عادات گفتاری افراد موفق را بشناسید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » عادات گفتاری افراد موفق را بشناسید
گفتار افراد موفق
گفتار افراد موفق

زمان مطالعه: 8 دقیقه

در طول زندگی روزمره ما با افرادی برخورد می‌کنیم که به نوعی دوست داشتنی بوده و خود به خود جذب آنها می‌شویم. این افراد نه تنها برای شما جذاب هستند، بلکه برای دیگر افرادی که اطرافشان هستند نیز این چنین می‌باشند. یعنی به نوعی نمی‌توانید کاریزمایی آنها را بسنجید. اما اصلا فکر کرده‌اید این افراد چگونه این کار را می‌کنند؟ آیا بر این تفکرید که با موهبتی خدادادی به دنیا آمده‌اند؟ آیا بر این باورید که مطالعه و تمرین زیادی داشته‌اند تا بدانند چگونه بر دیگران تاثیر بگذارند؟ آیا فکر می‌کنید ظاهر زیبایی دارند؟ آیا فکر می‌کنید دارای شانس بیشتری هستند؟ و … در ادامه با ما همراه باشید تا با شناخت عادات گفتاری افراد موفق از یکی از مهمترین ویژگی‌های افراد کاریزماتیک نیز مطلع شوید.

عادت‌های گفتاری افراد کاریزماتیک

بهتر است بدانید مهمترین ویژگی افراد موفق دنیا طرز سخن گفتن آنها است، یعنی برقراری ارتباط کلامی آنها است که باعث می‌شود برای همه جذاب باشند. کلماتی که شما در گفته‌های خود استفاده می‌کنید دارای قدرت عظیمی می‌باشند. این قدرت باعث می‌شود شما در میزان اعتماد به نفس خود و داشتن احساس اضطراب تاثیر بگذارید. کنجکاوی در مورد راز جذابیت افراد موفق باعث شده است تا در ادامه ما مواردی را از عادت افراد موفق قرار دهیم. بنابراین اگر می‌خواهید اعتماد به نفس، ارتباط و یا فرصت‌های بیشتری به دست بیاورید، هر بار که می‌خواهید شروع به سخن گفتن کنید موارد زیر را در آن رعایت کنید.

عادات حرف زدن افراد موفق
عادات حرف زدن افراد موفق

1. در هر جا و زمانی که قادر باشند مودب هستند

اینکه شما همیشه از کلماتی مودبانه چون “لطفا” و یا “متشکرم” استفاده کنید لازم نیست. ولی، باید بدانید برای تبدیل شدن به شخصیت کاریزماتیک استفاده از این کلمات بسیار کمکتان خواهد کرد.

2. نسبت به محبت‌های کوچک قدردان هستند

حتما برایتان پیش آمده است که کسی به خاطر چیزی و یا کاری از شما تشکر کند. در این مواقع بیان کلمات “خواهش می‌کنم” و یا “حرفشم نزن” بیشترین تاثیر را دارد. انسان‌هایی که جذاب و دوست داشتنی هستند از کلمات تشکر و تقدیر، خوشحال شده و با بهترین شکل ممکن به آن پاسخ خواهند داد.

3. تعریفشان واقعی است

در عنوانی که بیان کردیم کلمه کلیدی “واقعی” است. افراد جذاب تعریف‌های واقعی به زبان می‌آورند بنابراین یکی از ویژگی‌ها و عادات گفتاری افراد موفق ابراز تعاریف واقعی نسبت به دیگران است. این افراد نه به صورت زیاده روی و بیهوده تعریف می‌کنند و نه به نوعی چاپلوس هستند. اگر بدانند کسی لیاقت تعریف را دارد از گفتن این حرف دریغی نمی‌کنند.

