ایده مناسب برای شروع کسب و کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ایده مناسب برای شروع کسب و کار
ایده مناسب برای شروع کسب و کار
ایده مناسب برای شروع کسب و کار

زمان مطالعه: 9 دقیقه

بسیاری از مردم بر این باورند که شروع کسب و کار یک فرآیند مبهم است. آن ها می دانند که می خواهند یک کسب و کار را آغاز کنند، اما نمی دانند اولین گام های خودشون را به چه شکل بردارند. در این مطلب از آکادمی 98 یاد می گیرید چطور ایده خلاقانه برای کسب و کار پیدا کنید، که به شما بگوید دقیقا چه چیزی می خواهید انجام دهید و سپس چگونه اقدام کنید.

مراحل پیدا کردن ایده کسب و کار موفق

اما قبل از اینکه شروع کنیم، یک نکته را روشن کنیم: مردم همیشه فکر می کنند که آیا این زمان خوبی برای شروع ایده کسب و کار آن ها است؟ واقعیت این است که اصلا یک زمان بد برای راه اندازی یک کسب و کار وجود ندارد. و همچنین روشن است که چرا در شرایط اقتصادی قوی راه اندازی می شود.

مردم پول دارند و به دنبال راه هایی برای صرف آن هستند. اما راه اندازی در زمان های دشوار اقتصادی و یا عدم اطمینان می تواند به همان اندازه هوشمندانه باشد. اگر تکالیف خود را انجام دهید، احتمالا نیاز به کسب و کاری دارید که از آن شروع کنید. از آنجا که بسیاری از مردم تمایلی به راه اندازی در زمان های سخت ندارند، کسب و کار جدید شما شانس بیشتری برای جلب توجه و رسیدن به اهداف دارد. و، بسته به نظر شما، در یک اقتصاد کم، اغلب تجهیزات برای فروش در قیمت های معقول وجود دارد.

هر چیزی که مانع از برداشتن اولین گام شما شود. به معنی کشتن شما خواهد بود. بسیاری از مردم ترس از شروع دارند، ممکن است از مواردی مختلف و ناشناس، شکست یا حتی موفقیت و توسعه فردی می ترسند. برخی دیگر بسیار سخت می گیرند و می گویند باید از ابتدا شروع کرد، زیرا آن ها فکر می کنند باید کاری را انجام دهند که هیچ کس قبل از آنها اختراع نکرده باشد، یعنی یک خدمت منحصر به فرد انجام نداده باشد. به عبارت دیگر، آن ها فکر می کنند که باید دوباره اختراع کنند.

اما مگر شما یک نابغه هستید، فکر می کنید بیل گیتس یا استیو جابز هستید که تلاش می کنید اختراع کنید. این واقعا میتواند وقت شما را هدر دهد. برای بسیاری از افراد مسئله شروع یک کسب و کار، نباید چنان منحصر به فرد مطرح شود که هیچ کس تا به حال نشنیده باشد، بلکه به جای آن به این پرسشها پاسخ دهید. “چگونه می توانم این کار را انجام دهم؟” یا “آیا می توانم این کار را بهتر یا متفاوت از بقیه انجام دهم؟” یا به سادگی، آیا در بازار سهمی برای من در این رده از کسب و کار وجود دارد که انجام دهم ؟

ایده کسب و کار
ایده کسب و کار

هدفتان را پیدا کنید

چگونه فرآیند ایده را شروع کنید؟ اول، یک ورق کاغذ بردارید و در کل صفحه “چیزهایی درباره من” بنویسید: پنج تا هفت چیز را در مورد آنچه دوست دارید انجام دهید و یا اینکه شما واقعا در آن خوب هستید را یادداشت کنید. لیست شما ممکن است شامل موارد زیر باشد: “من واقعا با افراد خوب هستم، بچه ها را دوست دارم، به خواندن علاقه دارم، کامپیوتر را دوست دارم، عاشق اعداد هستم، من با مفاهیم بازاریابی خوب هستم، من یک حل کننده مشکل هستم”. فقط آنچه را که به ذهن شما می آید بنویسید لازم نیست معنی داشته باشد هنگامی که لیست کامل شد، موارد را در یک طرف کاغذ قرار دهید.

