گفتگو با ما را ندارند. به این خاطر یکی از مهمترین نکات مهارت حرف زدن با دیگران این نکته می‌باشد که شما زودتر به آنها پاسخ دهید. زیرا این کار باعث می‌شود تا آنها فکر کنند که شما به آنها اهمیت می‌دهید و این امر باعث می‌شود تا آنان با دقت و علاقه خاصی با شما به گفتگو بپردازند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
9 − 7 =