نوع گفتار افراد موفق
نوع گفتار افراد موفق

4. همدردی از ته دل دارند

افراد جذاب و دوست داشتنی کسانی هستند که از جملاتی چون ” می‌توانم تصور کنم که چقدر عصبانی شدی” یا “حتما خیلی احساس غرور کردی” استفاده می‌کنند. آنها کسانی هستند که به احساسات دیگر افراد اهمیت داده و آنها را همراهی می‌کنند و به آنها بها خواهند داد. این حقیقت است که هر انسانی دوست دارد دیگران درکش کنند.

5. به اشتراک گذاشتن اطلاعات مفید با دیگران

افرادی هستند که برخی از اطلاعات را فقط برای خود می‌خواهند. چون بر این تفکر هستند که این اطلاعات باعث قدرت آنها خواهد شد. اما، افراد دوست داشتنی این چنین نبوده و می‌دانند که اطلاعات با شایعات تفاوت دارند. افراد موفق که توانسته‌اند موفقیت در زندگی را کسب کنند تمامی اطلاعات مفید و مناسب خود را در اختیار سایر افراد نیز قرار می‌دهند.

6. پیشنهاد کمک دادن به دیگران

بسیاری از ما واقعا دوست داریم تا هر اندازه‌ای که قادر باشیم به جامعه کمک کنیم. ولی، چیزی که مهم است این بوده که نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم. افراد کاریزماتیک برای یافتن فرصتی جهت کمک بسیار ساده به سایرین، به اطرافشان نگاه می‌کنند. آنها در هر کجا، چه جامعه، خانواده و یا هر مکان و لحظه‌ای از زندگی روزمره به دنبال فرصت هستند. در واقع این می‌تواند به معنی باز نگه داشتن در برای کسی باشد که در پشت سر شما در حین وارد شدن است.

حرف زدن به سبک افراد موفق
حرف زدن به سبک افراد موفق

7. با اعتماد به نفس صحبت می‌کنند

این افراد علاقه‌ای به دروغ و لاف زدن ندارند. افراد دوست داشتنی در حین روبرو شدن با موقعیت چالش برانگیز، مخصوصا در مواردی که این موقعیت بر زندگی دیگران اثر گذار است با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا و داشتن حس کنجکاوی با آرامش کامل به مسئله نزدیک می‌شوند. این افراد به صورت معمول از جملاتی چون ” خب، ببینیم چگونه می‌شود این مشکل را برطرف کرد” استفاده می‌کنند.

8. از عنوان و اسم‌های محترم استفاده می‌کنند

آنها به راحتی اسم‌های دیگران را در خاطر خود نگه می‌دارند چرا که یکی از عادات گفتاری افراد موفق این است که در برخورد با افراد از نام یا فامیلی آنها استفاده کنند. به خاطر همین در زمان‌هایی که می‌دانند استفاده کردن از عناوین و نام افراد باعث خوشحالی آنها می‌شود این موارد را به کار می‌گیرند.

9. می‌دانند عضوی از تیم هستند

چیزی که بیشتر ما تجربه کرده‌ایم و می‌تواند بسیاری از موقعیت‌های سخت را قابل تحمل کند داشتن احساس رفاقت است. شما حتی با استفاده از خوش رو و شوخ طبع بودن می‌توانید این زمان‌ها را لذت بخش‌‌تر کنید. انسان‌های جذاب و دوست داشتنی در موقعیت‌های سخت معمولا از جملاتی چون “عیب نداره برای همه ما اینطوریه” استفاده می‌کنند. آنها در کنار دیگر افراد برای رسیدن به هدف در تیم تلاش می‌کنند.

مشخصات گفتاری افراد کاریزماتیک
مشخصات گفتاری افراد کاریزماتیک

10. معرفی دیگران به هم

” اجازه بدید فلانی را به شما معرفی کنم” این بهترین جمله‌ای است که کسی می‌تواند به دو نفر همزمان بگوید. درست است که امروزه تقریبا همه ما به دنبال برقراری ارتباط هستیم. ولی انسان‌های کاریزماتیک افرادی هستند که علاوه بر اینکه شبکه ارتباطی خود را می‌سازند به دیگر افراد هم کمک می‌کنند تا با افراد بیشتری ارتباط داشته باشند و به نوعی آن را گسترش دهند.