در طرف دیگر کاغذ، لیستی از چیزهایی که فکر می کنید خوب نیستید یا دوست ندارید انجام دهید را بنویسید. شاید شما در مفاهیم بازاریابی واقعا خوب هستید اما دوست ندارید مردم را ملاقات کنید یا واقعا دوست ندارید که بچه ها را دوست داشته باشید و یا دوست ندارید صحبت های زیاد را انجام دهید یا مثلا نمی خواهید سفر کنید. فراموش نکنید؛ فقط افکار خود را بنویسید وقتی به پایان رسید، از خود بپرسید: “اگر سه تا پنج محصول یا خدمات وجود داشته باشد که زندگی شخصی من را بهتر کند، چه می شود؟ ” این زندگی شخصی شما به عنوان یک مرد، زن، شوهر، مادر، همسر، پدربزرگ و مادربزرگ است. یعنی هر چه وضعیت شما باشد. تعیین اینکه چه محصولات یا خدمات زندگی شما را ساده تر و یا شادتر می کند، باعث می شود که شما کارآمدتر یا به سادگی به شما فرصت بیشتری بدهید.

سپس، همان سوال را در مورد زندگی کاری خود از خودتان بپرسید. هر چیزی که دوست دارید را بررسی کنید و از زندگی کاری خود و نیز ویژگی هایی که دوست دارید و از آن ها متنفر باشید را بررسی کنید. در نهایت، از خودتان بپرسید چرا به دنبال یک کسب و کار در وهله اول هستید. سپس، وقتی کارتان تمام شد، به دنبال الگویی برای پدیدار شدن بگردید (به عنوان مثال، آیا نیاز دارید که یکی از کارهایی را که دوست دارید انجام دهید یا خیر).

پیدا کردن هدف
پیدا کردن هدف

آزاد کردن ایده ها

این یک راه برای رسیدن به ایده ها است که به خواسته های خود (یا همکاران، خانواده یا همسایگان) گوش می دهید. فرصت ها همه جا هستند، شما فقط باید آن ها را جستجو کنید. اگر مغز شما همیشه در حالت ایده آل قرار دارد، ممکن است ایده های زیادی از نگاه کردن به اطراف و یا خواندن در وجودتان ایجاد شود. برای مثال، اگر یک مقاله در مورد انواع کارها ( هر کاری) خوانده باشید، و به کارآفرین شدن فکر می کردید، می گفتید که ” وای، شاید برای من فرصتی برای انجام کاری وجود داشته باشد. باید کارم را شروع کنم.”

یافتن ایده
یافتن ایده

لحظات الهام بخش

الهام می تواند در هر جایی باشد مثلا شما میتواند در حین خرید کردن به جای عصبانی بودن فکرهایی را که به ذهنتان می رسد را نادیده نگیرید زیرا آنها میتوانند به یک ایده جالب برای جامعه شما تبدیل شوند. گرفتن یک ایده می تواند به سادگی نگاه کردن شما برای آخرین کسب و کارهای موفق باشد، زیرا آن ها همیشه در حال رشد هستند. و سعی و راستی را نادیده نگیرید. زیرا کسب و کارهای موفق اغلب از چرخه های مختلف عبور می کنند. مثلا شما میتوانید چندین سال گذشته را در نظر بگیرید زیرا راه کارهایی را برای اختراعات از قبل انجام شده جهت پیشرفته کردن محصولات انجام داده اند.

به عبارت دیگر، شما می توانید هر ایده را با توجه به زمان و جامعه خود سفارشی کنید. خلاقیت خود را به هر مفهومی اضافه کنید. در واقع، سفارشی سازی یک مفهوم، انتخاب نیست، و اگر بخواهید کسب و کار شما موفقیت آمیز باشد ضروری است. شما نمیتوانید فقط یک ایده را انتخاب کنید، آن را بچرخانید و بگوید “خوب است.”