11. نوبت خود را در یاد دارند

افراد کاریزماتیک کسانی هستند که چه در موارد خوشحال کننده و ناراحت و یا در مواقع سخت برای انجام کاری نوبت خود را فراموش نکرده و بدون ترس قدم پیش می‌گذارند. این افراد با توجه به اینکه بخشنده هستند و از دیگران تعریف می‌کنند، باز فراموش نمی‌کنند که مثلا این‌بار نویت آنها است که صورتحساب را پرداخت کنند.

12. از دیگران می‌خواهند به آنها اعتماد کنند

به تو ایمان دارم. این چهار کلمه که به ظاهر ساده هستند به راحتی می‌توانند الهام بخش موفقیت باشند. تمامی افراد به اینکه باورشان داشته باشند نیاز دارند. همین باور داشتن باعث می‌شود که نسبت به فرد گوینده محبت ایجاد شود.

خصوصیات گفتاری افراد موفق
خصوصیات گفتاری افراد موفق

13. به افراد اجازه تصمیم گیری می‌دهند

افراد موفق و دوست داشتنی به نظراتی که دارند اعتماد دارند. ولی با توجه اعتماد به نظر خود به این هم توجه دارند که افراد دیگر ممکن است نظر متفاوتی داشته باشند تا قادر باشند مسیر خودشان را انتخاب کنند. آنها همچنین از اینکه برای رسیدن به چیزی نسبت به افراد اعتماد داشته باشند ترسی ندارند.

14. با گوش دادن دوست دارند بیشتر بدانند

افراد کاریزماتیک شنونده‌های فعالی هستند و این ویژگی آنها یکی از برترین عادات گفتاری افراد موفق می‌باشد. اگر چنین افرادی را در اطراف خود دارید می‌توانید بر صادق بودن آنها اعتماد کنید و در مورد نظرات و ماجراهای خود با آنها صحبت کنید. می‌توانید از این افراد به بهترین شکل ممکن راهنمایی بخواهید. اگر این کار را بکنید خواهید فهمید این افراد با پرسیدن سوال و نشانه‌های کلامی مختلف به موضوع شما علاقه خاصی دارند. با توجه به محدود و با ارزش بودن زمان اما افراد کاریزماتیک حاضرند آن را در اختیار شما قرار دهند.

15. مسئولیت‌پذیر بودن

اگر کاری را انجام دهند که دارای خطایی باشد باز آن را پذیرا هستند و کنترل مواردی را که باید در اختیار داشته باشند را در دست دارند. پس واقعا می‌توان گفت این افراد که قابل اعتماد هستند دوست داشتنی و جذاب هستند.

افراد کاریزماتیک چگونه سخن می‌گویند؟
افراد کاریزماتیک چگونه سخن می‌گویند؟

16. اعلام کردن حمایت خود

همواره افرادی را که در کنار ما باشند و باعث شوند که احساس حمایت کنیم را دوست داریم. درباره حمایت در ارتش می‌گویند هوای ساعت شش همدیگر را داشته باشید. در واقع ساعت شش در این جا یعنی موقعیت پشت سر فرد. می‌توانید همین الان زمانی را به یاد بیاورید که کسی از شما حمایت کرده است. این لحظه برایتان چقدر دوست داشتنی بوده؟

17. می‌پرسند، چرا که نه؟

انسان‌های دوست داشتنی اکثرا رویا پرداز، مثبت نگر و عمل‌گرا هستند. در این باره برای توصیف این انسان‌ها رابرت اف کندی می‌گوید؛ “برخی از افراد دوست دارند موارد را همانگونه که هستند مشاهده و بپرسند چرا؟ من به رویای مواردی می‌پردازم که اصلا وجود نداشته و می‌پرسم چرا که نه؟”. پرداختن به موضوعات مختلف و استقبال از این موارد یکی از عادات گفتاری افراد موفق می‌باشد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
36 ⁄ 9 =