یکی از بهترین روش ها برای تعیین اینکه آیا ایده شما در جامعه موفق خواهد بود یا نه؟ این است که با افرادی صحبت کنید که می شناسید و به آنها اعتماد دارید. اگر یک ایده کاری داشته باشید، با همکاران خود صحبت کنید. نظرات شخصی خود را با خانواده یا همسایگان خود در میان بگذارید. شما نباید هیچ ترسی از اینکه ایده شما را خواهند دزدید داشته باشید. فقط درباره مفهوم کلی بحث کنید، شما نیاز ندارید که همه جزئیات را بیان کنید.

ایده جالب
ایده جالب

فقط آن را انجام دهید!

امیدوارم در حال حاضر، فرایند تعیین اینکه چه چیزی برای شما مناسب است، دست کم تا حدی مشخص شده باشد. درک کنید که راه اندازی کسب و کار همانند علم موشک نیست. بله درست است، شروع  یک کسب و کار اصلا کار ساده ای نیست، اما این به همان اندازه پیچیده و یا ترسناک نیست که بسیاری فکر می کنند. این روش گام به گام، روش صحیح است. بنابراین یک بار مرور کنید. مرحله اول: آنچه را که می خواهید انجام دهید را مشخص کنید. زمانی که ایده را دارید، با مردم صحبت کنید تا ببینید آن ها چه فکر می کنند. از آنها بپرسید: “آیا شما می خرید و یا از این استفاده می کنید و چقدر بابتش هزینه می کنید؟”

درک کنید که بسیاری از مردم شما را تشویق نخواهند کرد (بعضی از آنها حتی شما را دلسرد خواهند کرد) برای سفر کارآفرینی ، بعضی ها به شما می گویند که بهترین های شما در قلب شماست. آن ها فقط از شما می خواهند که واقعیت وضعیت را ببینید. بعضی ها شجاعت شما را حس می کنند، برخی دیگر شما را به خاطر داشتن دل و جرات جهت انجام کاری تحریک خواهند کرد شما نمیتوانید اجازه دهید این نظرات روی شما تاثیر بگذارند و متوقف شوید تا سفر خود را قبل از اینکه حتی شروع کنید به پایان برسانید.

پشتکار یک ویژگی مهم بعد از یافتن ایده

در حقیقت، زمانی که یک ایده برای یک کسب و کار به دست می آورید، مهم ترین ویژگی که به عنوان یک کارآفرین به آن نیاز دارید را مشخص کنید؟ پشتکار. زمانی که به راه اندازی کسب و کار کار خود می پردازید، بیشتر از آن چیزی که قبلا شنیده بودید به شما گفته می شود “نه” اما شما باید شخصا آن را بردارید، باید فراتر از “نه” بروید و به سمت فرد بعدی بروید چون در نهایت، شما باید به یک “بله” برسید.

پیشنهاد می کنم: برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کارآفرین مقاله آشنایی با کارآفرین و کارآفرینی چیست مطالعه کنید.

یکی از رایج ترین هشدارهایی که شما می شنوید این است که این کار خطرناک است. هر کسی ممکن است به شما  بگوید کسب و کار خود را به خطر می اندازید. خب ، مطمئنا شروع یک کسب و کار خطرناک است، اما آنچه در زندگی خطر ندارد چیست؟ به علاوه، تفاوت بین ریسک های احمقانه و موارد محاسبه شده را ایجاد می کند. اگر به دقت آنچه انجام می دهید را در نظر بگیرید، به زمانی که به آن نیاز دارید کمک بگیرید و هرگز از سوال کردن دست نکشید، می توانید ریسک خود را کاهش دهید.

شما نمی توانید ریسک را متوقف کنید تا بتونید به راحتی کارهای خودتون را انجام دهید. از خودتان بپرسید «من واقعا ریسک می کنم؟» و ریسک را ارزیابی کنید.

ریسک را قبول کنید اما نه با پرداخت هزینه آن توسط خانواده یا خانه و سلامتی خود. مطمئن باشید چیزی که از دست می دهید تنها زمان، انرژی و پول است، پس احتمالا ارزش آن را دارد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
38 ⁄ 19 =